גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם 2.2 מיליון מוני חשמל אנלוגיים בישראל יוחלפו?

התומכים טוענים כי הפרויקט יקצר את משך הניתוקים מחשמל, ישנה את הרגלי הצריכה ויחסוך למשק מיליארדי שקלים ב-15 שנה ■ המתנגדים טוענים כי מדובר בפרויקט לא כלכלי וברווח של חברת החשמל על חשבון הצרכנים

מתי מנינן, לשעבר מנכ"ל חברת ההנדסה הפינית Poyry, הגיע בחודש שעבר לישראל לביקור פרטי. במהלך הביקור התחוללה בפינלנד סופת שלגים עזה שהביאה לניתוקם של 200 אלף צרכנים. אחד מהם היה בית הקיט של משפחת מנינן במערב המדינה. "נכנסתי לאינטרנט ובדקתי את צריכת החשמל של המונה הביתי שלי", סיפר מנינן השבוע ל"גלובס", "ראיתי שהבית היה מנותק מחשמל במשך כמה ימים. האמת שזה די שימח אותי כי ניתוק ממושך כזה זיכה אותי בפיצוי כספי, אף שבכלל לא שהיתי בדירה באותו זמן".

צרכני החשמל בישראל אינם זכאים כיום לפיצוי כספי בגין ניתוק מאספקת החשמל במהלך סערת שלגים (ראו ידיעה נפרדת). הדבר שעשוי להקל עליהם מאוד לקבל הטבה כזו בעתיד הוא היכולת לבדוק את מצב מונה החשמל שלהם מרחוק, באמצעות הרשת. מונה חכם יסייע גם לחברת החשמל באיתור מדויק ומהיר של תקלות באספקת החשמל ויאפשר לייעל את עבודת הצוותים ולקצר את משך הניתוקים. מעבר לכך, עשויה החלפת המונים לחסוך את הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות ואולי גם להפחית את תעריף החשמל לצרכנים.

כבר היום מחוברים לרשת החשמל במונים חכמים הצרכנים התעשייתיים והמסחריים הגדולים במשק, שצריכת החשמל השנתית שלהם עולה על 40 אלף קוט"ש (צריכת החשמל של משק בית ממוצע מגיעה ל-7,500 קוט"ש). הצרכנים האלה משלמים את חשבון החשמל שלהם לפי תעריף שעתי (תעו"ז), שמאפשר להם לחסוך בעלויות חשמל אם הם מעבירים חלק מהצריכה לשעות שבהן התעריף נמוך. משקי הבית, לעומת זאת, כמו גם עסקים קטנים ובינוניים, עדיין משלמים תעריף קבוע לפי רישומי המונים האנלוגיים. המונים המיושנים האלה נקראים אחת לחודשיים על ידי 349 קוראי מונים המועסקים בחברת החשמל. המציאות הזאת יוצרת כמה בעיות. הראשונה היא ה"דילוגים": לחברת החשמל יש היתר לוותר אחת לשלוש קריאות על קריאה פיזית של המונה ולחייב את הצרכן על סמך חישוב סטטיסטי. בעיה אחרת קשורה בקלות היחסית שבה ניתן לזייף את קריאת המונה באמצעות מכשירים מכניים פשוטים. רק באחרונה נפתחה חקירה נגד חברת ניהול בנייני מגורים בחשד שזייפה את קריאות מוני הצריכה המשותפת של 300 בניינים בארץ וגנבה בדרך זו חשמל בעלות של יותר ממיליון שקל.

מידע בזמן אמת

הרעיון להחליף את 2.2 מיליון מוני הצריכה הביתיים במונים חכמים נדון זה כמה שנים בממשלה ובחברת החשמל. רבים במשק החשמל מתנגדים להחלפת כל מוני החשמל הביתיים במונים חכמים משום שהיחס בין התועלת להשקעה הנדרשת הופך לדעתם את הפרויקט ללא-כלכלי. ההחלטה הסופית אם לבצע את הפרויקט תתקבל בחודשים הקרובים, לאחר שיסתיים פיילוט שעורכת חברת החשמל ביישוב בנימינה. במקביל לפיילוט מבצעים רשות החשמל ומשרד התשתיות הלאומיות בדיקות של כדאיות כלכליות.

בדיקה כלכלית נוספת, שיזם האיגוד הישראלי לרשת חכמה בראשותו של מנכ"ל חברת החשמל לשעבר עמוס לסקר, אמורה לספק ליוזמה רוח גבית.

צוות מומחים מתחומי הכלכלה, המשפט והטכנולוגיה שעבד עבור האיגוד בהתנדבות העריך שהמדינה תידרש להשקיע כמעט 7 מיליארד שקל בהחלפת המונים. הסכום הזה כולל השקעה של 3.35 מיליארד שקל בהחלפה עצמה, עוד 1.3 מיליארד בחידוש המונים על פני 15 שנה וסכום נוסף של 2.25 מיליארד שקל עלויות תפעול - למשל מרכזי השירות והתמיכה הטכנית. את המימון הראשוני הדרוש לפרויקט, בהיקף 4.5 מיליארד שקל, ממליץ הצוות לגייס ממערכת הבנקים והגופים המוסדיים המקומית, בהסדר דומה לזה שנעשה עבור צרכני החשמל הפרטיים. הכוונה היא לגבות מהציבור תוספת מזערית - 0.75% - לחשבון החשמל ולהזרים את הכספים לחשבון ייעודי ברשות החשמל שישמש כבטוחה להחזר החוב. הציבור שיידרש לשלם את התוספת לתעריף אמור להרוויח בגדול בהמשך הדרך, לאחר שתסתיים ההשקעה ההונית בהחלפת המונים.

להערכת הצוות, צפוי משק החשמל לחסוך סכום כולל של 9.47 מיליארד שקל כתוצאה מהחלפת המונים. רק החיסכון בעלויות העסקת קוראי המונים, שיושג כתוצאה מהאפשרות לקרוא את המונים מרחוק, יאפשר להפחית את חשבון החשמל של כל צרכן ביתי בסכום קבוע של 16.6 שקל בשנה. עורכי המחקר מניחים שעלויות כוח האדם האלה לא יתאפסו ושעדיין יהיה צורך לשלוח טכנאים לבתי הצרכנים ומשום כך הפחיתו את עלות העסקתם הכוללת של קוראי המונים רק ב-80%. חיסכון נוסף יושג כתוצאה מהתייעלות רשת החשמל. כיום מפסידה חברת החשמל 4.2% מהחשמל שהיא מייצרת על תקלות וגניבות חשמל. רשת חכמה אמורה לאפשר תחזוקה מונעת שתפחית מאוד את מספר התקלות והדקות שבהן אין ספקת חשמל ותצמצם באופן משמעותי את תופעת גניבות החשמל. מקורות חיסכון נוספים הם ייעול גביית החובות של הצרכנים, צמצום עלויות מוקדי השירות וביטול העלויות השוטפות של החלפת המונים האנלוגיים ותחזוקתם.

אבל מקור החיסכון הגדול ביותר של המעבר למונים חכמים אינו מגיע מהחיסכון בעלויות התפעול של רשת החשמל. הכסף הגדול נמצא בשינוי הרגלי צריכת החשמל של הציבור. ההנחה היא שאם הצרכנים יוכלו לדעת בזמן אמת מה עלות צריכת החשמל בבתיהם הם יפחיתו את צריכת החשמל הכללית ויעבירו חלק ממכשירי החשמל לפעולה בשעות שבהן תעריף החשמל נמוך יותר, בעיקר בלילה. פיילוטים שנעשו בעולם הראו כי מערכות מידע בזמן אמת על צריכת החשמל יכולות לצמצם את צריכת החשמל ב-12% בממוצע. עורכי המחקר הניחו שרק 20% מהצרכנים ישקיעו במערכות יקרות, ובכל זאת, להערכתם המעבר של כלל משקי הבית למונים חכמים יאפשר להוריד את צריכת החשמל הכוללת במשק ב-1.16% ואת צריכת החשמל בשיא הביקוש ב-3.46%.

המשמעות הכספית של הנתון הזה היא אדירה, משום שהיא חוסכת למשק החשמל את הצורך להקים תחנת כוח בהספק 360 מגוואט, שעלות הקמתה עומדת כיום על 1.64 מיליארד שקל.

החלפת המונים צפויה להימשך שלוש שנים. ההשקעה הגדולה בהחלפת המונים תחזיר את עצמה בתוך 9 שנים ובטווח של 15 שנים מהיום תחסוך למשק עלויות בהיקף מצטבר של כ-2.5 מיליארד שקל. בערכים מהוונים (מקדם היוון 7%) מדובר בחיסכון של כמעט מיליארד שקלים.

הרווח של חברת החשמל

לצד שאלת הכדאיות הכלכלית מעוררת החלפת המונים שאלות נוספות כבדות משקל. הראשונה היא אם לאפשר לחברת החשמל לבצע את החלפת המונים כפי שהיא דורשת כיום. יצרנית החשמל הפרטית דוראד, המתחרה בחברת החשמל, טוענת כי החברה מקבלת עבור המונים תשלום גבוה כמעט פי 20 מעלות המונה בפועל. לפי בדיקה שערכה דוראד, עלותו של מונה חכם עומדת על 15.4 שקל בחודש. חברת החשמל גובה מהלקוחות הגדולים המחוברים למונים חכמים סכום חודשי של 289 שקל ומבקשת את אישור רשות החשמל להגדיל את הסכום ל-600 שקל.

למרות החשש שחברת החשמל תהפוך את התקנת המונים לבוננזה עסקית על חשבון הצרכנים, ממליץ צוות המומחים של האיגוד לרשת חכמה להטיל עליה את המשימה של החלפת המונים, בהיעדר כל חלופה מעשית אחרת. עם זאת, הצוות ממליץ להבטיח שתהיה גישה חופשית למאגר המידע על הרגלי צריכת החשמל של הצרכנים. לדברי לסקר למאגר מידע כזה יש פוטנציאל עסקי אדיר, למשל עבור יזמים שיפתחו אפליקציות לסמארטפונים, שיאפשרו ייעול נוסף בצריכת החשמל. "מאחר שאני מגיע מעולם התקשורת", אומר לסקר, "זיהיתי שהמונים החכמים מאפשרים ליצור רשת תקשורת חדשה שאליה יהיה אפשר לחבר בעתיד גם את המים והגז. זה בדיוק הממשק בין אנרגיה וטלקומוניקציה. אלה שני תחומים שבשילוב ביניהם השמים הם הגבול".

תגובת חברת החשמל לטענות לא נמסרה עד מועד סגירת הגיליון.

בוננזת המונים וחכמים

עוד כתבות

המנצח המפתיע, רה”מ סקוט מוריסון  והמפסיד, ביל שורט / צילום: רויטרס

שיעור אוסטרלי על מגבלותיה של הפוליטיקה בדמוקרטיה יציגה

מפלגת העבודה האוסטרלית, מושפלת ומורעבת שלטון, עמדה לנצח בבחירות הכלליות אתמול, כך הראו כל הסקרים, כולל סקרי היציאה ● אלא שעד סוף הלילה היא הפסידה ● אולי זה היה רק ביש מזל – ואולי זו הייתה תוצאה של רעיונות רדיקליים מדי ● על כנפי חזונה היא התעופפה אל ישימון האופוזיציה

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

אלכס ספיר מביא מהבית 32 מיליון דולר לפירעון מוקדם של אג"ח ספיר קורפ

חברת הנדל"ן ספיר קורפ, הפועלת בארה"ב, תפדה את סדרת האג"ח ד', שיתרתה 115 מיליון שקל ● לדברי החברה, היא "בחנה חלופות שונות שיאפשרו לה להעמיד אמצעים נזילים מספקים לתשלום יתרת קרן סדרה ד'"

רוברט אנטוקול ואנריקה איגלסיאס צילום: לנס הפקות

חגיגה בינלאומית גם באיביזה: פלייטיקה הטיסה את 2,500 עובדיה לסופ"ש באי

וגם: יצחק תשובה חוגג עם עו"ד יעקב וקסלר ומודה לו על החזון? ● הרשת החברתית

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

Wix רוכשת את סוכנות הקריאייטיב של ערן גפן: "המטרה - להפוך לאחד מ-100 המותגים החזקים בעולם"

גפן טים, שנוסדה ב-2013, עובדת עם מותגים בינלאומיים מובילים כמו סודהסטרים ומיקרוסופט ● צוות החברה הנרכשה יצורף למחלקת השיווק של Wix, וערן גפן יעמוד בראש צוות הקריאייטיב המאוחד

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

גלי עטרי ונבחרת הזמרים בגמר האירוויזיון / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

מסתבר שמדונה רק קילקלה את הערב: מסכמים אירוויזיון ברשת

חגיגות אירוויזיון 2019 הגיעו לסופן עם זכייה צפויה יחסית של הולנד ● איך התקבלו השירים של חמש הגדולות? ● למה נזכרו לתרגם את השיר של סלובניה לאנגלית רק בערב האחרון? ● למה גלי עטרי ריגשה את הצופים, ואיך מדונה קילקלה את המופע? ● ברשת מסכמים את תחרות השירה הגדולה באירופה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ: אנחנו רוצים מהגרים צעירים, משכילים, דוברי אנגלית

הבית הלבן מציע מדיניות הגירה חדשה: עדיפות תינתן לא לקשרים משפחתיים, כנהוג עתה, אלא לבעלי כישורים וידע שיכולים לתרום לחברה האמריקאית ● מהגרים פוטנציאליים יקבלו ציון שיבוסס על שורת מדדים; כל מדד יוסיף – והיעדרו יגרע – נקודות לציון הסופי ● הערכות: הדמוקרטים יכשילו את היזמה, שצריכה לעבור את משוכת הקונגרס

יוסי כרמיל ורון סרבר / צילום: שלומי יוסף

האנשים שיכולים לפרוץ לכם לטלפון ועדיין בטוחים שהם בצד של "הטובים"

בימים שבהם פריצה לסלולרי שלכם היא גם קלה וגם הרסנית מאי-פעם, בסלברייט הישראלית - המתמחה בפריצה לטלפונים, הוצאת מידע מתוכם ופיענוח שלו - מתעקשים שהם בצד של הטובים: "בשקלול בין התרומה שלנו לחברה האזרחית לבין הסיכוי שמישהו יוותר על הפרטיות שלו - אנחנו את הבחירה שלנו עשינו"

חברת חרסה / צילום: רפי קוץ

מריצוף ועד מטבח, מקבלנים ועד דיירים: מעגל הנפגעים של מחיר למשתכן ממשיך להתרחב

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה, אך בדרך היא גובה קורבנות: כדי להוריד את מחירי הדיור ולזרז את הבנייה נקבע סטנדרט אחיד למפרטים של הדירות, ובשוק כבר מדברים על המחיר הגבוה שמשלמות היצרניות והיבואניות של כלים סניטריים, ריצוף ומטבחים

רון בבקוב / צילום: איל יצהר

ביונדווקס מגייסת 14-30 מיליון דולר נוספים בהובלת קרן aMoon

בעקבות ההשקעה עשויה הקרן, שבה משקיע העוגן הוא מריוס נכט, להפוך לבעלת שליטה בחברת התרופות, המפתחת חיסון יחיד למגוון זני שפעת ● מאז ההודעה על כוונת החברה להימחק מהמסחר בתל אביב, ירדה מניית ביונדווקס ב-20%

מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

מיקי גנור מבקש מביהמ"ש לשחרר לו מיליוני יורו שנחסמו על ידי בנק הפועלים

גנור מבקש להשתמש במיליוני יורו שמגיעים למשפחתו מהשכרת נכסים בחו"ל באמצעות חברות קפריסאיות על מנת להחזיר את ההלוואה על רכישת שתי נחלות במכמורת ונכס ברמת השרון ● לטענת בנק הפועלים, על הנכסים רובצים חובות בהיקף מעל 19 מיליון שקל

שריל סנדברג / צילום: רויטרס

שריל סנדברג: "פירוק פייסבוק לא יפתור את הבעיות. צריך רגולציה"

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ומספר שתיים בחברה הביעה התנגדות לרעיון הפירוק של הרשת החברתית, על רקע קריאות לפירוקה שהשמיעו מספר מועמדים דמוקרטיים לנשיאות ארה"ב

אורן עזר / צילום: איל יצהר

אלקטריאון: נחתם החוזה להקמת כביש חשמלי חכם בשבדיה

במסגרת הפרויקט ייבנה כביש חשמלי באורך של 1.6 ק"מ כחלק ממסלול כולל של 4.1 ק"מ בין שדה התעופה לעיר ויסבי על האי גוטלנד בשבדיה ● עלות הפרויקט מוערכת בכ-45 מיליון שקל, כשממשלת שבדיה תממן כ-35 מיליון שקל ● בחברה העריכו כי "התשלומים שישולמו על ידי ממשלת שבדיה יכסו את ההוצאות שתידרש החברה להוציא במסגרת הפרויקט, שצפוי להימשך כ-3 שנים"

האירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

היום שאחרי הפקת הענק: הכירו את ארבע הנשים הבולטות שמאחורי האירוויזיון

מאחורי הפקת הענק שהגיעה לנקודת הרתיחה שלה, מסתתרות ארבע נשות מקצוע שהפכו את האירוויזיון למה שהוא • בשיחה עם "גלובס" הן מספרות איך משדרים ל-50 מדינות במקביל, מה עמד מאחורי מהלכי הדיגיטל המוצלחים, ולמה לא הגיעו לכאן תיירים כפי שציפו להם

ישיבת העבודה / צילום: דוברות עמיר פרץ

במפלגת העבודה מנסים להחליט בין פריימריז לבחירות פנימיות

ח"כ עמיר פרץ, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה ושר הבטחון כינס הבוקר מפגש של בכירי מפלגה לשעבר והציג בפניהם את התכנית שלו לרפורמה במפלגה אחרי ההפסד הכבד בבחירות ● פרץ, שאינו מעוניין בפריימריז מלאים בחודש נובמבר, מתכנן לשכנע את ועידת המפלגה לפנות למהלך בחירות פנימי שלא יקיף את כל המתפקדים

ג׳נט ילן באוניברסיטת תל אביב  / צילום: ישראל הדרי

ג'נט ילן קיבלה דוקטורט כבוד בת"א: "האיומים של טראמפ על עצמאות הפד עלולים להחמיר עם הזמן"

יו"ר הפד לשעבר, שהיתה האישה הראשונה שכיהנה בראש הבנק המרכזי של ארה"ב, אמרה בסימפוזיון שערך מכון פרנקל-צוקרמן באוניברסיטה כי "למרות ירידת האבטלה בארה"ב לשפל שלא נראה מאז 1969, האינפלציה נותרה נמוכה, ואולי אף נמוכה מדי"

קופ"ח מכבי / צילום: תמר מצפי

חשש להתנהלות והתבטאויות גזעניות בקרב עובדי קופ"ח מכבי

מכתב של היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות שהופנה למנכ"ל "מכבי שירותי בריאות" מעלה חשש לבעיה רוחבית בהתנהלות קרב עובדי קופת החולים כלפי אוכלוסיות ממגזרים שונים. היחידה: מבקשים מהקופה לבצע "בירור מקיף ומעמיק באשר להתנהלות אנשי הצוות המתוארת"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך: "את הכסף שמשקיעים בכדורי רובים אפשר להשקיע בתשתיות"

בסוף יוני יתקיים בבחריין סמינר על החלק הכלכלי ב"תוכנית המאה" של הממשל האמריקאי - התוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● החלק הכלכלי, שיעסוק, בין השאר, בעידוד השקעות בגדה המערבית ובעזה, עשוי להתפרסם כבר הלילה ולהקשות על המו"מ הקואליציוני של נתניהו

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

חברת TRD ובעל השליטה ישראל רמות הורשעו בביצוע עבירות דיווח לפי חוק ני"ע

מלבד רמות והחברה, שעסקה בפיתוח ציוד לרפואת שיניים, הורשעו בעבר בפרשה גם צבי דוידוביץ', בעל שליטה נוסף, ומיקי ברזל, ששימש יועץ לחברה ● מיד לאחר הנפקת החברה בבורסת ת"א ב-2006, כמעט כל הכספים שגויסו הועברו לתיק השקעות ספקולטיבי, שכלל רכיב משמעותי של השקעה בנגזרים ● הסנגורים: "נשקול לערער"