גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שופטים חזקים על חלשים

כך קורה שמשליך נעל נענש יותר מרב שניצל מינית תלמיד קטין

לא, איש איננו חושד שהעונש המגוחך שנגזר על הרב מוטי אלון, שהורשע בביצוע עבירות מין סדרתיות בנערים קטינים שהיו תחת מרותו, קשור לעובדה שאחיו של הנאשם, ספי אלון, מכהן כנשיא בית המשפט המחוזי בבאר-שבע, והוא בנו של שופט בית המשפט העליון בעבר, מנחם אלון. מה פתאום.

6 חודשי עבודות שירות ופיצוי "אסטרונומי" בסך 10,000 שקל למתלונן הם עונש כבד. צריך גם לזכור שעולמו של הנאשם חרב עליו, ממש "מאיגרא רמא לבירא עמיקתא", וצריך להתחשב ולהקל.

אז מה אם נקבע בהכרעת הדין שמדובר בשיטה, כלומר שמדובר בעבריין סדרתי, ושרוב קורבנותיו סירבו מסיבות עלומות להתייצב ולהעיד נגדו. ברור גם שאלון הפנים את המסר, היכה על חטא, קיבל עליו אחריות והודיע שירחיק עצמו מחברתם של בחורים צעירים. אה, לא? אז לא, לא נורא.

לא, איש איננו עורך הקבלה לעונש אחר שגזרה מערכת המשפט על נאשם אחר בתיק אחר, פנחס כהן, שהורשע בהשלכת נעל זדונית לעבר נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש. הרשעתו בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, היזק בזדון וזילות בית המשפט הוליכה אותו לגזור עליו 3 שנות מאסר בפועל.

איש איננו מעלה על דעתו שהעונש שנגזר עליו מוטה לחומרה מאחר שמערכת המשפט רגישה במיוחד לאנשיה שלה. מה פתאום. תשאלו את טל מור, שדרס בשוגג את רוכב האופניים שניאור חשין, בנו של שופט בית המשפט העליון לשעבר מישאל חשין. גם הוא יסכים שהעונש שספג - 12 שנות מאסר בפועל בגין הרשעתו בהריגה, הפקרה לאחר פגיעה ועוד - הוא עונש מידתי והוגן, שאינו קשור לעובדה ששם הקורבן הוא חשין. אין לו שום טענות.

לא, אף אחד לא חושב שמישהו במערכת המשפט עשה הנחות לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כשפרקליט המדינה משה לדור החליט לסגור את התיק נגדו בפרשת המינויים הפוליטיים, מנימוקים מופרכים של חוסר עניין לציבור - נימוק שבית המשפט העליון כבר קבע שלא יכול להתקיים במקרה של אנשי ציבור ועבירות שחיתות.

הטיעון שאולמרט כבר הורשע בתיק בעל מאפיינים דומים - פרשת מרכז ההשקעות - פירושה כנראה שפוליטיקאי החשוד או נאשם בפרשיות פליליות רבות, זכאי לדילול התיקים, ולמחיקת תיקים דומים. כפי שנאשם בסדרת רציחות זכאי שרשויות החוק יתעלמו מחלק מהגופות, ויעמידו אותו לדין רק על התנקשות אחת. מה, לא? אז לא, לא חשוב.

לא, אף אדם איננו מעלה על דעתו שמערכת המשפט התקפלה באופן מביך ומקומם אל מול הנאשם רם-המעלה, שר החוץ אביגדור ליברמן ירום הודו. זה הרי סביר לחלוטין שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - שהודיע כי הוא רואה פליליות מובהקת בהתנהלותו המושחתת של שר החוץ במהלך מילוי תפקידו כשר החוץ, וכי הוא מאמין בחוזק הראיות, ויש בדעתו ללכת עם התיק עד הסוף ולהשיג את התוצאה המשפטית והציבורית הראויה - ישנה את טעמו לאחר הכישלון בערכאה הראשונה, יתקפל ויסיג את הפרקליטות מהמאבק בשחיתות כשזנבה בין רגליה.

הגיוני, ראוי, מתבקש מצד היועץ יהודה וינשטיין. למה להסתכן בזיכוי נוסף בערכאה נוספת ולקלקל את המסר הציבורי הראוי - של תביעה נחושה שאיננה חוששת מדמויות פוליטיות בעלות כוח - המשודר כעת לציבור?

לעולם אינה חוששת. לעולם אינה מוטה

לא, איש גם איננו מעלה צל-צילו של חשש שמישהו טורח למרוח את תיק "ביביטורס", שבמרכזו ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא המשטרה, המקיימת את החקירה בעצלתיים באין מפקד או פרקליט בכיר שיאיץ בה; לא מבקר המדינה, שחיבר דוח הנסתר עדיין מעיני הציבור; ולא היועץ המשפטי לממשלה, המעכב את פרסום הדוח עד שהחקירה תבשיל, אם וכאשר, בלי נדר.

מה, שמישהו יפחד להפעיל את מערכות שלטון החוק נגד ראש הממשלה? לא, זה לא יעלה על הדעת. לא יכול להיות.

כי מערכת המשפט שלנו, על שלוחותיה - המשטרה, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה, ובתי המשפט - לעולם אינה חוששת. לעולם אינה מוטה. היא איננה נמר של נייר, לא חזקה על חלשים. בשום אופן לא.

עוד כתבות

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

אופיר כהן/  צילום: יחצ

מינויים חדשים בזרוע הדיגיטל של קבוצת מקאן

אופיר כהן, עד לאחרונה המשנה למנכ"ל יוניברסל מקאן דיגיטל, מונה למנכ"ל החברה ● בנוסף מצטרף לקבוצה רון כספית, אחד הדמויות המוערכות בענף בתחום ה-CRM והמרקטינג אוטומיישן, שמונה למנכ"ל MRM - חברת הדאטה החדשה שהקימה מקאן

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?