גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד חודש מוצלח בגמל: מה עשתה הקופה שלכם בנובמבר?

הקופות הניבו בנובמבר תשואה חיובית של 1.5% ■ צמצום החשיפה למניות בארץ לא הפריע לאלטשולר-שחם לשמור על מקומו בצמרת הקופות הגדולות, עם תשואה של יותר מ-29% בשלוש שנים

ענף הגמל מסכם חודש חיובי נוסף, עם תשואה של כ-1.5% בנובמבר. כך, התשואה המצטברת בענף בשלוש השנים האחרונות, שעליה מתבסס הסיכום החודשי של "גלובס", צמחה לכ-20.3%, והתשואה הממוצעת מתחילת השנה הסתכמה בכ-10%.

בחודשים האחרונים נהנות קופות הגמל ממומנטום חיובי, שנובע מעליות השערים בשוקי העולם. בהתאם, בחודש החולף המשיכה הבורסה המקומית להתחזק, ואף רשמה ביצועי יתר לעומת מקבילותיה מעבר לים - מה שהיטיב עם קופות בעלות חשיפת יתר למניות בישראל.

חרף ההחלטה לצמצם חשיפה למניות בארץ, ממשיך אלטשולר-שחם לשמור על מקומו בצמרת טבלת קופות הגמל הגדולות. בראש הטבלה נמצאת "גמל כללי", קופת הגמל הגדולה של בית ההשקעות שמנוהל על-ידי גילעד אלטשולר ורן שחם, עם תשואה מצטברת של 29.1% בשלוש השנים האחרונות. גם במהלך 12 החודשים האחרונים הניבה הקופה, שמנהלת נכסים בהיקף של כ-5.8 מיליארד שקל, תשואה נאה לעמיתיה, שעומדת על 12%.

הקופה השנייה של אלטשולר-שחם, "להיט קלאסי" - איחוד של הקופות "גמל קלאסי" ו"להיט" - ממשיכה לשמור על המקום השני בטבלה, עם תשואה של 25.8% במהלך 36 החודשים האחרונים. ואולם, במהלך 12 החודשים האחרונים רשמה הקופה, אשר מנהלת כ-4.5 מיליארד שקל, תשואה נמוכה למדי בשיעור של 8%. בהתאם, קופה זו הניבה תשואות נמוכות יחסית לממוצע בענף הן בנובמבר והן מתחילת השנה, שעומדות על 0.98% ועל 6.7%, בהתאמה.

איילון מובילה בנובמבר עם 1.8%

במקום השלישי בטבלה נמצאת "גמל ב", קופת הגמל הקטנה של ילין לפידות. הקופה, שמנהלת כ-1.2 מיליארד שקל, נושפת בעורפה של "להיט קלאסי", עם תשואה של 25.7% בשלוש השנים האחרונות. קופת הגמל הגדולה יותר של בית ההשקעות, שמנהלת כ-3.1 מיליארד שקל, אמנם ממוקמת רביעית בטבלה, אך בפער ניכר, עם תשואה של 22.5% במהלך שלוש השנים האחרונות. מתחילת השנה, אגב, הניבה קופה זו תשואה גבוהה יחסית לעמיתיה, של 11.48%.

בהקשר זה נזכיר את קופת הגמל "תגמולים" של איילון, שממוקמת במרכז הטבלה, עם תשואה של 19.4% במהלך 36 החודשים האחרונים. לצד העובדה שקופה זו, שמנהלת כ-1.6 מיליארד שקל, הניבה לעמיתיה תשואה יפה של 12.2% במהלך 12 החודשים האחרונים, היא רשמה את התשואה הגבוהה ביותר בנובמבר ומתחילת השנה מבין קופות הגמל הגדולות, שהסתכמו ב-1.78% וב-12.62%, בהתאמה.

סמוך לקופה של איילון ממוקמת "בר" של כלל ביטוח, עם תשואה של 19.1% במהלך שלוש השנים האחרונות. עם זאת, קופה זו, שמנהלת 1.6 מיליארד שקל, הניבה את התשואה הגבוהה ביותר במהלך 12 החודשים האחרונים, 12.7%, לצד תשואה נאה של 1.7% בנובמבר ושל 11.96% מתחילת השנה.

בדומה, גם "תמר", הקופה הגדולה של כלל ביטוח, שמנהלת נכסים בהיקף של 12.9 מיליארד שקל וממוקמת בשליש התחתון של הטבלה, הניבה לעמיתיה תשואה של 1.7% בחודש החולף ושל 11.86% מתחילת השנה, וכן תשואה של 12.4% במהלך 12 החודשים האחרונים.

לשם השוואה, 'גדיש' - קופת הגמל הגדולה בענף - שמנהלת נכסים בהיקף של 22.5 מיליארד שקל, הניבה לעמיתיה תשואה גבוהה יותר הן בנובמבר והן בשלוש השנים האחרונות (1.73% ו-20.1%, בהתאמה). עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים רשמה הקופה תשואה נמוכה יותר, של 10.6%.

את דירוג קופות הגמל הגדולות חותמת "יהבית" של הלמן אלדובי, שבמהלך 36 החודשים האחרונים הניבה תשואה של 15.6% בלבד - כמחצית מהתשואה שהניבה הקופה שבראש הטבלה.

בטבלת קופות הגמל הקטנות (מנהלות בין 500 מיליון שקל למיליארד שקל) לא חל שינוי. בראש הטבלה ממוקמת קופת הגמל של הראל, שבמהלך שלוש השנים האחרונות הניבה לעמיתיה תשואה של 21.8%.

את דירוג קופות הגמל הקטנות ממשיכות לחתום הקופות "גמל כללי" ו"גמל כללי ב'" של בית ההשקעות אנליסט, עם תשואה של 15.6% ו-15.4% במהלך 36 החודשים האחרונים. עם זאת, "גמל כללי ב'" ממשיכה להציג את התשואה הגבוהה בכל יתר הפרמטרים מבין כלל הקופות שבדירוג: תשואה של 14.5% ב-12 החודשים האחרונים, וכן מתחילת השנה, לצד תשואה של 1.89% בנובמבר.

תשואות קופות הגמל

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן על ידי פלאפון

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מייסד בטר קנאביס יוחאי גילד נעצר בתאילנד בחשד לסחר בסמים

גילד, מחלוצי סצנת הקנאביס הישראלית, שוחרר בערבות ● בטר קנאביס: "יוחאי הוא אדם פרטי המתגורר כשנתיים בתאילנד ומזה שנים אינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה" ● אתר חדשות תאילנדי: "הישראלים התנהגו כמו מאפיה, סחרו במגוון סמים וניסו לשחד את השוטר"

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

קניון של סטרווד ווסט / צילום: מצגת החברה

לאחר שהאג"ח קרסה ביותר מ-50%: בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנדל"ן הזרה סטרווד ווסט

הבקשה הוגשה ע"י בית ההשקעות פרוקסימה שבבעלות חיים ונציה ואורי רענן ● סטרווד ווסט דיווחה כי עילות התביעה נוגעות לקיומם לכאורה של פרטים מטעים ואי-גילוי הולם בתשקיף ההנפקה של אג"ח מסדרה א' וכן הטעיה וחוסר בפרטים בדוחות מיידיים

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

יעקב ברדוגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

כתב ההגנה של יעקב ברדוגו: זה לא הייתי אני, ואם כן אז לא בכוונה

עפ"י התביעה שהגיש ניר חפץ, הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל פרסם בקבוצת וואטסאפ עם מאות משתמשים פרטים נרחבים על תרגיל חקירה שנעשה לחפץ, אשר הוטל עליו צו איסור פרסום

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

נפתלי בנט / איל יצהר

האם שר הביטחון נפתלי בנט הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

החטאים של התקשורת - החוק השיווקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא התוכן השיווקי: פרסום סמוי הוא בגידה באמון שהציבור נתן בתקשורת

פרסום סמוי, או בשמות המכבסה השונים שלו - "תוכן שיווקי", "תוכן ממומן", "המלצות קריאה" או פשוט "כל כתבה שאתם רואים פה" - הוא אחת הדוגמאות המושלמות שסיפקה לנו ההיסטוריה לפתגם "ניסר את הענף שהוא יושב עליו" והתשובה הכי ישירה לשאלה מדוע אבד האמון בתקשורת ● פרויקט מיוחד

טראמפ במפגש עם עובדי בואינג, 2017/ צילום :  \   Mic Smith AP

מלחמת הסחר הקטנה: ארה"ב מעלה מכסים על מטוסים מאירופה

המניע להעלאת המכסים נובע מאי-שביעות רצון מהסובסידיות מהן נהנית חברת המטוסים האירופית איירבוס