גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חורף חם: איך הכי כדאי לחמם את הבית - וכמה זה עולה?

ממפזר חום קטן ונייד ועד מערכת חימום תת-רצפתית - יש שפע דרכים לחמם את הבית, אך הדרך המהירה והזולה היא מזגן, וכך גם מחממים 80% מהישראלים ■ "גלובס" בודק מהם היתרונות והחסרונות של אמצעי החימום השונים

הימים האחרונים הכניסו לפרופורציות מדינה שלמה בכל הנוגע למזג-אוויר. אם חשבנו שאנחנו שרויים בקיץ מתמשך, התהפכה התמונה, והתנורים, היכן שאספקת החשמל מצליחה להיות סדירה, עובדים במשרה מלאה.

כיצד בוחר הצרכן הישראלי את אמצעי החימום שלו, וכמה הוא משלם על הפעלתם? בהתאם לרצון לחסוך, רוב בולט של הצרכנים מחמם את הבית האמצעות מזגן - קרוב ל-80% - לעומת שליש שמשתמשים בתנור חשמלי (כמו מפזר חום, ספירלה או הלוגן) ושיעור דומה ברדיאטור. 5% בלבד משתמשים על-פי הסקר בתנור גז, וכ-4% העידו באופן מפתיע שאינם מחממים את הבית.

הנתונים עולה מסקר שביצע עבור "גלובס" מכון המחקר "מידע שיווקי סי.איי", בהנהלת נעם רז ומירב שפירא.

בחימום המים משתמשים 70% בדוד חשמלי ו-66% בדוד שמש (רבים מחזיקים בשניהם כשהשימוש בהתאם לעונה) - ורק 9% מחממים מים באמצעות גז. הסקר בוצע בשבוע שעבר בקרב 505 מרואיינים בגירים דוברי עברית, באמצעות פאנל משיבים אינטרנטי.

נעם רז, מנכ"ל מכון המחקר "מידע שיווקי סי.איי", מדגיש כי "צעירים עד גיל 29 מעדיפים יותר את התנור החשמלי הנייד - כנראה כי שהם גרים בדירות שכורות שלרוב אין בהם מזגנים. בנוגע לחימום המים, השימוש בדוד שמש ודוד חשמל הם הנפוצים ביותר, כאשר בעלי הכנסה גבוהה מעדיפים להשתמש בדוד חשמלי באופן בולט יותר מבעלי הכנסות נמוכות יותר".

הצרכנים לא טועים: על-פי נתוני חברת החשמל, חימום באמצעות מזגן אוויר הוא כידוע הזול ביותר - כשליש מעלות החימום באמצעות מכשירי חימום חשמליים נפוצים אחרים. לעומת עלות ההפעלה של מזגן, החימום באמצעות מכשירים חשמליים יקר פי 3.2 עד 3.9, החימום באמצעות מתקני חימום שמופעלים בגז יקר פי 5-7, החימום באמצעות מתקני חימום שמופעלים בנפט יקר פי עשרה, והחימום באמצעות מתקני חימום שמופעלים בסולר יקר פי 11-15.

אמצעי חימום שאינם מבוססי חשמל הם בעלי יתרונות רבים - יעידו כל מחוסרי החשמל מהסערה האחרונה. אולם בהשוואה למכשיר חימום חשמלי, מקדם יעילות החימום של מכשירי חימום שמופעלים בגז נמוך ב-5%-25%, ומקדם היעילות של מכשירים שמופעלים בסולר נמוך ב-45%-30%. מקדם היעילות הנמוך יחסית נובע בעיקר מהאפיונים הספציפיים של הדלקים ולתהליך הפיכתם לאנרגיית חום.

כ-200 מיליון שקל בשנה, ללא מזגנים

האם הישראלי הממוצע דואג להיערך מראש עם השלמות ציוד מתבקשות? לרוב לא ממש. "העונה מתחילה עם גל ראשון של ביקוש למפזרי חום לאמבטיה", אומר חיים אהרון, מנהל פעילות ברשת אייס קנה ובנה: "זה מתחיל בירושלים ובצפון ואז הולך ומתפשט. נוחת החורף - מגיע פיק מטורף. אם עד לפני שבוע-שבועיים עוד היינו בקיץ, עמדנו ערוכים עם המוצרים ולא מכרנו כלום - המכירות קפצו ביום אחד". הישראלים, כנראה, לא מאמינים שהחורף כאן עד שזה באמת קורה - וכך מעידים העסקים על עלייה משמעותית במכירות אמצעי החימום לחורף עם התחלת הסערה בימים האחרונים. המחירים, לטענת אהרון, לא משתנים עם עליית הביקוש - אבל בהחלט יכולים לרדת בסוף העונה, בניסיונות להיפטר מהמלאי.

ולא רק בחנויות זינק הביקוש: בזאפ השוואת מחירים נרשמה עלייה של 531% בחיפוש אחר רדיאטורים בהשוואה לסוף השבוע שעבר ועלייה של 485% בחיפוש אחר תנורים ומפזרי חום. חיפוש מזגנים עלה ב-145%.

"שוק האקלים בישראל מגלגל 170-200 מיליון שקל בשנה ללא המזגנים", מוסיף אהרון. "מבחינה כספית, כ-60% מכלל מכירות מוצרי האקלים הן של אמצעי חימום לחורף, כאשר מתוכן מכירות הרדיאטורים הן הגדולות ביותר, וכמותית - מפזרי החום לבית, וכן תנורים לאמבטיה".

מה מתחדש בתחום? לאורך השנים נוספות לאותן מוצרי בסיס וריאציות שונות - הן ברמה העיצובית, הן בתגבור הלחות באוויר, הן ביכולת הוויסות של עוצמת החום וזמני ההפעלה וגם מוצרים המשלבים חימום וקירור (מפזר חום/מאוורר במוצר אחד) קיימים על המדף. הניואנסים החדשים יותר כוללים פאנלים דיגיטליים ושלטים רחוקים. ההבדל בעלות עבור 'שכלולים' ינוע בין תוספת של 10% במחיר, לקפיצה גדולה ומשמעותית - דוגמת מפזר החום והיקר של דייסון, שמציע טכנולוגיה ומראה שונים לחלוטין במחיר המזנק מעל 3,000 שקל (ראו מסגרת).

לצד אלה קיימים פתרונות אחרים שיתרונות רבים בצדם (נוחות, חימום, ויסות) - אך עלותם גם היא לא מועטה.

כך למשל כמו חימום תת-רצפתי (שמותקן לרוב עוד בשלב הבנייה): מערכת מוסתרת הפועלת על גז, חשמל או נפט ושעלות הפעלתה יכולה להגיע למאות ואלפי שקלים בחודש, בהתאם לשטח הדירה.

לעליית מחירי החשמל בשנים האחרונות, מסכים אהרון, יש השפעה משמעותית על הרגלי הקנייה של הקונים - זו המתבטאת בממצאי הסקר: "הצרכן כיום יביא בחשבון את עלות הצריכה של כל אחד ממוצרי האקלים, וירכוש בהתאם את המוצר המבוקש. גם צרכנים שכבר קיימים ברשותם אמצעי חימום עושים כיום שימוש מועט ומחושב יותר, בשל עלויות החשמל. המזגן כאמצעי חימום ממשיך להיות פופולרי במיוחד לא רק בשל עלות הצריכה הנמוכה, אלא גם בשל השימוש הכפול בעונות השנה השונות".

למי שמתכוון לעקוב ברצינות אחר סעיף הוצאות החשמל ולנסות להתנהל בחוכמה כדאי להכיר למשל את מחשבון משרד האנרגיה - באתר המשרד, המאפשר לחשב עלות שימוש אמצעי חימום שונים בהתאם לתנאים הספציפיים שלכם: אזור מגורים, סוג הבית, היקף השימוש וכד'. גם האפליקציה שמציעה חברת החשמל מציעה, נוסף לשירותים כמו תשלום חשבונות ומידע על תקלות, אפשרות לחשב צריכה לפי מכשירים חשמליים בבית.

5 טיפים לחיסכון בחימום

1. חפשו את תווית האנרגיה כאשר אתם קונים מכשיר חדש בידקו את תווית האנרגיה, ובחרו במכשיר יעיל וחסכוני.

2. העדיפו חימום במזגן מזגן הוא אמצעי החימום הזול ביותר, פי שניים או שלושה יותר מהמכשירים האחרים. הוא מחמם ביעילות, במהירות ובאופן בטיחותי, ולכן הוא מומלץ ביותר.

3. איטום: סיגרו חלונות ודלתות למניעת בריחת חום (אלא אם כן אתם משתמשים במכשיר חימום דלקי הפולט גזים רעילים - אז חייבים להשאיר פתח אוורור).

4. 20 מעלות זה מספיק טמפרטורת החימום המומלצת היא 20 מעלות. העלאת הטמפרטורה בחדר במעלה אחת מעלה את צריכת החשמל של מכשיר החימום בכ-5%.

5. טיימר הפעילו טיימר לוויסות אמצעי החימום בבית בהתאם לשעות השימוש, כדי שלא יישכחו דולקים ויפעלו שעות ארוכות גם ללא צורך. גם לדוד המים מומלץ להתקין טיימר ולהפעיל נקודתית על-פי שעות השימוש.

חימום הבית

עוד כתבות

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

אורנה ואור אלוביץ / צילום: אביב חופי

80 מליון אירו: הכירו את ההשקעה הספרדית של אור ואורנה אלוביץ'

אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', ואשתו אורנה יגייסו השקעה של כ-80 מ' א' בפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ● חברת האנרגיה המתחדשת נשלטה בעבר ע"י יורוקום של אלוביץ' האב, שמכרה אשתקד את החזקותיה בחברה ● הגיוס ייעשה, בין השאר, באמצעות הנפקת ני"ע דיגיטליים בטכנולוגיית בלוקצ'יין

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3% ורדהיל נפלה ב-6%

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

קרית שרת / הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים.

10,000 דירות ברחובות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה בישראל

הוותמ"ל אישרה את תוכנית ההתחדשות העירונית בשכונת קריית משה ברחובות ● 10,000 דירות יחליפו כ-1,400 קיימות ● ראש עיריית רחובות ל"גלובס": "בשורה לאומית"

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג מעיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג מפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים