גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אכיפה בלתי שוויונית

האם יש להחיל רגולציה על זירות המסחר של אתרי הפורקס?

הגולשים באינטרנט נחשפים בין היתר לפרסומות הקוראות להכפיל את הכנסתנו במספר דקות עבודה, ליצור בקלות הכנסה נוספת של אלפי שקלים בחודש, או להיות סוחרי מט"ח מצליחים. זאת, באמצעות "אתרי פורקס", זירות המסחר האינטרנטיות הרבות הפועלות בשוק הישראלי.

רבים רואים בכך פעילות מסחרית לגיטימית, אחרים סבורים כי יש בה מאפיינים דומים להימורים, אבל כולם - חברות הפורקס, הלקוחות והרגולטורים - מסכימים שיש להסדיר תחום זה ולהכפיפו לרגולציה מקומית, כמקובל ברוב מדינות המערב.

ואכן, רשות ניירות ערך מנסה כבר מספר שנים להסדיר תחום זה ולפקח עליו. ב-2010 אושר בכנסת תיקון לחוק ניירות ערך האמור להסדיר את פעילות האתרים ואת הפיקוח עליהם. אולם בשל מורכבות הנושא, הוחלט כי עד לאישורן של תקנות מפורטות, תיקון החוק לא ייכנס לתוקף.

מאז, במשך יותר מ-3 שנים מנסה הרשות לקדם את התקנות תוך דיאלוג עם חברות הפורקס, אך עד ימים אלה הדבר לא הושלם, והתחום נותר ללא פיקוח.

היום נראה כי תהליך חשוב זה עומד סוף-סוף בפני סיום. ועדת-משנה של ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ בועז טופורובסקי, החלה לדון בתקנות בשילוב הגורמים הרלבנטיים, בשאיפה להפעיל את הפיקוח בחודשים הקרובים.

אבל החשש הוא כי הרגולציה החדשה עלולה להחטיא את מטרתה אם לא תדע לטפל גם באתרים הפועלים מחוץ לישראל מול לקוחות ישראלים. אי-החלת הפיקוח על חברות הפועלות מחו"ל ונגישות ללקוחות ישראלים, תיצור אפליה חמורה לרעה של החברות שיפעלו מישראל, שכן לרגולציה החדשה יש עלויות ניכרות והשפעה קריטית על כדאיות הפעילות המסחרית, ותעמיד את החברות הישראליות בנחיתות מסחרית בלתי הוגנת מול מגוון החברות הפעילות מחו"ל.

בנוסף, משטר אכיפה בלתי שוויוני עלול לפגוע גם בלקוחות ישראליים שהמחוקק רוצה להגן עליהם: אמנם הם יוכלו לסחור בנוחות באינטרנט עם חברות זרות חסינות מרגולציה יקרה ומגבילה, בתנאים מסחריים עדיפים ללקוח, אך להיוותר בפועל ללא ההגנות החשובות שההסדרה החוקית בישראל נועדה להעניק להם.

החוק עמום לגבי תחולתו ויכולת אכיפתו ביחס לגורמים זרים הפועלים מול לקוחות ישראליים. לעמדת הרשות, החוק אמור לחול על כל מי שפונה ללקוחות ישראליים, גם אם פעילותו מבוצעת מחו"ל. הרשות סבורה כי היא תוכל לטפל בכך באופן עקיף, באמצעות אכיפה על גופים שיסייעו להם בישראל להעמדת תשתית להעברות כספיות ולפרסום.

בעולם אינטרנטי כה מבוזר וגמיש מבחינה טכנולוגית, שאלות מיקומם של עסקים ויכולת האכיפה עליהם הן שאלות קשות המעסיקות ממשלות וגופי אכיפה. הגדרות ומיקומים באינטרנט הם דבר נזיל, והיכולת לקיים אכיפה אפקטיבית באמצעות מעקב אחר מנגנוני הפרסום וזרימת הכספים, שספק אם יהיה ניתן לשייכם דווקא לישראל, כלל אינה ברורה.

קיימת, אפוא, סכנה רצינית לקיומה של אכיפה בלתי שוויונית וזליגה משמעותית של לקוחות ישראליים למסחר בזירות הפורקס הזרות, שלא יהיו כפופות לרגולציה החדשה.

כדי למנוע מצב בלתי רצוי כזה, על הרשות למצוא את הדרך לתקוף ישירות נושא חשוב זה, ולוודא כי הרגולציה, לכשתתחיל לפעול, תחול באופן שווה על כל השחקנים הפעילים בשוק, באופן שיאפשר שוויון רגולטורי ותחרותי בין זירות המסחר והגנה שווה ואפקטיבית על ציבור הלקוחות הישראלי.

* הכותב, ראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין תדמור, כיהן כסגן היועץ המשפטי ברשות ניירות ערך.

עוד כתבות

פרויקט הקמת תחנת כוח הידרו־אלקטרית על־ידי AES. הגדול ביותר בצ’ילה / צילום: IVAN ALVARADO, רויטרס

במרכז אמריקה עדיין נותר ערך בשוק האג"ח

למשקיעים שמחפשים היכן עדיין ניתן למצוא ערך בשוק האג"ח, מומלץ לשים לב לחברות במרכז אמריקה, למשל AES Gener, חברת האנרגיה הצ'יליאנית, שמשקיעה מאמץ רב להפוך לירוקה יותר ונהנית מפיזור גיאוגרפי ומינוף נמוך

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

בניין קבוצת NSO / צילום: AP Photo, AP

מהשב"כ ל-NSO: מינוי נוסף של איש ביטחון לחברת הסייבר התקפי

איש שירות הבטחון הכללי לשעבר, אלי עמר, ישמש כסמנכ"ל מערכות המידע בחברה ● המעבר של אנשי הבטחון  מתפקידים רגישים ובכירים לשורותיה של אחת מחברות הסייבר השנויות במחלוקת בישראל, מזכיר את המעברים של בכירי משרד האוצר לאורך השנים למשרות נחשקות בשוק הפרטי

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי