גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה"משפוט" של יחסי העבודה

דיון משפטי מעודד מטיבו פלגנות ווכחנות ומדכא נטייה לשיתוף

קמפיין "מענק ההכנסה" שלשכת הפרסום הממשלתית מנהלת ברדיו ובטלוויזיה, זאת השנה השנייה ברציפות, נועד לעודד בעלי הכנסה נמוכה לנצל את היתרונות של מס ההכנסה השלילי. אגב כך, חושף הקמפיין הנחה סמויה של מנסחיו באשר לאופיים של יחסי העבודה במשק ובאשר לתכונות האופי הנדרשות כדי להצליח בשוק התעסוקה.

הקמפיין מבוסס על סדרת תשדירים, שבתחילתו של כל אחד מהם עומד עובד מול המראה ומתאמן על משא-ומתן עם המעביד שלו. סופו של התשדיר במפנה קומי, שבו מפתיעה העלילה את הצופה כאשר מתברר כי הפתרון לקושי של העובד איננו נעוץ, כצפוי, בהצלחת המשא-ומתן עם המעביד, כי אם בקבלת מענק העבודה הממשלתי.

השימוש במהתלה אכן מצליח לעורר מודעות לקיומו של מענק ההכנסה, ברם בו-בזמן הוא מגלה את דעתם של הקופירייטרים של התשדיר על ההוויה התעסוקתית עצמה.

התשדיר מלמד כי היחסים בין עובד למעביד הם בדרך-כלל מנוכרים, מניפולטיביים ומצריכים מאמץ מצד העובד לשכלל את האסרטיביות ואת יכולת השכנוע שלו. העובד מנסה לקבל מהמעביד כמה שניתן, בעוד עמדת המעביד הבסיסית היא שלילית. משום כך, העובד נאלץ להדחיק את פחדיו מעימות עם המעביד, לבחור בקפידה את ניסוחיו ולאמן את עצמו בתכסיסים רטוריים ורגשיים מפוקפקים, שאם ינוצלו היטב יגדילו את התגמול שלו.

תמונה זאת של יחסי עבודה, על אף שהיא איננה תלושה לחלוטין מן המציאות, מבטאת רק היבט אחד שלהם. המציאות מורכבת הרבה יותר, וזאת בשני מובנים.

בעיקרו של דבר, בצד ניגוד העניינים שבין הנושאים-והנותנים על גובה השכר ותנאי ההעסקה, יחסי העבודה מתאפיינים גם בשיתוף אינטרסים ביניהם.

ראשית, העובד והמעביד הם לעתים קרובות שותפים במיזם משותף, שהצלחתו תיטיב עם שניהם. אמנם, הצלחת העסק או המיזם לא תיטיב עם שני הצדדים במידה שווה, והטיעון לשיתוף אינטרסים מנוצל לעיתים על-ידי הצד החזק, המעביד בדרך-כלל, לשיפור תנאיו במשא-ומתן, אולם בסופו של חשבון לא כל שקל שנוסף לעובד נגרע מהמעביד, והפתרונות המגדילים את פריון העבודה ואת העוגה, שניתנת לחלוקה, הם שכיחים למדי.

שנית, האופי המניפולטיבי והאכזרי לעתים של המשא-ומתן, המשתקף בדימויים של שוק העבודה בסרטים ובספרים, איננו מתאים למרבית מקומות העבודה. התפיסה הפופולרית של השוק, כעולם שבו "אדם לאדם זאב", משקפת פחדים מוגזמים מהסיכון שבחיים הכלכליים.

מעבידים ועובדים, הפעילים בחיי המעשה, הם אנשים מורכבים, שבעולמם משמשים רצון להשיא רווחים בצד חיבה אישית, חישובים רציונליים בצד רגשות, כגון, כעס, חמלה, קנאה ונדיבות.

תפיסת המשא-ומתן כזירת קרב בלי פשרות או כמשחק מסיכות ציני, משטחת את אופיו האמיתי ומרדדת אותו. שחקנים מנוסים, מנהלי ארגונים גדולים, מעבידים ותיקים ואנשים המיומנים בהפעלת כוח-אדם, יודעים עד כמה התיאור הזה לוקה בחסר.

רקמה פצועה

למרבה הצער, ה"משפוט" של יחסי העבודה משתלב בעולם הדימויים הספרותי והקולנועי, המתבטא גם בפרסומת של לשכת הפרסום הממשלתית. דיון משפטי מעודד מטיבו פלגנות ווכחנות, מחדד טיעונים וטיעוני נגד, קורא לצדדים לא להחמיץ בדל של ראיה ופיסת טיעון העשויים לשכנע בצדקתם, ולכן הוא מדכא כל נטייה טבעית לשיתוף, הרמוניה, אמפתיה והבנה.

את החיסרון הזה מתקנים, באופן לא מושלם, מאמצים גישוריים, הרואים ביישוב המחלוקת הליך מרפא, שיש ביכולתו להבריא את הרקמה הפצועה של יחסי עבודה, לשקמה ולהחזירה לתפקוד. ככל שעובדים ומעבידים ישכילו להתרחק מהכרעות משפטיות המבוססות על זכויות וחובות, ויתמקדו בניסיון כן לספק את האינטרסים של כל הצדדים - יותר אנשים ימשיכו במאמץ יצרני בלי להזדקק לסיוע של מענק עבודה ממשלתי.

* הכותבת משמשת כמגשרת וכבוררת ביחסי עבודה.

עוד כתבות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה מזנקת כעת במסחר בוול סטריט

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עםמינימום שמתחתיו ההנפקה לא תצא אל הפועל של 5 מיליון דולר ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

שנתיים לרכישת ניו-פארם, למה שופרסל עדיין רחוקה מלקצור את הפירות?

שינויים במטה, החלפת אסטרטגיה והפסדים של עשרות מיליוני שקלים - שנתיים לאחר רכישת ניו-פארם מידי המשביר לצרכן, שופרסל עדיין לא הצליחה לאזן את הרשת ● מה תעשה ענקית השיווק הגדולה בישראל עם רשת הפארם שלה? ● ניתוח

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בתל אביב: מניית טבע זינקה בקרוב ל-7%

המדדים המובילים עלו קלות בדומה לסנטימנט מעבר לים ● אפקון החזקות קפצה ב-3.75%, ישרכארט עלתה ב-1.2% ● אלקטרה במו"מ עם ג'נריישן קפיטל למכירת כל החזקותיה בחברת נגב גז טבעי, גז טבעי דרום ונגב החברה לתשתיות תמורת 135 מיליון שקל

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

בודהה. אמונה היא עניין חברתי / צילום: שאטרסטוק

להאמין, להתפלל, לצרוך: דת המותגים עדיין רלוונטית מתמיד

למרות משבר האמונה בעשור האחרון, למותגים עדיין יש כוח שמשיק לסממנים דתיים, והם רלוונטיים יותר מאי־פעם

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65% ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת, אירוע שהתקיים בתל אביב, מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"