גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אבי לוי על זיכויו: "האמנתי שכך זה צריך להסתיים. ממשיכים כרגיל"

מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות זוכה מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו בפרשת הרצת האג"ח ■ ביהמ"ש: האישומים התבססו על עדות מנהל הכספים בעופר השקעות, גולן מדר, ומשזה חזר בו, "אין להרשיע את לוי ולו מחמת הספק"

"האמנתי שכך זה צריך להסתיים. אני שמח על הזיכוי, ומודה לעורכות הדין שלי. עכשיו הכול בסדר. ממשיכים כרגיל" - כך אמר הבוקר (ג') אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות, רגע לאחר זיכויו מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו בפרשת הרצת האג"ח של חברת מליסרון, קבוצה-בת של עופר השקעות, שבבעלות ליאורה עופר. בנוסף, גם חברת מליסרון זוכתה מכל האישומים נגדה. כתב האישום ייחס ללוי ולמליסרון עבירות תרמית בניירות ערך (הרצת מניות) ועבירות דיווח.

מנגד, הורשעו גולן מדר, מנהל כספים בעופר השקעות; אלי העליון, שהיה סוחר אג"ח בחדר המסחר של פועלים סהר; וחברות בקבוצת עופר - חברת עופר השקעות וחברת עופר פיתוח והשקעות - בעבירות תרמית בני"ע ועבירות דיווח, שביצעו בקשר עם הרחבת סדרת האג"ח של מליסרון ב-2009.

במסגרת הפרשה הואשם אבי לוי לפני כשנתיים, כי בנובמבר 2009, לקראת הנפקת אג"ח של מליסרון (הרחבת סדרה ד'), פעלו הוא ומדר להעלאת שער האג"ח בשוק באמצעות רכישתן; זאת, על-מנת שהמחיר בהנפקה ייראה אטרקטיבי לעומת מחיר השוק, כדי להגביר את סיכויי הצלחת ההנפקה. העליון הואשם כי ביצע את פעולות המסחר האסורות.

"אין חיזוק משמעותי"

בהכרעת דין ציין השופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית במחוזי בת"א, כי "האישומים נגד לוי מתבססים על עדותו של מדר ברשות ני"ע, ממנה חזר בביהמ"ש, או במילים אחרות על אימרת-חוץ של שותף (לכאורה) לדבר עבירה, הטעונה חיזוק מוגבר", ו"ללא "דבר לחיזוק" בעל משקל משמעותי אין להרשיע את לוי, ולו מחמת הספק". עוד ציין כבוב כי אין באמירות של מדר חיזוק משמעותי די הצורך לשם הרשעתו של לוי בביצוע עבירות מניפולציה והנעה באגרות החוב של מליסרון, ואין להרשיע "אך ורק" על-בסיס אימרת-החוץ של מדר.

לדברי השופט, "תשובותיו של לוי בעדותו בביהמ"ש הותירו בליבי ספק של ממש בדבר מידת מעורבותו בהליכים, שבוצעו על-ידי מדר. בנוסף, אינני יכול לשלול את האפשרות שמדר ניסה בכל כוחו להציג את מעשיו כאילו בוצעו בשיתוף עם הממונה עליו, לוי, כדי למלט את עצמו ולהפחית מאחריותו האישית". כבוב ציין גם כי "לוי לא היה בקשר רציף עם העליון, לא הוכח בשום שלב שהוא הנחה את העליון או היה שותף להנחיה המפורשת, שניתנה על-ידי מדר להגיע לשער של 117 אגורות. ספק זה, חייב להוביל למסקנה - זיכויו של לוי מחמת הספק".

השופט כבוב ציין כי המחלוקת בין הצדדים סבבה סביב הפרשנות של האירועים. טיעון התביעה המרכזי הוא כי הרכישות נועדו לתמוך בשער האג"ח לקראת ההנפקה, כך שייקבע שער מינימלי גבוה בשלב ההנפקה השני - ההצעה לציבור; מנגד, טיעון ההגנה המרכזי הוא כי רכישות האג"ח היו ראשית כל השקעה טובה וכדאית.

ביהמ"ש ציין, כי אמנם, עצם העובדה שהפעולה נעשית מתוך מטרה להשפיע על השער, יוצרת עיוות במסחר. ואולם, המטרה לא נבחנת בחלל ריק, אלא על-פי אינדיקציות שיש להן בסיס התנהגותי כלשהו. "אם יגיע ביהמ"ש למסקנה (שאינה סבירה) שעל-אף שהייתה כוונה בליבו של מאן דהוא להשפיע על שער של ני"ע, אך בפועל הוא פעל בדיוק כפי שהיה פועל לולא אותה כוונה, אזי אין מקום להרשיעו בהשפעה תרמיתית על השער", ציין כבוב.

השפעה בתרמית

ביהמ"ש קבע כי מדר פעל בשם קבוצת עופר והשפיע בתרמית על שער אג"ח סדרה ד' של מליסרון בארבעת הימים שקדמו להרחבת הסדרה בבורסה. בפעולות אלה, נקבע, מדר הניע בתרמית משקיעים לבצע פעולות באג"ח סדרה ד'. מדר ביצע את התרמית באמצעות העברת הוראות להעליון, לפיהן התבקש העליון לבצע רכישות מאסיביות של אג"ח סדרה ד', במטרה להעלות את שערה ל-117 אג', או למנוע את ירידתה בימים שקדמו להרחבת הסדרה לציבור. לצורך ביצוע הפעולות העמיד מדר לרשות העליון כ-30 מיליון שקל מחשבונות קבוצת עופר.

העליון הורשע בעבירה של השפעה בתרמית על תנודות השער של האג"ח, לאחר שבפני ביהמ"ש הצטיירה תמונה של מי "שהתגייס למשימה", לא שימש "מקלדת" להוראות הלקוח, אלא פעל באופן מתוחכם ומודע, תוך הפעלת מספר שיטות מסחר.

"קביעות חשובות"

עוה"ד של לוי, עוה"ד נוית נגב וגל הררי-גולדמן ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרו: "אנחנו שמחות מאוד על הזיכוי ועל ההחלטה של בית המשפט, ושאבי לוי יוכל לחזור במלוא המרץ לעשייה. ביהמ"ש גם קבע קביעות משפטיות חשובות בפסק הדין, שמשפיעות על פרשנות עבירת ההשפעה בדרכי תרמית על ני"ע".

עוה"ד של מדר, ז'ק חן ועינת בן משה, ממשרד חן יערי רוזן-עוזר ושות', מסרו: "נלמד את ההחלטה ונשקול את המשך צעדינו". עורכי דינו של העליון, גרשון גונטובניק ועודד גזית ממשרד וינרוט, מסרו: "נדגיש שביהמ"ש קבע בהכרעת הדין שהעליון לא יזם את המהלך, לא הוכנס בסוד העניינים המדויק, ואינו שווה באחריות המיוחסת לו למי שנתן לאו את ההוראות, והדברים יבואו לידי ביטוי בגזר הדין". עוה"ד של מליסרון, פיני רובין ונבות תל-צור, בירכו על הזיכוי.

זיכוי שלישי גדול השנה לעו"ד נוית נגב

מי שחתומה על זיכויו של אבי לוי, ויכולה לרשום בלעדיות על החיוך המרוח על פניו מהבוקר, היא עו"ד נוית נגב, מהסנגוריות המובילות בארץ בתחום עבירות הצווארון הלבן, שייצגה אותו בהליך, כשלצדה כוכבת עולה ממשרד שינמן-נגב-ניב, עו"ד גל הררי גולדמן.

אף אחד כבר לא אמור להיות מופתע כאשר שמה של נגב מככב לצד עוד כותרת על זיכוי. רק השנה חתומה נגב על שלושה מהזיכויים המהדהדים ביותר שנרשמו בתיקים בעלי פרופיל תקשורתי ומשפטי גבוה. השנה שלה נפתחה בזיכויו המלא של היזם משה מילר, לשעבר מבעלי חברת רמדיה, בפרשת גרימת מותם של הפעוטות שצרכו מזון תינוקות צמחי של החברה; עברה דרך זיכויו של רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת "ראשונטורס"; והסתיימה בזיכויו היום של לוי (ערעורים הוגשו על שני הזיכויים הראשונים).

זיכוי דרמטי נוסף שעליו חתומה נגב (יחד עם שורת עורכי דין בכירים) הוא זיכויו המלא של עו"ד-ד"ר יעקב וינרוט מהאישום, כי נתן שוחד בדמות ייצוג משפטי בשכר טרחה נמוך לפקיד השומה רו"ח שוקי ויטה, תמורת טיפול מיטיב בלקוחותיו עתירי הממון של וינרוט.

בימים אלה מייצגות נגב ועמיתתה עו"ד איריס ניב-סבאג בפרשות נירות ערך נוספות מוכרות, בהן דוד אדרי, לשעבר מבכירי פסגות, שחשוד בביצוע מניפולציות באיגרות-חוב בתיק הנוסטרו של החברה.

בנוסף, מייצגת נגב בימים אלה חשוד נוסף בפרשה מתוקשרת, שלה קווי דמיון רבים מאוד לפרשת מליסרון - פרשת הרצת המניות לכאורה באי.די.בי (ר' מסגרת). נגב וסבג-ניב מייצגות בפרשה את איתי שטרום, שחשוד בהשפעה בדרכי תרמית על שערי מניית אי.די.בי, לקראת הנפקת אי.די.בי אחזקות, שבה גייסה החברה 321 מיליון שקל ב-23 בפברואר 2012.

עוד כתבות

Wedding Part in Plotnitsa, 1931 ed   / צילום: תמונה פרטית

הימים הנוראים של פלוטניצה: השואה שלפני השואה

השבוע לפני מאה שנה שלח גנרל רוסי-פולני מסר חד משמעי ליהודי מזרח אירופה: כאן אין לכם עתיד ● מלחמת השמד נגד היהודים התחוללה בכל מערב רוסיה המתמוטטת ● היא כמעט נשכחה מן הזיכרון, אבל שיטותיה, האידיאולוגיה שלה ומספר קורבנותיה הקדימו את השואה ב-20 שנה ורמזו על הבאות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

צילום: יונתן בלום

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

עליבאבא. חינכה את השוק מחדש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כיצד Nike סגרה 5,000 חנויות והמשיכה להרוויח? הכירו את הדרוויניזם הדיגיטלי

הקורונה חילקה באופן אכזרי את העולם העסקי: ארגונים ללא נכסים דיגיטליים לעומת כאלו שציידו את עצמם מבעוד מועד ● לרגל השנה החדשה, שווה ללמוד מ-NIKE ,easy עלי באבא ואחרים אשר ניווטו את הארגון למקום הנכון ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

"תוכנות לזיהוי פנים סופגות ביקורת כי חלקן שוגות בזיהוי אנשים שאינם לבנים" / צילומים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מחברות קוסמטיקה ועד אתרי שידוכים, כולם רוצים לזהות את הפנים שלנו, לפי הגזע

חברות קוסמטיקה, אתרי שידוכים, חנויות רהיטים ופרסומאים מגבירים את השימוש בתוכנות לזיהוי פנים לפי גזע ● האם החקיקה תוכל להילחם בטכנולוגיה החדשה השנויה במחלוקת, וה"מדויקת באופן מבהיל", כדברי המדענים?

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

ניסוי הטילים  / צילום: צילום מסך

צה"ל הודיע על ניסוי מוצלח במערכת טילי ים-ים

הניסויים הכשירו את המערכת לשימוש מבצעי בזרוע הים, כאשר הטילים ישולבו בספינות הטילים "סער 5" ו"סער 6" העתידות להיקלט בחיל הים בחודשים הקרובים ● מדובר בטיל שפותח על ידי התעשייה האווירית

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלנית הראשית באוצר: עלות הסגר נאמדת בכ-11-12 מיליארד שקל

מלבד העלויות הכלכליות שלאט לאט מתחילות להתבהר, לאור חוסר היכולת של הממשלה לעדכן את חוק הקורונה, גם בשבת הקרובה בלפור תתמלא במפגינים ● "גלובס" עם כל מה שידוע עד עכשיו 

המוזיאון הלאומי של קטאר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

השושנה של קטאר: המוזיאון הלאומי של האמירות הוא לא רק מבנה מעניין, אלא חוד החנית של הטכנולוגיה

במפרץ הפרסי יש גל של מבני פאר מתוחכמים שתוכננו בידי אדריכלי-על

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

טראמפ צפוי לבחור בשופטת השמרנית איימי קוני בארט לעליון

ב"רויטרס" ציינו כי טראמפ יודיע היום על מועמדותה של השופטת, שמכהנת בבית המשפט הפדרלי לערעורים ● אם הסנאט האמריקאי יאשר את המינוי, לשופטים השמרנים יהיה רוב של שישה לעומת שלושה בעליון

תיירות בים המלח / צילום: Shutterstock

"ככל שישראל תהיה מדינה פתוחה וירוקה נצליח להחזיר את מספרי התיירים"

אביטל קוצר-אדרי ונירה פישר ייצגו עד לאחרונה את ישראל כמנהלות לשכות התיירות באיטליה ובשבדיה בהתאמה ● כעת, לאחר שגויסו למטה השיווק במשרד התיירות, השתיים מתמודדות עם אחד האתגרים המורכבים בקריירה המקצועית שלהן: החזרת האירופאים ארצה, ועדיף בכמויות שלפני המשבר

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

עלייה מטאורית, התרסקות מהירה: הסיפור המלא של קבוצת אלדד פרי

ההתנהלות הראוותנית, הקמפיינים המנופחים, הקפיצה הגדולה לבנייה של מאות דירות בבת אחת: סיפור נסיקתו של אלדד פרי שהחברה שלו הגיעה החודש להקפאת הליכים • "הוא כריזמטי מאוד, עושה רושם של מישהו אמין"

רח’ הורוביץ 21, ראשון לציון / הדמיה: י.ב. ניר יזמות והשקעות בע”מ, גיל חלמיש

הריסה ובנייה בראשל"צ: 12 דירות במקום 4

הבניין מ-1956 ברחוב הורוביץ 21 נהרס, ובמקומו ייבנה בניין בן חמש קומות ● אילן תמיר, בעל הדירה: "בגרמניה אחי בגר בבניין בן 300 שנה, אבל כאן כנראה בונים אחרת"

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מלחמת מנדלבליט בשמיעת עמדה מתחרה

בין כפל תפקידיו של אביחי מנדלבליט, כיועץ משפטי וכפרקליט מדינה, להתנגדותו להשמעת עמדה משפטית אלטרנטיבית בקבינט הקורונה עובר קו ישר אחד: צמצום טווח העמדות המשפטיות בקרב הממשלה • זו כבר לא בעיה של ניגוד עניינים מובנה, זו דוגמטיות משפטית