גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ד"ר יובל נח הררי: "כסף ואלוהים הם משהו מדומיין"

לאחר שהפך לרב-מכר גדול בארץ, "קיצור תולדות האנושות" שכתב ד"ר יובל נח הררי פורץ בחו"ל עם תרגומים ל-20 שפות ■ בראיון בלעדי ל"גלובס", מסביר הררי מדוע הנשק האטומי אחראי לצמצום המלחמות, ולמה הקפיטליזם הוא כיום הדת השלטת בעולם

קצת יותר משנתיים חלפו מאז יצא לאור ספרו של ד"ר יובל נח הררי, "קיצור תולדות האנושות", ונדמה שהחיים מחייכים אליו. הספר הפך לרב-מכר גדול בישראל (108 אלף עותקים נמכרו, והוא עדיין ברשימת רבי-המכר), מהסוג שמעטים ספרי העיון שזוכים לו, ולאחרונה הוא גם מעורר עניין רב בחו"ל, עם תרגומים ל-20 שפות, חוזים במאות אלפי דולרים, וכנראה שזו רק ההתחלה.

הראיון עם הררי, שישתתף בשני הבא בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" בפאנל "פתוח לחשיבה", על עלייתו ונפילתו של הליברליזם, מתקיים במהלך טיול בחורשות שליד ביתו במסילת ציון, בחברת שניים מכלביו. טיול ושיחה על נחיתות המונותאיזם אל מול עבודת האלילים, על תוצאותיה המופלאות של פצצת האטום (לעת עתה), על ייחודו של הקפיטליזם ביחס לשאר ה"דתות" ועל צעדיו הראשונים של הספר בחו"ל.

"רוב הרעיונות בספר אינם שלי", אומר הררי בראיון ל"גלובס". "מה שעשיתי זה סינתזה של רעיונות מתחומים שונים והעברתם לציבור הרחב, כמו הרעיון של סדר מדומיין. הכלבים שהולכים כאן לצידנו רואים את העצים ואת האבנים מסביב. אנחנו הולכים ומדברים על כסף, על אלים ומדינות, שאותם הכלבים לא יכולים לראות, כי הם קיימים רק בדמיון שלנו. זה רעיון שפילוסופים עוסקים בו אלפי שנים. הסינתזה היא החיבור של הרעיון הזה לכלכלה ודתות - להבין שגם כסף ואלוהים הם משהו מדומיין".

- לגישתך, קומוניזם וציונות הם גם דתות, והדת המצליחה ביותר בעידן המודרני, היא הקפיטליזם.

"ראשית, זה עניין סמנטי. אפשר להגדיר איך שרוצים כל עוד שומרים על עקביות. אפשר להגיד שאם יש אלים, נקרא לזה דת ואם אין, נקרא לזה אידיאולוגיה. אני מעדיף לקרוא לכולם דת, כי הפונקציה של קומוניזם וקפיטליזם לאורך ההיסטוריה דומה לפונקציה של הנצרות והאסלאם - ליצור בסיס לסדר החברתי. הבעיה הגדולה של סדר חברתי מדומיין, זה להסביר מדוע בני אדם צריכים להתנהג דווקא כך ולא אחרת.

"הדתות, לגווניהן השונים, טוענות שהחוקים שלנו נגזרים ממציאות על-אנושית שבני אדם לא יכולים לשנות כרצונם. מה זו המציאות הזו? באסלאם ובנצרות אלה אלים ובקומוניזם ובקפיטליזם אלה חוקי הכלכלה הנצחיים והבלתי-ניתנים לשינוי".

- למה הדת הקפיטליסטית ניצחה?

"ראשית, כי היא מבקשת דברים קלים - שעשירים יהיו תאבי בצע ושהעניים יתנו דרור לכל התאוות ויקנו יותר. זאת, בניגוד לנצרות שרוצה שנסתפק במועט והבודהיזם שרוצה שנפתח חמלה. זו הדת היחידה בהיסטוריה שמאמיניה באמת עושים את מה שמצפים מהם. בנוסף, הקפיטליזם באמת מצליח להעניק לאנושות הרבה כוח. הוא לא מבטיח גן עדן וגיהנום לאחר המוות, אלא דברים שאפשר לראות ולהשתמש בהם כאן ועכשיו".

חוסר סובלנות דתי

תפיסה אחרת שהשפיעה דרמטית על ההיסטוריה האנושית, היא המונותאיזם. הררי כותב שאמונה בעקרון אחד השולט ביקום כולו הייתה קיימת גם בפוליתאיזם ואם כבר משהו אפיין את המונותאיזם, ולא לטובה, זה חוסר סובלנות דתי: "בפוליתאיזם יש משהו מאוד אטרקטיבי בעיניי, כי הוא נוטה להיות פתוח וסובלני יותר. התפיסה הפוליתיאיסטית היא שהכוח העליון של היקום הוא חסר משוא פנים, ואין סיבה שהוא יעשה איתי עסקאות מיוחדות. המונותאיזם הרבה יותר מגלומני. לפי המונותיאיזם, לכוח העליון של היקום יש אינטרסים והעדפות, ומכל התופעות והיצורים בעולם, הוא החליט לעשות עסקה דווקא איתי".

- מאמינים אומרים לזכות המונותאיזם שהוא המציא את המוסר.

"גם אצל שימפנזים קיים מוסר. במסופוטמיה הקדומה ובמצרים אנו יודעים בוודאות על כללי מוסר 1,500 שנה לפני התנ"ך. לאבוריג'נים באוסטרליה, לאינדיאנים באמריקה ולתושבי הודו וסין היו כללי מוסר מאוד מפותחים מבלי שהם ידעו דבר על התנ"ך או על ישו. הרעיון שהמונותאיזם המציא את המוסר כל-כך אווילי ומקומם, שאם לא הייתי שומע אותו מהרבה אנשים, הייתי מעדיף לא להתייחס אליו".

- לא היהדות בישרה לעולם על המונותאיזם אלא הנצרות, כשפתחה את שערי המועדון הזה לכולם. זו החמצה היסטורית?

"אולי להיפך. אם המונותאיזם הביא להתפתחות שלילית מהרבה בחינות, אני די שמח שאי אפשר להאשים בזה את היהודים".

חלק מכוחה של ההיסטוריה, הוא הפרספקטיבה. אנשים יתפסו את המציאות בתקופתם כנכונה באופן "טבעי", אף כי בתקופות אחרות נהגו אחרת לגמרי. ה"אמיתות" של ימינו אינן "נצחיות", כפי שרבים מאמינים.

"כל פעם שמישהו מדבר על הנצח, כמו 'ירושלים היא בירת ישראל הנצחית', זה 'מקפיץ' אותי. הוא באמת מאמין שבעוד 73 מיליון שנה תהיה מדינת ישראל שבירתה ירושלים? ומהם כבר 73 מיליון שנה לעומת הנצח. אבל גם במונחי זמן הרבה יותר קצרים, אנשים בטוחים שמה שמסביבם הוא טבעי ונצחי, גם אם הוא מתקיים רק 20 שנה".

- לשיטתך, הקפיטליזם אחראי גם על צמצום המלחמות בעולם.

"מתמעטים גם המקרים שמשטרים רודניים יוצאים למלחמה. אני לא חסיד של ההסבר הדמוקרטי. הנשק האטומי הוא הסבר יותר טוב, בגלל שהוא העלה מאוד את מחיר המלחמות".

- זה הופך אותו מההמצאה איומה ביותר להמצאה חיובית.

"זה נכון ל-2013. תמיד ייתכן שעוד נשלם על כך בריבית, אבל נכון להיום זו המצאה מאוד חיובית. סיבה שניה להתמעטות המלחמות, היא עליית הקפיטליזם, שהפך את השלום להרבה יותר רווחי. יש גם משקל לשינויים תרבותיים ופוליטיים, כמו עליית הדמוקרטיה, האינדיבידואליזם והפציפיזם".

דיון פתוח ומעמיק

החיים המקצועיים של הררי בעת האחרונה מתמקדים בעיקר בהפצת הספר בחו"ל. "קיצור תולדות האנושות" מתורגם ל-20 שפות, ביניהן סינית וקוריאנית, והחוזים איתו כוללים מקדמות בהיקף של מאות אלפי דולרים.

לדבריו, "קבלת אחוזים ממכירות הספר, עשויה להיות בעלת פוטנציאל גדול יותר. אם הספר יצליח מעבר לים, אפילו לא באופן אנלוגי להצלחה בישראל, אלא רק עשירית מזה, אהיה מסודר כלכלית להרבה שנים".

- איך בכלל נולד הספר?

"הספר הזה התפתח מתוך קורס באוניברסיטה העברית שהעברתי - 'מבוא להיסטוריה עולמית'. הסטודנטים התלוננו שצריך לקרוא הכול באנגלית ולכן נידבתי להם את הרשימות שלי בעברית. בשלב מסוים הסיכומים הללו החלו להיראות כמו ספר, ואז חשבתי 'למה שלא נוציא את זה?'".

- ואז פנית להוצאות הספרים?

"פניתי לארבע, חמש הוצאות שלא רצו אותו, חוץ מ'כנרת-זמורה-ביתן-דביר'. העורך שמואל רוזנר התלהב, ואמר שנלך על זה. והשאר היסטוריה".

- בוודאי יש סיפוק מכך שהרבה אנשים קוראים את הספר.

"נכון. אחרי שנים שאני כותב מאמרים מלומדים ומסובכים באקדמיה ואף אחד לא קורא אותם, פתאום קוראים ומגיבים".

- הופתעת מהצלחת הספר?

"כן, והיא עדיין ממשיכה להפתיע, אם כי פחות. אנשים שבהחלט לא חשבתי שהספר יגיע אליהם, למשל בני 13-14, לא רק קראו אלא גם הבינו בדיוק על מה אני מדבר. ראיתי גם דיון ב'חדרי חרדים', שלהפתעתי ושמחתי היה דיון מאוד פתוח ומעמיק. היה ברור שהאנשים קראו את הספר, הבינו את הרעיונות ולא דוחים אותם על הסף".

- יש גם קושי סביב הצלחת הספר?

"קיימת מערכת יחסים מורכבת עם הציבור. לאנשים שקראו את הספר, יש דימוי לגביי, שהוא לעתים הרבה יותר חיובי מאשר של אנשים שמכירים אותי. הם משליכים עליי כל מיני פנטזיות, ויוצרים אייקון.

"זה כמובן מפתה להאמין לזה אלא שהמחיר הוא שזה מנפח את האגו מעבר לכל פרופורציה, מה גם שאותם אנשים יכולים לרסק את האייקון באותה קלות שהם יצרו אותו, אם אעשה משהו שלא ימצא חן בעיניהם. אם אני אתרגל להסתכל על עצמי דרך עיני הציבור, זו סכנה מאוד גדולה".

עוד כתבות

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● על פי מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

קופה קטנה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תורמים אבל פחות: למה הפילנתרופים הגדולים של ארה"ב כבר לא להוטים לתרום לארגונים בישראל?

ישראל כבר לא נמצאת במוקד הפילנתרופיה של יהודי ארה"ב. הם מעדיפים לתרום את רוב הכסף לארגונים בינלאומיים או לקהילות יהודיות בארה”ב - והמגמה הזו צפויה להחמיר. מה גרם לשינוי בסדרי העדיפויות, למה אין יותר גיוס כספים המוני לטובת ישראל בשעת חירום, ומי יהיו הנפגעים העיקריים מכך שהנדבנים מעבר לים כבר לא נותנים לנו צ'ק פתוח

עטיפת הספר שירת הקוקיה

הספר שיעשה לכם צמרמורת באמצע החמסין

"שירת הקוקייה" אינו ספר פנטזיה קלאסי, אבל הוא יצליח לכשף את חובבי הז’אנר

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען שתעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, באירוע השקת קמפיין בחירות בעברית / צילום: תמר מצפי, גלובס

יו"ר הרשימה המשותפת עודה: התנגדות בני גנץ אלי היא גזענות

שאלת ההיתכנות של קיום קואליציית מפלגות המרכז-שמאל שוב עולה לכותרות, וזאת בעקבות התבטאויות של יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר סיעת כחול לבן בנושא

אילהאן עומאר  ורשידה טלייב / צילום: רויטרס

בדרך למשבר עם ארה"ב? ישראל קפצה לתוך מלכודת

ערב שנת בחירות דרמטית בארה"ב, כאשר כל הסקרים חוזים תבוסה לטראמפ, התנהלות לקויה להדהים בירושלים מפילה את ישראל אל מלכודת של נרטיבים: היא עכשיו גזענית בגלל ההחלטה לאסור את כניסתן של שתי צירות קונגרס מוסלמיות ● נתניהו שכח את המטרייה והמעיל כאשר נכנס אל סופת הוריקן צפויה מראש

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו -10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקניים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

סוחר מודאג בוול סטריט

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● בעקבות ההודעה, חברות הרכב האמריקאיות, ביניהן טסלה, רשמו ירידות חדות עם תום המסחר

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

אוהדי כדורגל / צילום: שאטרסטוק

ליגת העל חוזרת בפעם העשרים: איך מתנהל הכדורגל הישראלי וכיצד תיראה עונת 2019/20

שנייה לפני שריקת הפתיחה של ליגת העל בכדורגל, ב"גלובס" בוחנים את יסודות הכדורגל הישראל ● איך נראה העתיד של שחקני הנוער? האם כדאי לבת שלכם להיות שחקנית כדורגל מקצועית? מה עובר על האוהדים ביציע? למה מאמן כדורגל הוא אחד המקצועות הרעועים בשוק העבודה ואיך עומדים להשתנות המגרשים בארץ? ● ליגת העל חוזרת - פרויקט מיוחד

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים, ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית. אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב