גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ססיליה סרקוזי חושפת מדוע נפרדה מנשיא צרפת

היא עזבה את הבעל הראשון בשביל סרקוזי, ואת השני - רגע אחרי השבעתו לנשיא צרפת ■ דליה איציק מראיינת את ססיליה סרקוזי במיוחד עבור "ליידי גלובס"

שבועיים לאחר הוצאתו לאור זינק הספר 'התשוקה לאמת' שכתבה ססיליה אטיאס סרקוזי, לראש רשימת רבי המכר בצרפת. אשתו השנייה של ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת לשעבר, נחשבת דמות אפופת מסתורין. מי שעזבה את ארמון האליזה לפני כ-6 שנים, אחרי שבעלה נבחר לנשיאות, ומיהרה להינשא מיד לאחר מכן לרישאר אטיאס, יהודי ממוצא מרוקאי, שאיתו כבר ניהלה רומן מחוץ לנישואים, מעולם לא מסרה את גרסתה לאירועים.

"אני אדם פשוט, שיש לו חיים מסובכים", אומרת ססיליה, שכעת מקפידה לקרוא לעצמה ססיליה אטיאס, ונחשבת בעיני רבים בעולם לשילוב האולטימטיבי בין ג'קי קנדי האלגנטית והמוקפדת, להילארי קלינטון בעלת השאיפות הפוליטיות.

לא מעט שערוריות נקשרו בשמה בזמן שהייתה ססיליה סרקוזי, אשת נשיא צרפת. אז מילאה פיה מים ולא הגיבה. היא נתנה לתקשורת להשתלח בה, לבקר, לפרש, ומעולם לא סיפקה את הצורך להסבר משלה לשלל האירועים. ואז בא הספר, והסתבר שהאישה התמירה, 178 ס"מ על פני גוף חטוב ופנים מסותתות, שנראית צעירה בהרבה מ-56 שנותיה, היא בעצם אישה די ביישנית וחסרת ביטחון, שעדיין פגועה מהביקורות שהוטחו בה על ידי התקשורת.

נכון להיום היא מרכזת את רוב פעילותה בתחום זכויות הנשים, ולשם היא גם מושכת את השיחה בינינו, מנווטת בין המילים והמשפטים כדי לא לתת פתח לפן הצהוב, הרכילותי, לחדור לשיחה. השנים הרבות שבהן חיה לצד פוליטיקאי עשו את שלהן. היא מבינה היטב את המהמורות שבדרך ועוקפת אותן בצורה חכמה. התשובה לחלק משאלותיי היא שאלה נגדית - "איך את היית מרגישה עם זה" - טקטיקת מילוט שאימצה לעצמה כדי לא ליפול למלכודות.

- דחפת את ניקולא ועבדת קשה, עד שהבאת אותו להיות נשיא צרפת. זה גם לא סוד עד כמה הוא העריץ ואהב אותך. סביר שבלי אישה תומכת מאחוריו, בלי הזוגיות, הוא לא היה נשיא. ודווקא אז עזבת. למה?

"או מיי גוד, פוליטיקה זה דבר מורכב. צריך לתת כבוד לפוליטיקאים, כי ערים ומדינות מתקיימות בזכותם. רק הפוליטיקאים מחליטים מה יהיה בהן. כשאתה אוהב את ארצך, אתה אוהב פוליטיקה. הייתי איתו ותמכתי בו, אבל אף פעם לא ממש אהבתי את החיים הפוליטיים. הייתי לצדו של בעלי 25 שנה, יש לי שלושה ילדים שגדלו על הערכים האלו, עד שהלכתי.

"נפגשנו כשהוא היה צעיר. הוא היה ראש עיר, אפילו לא חבר פרלמנט. בלי כוח, לא מפורסם. את הכול בנינו יחד. יחד התקדמנו בשביל שהוביל לאליזה. במהלך השנים, מכיוון שתמיד הייתי שם, ניקולא קצת שכח אותי".

בספר היא כותבת שבחייו הפרטיים לא היה אותו פוליטיקאי תוקפני וחם מזג, כפי שדמותו מצטיירת בתקשורת. "אם בבית הייתה איזו בעיה גדולה כגון בעיית בריאות, תאונה, קושי עם הילדים, הוא תמיד קיבל את ההחלטות בקור רוח, ומעולם לא כעס". היא מודה שככל שהתקדם בפוליטיקה הלחץ עליו גבר, אבל הוא מעולם לא היה קרוב לדמות האימפולסיבית והמשוגעת שאהבו לתאר.

- כמה, בסופו של דבר, את הפעלת אותו מאחורי הקלעים?

"אולי פתחתי לו קצת חלונות לעולם החיצון", היא משיבה באלגנטיות, "הוא עשה את הדרך". הפעם היא לא נגררת לביקורת הידועה שלה על נטייתו לימין הפופוליסטי בתקופה האחרונה של כהונתו כנשיא, שלטענתה הייתה הסיבה להפסדו לפרנסואה הולנד בבחירות ב-2012.

- עכשיו את מתחמקת. מנדבת מידע עד איפה שנוח לך, כמו פוליטיקאית משופשפת. למה את נזהרת בלשונך פתאום? את חוששת לסגור דלתות?

"למה? את כן סוגרת דלתות? אני אף פעם לא".

- אני לא סוגרת דלתות, אבל לא אני הנושא, אלא את. את אישה אטרקטיבית, שאנשים אוהבים ומעריצים. עזבת בדיוק כשסרקוזי נבחר לנשיא. כמה נשים היו עושות את זה? מעניין לשמוע את הגרסה שלך למעמד הזה.

"הרבה נשים היו עושות כמוני. אישה צריכה להיות עם יד על הדופק, לדעת מה באמת טוב לה, ולעבור הלאה כשהיא מרגישה שזה הרגע הנכון. אני נמצאת במקום הנכון לי עכשיו. את גרה בישראל, אני מאמינה שכל אישה, בכל מקום בעולם, מקבלת את ההזדמנות לעבור לצד הטוב יותר, אסור לה לפספס את זה. יש כאלו שעוברות מצד רע לצד טוב, אני עברתי מטוב לטוב יותר, למקום שידעתי שאהיה בו מאושרת, ואני מאושרת".

- את אישה אמיצה, ובעצם פוליטיקאית לא קטנה. בעוד כמה שנים אוכל לומר שהייתה לי הזכות לראיין את נשיאת צרפת?

"בוודאי לא כרגע", היא צוחקת ומתחמקת. "החיים ארוכים, את אף פעם לא יודעת מה יהיה בהמשך. לא אצא עכשיו בהצהרות".

אוהבת, עוזבת

ססיליה אטיאס היא בתו של סוחר פרוות רוסי ממוצא יהודי, נצר למשפחה יהודית ספרדית. אמה, טרזיה, הייתה בתו של שגריר בלגיה בספרד. כילדה סבלה מבעיות לב קשות ועברה ניתוח לב פתוח בגיל 13, שממנו החלימה לגמרי. היא דגמנה לשאנל, הוסמכה כעורכת דין, וניסתה את כוחה אף בפוליטיקה. בעלה הראשון היה ז'אק מרטין, כוכב טלוויזיה. כשהייתה כבר אם לשתי בנות, התאהבה בסרקוזי, אז ראש עיריית ניי סור סן, שהיה צעיר ונשוי וניהל את טקס נישואיה למרטין. סרקוזי, שהתאהב בה מהרגע הראשון, הפך חבר של הזוג וסימן את המטרה. "שאלתי את עצמי: למה שאני אחתן אותה עם מישהו אחר?", כתב בזיכרונותיו.

ב-1989, אחרי חמש שנים של ניסיונות שכנוע וחיזורים, היא עזבה את בעלה בשבילו. הם התחתנו ב-1996, באותה עירייה שבה נפגשו לראשונה, ושנה לאחר מכן נולד בנם המשותף היחיד לואי. במאי 2005, באמצע הקמפיין הכושל לאשרור החוקה האירופית, נעלמה ססיליה. בבתי הקפה ובסלונים דיברו כולם על כך שעזבה את הבית. הסתבר שהיא עברה להתגורר עם רישאר אטיאס, מפיק ועידות ויזם נודע. העיתון השווייצי 'לה-מאטאן' גילה, שהעדיפה את איש העסקים שהפיק את הסרט שבו הוכתר סרקוזי כמנהיג 'האיחוד למען תנועה עממית', על פני בעלה. סרקוזי היה מרוסק. השבועון 'פארי מאץ'' מרח על כל העמוד הראשון את תמונת הפפראצי המשותפת של אטיאס וססיליה, ונטען שהם מבלים את הקיץ בנעימים בין פריז לניו יורק. הצרפתים לא שכחו את התמונה הזו, גם עורך ה"פארי מאץ'" אלאן גנסטאר לא. סרקוזי, שרתח על הפרסום, הורה לידידו ארנו לגרדר, מבעלי העיתון, לפטר את העורך.

בינואר 2006, במאמץ משותף לשמור על הנישואים, חזרו בני הזוג סרקוזי לחיות יחד. בספרה היא כותבת כי באמת ניסתה להציל את הנישואים, למען המשפחה ולמען לואי, שהיה אז בן 9. "כאשר חזרתי לסרקוזי התכוונתי לשקם את חיי המשפחה ולתת לנו הזדמנות נוספת", היא אומרת. "זה לא עבד, אבל אני יודעת שעשיתי הכול כדי שזה יצליח".

במהלך 2007 השקיע סרקוזי מאמצים בניסיון לכבוש חזרה את לבה של רעייתו. בין השאר הוא לקח אותה לחופשה בניו אינגלנד, שם גרמה לו למבוכה כאשר לא התייצבה לארוחת צהריים עם ג'ורג' ולורה בוש. במקביל התעצמה נוכחותה בתקשורת והיא הפכה לדמות מוכרת בפוליטיקה הצרפתית, למרות שלא נשאה בסמכות רשמית כלשהי. בניסיון נוסף לרצות אותה שלח סרקוזי את ססיליה למסע מסוכן בלוב, כדי לשחרר ממאסר חמש אחיות בולגריות ורופא פלסטיני. אולם המתיחות בין בני הזוג באותה תקופה הייתה גלויה לכל והגיעה לשיאה בהופעתה המביכה של ססיליה במסיבת הניצחון של סרקוזי ובטקס הכתרתו. מיליונים ברחבי העולם ראו איך במהלך הטקס ססיליה חומקת ממגע עם בעלה.

ססיליה, שלימים הסבירה כמה אטיאס הכריזמטי העניק לה תשומת לב ונטע בה ביטחון, מתארת בספר את השנתיים שבהן נקרעה בין שניהם, כשהייתה צריכה לבחור בין בעלה לאטיאס. "אני לא מסוגלת לבגוד, אבל אני יודעת לעזוב. מה עדיף?", היא שואלת, "לנהל רומנים מחוץ לנישואים, או בכל פעם לתת את לבך ואת מלוא המחויבות שלך לאדם אחד? אני מעדיפה להתחתן, כי אני באמת מאמינה במוסד הנישואים. ההבדל ביני לבין אדם רגיל שמתגרש, זה שאצלי הגירושים היו פומביים. ניקולא ואני עברנו משבר, אבל בעלי היה ראש המדינה. אפשרות אחת הייתה לא להגיד כלום, לנהל חיים שקריים ולהיות חלון ראווה. אפשרות אחרת הייתה לומר בגלוי שכך אני לא מוכנה לחיות. בחרתי בה".

*** הכתבה המלאה - במגזין "ליידי גלובס" הנמכר ברשת סטימצקי

עוד כתבות

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

הכירו את פיקסל 4: הטלפון של גוגל שמאפשר לשלוט בו ללא מגע

גוגל ערכה אירוע השקה בניו יורק והכריזה על הסמארטפון החדש שלה ● פיקסל 4 מוצע בשלושה צבעים - שחור, לבן וכתום, יעלה החל מ-800 דולר וזמין מה-24 באוקטובר ● החברה גם השיקה אוזניות חדשות - גוגל פיקסל באדס, ולפטופ מוזל - פיקסלבוק גו

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

פי הדיווחים, צוותי המשא ומתן של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

סניף של ארומה אספרסו בר / צילום: יחצ

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● האדם השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול בעקבות כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות