גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה אמר יאיר לפיד ל-40 המנהלים המבטיחים של 2013?

נבחרת 40 הצעירים המבטיחים של G נפגשה עם שר האוצר בוועידת ישראל לעסקים, ספגה השראה ושמעה אותו מכוון לתפקיד היסטורי: "אם אני מחפש את שתי המילים הפשוטות שאני רוצה שייכתבו בערך שלי בלקסיקון, זה יאיר לפיד 'הביא שלום'"

"כשאני מסתכל על השנתיים האחרונות בחיי, הדבר היחיד שאני מצטער עליו זה שלא הלכתי לקריירה פוליטית בגיל 35", פתח שר האוצר יאיר לפיד את השיחה האינטימית עם נבחרת 40 הצעירים המבטיחים של מגזין G לשנת 2013, שנערכה השבוע במסגרת מושב מיוחד בוועידת ישראל לעסקים של גלובס.

"האנשים היחידים שאנחנו מעריצים", הוא נימק, "הם אלה שהחליטו להקדיש את חייהם למען רעיון גדול מהם. לאנשים מאוד אינטליגנטים, ואתם בהגדרה האנשים הכי אינטליגנטים בישראל, יש נטייה להיות ציניים. אבל ציניקנים לא בנו מעולם דבר ולא חצי דבר. האנשים היחידים ששינו משהו בעולם הזה הם אלה שהאמינו במשהו. אלוהים נגע בכם".

אבל גם הנוכחים, צעירים שרשמו הישגים עסקיים או יצירתיים מרשימים ככל שיהיו, יודעים שקשה לשנות את העולם, ולא משנה אם זה העולם הטכנולוגי או המדע. איך גורמים לדברים לזוז, ובמיוחד במערכת הממשלתית?, שאל אסף ורדי, שותף בקרן ריאליטי. "יש את שאלת הפולו-אפ", השיב לפיד. "לשרים יש נטייה לדפוק על השולחן באופן נחרץ, אבל המבחן הגדול הוא בפולו-אפ. להישאר עד שתיים בלילה כדי לעבוד על הדברים, כמו למשל בתוכנית הלאומית לדיור להשכרה: אני אוציא לפני סוף שנת 2013 מכרזים ראשונים", הצהיר בפניהם, "אז זה אומר לבנות מבנה ארגוני נכון ולהיות עקשן על הפרטים. זה נכון במשרד ממשלתי, זה נכון בעסק שלכם ובכל תחום.

"אמר לי פעם ביל קלינטון", נתלה לפיד באילנות גבוהים, "שתמיד כולם ידברו איתך על התמונה הגדולה. אבל עזוב אותך, תעשה שלושה דברים ביום ובסוף זה נהיה התמונה הגדולה. הוא צודק. אנחנו משתדלים לעשות שלושה דברים ביום".

ומה לגבי המחיר האישי במעבר לתפקיד הציבורי? "בוא תשכנע אותי למה לחבר'ה כמו אלה שיושבים בחדר הזה כדאי בכלל ללכת לפעילות ציבורית", ביקש ליאור טנר, מאל על. לפיד הרים את הכפפה וניסה: "השאלה הגדולה של המאה ה-21 היא שאלה ניו אייג'ית כזאת על מהי משמעות החיים. במסלול שאתה הולך עכשיו יכול להיות שיהיה לך בסוף פורשה קאיין, שזה אוטו מצוין, אבל השאלה אם זאת משמעות החיים.

"אם אתה מסתכל סביבך, אתה רואה שאנשים חיים בקוצר נשימה מתמיד ושואלים מה אני עושה פה. ואז חוזרים בתשובה או מצטרפים לכתות או מתגרשים שלוש פעמים... אנשים יודעים שהתשובה היא שאין משמעות לחיים, שאם הם לא עושים משהו אמיתי, אז יהיה יותר טוב או פחות, אבל כולנו ניוולד ונמות, ובאמצע לא יקרה הרבה. עוד 11 שנה תקום בבוקר ותסתכל סביבך ותראה שפורשה קאיין זה לא מספיק. אם אתה מדבר את השפה הזאת, אני אומר לך שזה ירדוף אותך ולא יניח לך, כי אוטו חדש גורם נחת רק לחצי שנה".

אבל לפני הפורשה ושאר סמלי הסטטוס מה לגבי הדיור, שאלו המשתתפים, שנמצאים בחתך גילאים של שנות השלושים לחייהם ועל אף ההצלחות שלהם, מכירים מקרוב את מצוקת הדיור. "בסוף נשפיע על השוק", התחייב לפיד. "ההחלטה שלנו ללכת על דיור להשכרה הייתה כי לא היה גוף שעסק בדיור להשכרה. יש דרכים נוספות שצריך ללכת בהן ובסוף זה ישפיע. הנה, בקריית גת חנכנו 7,000 יחידות דיור חדשות ובמקביל אנחנו לפני 150 אלף יחידות לדיור להשכרה. כשאתה עושה כל-כך הרבה צעדים זה יקרה, אבל זה לא קורה בחודשיים. 2014 תהיה שנת הבלימה במחירי הדיור וב-2015 המחירים ירדו".

"אני בדיוק מתדרך נגדך"

הבטחות זה לא מספיק טוב לתקשורת, ענו הצעירים, וגם לא לבוחרים שעל-פי הסקרים נוטשים אותך. "איך אתה משלב בין הצורך לרצות את התקשורת שאי אפשר לרצות אף פעם ובין הליכה לאג'נדה ארוכת טווח ובינתיים לתקשר מסרים לבוחרים שלך?", שאלה עו"ד אורנית קרביץ, יועצת בכירה ברשות לניירות ערך.

"מדהים כמה מעט זמן לקח לי להתחיל להתלונן על התקשורת - תוך שבוע אמרתי שמוציאים דברים מהקשרם", צחק לפיד. "אבל מפני שבאתי בתחושה שאני יודע, ורק היום אני יודע כמה מעט ידעתי כשנכנסתי לתפקיד וכמה עמוק היה חוסר הידע שלי; העצה הראשונה שלי היא להגיד קודם כול שאתם לא יודעים בשביל שיהיה לכם אורך הנשימה שדרוש. צריך לקחת את הזמן וללמוד".

ומה לגבי מחלוקות, בריתות ופילוגים פוליטיים? "בדיוק ראיתי פה את קלוגהפט", אמר לפיד וחיפש בקהל את משה קולגהפט, היועץ האסטרטגי של הבית היהודי שנבחר בנבחרת ה-40. הוא מצדו דיבר בטלפון מאחור והשיב בבדיחות: "אני בדיוק מתדרך נגדך", תוך שהוא מתייחס לנאומו של לפיד קודם לכן בוועידה, שעסק בתהליך השלום ובשינוי הרכב הקואליציה במידת הצורך. לפיד חייך, אבל ידע שקולגהפט מתכוון לכל מילה.

איזה חותם תרצה להשאיר אחריך בסוף הדרך, שאלו הצעירים לסיכום, ואולי ניסו גם הם למצוא משמעות בבחירות של עצמם. "אם אני חושב על עצמי בתור ערך בלקסיקון, אז אני יודע שלכתוב ערך לנלסון מנדלה, למשל, זה מאוד פשוט כי הוא עשה שינוי עמוק. אם אני מחפש את שתי המילים הפשוטות שאני רוצה שייכתבו בערך שלי בלקסיקון זה יאיר לפיד 'הביא שלום'".

"איך תעשה את זה?", שאל פרופ' עירן הלפרין, מומחה ליישוב סכסוכים מהמרכז הבינתחומי, שנבחר יחד עם ד"ר תמר שגיא והסכים עם לפיד שאמר שמדובר בסכסוך פסיכולוגי. "אתה מאמין שאפשר בכלל לעשות שלום בממשלה הימנית הנוכחית?", הוסיפה ליטל גרוסמן, ראש תחום הסייבר באלביט מערכות.

"הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא לא על גבולות ולא על ירושלים או פליטים אלא הוא על שנאה, זעם, זיכרונות רעים ואימה", השיב לפיד. "באופן מסורתי מי שעשה שלום היו ממשלות ימין ומי שעשה נסיגות היו אנשי ימין. אני אזכיר שאנחנו מפלגת מרכז, מספר 2 שלי הוא רב שגר בהתנחלות".

עוד כתבות

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חברי הכנסת צבי האוזר ואסנת מארק נבחרו לכהן בוועדה לבחירת שופטים

ההצבעה הייתה חשאית, אך התנהלה לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ● הפתעה בוועדה למינוי דיינים: ח"כ מרב מיכאלי נבחרה באמצעות 66 קולות, קול אחד יותר לעומת ח"כ אילת שקד

הנפקת פורסקאוט בנאסד"ק לפני כשנתיים / צילום: יח"צ

פורסקאוט מזנקת ב-15%: הסכם חדש עם קרן הפרייבט אקוויטי אדוונט

לפי ההסכם, אדוונט תרכוש את פורסקאוט במחיר של 29 דולר למניה, שמשקף לחברה שווי של כ-1.4 מיליארד דולר

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הקורונה מגדילה את עניין הציבור בבורסה: מספר שיא של חשבונות מסחר חדשים

בינואר עד יוני השנה נפתחו 77.3 אלף חשבונות מסחר חדשים אצל חברי הבורסה, גידול של 56% ● בבתי ההשקעות חל זינוק של 180% במספר החשבונות החדשים

 

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

איתן אורנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הערכות: השופט אורנשטיין יאשר את הסדר הנושים של משפחת פישמן

ההסדר צפוי להסדיר את התביעות נגד רעייתו של פישמן וילדיהם ואת עניינה של רונית אבן ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות עו"ד בנקל: "הסדר פישמן תרמית" ● ב"כ פישמן: "טענות חסרות בסיס"

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; מניות חברות התעופה טסו

באירופה ננעל המסחר בעליות חדות של 2%-2.3% במדדי המניות המובילים ● מודרנה קפצה לאחר שדיווחה כי הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון לקורונה העלה תוצאות חיוביות בסיום שלב 1 ● גולדמן זאקס פרסם דוחות חזקים לרבעון השני

הפגנות העצמאים. מרגישים שמנסים להשתיק אותם  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

383 אלף זכאים קיבלו היום את מענק הממשלה. הסכום הממוצע: 4,650 שקל

העצמאים קיבלו היום מענק של עד 7,500 שקל ישירות לחשבון הבנק, כמקדמה למענקים הצפויים במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה

שאולי לב רן, מייסד המרכז להתמכרויות / צילום: איל יצהר, גלובס

המרכז הישראלי להתמכרויות: טיפול מרחוק הגביר את ההיענות

לפי נתוני המרכז, בימי הסגר שיעור ההתייצבות לטיפול עלה מ-70% ליותר מ-90% ● "ההשתתפות מרחוק מצריכה פחות מחויבות נפשית לתהליך הטיפול"

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטם פיתחה בדיקות שצפויות לזהות חולי קורונה מוקדם יותר

הבדיקה לא תהיה זמינה בישראל ● צבי מרום: "בארץ לא רוצים א הבדיקות שלנו למרות שהן יותר מדוייקות"

אמיר אוחנה בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

השר אוחנה: אודיע בתוך 30 יום על מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל

השר לביטחון פנים התייחס היום במסיבת עיתונאים להפגנות שנערכו בימים האחרונים, לטענות על אלימות המשטרה ולמינוי מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל ● "ראוי להימנע מהפגנות מחשש להפצת הנגיף"

אורי וטרמן / צילום: סיון פרג'

"'הטיימ'ס סקוור' של תל אביב": Be פותחת את החנות בדיזנגוף סנטר בהשקעה של 20 מיליון שקל

מדובר בחנות הגדולה ביותר של רשת הפארם, שמונה כעת 82 חנויות ● זו דריסת רגל משמעותית ראשונה עבור הרשת שעד היום התאפיינה בעיקר במיקומים חלשים לעומת המתחרה סופר-פארם ● מתחילת 2018 ועד היום הסבה Be לשופרסל הפסד תפעולי של למעלה מ-100 מיליון ש'

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

הזוגות הצעירים התנפלו על שוק הנדל"ן, עכשיו יתחילו הבעיות

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, משפרי הדיור והמשקיעים לא התרשמו מהאיתותים בדבר הצלחה בהתמודדות עם מצב הקורונה ועצרו עסקאות • לעומתם, הזוגות הצעירים דווקא קנו דירות בהמוניהם וכעת הם חשופים לסיכון כלכלי שעשוי להתגלגל לגל חדש של הקפאת משכנתאות

הפגנת הצופים. תשלומי ההורים הוחזרו למשפחות / צילום: נינה קפלן

הצופים הם רק סימפטום: הבעיה עם הבירוקרטיה של משרדי הממשלה המומצאים

תנועות הנוער הועברו ממשרד החינוך לאחריות המשרד החדש להשכלה גבוהה • השירות האזרחי והלאומי - ממשרד החקלאות למשרד ההתיישבות • אבל את התקציב אין אפשרות להעביר

המשרוקית של גלובס בשידור חי / עיצוב: גלובס

לפני שתתווכחו עם הפקח: מה הבסיס המשפטי לחובת המסכה?

פעילים נגד תקנות הקורונה מפיצים סרטוני רשת שממליצים לסרב להוראות הפקחים ● הם מסבירים שחובת המסכות מנוגדת לחוקי יסוד, נשענת על סעיפים שנמחקו, ושבית משפט בכלל יבטל אותה בקרוב ● זהירות: כמה מהטענות האלה כוזבות, ובשידור החי של המשרוקית נציג את העובדות

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופוזיציונר הראשון של קובלנץ בחוץ: שלומי שטיין, חבר מועצת התאגיד, לא ימשיך לקדנציה נוספת

שטיין קיבל לפני מספר ימים הודעה רשמית מטעם ועדת האיתור כי כהונתו לא תוארך ● שטיין הפך להוות אופוזיציה מרה למנכ"ל גם לפני שכל שאר המועצה שינתה את יחסה אליו

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

מספר דורשי העבודה החדשים כפול ממספר החוזרים למעגל התעסוקה

המגמה המדאיגה בשוק התעסוקה נמשכת: מאתמול ועד היום ב-7:00 התקבלו בשירות התעסוקה 1,517 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל נרשם מספר יותר מכפול של 3,289 דורשי עבודה חדשים

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

מנורה מבטחים מאפשרת גישה לאזור האישי באתר באמצעות זיהוי פנים

בקבוצה שבניהול יהודה בן אסאייג טוענים שהם הראשונים בענף הביטוח לאפשר זאת  ● הפיתרון הטכנולוגי הינו של הסטארט-אפ סקנוויט

אלי דפס / צילום: איל יצהר

מלחמת ההישרדות של אל על: החברה מודיעה על הפחתת שכר לחברי הדירקטוריון

שכרו של יו"ר אל על אלי דפס יופחת ב-70%, ושכר יתר חברי הדירקטוריון ירד לדרגת המחיר התחתונה ● ההפחתות יהיו בתוקף מה-1 ביולי 2020 ועד ה-31 באוקטובר 2020

מרקוס בראון, מנכ"ל וויירקארד / צילום: Michael Dalder, רויטרס

תחקיר: "וויירקארד" פירסמה הודעות כוזבות לעיתונות כדי להציג צמיחה

לפי הדיווח, מנכ"ל החברה מרקוס בראון "שם דגש מיוחד" על כך שהחברה תפרסם הודעות לעיתונות המציגות שיתופי פעולה עם חברות שונות ● בפברואר האחרון, למשל, הופתעה ענקית התוכנה הגרמנית SAP לגלות הודעה לעיתונות שפירסמה "וויירקארד", לפיהן הפכה ל"שותף פיתוח רשמי" שלה

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות \ צילום: איל יצהר

שוק דינמי: פסגות וסיגמא נכנסים לתחום ההוסטינג בקרנות הנאמנות

פסגות קרנות נאמנות שבניהול אייל גורן יוצרת פעילות הוסטינג עם אלטרנטיב של אריק בוידר ● בדומה לפעילות של קסם עם אזימוט, גם פסגות יספק לאלטרנטיב לא רק מעטפת תפעולית אלא גם שותפות וסיוע בשיווק