גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד חודש מוצלח בגמל: מה עשתה הקופה שלכם בנובמבר?

הקופות הניבו בנובמבר תשואה חיובית של 1.5% ■ צמצום החשיפה למניות בארץ לא הפריע לאלטשולר-שחם לשמור על מקומו בצמרת הקופות הגדולות, עם תשואה של יותר מ-29% בשלוש שנים

ענף הגמל מסכם חודש חיובי נוסף, עם תשואה של כ-1.5% בנובמבר. כך, התשואה המצטברת בענף בשלוש השנים האחרונות, שעליה מתבסס הסיכום החודשי של "גלובס", צמחה לכ-20.3%, והתשואה הממוצעת מתחילת השנה הסתכמה בכ-10%.

בחודשים האחרונים נהנות קופות הגמל ממומנטום חיובי, שנובע מעליות השערים בשוקי העולם. בהתאם, בחודש החולף המשיכה הבורסה המקומית להתחזק, ואף רשמה ביצועי יתר לעומת מקבילותיה מעבר לים - מה שהיטיב עם קופות בעלות חשיפת יתר למניות בישראל.

חרף ההחלטה לצמצם חשיפה למניות בארץ, ממשיך אלטשולר-שחם לשמור על מקומו בצמרת טבלת קופות הגמל הגדולות. בראש הטבלה נמצאת "גמל כללי", קופת הגמל הגדולה של בית ההשקעות שמנוהל על-ידי גילעד אלטשולר ורן שחם, עם תשואה מצטברת של 29.1% בשלוש השנים האחרונות. גם במהלך 12 החודשים האחרונים הניבה הקופה, שמנהלת נכסים בהיקף של כ-5.8 מיליארד שקל, תשואה נאה לעמיתיה, שעומדת על 12%.

הקופה השנייה של אלטשולר-שחם, "להיט קלאסי" - איחוד של הקופות "גמל קלאסי" ו"להיט" - ממשיכה לשמור על המקום השני בטבלה, עם תשואה של 25.8% במהלך 36 החודשים האחרונים. ואולם, במהלך 12 החודשים האחרונים רשמה הקופה, אשר מנהלת כ-4.5 מיליארד שקל, תשואה נמוכה למדי בשיעור של 8%. בהתאם, קופה זו הניבה תשואות נמוכות יחסית לממוצע בענף הן בנובמבר והן מתחילת השנה, שעומדות על 0.98% ועל 6.7%, בהתאמה.

איילון מובילה בנובמבר עם 1.8%

במקום השלישי בטבלה נמצאת "גמל ב", קופת הגמל הקטנה של ילין לפידות. הקופה, שמנהלת כ-1.2 מיליארד שקל, נושפת בעורפה של "להיט קלאסי", עם תשואה של 25.7% בשלוש השנים האחרונות. קופת הגמל הגדולה יותר של בית ההשקעות, שמנהלת כ-3.1 מיליארד שקל, אמנם ממוקמת רביעית בטבלה, אך בפער ניכר, עם תשואה של 22.5% במהלך שלוש השנים האחרונות. מתחילת השנה, אגב, הניבה קופה זו תשואה גבוהה יחסית לעמיתיה, של 11.48%.

בהקשר זה נזכיר את קופת הגמל "תגמולים" של איילון, שממוקמת במרכז הטבלה, עם תשואה של 19.4% במהלך 36 החודשים האחרונים. לצד העובדה שקופה זו, שמנהלת כ-1.6 מיליארד שקל, הניבה לעמיתיה תשואה יפה של 12.2% במהלך 12 החודשים האחרונים, היא רשמה את התשואה הגבוהה ביותר בנובמבר ומתחילת השנה מבין קופות הגמל הגדולות, שהסתכמו ב-1.78% וב-12.62%, בהתאמה.

סמוך לקופה של איילון ממוקמת "בר" של כלל ביטוח, עם תשואה של 19.1% במהלך שלוש השנים האחרונות. עם זאת, קופה זו, שמנהלת 1.6 מיליארד שקל, הניבה את התשואה הגבוהה ביותר במהלך 12 החודשים האחרונים, 12.7%, לצד תשואה נאה של 1.7% בנובמבר ושל 11.96% מתחילת השנה.

בדומה, גם "תמר", הקופה הגדולה של כלל ביטוח, שמנהלת נכסים בהיקף של 12.9 מיליארד שקל וממוקמת בשליש התחתון של הטבלה, הניבה לעמיתיה תשואה של 1.7% בחודש החולף ושל 11.86% מתחילת השנה, וכן תשואה של 12.4% במהלך 12 החודשים האחרונים.

לשם השוואה, 'גדיש' - קופת הגמל הגדולה בענף - שמנהלת נכסים בהיקף של 22.5 מיליארד שקל, הניבה לעמיתיה תשואה גבוהה יותר הן בנובמבר והן בשלוש השנים האחרונות (1.73% ו-20.1%, בהתאמה). עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים רשמה הקופה תשואה נמוכה יותר, של 10.6%.

את דירוג קופות הגמל הגדולות חותמת "יהבית" של הלמן אלדובי, שבמהלך 36 החודשים האחרונים הניבה תשואה של 15.6% בלבד - כמחצית מהתשואה שהניבה הקופה שבראש הטבלה.

בטבלת קופות הגמל הקטנות (מנהלות בין 500 מיליון שקל למיליארד שקל) לא חל שינוי. בראש הטבלה ממוקמת קופת הגמל של הראל, שבמהלך שלוש השנים האחרונות הניבה לעמיתיה תשואה של 21.8%.

את דירוג קופות הגמל הקטנות ממשיכות לחתום הקופות "גמל כללי" ו"גמל כללי ב'" של בית ההשקעות אנליסט, עם תשואה של 15.6% ו-15.4% במהלך 36 החודשים האחרונים. עם זאת, "גמל כללי ב'" ממשיכה להציג את התשואה הגבוהה בכל יתר הפרמטרים מבין כלל הקופות שבדירוג: תשואה של 14.5% ב-12 החודשים האחרונים, וכן מתחילת השנה, לצד תשואה של 1.89% בנובמבר.

תשואות קופות הגמל

עוד כתבות

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"

קיבוץ חולית / צילום: איל יצהר

"איך אפשר להגיד עלינו שאנחנו עשירים?": דרור פויר בעקבות דוח חדש שמרתיח את הקיבוצים

דוח שפרסמה רשות מקרקעי ישראל לאחרונה מציע להפקיע מהקיבוצים הנחות שנהנו מהן עד כה, לצמצם את שטחיהם וכך לאיים על המשך הבנייה בהם ● בעוטף עזה כועסים במיוחד: "נתבע את כל מי שחתום עליו אישית" ● ברמ"י משיבים: "הם כבר לא קיבוצים, אין שם כלום ממה שהיה פעם"

אלעד שלף/צילום: דורון נחמני

אלעד שלף עובר מביטוח חקלאי לברוקר הביטוח הבינלאומי האודן

המנכ"ל הפורש של חברת הביטוח שבשליטת הקיבוצים יקים וינהל פעילות חדשה לייעוץ בביטוח משנה של האודן ● האודן על ההקמה של החברה החדשה: "כדי לענות על הצורך הגובר בתחום ביטוחי המשנה בארץ"

חוברת באטמן הראשונה / צילום: צילום מסך

חוברת קומיקס של באטמן נמכרה במיליוני דולרים

ביום חמישי שעבר נמכרה החוברה הראשונה בסדרת באטמן במחיר של 2.2 מיליון דולר - המחיר הכי גבוה לחוברת בכיכובו של איש העטלף ● החוברת היא לא החוברת הראשונה בה הופיעו דמותו של באטמן, אך היא הראשונה שבה מופיעים הג'וקר וקאטוומן

משאיות המימן של יונדאי בטקס השקת הניסוי בשווייץ / צילום: Reuters, Hyundai Motor Co. courtesy / Latin America News Agency

ניסוי במשאיות מונעות מימן יחל בישראל ברבעון השלישי של השנה

ישראל תהיה המדינה הראשונה מחוץ לאירופה שבה יפעלו משאיות מונעות מימן של יונדאי ● ניסוי דומה התבצע בשווייץ ובגרמניה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מנצלת את הצרות של טבע: מה עומדת מאחורי ההשקעות החדשות של קרן פימי

קרוב למיליארד שקל השקיעה הקרן שמוביל ישי דוידי בחברות הפועלות בתחום הרפואי, ובחלקן היא כבר רואה השבחה נאה ● בקרן לא מחפשים השקעה על בסיס ניתוח של התעשייה כולה, אלא בודקים באופן פרטני חברות שאותן ניתן להשביח

