גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן דרכים: ג'יפ הגראנד-צ'ירוקי החדש - קאובוי עירוני

השינוי החד שעבר המותג האייקוני ג'יפ משתקף היטב בעיצוב ■ מאחורי החזות האולטרה-מודרנית והתא המפנק, מסתתר רכב שטח רציני

תוך עולם המיתוג, שממציא את עצמו מחדש כל העת בהתאם לגחמות ולצווי אופנה, מסתובבים כמה דינוזאורים פרה-היסטוריים. למותגי העל האלה יש ערך שוק של עשרות ומאות מיליארדים, מסורת של עשרות שנים ותדמית מובחנת וברורה, שחוצה גבולות גיאוגרפיים ותרבותיים. ההתלבטות המתמידה של המחזיקים במותגים האלה היא עד כמה - והאם בכלל - ניתן לחדש ולבצע בהם שינויים מבלי לפגוע בבידול.

אחד המותגים הללו הוא "ג'יפ", שמתברך בחוג קנאי של אוהדים בכל העולם. במשך שנים רבות נמנעה קרייזלר מלבצע שינויים דרמטיים במותג והתייחסה אליו כאל פריט לשימור. אבל הטלטלה העסקית החדה שעברה לפני כחמש שנים, שבמהלכה ננטשה על ידי דיימלר, הגיעה לפשיטת רגל ונרכשה בידי פיאט, הביאה אותה לחשיבה מחודשת גם כלפי המותג האייקוני שלה.

המותג ג'יפ הסתגל בשנתיים האחרונות לטרנדים הנוכחיים, פנה לקהל צעיר יותר, שלא מייחס חשיבות רבה מדי למורשת, והפך בכך לאחד ממנועי הצמיחה של המותג, עם תרומה מרכזית לרווח של כ-1.7 מיליארד דולר שרשמה קרייזלר בשנה שעברה.

את השינוי ניתן לראות היטב בדור החדש של הגראנד-צ'ירוקי, שנחת כאן לאחרונה. החרטום החדש של הכלי, למשל, לא היה מבייש את אאודי, ב.מ.וו או קדילאק. הגריל האנכי המוכר של ג'יפ עוד נמצא שם, אבל כעת הוא מקיף פנסים קסנון צרים, שמשובצים בנוריות LED, ובפגושים עגלגלים. יחד עם מראה זורם יותר של הגוף, זנב קמור וחישוקים אופנתיים בגוון טיטניום מבריק - מתקבלת נוכחות כביש רצינית.

אם העיצוב החיצוני יכול לגרום לטהרנים של המותג לתלוש שיער, הרי שעיצוב הפנים יכול לגרום למר וויליס, הוגה הג'יפ, להתהפך על משכבו. את מקום לוח המחוונים האנלוגי המסורתי, למשל, מחליף מסך LCD רב-תכליתי ברזולוציה גבוהה, שמשנה את צורתו ואת המידע המוצג עליו בהתאם לבחירת המשתמש.

מסך LCD נוסף, בגודל של טאבלט ממוצע, שולט על כל מערכות המשנה באמצעות מגע ומאפשר הורדת אפליקציות, גלישה ושאר ירקות. העברת מצבי השטח מתבצעת באמצעות מתג סיבובי ומתגים אלקטרוניים שולטים במערך רציני של אבזרי מותרות ופינוק. מרווח הפנים מכובד, רמת הגימור איכותית מאוד ותא המטען הענק מעיד על כך שהוא מתוכנן לאכלס שני מושבי נוסע נוספים - אופציה שבינתיים לא מוצעת בארץ.

הרמז היחיד לכך שלא מדובר בעוד רכב כביש-שטח יוקרתי ואופנתי לשואו-אוף הוא גובה הרצפה - גבוה מעל האספלט - שדורש להיעזר בידיות האחיזה (או במדרגות צד אופציונליות) לצורך הכניסה לרכב.

המכל מתרוקן במהירות

רכב המבחן שלנו הגיע ללא מתלי האוויר שמוצעים כאופציה, אולם לא היה בהם צורך ממשי על הכביש. גם עם המתלים הרגילים זהו כלי רך ונעים, שסופג היטב בורות ומהמורות ומבודד את הנוסעים מהנעשה במרחק 25 סנטימטרים מתחתיהם. פסי הרעדה אמנם מקפיצים את המרכב, אבל בצורה נסבלת. נטיית הגוף בפניות הדוקות מרוסנת דיה ואינה מאיימת לדחוק את הנוסעים החוצה מבעד לחלונות. מנגד, תחושת ההיגוי אמריקאית מסורתית, כלומר תגבור יתר ותחושה מנותקת שאינה מעודדת נהיגה נמרצת בכבישים מפותלים.

את מנוע ה-V6 בנפח 3.6 ליטרים של קרייזלר כבר פגשנו בכמה גרסאות בעבר, אולם בצ'ירוקי החדש הוא משודך לראשונה לתיבה אוטומטית בת 8 מהירויות. ברוב המקרים התיבה מתפקדת היטב, עם הורדות הילוכים זריזות בהאצה ושיוט סופר חלק במהירויות גבוהות. אבל רגל מהוססת או אגרסיבית יכולה לגרום לתיבה להתבלבל ולהגיב בצורה לא רהוטה. זו, מן הסתם, בעיה שתיפתר בעזרת עדכוני תוכנה עתידיים.

מי שרוכש SUV אמריקאי במשקל שתי טונות פלוס עם מנוע V6 מגודל וחזק, לא מצפה מן הסתם לקבל צריכת דלק אירופאית - וגם לא יקבל אותה. תחת עומס הגראנד לוגם דלק בקצב של כ-7 ק"מ לליטר ומכלה במרץ את המכל הגדול, שמילויו מחדש עולה כ-550 שקל.

תחום אחד שבו ג'יפ לא נוטשת את המסורת הוא יכולת השטח. מתחת למרכב המגונדר מסתתר רכב קשוח עם יכולות מקצועיות לעילא. בארה"ב החברה מאפשרת ללקוחות לבחור בין מספר מערכות הנעה כפולה ואופציות מתלים, עם מפרטים שרוויים במושגים שלא יגידו הרבה למי שאינו חיית שטח - כמו "דיפרנציאל אחורי עם החלקה מוגבלת" ו"יחס הפחתה קיצוני". בארץ אפשר תמורת כמה עשרות אלפי שקלים להזמין את מתלי האוויר האופציונליים, שמתרוממים בכמה דרגות ומאפשרים להגביה את הגחון עד 28 ס"מ מעל פני הקרקע.

אבל גם בגרסת ההנעה הכפולה "הרגילה", שעמה מגיע הרכב לארץ, זהו כלי שיש לו מעט מאוד מתחרים בשטח. הגחון הגבוה מתוכנן להפחית למינימום את סיכוי הפגיעה במכלולים רגישים, הפגושים מאפשרים זוויות גישה/נטישה מרשימות על מכשולים, ודף הנתונים מלמד על יכולת מרשימה לצלוח אגני מים גבוהים ולנוע בשיפועי צד מסמרי שיער. המהדרין יכולים אפילו לעקוב באמצעות לוח המחוונים אחרי הטמפרטורה של תיבת ההעברה בעת נסיעה בשטח.

כל העסק הזה נשלט בצורה ידידותית להפליא: מתג סיבובי משנה את תכנות מערכת ההעברה ומחשב המנוע למצבי שטח שונים - חול, סלעים, בוץ וכדומה - ואת השאר עושה הרכב כמעט בעצמו בנוסח "כוון את ההגה וסע". מי שממש רוצה יכול לשפר את הרכב עד אין קץ באמצעות קיטים שונים ומשונים, אך ספק אם יהיו רבים כאלה בארץ.

מחירי המציאה של הגראנד-צ'ירוקי היוצא, שהפכו אותו ללהיט מכירות, נעלמו בדגם החדש, ובסיוע מס היוקרה החדש מחירו מתחיל כיום בסביבות ה-300 אלף שקל ונוסק עד קרוב ל-400 אלף שקל בדגם ה"לימיטד" המפואר עם מתלי האוויר. גם בטווח המחיר הזה הוא עדיין נמוך משמעותית מהמחיר של המתחרים הגרמנים והבריטים, שמציעים שילוב דומה של פאר, ביצועים וממדים. בשורה התחתונה זהו כלי שנראה כמתאים יותר לרודיאו דרייב מאשר לרודיאו (או ל"סוסיאדה" בעפולה בגרסה המקומית), אבל מסתיר בתוכו יכולות שלא מביישות מסורת של 70 שנה.

גרנד צ'ירוקי

חלק מהמתחרות

קדילאק SRX

המתחרה הצמוד של הגראנד-צ'ירוקי בארה"ב נמכר בישראל ב-290-370 אלף שקל. בקצה העליון של המחיר מקבלים את הדגם המפואר עם מנוע V6 בנפח 3.6 ליטרים בהספק רציני של 314 כ"ס. יכולת השטח אינה משתווה לצ'ירוקי אך ביצועי הכביש מרשימים.

קדילאק / צילום: יחצ

טויוטה לנדקרוזר 2014

ב-337 אלף שקל לדגם הארוך והמאובזר, לנדקרוזר של טויוטה הוא עדיין אחד הכלים המבוקשים. יש לו מערכת תמסורת מקצועית ויכולות שטח גבוהות מאוד ולישראל הוא מיובא עם מנוע טורבו-דיזל בהספק 190 כ"ס. בשלהי ינואר ינחת כאן לאחר מתיחת פנים.

טויוטה לנד קרוזר / צילום: יחצ

דיסקברי 2014

בינואר ינחת כאן לנדרובר דיסקברי לאחר מקצה שיפורים. יש לו מנוע טורבו-דיזל חזק, תיבה אוטומטית מדור אחרון ומוניטין שטח מהולל לא פחות משל ג'יפ. הוא מוצע עם חמישה ושבעה מקומות ודגם בסיסי יתחיל כנראה ביותר מ-400 אלף שקל.

לנד רובר דיסקברי / צילום: יחצ

עוד כתבות

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברובעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרובעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של שי ניצן שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש מעורכי דין פרטיים ושופטים להגן על המערכת לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי גלובס?

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

מגדלי עזריאלי והסביבה /צילום: גיא ליברמן

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

משרד הבריאות קבע בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני סניפי רשתות הקפה בעזריאלי

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי