גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות חברות הביטוח: רווח של 275 מ' ש' לקטנות ולבינוניות

מבין 7 חברות הביטוח המהוות את מגזר הקטנות והבינוניות בענף מובילה איי.די.איי ביטוח ברווח הכולל - עם 89 מיליון שקל מתחילת השנה ■ איילון, הגדולה ביותר במגזר, מובילה עם גידול של 16% בפרמיות, שהסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקל

5 קבוצות הביטוח הגדולות רשמו ברבעון השלישי ב-2013 רווח כולל מצרפי של כ-741 מיליון שקל, כך שמתחילת השנה הן מציגות רווח כולל מצרפי של כ-2.2 מיליארד שקל. באותן תקופות רשמו יתר חברות הביטוח, הבינוניות והקטנות, רווח כולל רבעוני מצרפי של כ-87 מיליון שקל, המהווה קיטון של כ-41% ביחס לתקופה המקבילה, ורווח כולל מתחילת השנה בהיקף של כ-275 מיליון שקל - קיטון של כ-4%.

כך, בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הציג ענף הביטוח, שעוסק בכל מגוון פעילויות הביטוח, עלייה של כ-46% ביחס לשלושת הרבעונים הראשונים אשתקד ברווח הכולל המצרפי, שהסתכם בכ-2.46 מיליארד שקל עד כה השנה. כך, שרווחי החברות הקטנות והבינוניות היוו כתשיעית (כ-11%) מהרווח הכולל של הענף מתחילת השנה, לעומת נתח של מעל 14% בפרמיות.

ברבעון השלישי מדובר ברווח כולל מצרפי של כ-828 מיליון שקל לכל ענף הביטוח, קיטון של כ-20% ביחס לרבעון השלישי אשתקד, שהיה טוב אף יותר מהרבעון הטוב יחסית השנה.

חברות הביטוח הבינוניות והקטנות הן איילון, שבניהול אמיל וינשל; הכשרה ביטוח שבניהול אתי אלישקוב; איי.די.איי ביטוח שבניהול רביב צולר; AIG ישראל בניהולו של שי פלדמן; שירביט, בניהול גיל ספיר; ביטוח חקלאי בניהול אריה הרמן; ושלמה ביטוח, בניהולו של אורי אומיד.

כל החברות הללו רשמו מתחילת השנה הכנסות מצרפיות של כ-5.2 מיליארד שקל. מדובר בגידול של כמעט 8.5% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, לעומת גידול של 7.1% בפרמיות שרשמו חמש קבוצות הביטוח הגדולות - מגדל, הראל, כלל ביטוח, הפניקס ומנורה מבטחים.

רק שתיים מפסידות

בסך הכול רשם ענף הביטוח מתחילת השנה פרמיות בהיקף מצרפי של כ-36.4 מיליארד שקל, לעומת פרמיות בהיקף של כ-33.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

עיקר הפעילות של חברות הביטוח הבינוניות והקטנות הוא בתחומי הביטוח הכללי. מתחילת השנה רשמו חברות אלה רווח כולל לפני מס בהיקף מצרפי של כ-250 מיליון שקל בתחומי הביטוח הכללי. מדובר בקיטון של כ-17% ביחס לרווח כולל לפני מס בהיקף של כ-300 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

החברה הבינונית/קטנה הרווחית ביותר, כדבר של קבע, היא איי.די.איי ביטוח. חברת הביטוח בשיווק ישיר שבשליטת משפחת שנידמן הצטרפה השנה לבורסה, ולצד תג שווי של כ-1.52 מיליארד שקל בבורסה, היא מציגה מתחילת השנה רווח כולל של כ-89 מיליון שקל. החברה אף מציגה מתחילת השנה עלייה של כ-10% בפרמיות, שהסתכמו בשלושת החודשים הראשונים בכמיליארד שקל (כ-3% מהשוק כולו, וזאת בדומה להכשרה ביטוח).

החברה הבאה בתור במונחי הרווחיות היא ביטוח חקלאי, שנהנתה השנה בעיקר מרווח הון של 43 מיליון שקל, לאחר מס ממכירת חלקה בחברת ביטוחי האשראי ב.ס.ס.ח. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח כולל של כ-63 מיליון שקל.

אחריה נמצאת חברת הביטוח בשיווק ישיר השנייה בשוק, AIG ישראל, שהציגה רווח של 57 מיליון שקל מתחילת השנה. מדובר אמנם בירידה ניכרת ביחס לאשתקד, ואולם ב-2012 נהנתה החברה מרווח חד-פעמי חריג בהיקפו, הודות לשחרור עתודות ברכב חובה.

מהצד השני של הסקאלה, ישנן רק שתי חברות ביטוח שמציגות הפסד בשורה התחתונה, מתחילת השנה. מדובר בשלמה ביטוח הצעירה ובשירביט, שנהנתה השנה מהטבת מס בהיקף של כ-4 מיליון שקל, שמולה הפרישה כ-3 מיליון שקל בגין קנס שהשית עליה האוצר. החברה שאמורה ליהנות ברבעון הרביעי מרווח הון של כ-11 מיליון שקל לאחר מס, בגין מכירת פעילות ביטוח החיים שלה לפסגות.

בשורת הפרמיות, רק שתי חברות ביטוח בענף מציגות ירידה - שירביט ושלמה ביטוח - בעוד שאיילון בולטת עם שיעור הגידול החד ביותר בענף - 16%.

הגידול החד בפרמיות של איילון מעיד על מדיניות גידול אגרסיבית שמובילה החברה, תחת הנהלתה החדשה יחסית בראשותו של וינשל. בענף הביטוח גידול חד בפרמיות מגיע כמעט תמיד רק הודות להקלה במדיניות החיתום, ולהקלה שכזו כמעט תמיד יש גם מחיר ברווחיות שנפגעת.

ימים יגידו אם הגידול החד בהכנסות מפרמיות של איילון - קבוצת הביטוח השישית בגודלה בשוק - יביא לקפיצה ברווחיותה, או שמא דווקא לפגיעה.

ביטוח

עוד כתבות

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

לופטהנזה וממשלת גרמניה הסכימו על חבילת חילוץ; בריסל מתנגדת

במסגרת ההסכם יוזרמו כ-9 מיליארד אירו לחברת התעופה הניצבת בפני סכנת קריסה, והמדינה תיקח 20% שליטה בחברה ● התוכנית תימשך שלוש שנים ותיאסר חלוקת דיבידנדים למשקיעים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

כשמגפת הקורונה דועכת, מלחמת הסחר מתחדשת

מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין - גורם מרכזי בחששות המשקיעים לפני משבר הקורונה - חוזרת, ובגדול ● הסבב השני של המלחמה מציב במרכז נושאים כמו ריגול, סייבר והגנה על מידע - והחברות הפועלות בתחומים אלה מעוררות עניין בשוק ההון

צקי נחמני, בעלים של בתי ספר ללימודי ערבית / צילום: תמונה פרטית

"לפני הקורונה היו בעסק 32 מורים. עכשיו כולם בחל"ת"

צקי נחמני, בעלים של בתי ספר ללימודי ערבית, תושב ירושלים, בן 35 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

 

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

רנו וניסאן יקצצו עלויות בהיקף של מיליארדי דולר

שתי החברות ציפו למכור 14 מיליון מכוניות בשנת 2022 ● ואולם, כעת לאחר המשבר העולמי, היעד שנקבע קרוב יותר ל־10 מיליון מכוניות ● "המצב הפך לבלתי אפשרי", מסר מקור מקורב לרנו

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

האף האלקטרוני של נונסנס / צילום: יח"צ

החברה שמריחה קורונה: "התהליך דומה קצת לזיהוי תמונה"

ננוסנט פיתחה אף אלקטרוני שמזהה את נגיף הקורונה ושואפת להחליף את המדחומים בכניסה למתחמים

מכשור רפואי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חברות המכשור הרפואי מתאגדות: "ישראל לא יכולה להיות 'מדינת חדשנות' ללא תעשייה"

ארגון מדטק החדש, בהובלת מדטרוניק, ג'נרל אלקטרוניק, טבע ופיליפס, מבקש תמיכה מהמדינה כדי להרחיב את תעשיית הייצור הרפואי, מתכוון להכניס מכשור רפואי חדשני לסל התרופות ורוצה להיות גוף שהרגולטורים מתייעצים איתו לפני קבלת החלטות בתחום המכשור הרפואי

בובות בחלון ראווה חובשות מסיכות בד / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הישראלים לא אופטימיים: כמחצית מהאוכלוסייה נפגעה כלכלית בתקופת הקורונה, כשליש עדיין סובלים מלחץ וחרדה

בריאות, מצב נפשי ומצב כלכלי הם רק חלק מהתחומים שנבחנו בסקר שערכה הלמ"ס בעקבות משבר הקורונה ● מהי רמת האמון שהציבור נותן בהתמודדות הממשלה עם המשבר, וכמה באמת אנו חושבים כי ב-12 החודשים הבאים מצבנו הכלכלי ישתפר?

איציק בנבנישתי, רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, יונתן בלום

ראש בראש: yes ופרטנר מציתות את התחרות בשוק הטלוויזיה האינטרנטית

yes פתחה במבצע על ממירי אנדרואיד חדשים בנוסף לשירות המוזל שלה - סטינג - וכבר חמישית מהלקוחות שלה צופים בטלוויזיה על גבי האינטרנט • פרטנר מרחיבה את שיתוף-הפעולה עם שחקנית החיזוק הגדולה נטפליקס • בין לבין, סלקום והוט מתעכבות בצעדים שעליהן לנקוט

מונית של אובר. העיר המארחת של משרדיה טרם נקבעה / צילום: shutterstock

תביעה בארה"ב: "הבורר שפסק לטובת אובר בתביעת תיאום המחירים פעל מתוך פחד"

הערעור שהוגש בסוף השבוע כלל קטע מתמלול המשפט בו אמר הבורר: "אני פועל מתוח פחד. הפחד שלי הוא שאם הייתי פוסק כי פעולותיה של אובר אינן חוקיות, הייתי צריך אבטחה. לא הייתי יכול ללכת ברחובות בלילה. אנשים היו רודפים אותי" ● אובר תידרש להגיב לטענות עד לסוף השבוע

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מי שומר על השומרים: האם לפרקליט המדינה והיועמ"ש אין שום בקרה?

לפי נתניהו, האנשים שהגישו נגדו כתב האישום נהנים מחסינות מביקורת ● האומנם? 
המשרוקית של גלובס

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

אלביט: "ההשפעה הפיננסית של השיבושים בפעילות עקב הקורונה לא הייתה מהותית"

החברה הביטחונית, שכבר דיווחה כי השפעות המגפה הגיעו אליה רק אחרי הרבעון הראשון, הציגה צמיחה רבעונית בהכנסות וברווח הנקי ● מדווחת על יישום שורת צעדים לשליטה בעלויות

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

הנתק בין הריאלי לפיננסי נמשך: צפי לעליות של 2% בניו יורק; בורסת גרמניה מטפסת בהתעלם מהמיתון

הדאקס הגרמני עולה בהמשך לזינוק של 2.4% אתמול ● ביפן מדד הניקיי היפני הזנק בהמשך להודעת ראש הממשלה שינזו אבה על תמיכה נוספת בשווקים ● חברת נובהוואקס מתחילה בניסוי הקליני בחיסון לקורונה ומספקת אופטימיות למשקיעים

מפגינים בהונג קונג נגד נסיונות החקיקה החדשים של סין / צילום: Vincent Yu, AP

התיאבון של שלטונות סין לבלוע את הונג קונג החזיר את התושבים לרחובות

ההערכה היא כי סין תאיץ את מאמציה לשלוט בתחומים שחיוניים לכלכלת השוק החופשי של הונג קונג, החל ממערכת החינוך והעיתונות החופשית ועד בתי המשפט ומדיניות ההגירה

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת הנדל הורה להקים צוות הפקת לקחים מפרשת בזק

יועז הנדל הורה למנכ"ל המשרד נתי כהן להקים צוות הפקת לקחים כדי לוודא שהמשרד השיל מעליו לחלוטין את פגעי הפרשה ● "תפקיד עובדי ושליחי ציבור הוא להוות מגדלור ערכי במדינת ישראל"

זיהום אוויר בעיר בייג'ינג, בסין / צילום: Jason Lee, רויטרס

הגרף היומי: לא עובדים, לא פולטים - ירידה בפליטת הפחמן העולמית

לפי הממצאים, הפליטה היומית של גזי חממה צנחה ב-17% בתחילת אפריל, לעומת הרמה הממוצעת בשנת 2019, וכי העולם חווה את הירידה החדה ביותר בתפוקת הפחמן מאז מלחמת העולם השנייה

השופטת אסתר נחליאלי־ חיאט / צילום: דוברות בתי המשפט

ביהמ"ש העניק הכשר לבנקים: "פרקטיקת סימון הלקוחות הבעייתיים - לגיטימית"

לראשונה, ביהמ"ש המחוזי התייחס בהרחבה לפרקטיקה שמפעילים הבנקים בישראל, שבמסגרתה מכינים רשימות של לקוחות שלגביהם התעוררו קשיים בעבר כדי לבחון אישור מתן אשראי או פתיחת חשבון ● זאת, תוך שהוא מביע שאט-נפש מהשימוש בביטוי "רשימות שחורות"