עו"ד חגי שבתאי / צילום: איל יצהר, גלובס

"קרקע חקלאית זה ספקולציה. לא הייתי מציע להשקיע שם"

עו”ד חגי שבתאי, מומחה בתחום הקרקעות החקלאיות, כבר ראה כל טריק לשיווק של חלקי דונמים למשקיעים שמקווים להתעשר יום אחד מהפשרת הקרקע • בשיחה בפודקאסט “כסף בקיר” הוא מספק אזהרות, וגם המלצות ● האזינו

אבי לוי, יו"ר ושותף בחברת להב אל.אר / צילום: אביב אברמוב

"במליסרון הרגשתי קצת בעל בית": אבי לוי מדבר על הפרידה מענקית הקניונים ומליאורה עופר

יותר משנה לאחר שפרש מניהול ענקית הקניונים, סופר לוי רווח של מאות מיליוני שקלים "על הנייר" מהשקעתו בלהב אל.אר ● הוא לא מסתכל אחורה בזעם ("היחסים עם ליאורה עופר בסדר גמור"), וסבור כי מוקדם להספיד את הקניונים ("גם אני ביצעתי רכישות אונליין, אבל חסרה החוויה של לפגוש אנשים")

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות

תלמידי ישיבה / צילום: איל יצהר

סגר? כמה ממוסדות הלימוד של החברה החרדית הליטאית נפתחו היום מחדש

לפי גורם חרדי בכיר, הנחיית הרב קנייבסקי מהשבוע שעבר הייתה כי על הלימודים להיפסק לשבוע, והיום, שבוע אחרי תחילת הסגר, רבים מהם שבו לפעול

חולדאי רון / צילום: קובי קנטור

"שערורייתית": ביקורת חריפה על תוכנית חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות

ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת "הישראלים" הכריז כי יורה לפתוח את כל מוסדות התרבות למי שקיבל שני חיסונים ● שר הבריאות: "חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור" ● יו"ר ועדת חוקה: "אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

פרופ' נחמן אש / צילום: תמר מצפי

פרופ' אש: האטה במספר החולים המאומתים; אין ירידה במספר החולים במצב קשה

פרופ' נחמן אש, פרויקוטור הקורונה, בתדרוך לתקשורת: "מקדם ההדבקה הוא 1.09, אך עדיין לא הגענו ליעד. בזהירות ניתן לומר שהכיוון מעודד"

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו, ואיך זה קשור לריכוזיות? ● האזינו

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

"בחיים יש נסיכים ואחרים שצריכים לעבוד יותר קשה"

כשמנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מונה לתפקיד, רבים הרימו גבה: "אמרו עליי, מי אתה שבאת ממגדל העמק ומהלוגיסטיקה וקיבלת את שופרסל הגדולה?" ● מאז הוא הצליח להפוך את החברה מרשת מסורתית למובילת שוק דיגיטלית וחדשנית ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

סוגיית הבנייה בשטחים: נתניהו מנסה להתערב, גנץ בולם בגופו

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במינהל האזרחי ביהודה ושומרון לדיון במתן הקלות ואישורים לבנייה פלסטינית בשטחי C ● לדברי שר הביטחון גנץ, גורמים מלשכת רה"מ יצרו קשר ישיר עם נציגי המינהל האזרחי וביקשו לעצור את הדיון, אך גנץ הורה להמשיכו: "לא אאפשר עקיפת סמכויות"

צעדת המפגינים מגשר המיתרים לרחוב בלפור בירושלים / צילום: רפי מיכאלי

גם בגשם: ההפגנות נגד ראש הממשלה בבלפור נמשכות

ההפגנה המרכזית מתקיימת בסמוך למעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור והפגנה נוספת מתקיימת בסמוך למעונו הפרטי בקיסריה ● כל ארגוני המחאה השתתפו בתהלוכה שהחלה בגשר המיתרים והסתיימה בבלפור

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

החסימה שהטילו טוויטר ופייסבוק על טראמפ וחשבונות אחרים נושאת פירות

על פי מחקר שפורסם בוושינגטון פוסט, כמות המידע השגוי ברשת בנוגע לתוצאות הבחירות בארה"ב ירדה ב-73% מאז חסימת טראמפ ב־8 בינואר