גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משפחת עזרא מצטרפת לגרנובסקי-דנקנר בהשקעה ב-IDB

החברה הציבורית שבשליטת משפחת עזרא התחייבה להעמיד 135 מיליון שקל לטובת המהלך, ותחזיק ב-15% מהקבוצה ■ איך משפיעה ההתפתחות הזו על שתי המתמודדות הנוספות על רכישת השליטה, ומה רוצים מחזיקי האג"ח בחברה הבת אי.די.בי פתוח

קבוצת גרנובסקי-דנקנר ממשיכה במסעה לגיוס מזומנים במטרה לבסס את הצעתה להשקעה של כ-900 מיליון שקל באי.די.בי. היום הודיעה הקבוצה על הצטרפותה של חברת המזון נטו מלינדה, בראשות עדי עזרא, להשקעה. נטו, שצפויה להפוך לשחקנית השנייה בגודלה בקבוצה, תזרים כ-135 מיליון שקל, ותחזיק בעקבות כך בכ-15% מאי.די.בי אחזקות. החברה התחייבה להפקיד עוד היום את הסכום בידי נאמן, והוא יצטרף ל-450 מיליון שקל שכבר הופקדו על ידי המשקיעים האחרים בקבוצה - אלכסנדר גרנובסקי, נוחי דנקנר, קבוצת נץ ומשפחת נוימן.

נטו מלינדה היא החברה הבת של נטו אחזקות, אחת מחברות המזון המובילות בשוק המקומי, שנמצאת בשליטת דודי עזרא (בין לקוחותיה הגדולים נמצאת גם שופרסל שבשליטת אי.די.בי). את המחצית הראשונה של 2013 סיימה נטו עם רווח של כ-30 מיליון שקל, עלייה של כ-36% ביחס לתקופה המקבילה ב-2012. ואולם, שווי המזומנים שברשותה הוא כ-4 מיליון שקל, למול התחייבות של כחצי מיליארד שקל לבנקים ולספקים. מכאן, שעל מנת לממן את ההשקעה באי.די.בי, תצטרך נטו ככל הנראה ליטול אשראי חיצוני, מה שיגדיל את המינוף הפיננסי שלה.

הצטרפותה של נטו להשקעה בקונצרן אי.די.בי מדללת את החזקותיהם של ארבעת השחקנים הנוכחיים בחברה ביום שלאחר הסדר החוב: גרנובסקי ודנקנר, שהתחייבו להזרים כחצי מיליארד שקל באמצעות חברת NEWCO, יחזיקו כ-55.5% מאי.די.בי אחזקות; משפחת נוימן (קבוצת אלון) תזרים 120 מיליון שקל ובעקבות כך תחזיק כ-13%; וחברת נץ, שצפויה להזרים כ-65 מיליון שקל, תחזיק כ-7% באי.די.בי.

"זו הזדמנות להשקיע בתאגיד מהחשובים במשק הישראלי", נכתב בהודעתה של נטו לעיתונות. "נטו צברה במהלך שנות פעילותה מקורות עצמיים משמעותיים, ונשענת על בסיס הון עצמי רחב". מעבר לכך, סירבו היום בחברה להתייחס למהלך.

לא לגמרי ברור, אם כן, מה גרם לעזרא להיכנס דווקא עכשיו להשקעה בקונצרן, לאחר שהצעות ההשקעה כבר הוגשו לבית המשפט. גורמים בשוק העריכו היום, בשיחה עם "גלובס", כי ייתכן שהטריגר להסכם בין הצדדים היה השיחות שניהל לאחרונה דנקנר עם האחים צבי ויוסף ויליגר - בעלי חברת וילי פוד (ששופרסל היא אחת משני הלקוחות הגדולים שלה) שהם מתחריו של עזרא - בניסיון שלא צלח להכניס אותם להשקעה באי.די.בי.

אלשטיין ובן משה בלחץ

המהלך הנוכחי של קבוצת גרנובסקי-דנקנר מעניק לכאורה יתרון לקבוצתם, כשהגיוס הנוכחי מביא אותם "על הנייר" לסכום של כ-820 מיליון שקל מתוך סך של 900 מיליון שקל אליו התחייבו. יצוין כי מתוך סכום זה הופקדו רק כחצי מיליארד שקל, כאשר נטו כאמור צפויה להזרים כ-135 מיליון שקל נוספים. ועם זאת, די בכך כדי להפעיל לחץ על שתי הקבוצות האחרות שהגישו הצעה להשקעה בקונצרן אי.די.בי: קבוצת דולפין בראשות איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, וקבוצת אקסטרא הולדינג בראשות מוטי בן משה. אלה עשויים לרצות לשפר כעת את הצעותיהם, בפרט בכל הקשור לוודאות של רכיב המזומן.

על פי הערכות בשוק, אלשטיין לא הצליח לגייס עד כה סכום נוסף מעבר ל-350 מיליון שקל שכבר גייס. בן משה ערך ביום חמישי האחרון פגישות עם מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות, שטענו בפניו כי עליו לשפר את הצעתו. לאור זאת, לא מן הנמנע כי יחולו שינויים נוספים בהצעות של קבוצות המשקיעים הללו בימים הקרובים.

ביום חמישי שעבר ביקשו נאמני אג"ח אי.די.בי אחזקות משופט המחוזי איתן אורנשטיין, כי ידחה את הגשת חוות הדעת של המומחה הכלכלי מטעמו, אייל גבאי, ל-17 בנובמבר, במקום ביום שלישי הקרוב. זאת, בטענה כי נפלו פגמים בהצעות שהוגשו לביהמ"ש אשר מחייבות הבהרות ותיקונים מצד המציעים.

אלא שאורנשטיין דחה את בקשתם, וטען כי "אם המומחה יהיה סבור שיש צורך בהבהרות ותיקונים, הוא יפנה למציע בעניין". ייתכן כי גבאי עצמו יבקש לדחות את הגשת הדוח מטעמו במספר ימים, אך זאת מבלי לשנות את הלו"ז שקבע השופט.

נציגות פתוח מחממת מנועים

בינתיים, הצלע הרביעית למאבק - מחזיקי האג"ח של החברה הבת אי.די.בי פתוח - ממשיכה לפעול. נציגות האג"ח הלוחמנית של החברה, בראשות קרן יורק, פסגות והפניקס, שלחה להנהלה מכתב בו היא מתריעה על המצב הפיננסי המאתגר של החברה, ודורשת מהדירקטוריון הבהרות לגבי הפעולות בהן הוא מתכוון לנקוט. כך נודע ל"גלובס".

לטענתם, בקופת החברה יש כ-150 מיליון שקל בלבד, למול התחייבויות בגובה של 940 מיליון שקל שעליה לפרוע במהלך המחצית הראשונה של 2014, כאשר לא עומדים לזכות החברה מקורות נזילים מיידים.

במכתב מסבירים מחזיקי האג"ח כי חששם מתבסס על כך שעסקת המיזוג של חברות הקונצרן כור ודסק"ש תתעכב, וכי עסקת כלל ביטוח לא תצא לפועל במחצית הראשונה של 2014.

בנציגות אף מוטרדים מעמדת הבנקים בכל הנוגע לאמות המידה הפיננסיות שהציבו לחברה. "חוסר אדיר ממדים זה באמצעים נזילים לעמידה בהתחייבויות, אינו לוקח בחשבון כי בהיעדר הגעה להסכמה מחודשת עם הבנקים המממנים את אי.די.בי פתוח, צפויות אמות המידה הפיננסיות אשר חלו לגבי החברה עד חודש מארס 2013, לשוב ולחול ביחס לתוצאות הרבעון השני בשנת 2014", מציינים המחזיקים. לטענתם על מנת לעמוד באמות מידה אלו תזדקק קופת החברה ל-300 מיליון שקל נוספים.

"עולה חשש כבד מפני פגיעה בחברה ובזכויות מחזיקי אג"ח, ומפני הגעתה של אי.די.בי פתוח למצב שבו לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ממש בחודשים הקרובים", כותבים בנציגות. "הסיטואציה הזו מעוררת את החשש כי החברה תיאלץ לבצע מימוש מהיר, ותחת לחץ, של נכסים כגון מניות כור או דסק"ש... למען הסר ספק - הנציגות המשותפת והנאמנים מתנגדים לפעולות תחת לחץ כאמור, וסבורים כי טוב יעשו החברה ונושאי המשרה בה אם ייערכו בעוד מועד עם פתרונות חלופיים".

בהתאם, דורשת הנציגות כי הדירקטוריון יפרט בפניה אילו צעדים בכוונתו לנקוט על מנת להבטיח מקסום של ההזרמה לאי.די.בי פתוח במסגרת הסדר החוב של קבוצת גרנובסקי-דנקנר, וכן האם בכוונת הדירקטוריון לפנות בדרישה לכלל המציעים להזרים הון בהיקף שלא יפחת מ-700 מיליון שקל.

גרנובסקי דנקנר

עוד כתבות

לילך אשר טופילסקי / צילום: תמר מצפי

האקזיט של משפחת רימוני: קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברה

העסקה - בפרמיה של 20% על מחיר השוק - תעביר לידי הקרן 37.5% ממניות רימוני ● לילך אשר-טופילסקי, שתמונה ליו"ר החברה מטעם פימי: "רימוני תעשיות היא בעלת ידע ייחודי בתחום מוצרי הפלסטיק ונחשבת מובילה בתחומה"

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

אחרי שלושה עשורים: הפד מתכונן להפסיק עם העלאות הריבית כדי למנוע אינפלציה

הבנק בוחן את הרעיון של נטישת האסטרטגיה ארוכת השנים כדרך לומר לשווקים שהריביות יישארו נמוכות זמן רב מאוד ● יו"ר הפד רמז על השינוי במסיבת עיתונאים

כיכר אתרים /  צילום: איל יצהר

עיריית ת"א הפסידה בעליון, ותיאלץ למכור את חניון כיכר אתרים במכרז

ב-2017 מכרה העירייה את החניון לקרן הנדל"ן הפרטית JTLV תמורת 150 מיליון שקל ● שנה לאחר מכן ביטל בית המשפט המחוזי את המכירה בעקבות עתירה. בעירייה ערערו, אך כעת נדחו גם בעליון

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים

כוח מיוחד של מגלן שביצע מארב בדרום רמת הגולן, זיהה ארבעה מחבלים בעת שהניחו כמה מטענים בקרבת גדר הגבול ● הכוח, יחד עם כלי טיס שהוזנק למקום ביצעו ירי במקביל על החוליה ופגעו בהם ● צה"ל: "רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו"

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון: רבע מהפעילות העבריינית בתחום קשורה לשחיתות ציבורית

מדוח שפרסמה הרשות לשנת 2019 עולה כי שחיתות ציבורית והונאה, מרמה וזיוף הן הפעילויות העברייניות הנפוצות ביותר בישראל ● עוד עולה מהדוח כי דפוס הפעולה הנפוץ ביותר להלבנת הון הוא פעילות בינלאומית

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הביטחון לא ערוך: הפסד ההכנסה מהרכש הביטחוני צפוי להגיע ל-5.6 מיליארד שקל

מבקר המדינה מדגיש כי "אי-היערכות למצב זה עלולה לפגוע בצה"ל ומכאן גם עלול להיפגע ביטחון המדינה" ● מעבר לפגיעה הביטחונית מתריע המבקר גם מפני פגיעה כלכלית במשק כתוצאה מהפסקת הרכש

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

דוח חדש מגלה: מאז פרצה הקורונה בישראל נוספו רק 20 מיטות לבתי החולים

כך לפי דוח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת ● משרד הבריאות: מדובר בנתונים שגויים שלא ברור מה מקורם וכיצד חושבו

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

ניהול תיקים 2.0: כיצד יגיבו הבנקים למודל החדש שמקדמת רשות ני"ע

מודל השקעות חדש, המקודם על ידי רשות ניירות ערך כבר יותר משנה, מנסה לחבר יחד שני מכשירים: ניהול תיקים וקרן נאמנות ● מה אפשר ללמוד מניסיון הבנקים להכפיף קרנות ל"תיק השקעות בנקאי"?

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו בקבינט הקורונה: רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם

ישיבת קבינט הקורונה נפתחה ובה יעלו לדיון סוגיות אסטרטגיות של המאבק במגיפה, וגם סוגיות מיידיות כמו חידוש פעילות התרבות בישראל ● השרה מירב כהן משתתפת בדיון כמשקיפה - זאת לאחר שנמתחה ביקורת חריפה על היעדר נשים בקבינט

חדלות פרעון / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוק סגור: הרעה החולה של תחום חדלות הפירעון

סוגיית היעדר הגיוון במינויים של בעלי תפקיד מטרידה כבר תקופה ארוכה את כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), את בתי המשפט, את נציב התלונות וכמובן את עורכי הדין העוסקים בתחום

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

המבקר: כיצד זכתה אלביט בחוזה שמן ללא מכרז של התותח החדש של צה"ל?

אלביט זכתה במכרז של צה"ל ומשרד הביטחון לרכישת תותח מתנייע אוטומטי, למרות החלופה הגרמנית שעמדה על הפרק ● בדוח מבקר המדינה נחשף כי למטה לביטחון לאומי ולקבינט הוצגו נתונים שגויים ומנופחים באשר לעלות התותח הגרמני - הערכת מחיר כפולה מזו שהייתה בידיהם

נור זועבי, בודקת תוכנה בסיילספורס / צילום: ויקטור (ויקי) לוי

"לא משנה באיזה שלב בחיים, כשלא מתאים תעשו שינוי"

נור זועבי, בת 33, בודקת תוכנה בסיילספורס ● טווח שכר: 26-21 אלף שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"בלתי נתפס שהכל נפתח ורק עולם התרבות נשאר מאחורה"

דיון סוער בועדת הקורונה נסוב סביב הגבלות הממשלה - גרוטו הבטיח ש"יש כוונה כללית לפתוח את עולם התרבות", ויו"ר הועדה, יפעת שאשא ביטון דרשה תאריך יעד לפתיחה הזאת ● ויכוח אחר פרץ כאשר ח"כ יוליה מלינובסקי טענה כי 70% מהתחלואה היא במגזר החרדי

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את תקנות הניוד החדשות של קופות הגמל

התיקון אמור להביא להגברת התחרות בין החברות ושיפור מצבם של החוסכים, לרבות הוזלה בדמי הניהול ● עוד אושרה תקנה הקובעת כי במידה והחוסכים הגיעו לגיל 60 לפחות, יוכלו להעביר את חסכונם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות על רכבים במגזר הציבורי? כנראה שלא בקרוב

הדוח החדש של הארגון מותח ביקורת על כשלים בני עשרות שנים בתחום זיהום האוויר מתחבורה בארץ ● בין ההמלצות לתיקון המצב: ביטול החזרים על מס הסולר, הטלת מס מבוסס נסועה וביטול הטבות הרכב במגזר הציבורי ● לאור ניסיון העבר, הסיכויים שבאוצר יתייחסו אליהן ברצינות הם קלושים

שר התרבות והספורט חילי טרופר / צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

לאחר חודשים בלי פרנסה: אמנים יופיעו בגנים הלאומיים

משרד התרבות והספורט ורשות הטבע והגנים יקיימו באוגוסט הופעות של אמני רחוב ומוזיקאים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ ● היקף ההשקעה בפרויקט עומד על 1.2 מיליון שקל והוא ימומן על ידי מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט

חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק   / צילום: dycj, רויטרס

אמזון מגדילה את ההימור על ישראל: מו"מ עם עזריאלי להקמת דאטה סנטר

עזריאלי כבר סיכמה על אופציה לרכישת קרקעות בשלושה מקומות בארץ, אך אמזון החליטה לפרסם מכרז כדי לקבל הצעות נוספות ● היקף הפרויקט מוערך בקרוב למיליארד שקל ● פעילות הענן של אמזון אחראית לכ-60% מהרווח התפעולי שלה ● אמזון: לא מגיבים לשמועות

מפגין מסמן עצור בהפגנה בבלפור / צילום: Oded Balilty, Associated Press

גן העדן הכלכלי שהפך לכינוי גנאי למפגינים: מי את כלכלה אנרכיסטית?

אנרכיזם, אנחנו שומעים את המושג הזה שוב ושוב בשבועות האחרונים ● אבל האם אנרכיזם הוא באמת מושגי גנאי? תלוי את מי שואלים ● בהגות הפוליטית כלכלית היא נחשבת להצעה מעניינת ומיוחדת, גם אם לא ישימה ● אבל מה זה בכלל? ● האזינו

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

פרופ' גמזו מציג: כך נכניס לישראל 17 אלף תלמידי ישיבות וסטודנטים

הגעת תלמידי הישיבות והסטודנטים תתבצע בפיזור שנתי תלוי תוכנית ולא באופן מיידי ● כניסתם לארץ של תלמידי ישיבות וסטודנטים תאושר אך ורק למוסדות שאושרו על ידי משרד הבריאות ושמתחייבים לעמוד בתנאי בידוד של שבועיים בקפסולות של עד שישה בני אדם