גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אביב ספרותי: הנה הספרים הבולטים שיצאו בנושא "האביב הערבי"

"עזאזל" שכתב ד"ר יוסף זידאן, שקרא לפני מספר ימים לשנות את הגישה כלפי ישראל, מצטרף לרשימה מכובדת של ספרים שיצאו בנושא האביב הערבי ושתרגומם לעברית מהווה אמירה מעניינת בפני עצמה

לפני קצת יותר משלוש שנים, הרוכל הטוניסאי המתוסכל מוחמד בועזיזי הצית את עצמו, ויחד איתו את העולם הערבי כולו. מה שזכה לכינוי הרומנטי משהו "האביב הערבי" (אף שהחל בחורף), מתקרב כבר לאביבו הרביעי.

לאחרונה תורגם לעברית "עזאזל", ספרו של ד"ר יוסף זידאן, פילוסוף וסופר מצרי שבלט בהתנגדותו הגלויה לשלטון "האחים המוסלמים", ולפני מספר ימים גם קרא באומץ לשנות את הגישה כלפי ישראל (ראו מסגרת). ספר זה לכאורה לא קשור כלל להתרחשויות הדרמטיות של השנים האחרונות במזה"ת, אבל יש בו מן המרידה כנגד שלטון האחים המוסלמים.

"עזאזל" מצטרף לכמה ספרים מעניינים שיצאו בארץ ושעוסקים או מייצגים את "האביב הערבי", על פניו השונים. אלא שעם כל הכבוד לרשימה שמובאת בהמשך, חייבים לומר שהעיקר עוד לפנינו, כפי שמסביר ד"ר בסיליוס בוארדי, חוקר ספרות ערבית מאוניברסיטת בר אילן. "עקרונית, רוב מה שנכתב בספרות הערבית המודרנית מתוך האירועים, עוד לא מגובש", אומר בוארדי. "היצירתיות הערבית עוד לא הגיעה לממדים אוניברסליים מהבחינה שהיא יכולה לשקף את ההוויה העכשווית האמיתית - את הפער הגדול בין המעמדות ובין האינטלקטואלים עצמם. אני מדמה את העניין לקלפים שמתפזרים באוויר. הם עוד לא נחתו על הרצפה כדי שתדע במה תשחק. הכול עוד באוויר, גם הספרות. רוב מה שנכתב, אלו דברים שעלו באינטרנט, לא מקצועיים ולא מגובשים מבחינה ספרותית.

"עם זאת, אנו יכולים להיות עדים לספרים שקדמו למהפכה וניבאו את בואה. כאלה שתיארו את המצב הרע, הרודני, את התהייה למה זה קורה לנו, הערבים, את הכמיהה לחופש, לשוויון, לחלוקה במשאבים, הספרות נגעה בהם".

- אתה יכול לתת דוגמה לספר כזה?

"למשל 'נעליים ללא עקבים' של פרופ' עמי אלעד-בוסקילה (הוצאת מעריב - הד ארצי, 2004, י.מ). הספר מכיל תרגום של ספרות נשים, ובתוכה אפשר לראות את הזעקה דווקא מצד השכבות החלשות, שזה הנשים. הן כביכול מסמלות את ספיגת הרודנות פעמיים - שלטונית וחברתית. המצב הזה חייב להשתנות והוא ישתנה. מה שמתורגם כעת, לא משקף את ההוויה הקיומית של מה שקורה בעולם הערבי, אבל זה עוד יבוא".

ועד שזה יקרה, אפשר ללקט כמה הבנות לגבי הלכי הרוח האזוריים מהספרים הבולטים בנושא שיצאו עד עתה.

עזאזל

מחבר: ד"ר יוסף זידאן

מועד פרסום: יצא בשנת 2008 במצרים, 2013 בישראל בהוצאת כנרת זמורה ביתן

תרגום: ברוריה הורביץ, ג'קי חוגי, פרשן גל"צ לענייני ערבים: "ד"ר זידאן הוא פילוסוף מצרי, איש אוניברסיטת אלכסנדריה. הוא מומחה לחקר כתבי יד עתיקים, שידוע כיום במצרים כמתנגד חריף של 'האחים המוסלמים'. זידאן טוען כי המעבר המהיר מתאי הכלא לארמון הנשיאות מצריך טיפול נפשי, כך במילותיו, ש'האחים' לא עברו. לכן הם נוהגים כאדם שאויבו העיקרי הם המדינה והחוק. 'עזאזל' זכה בפרס הבוקר הערבי לשנת 2008. מה שיפה בספר הוא שזידאן עוסק בו בחומרים מתחומי מחקרו. כלומר, כל חייו הוא חקר את התקופות העתיקות ואת ימי ראשית הנצרות, ובאותם ימים גם מתרחשת עלילת הרומן שלו".

בנות ריאד

מחבר: רג'אא אל-סאנע

מועד פרסום: 2005 בסעודיה, 2013 בישראל בהוצאת זמורה ביתן

תרגום: גיא הרלינג

חוגי: "בנות ריאד אף הוא רומן בדוי לגמרי, אבל הוא מתעד באותנטיות רבה את מציאות חייהן של נשות החברה הגבוהה בסעודיה. הן משכילות, אסרטיביות, אבל עדיין תפוסות בתוך ערכים חברתיים של חברה מסורתית. אסור להן לנהוג, או לשתות אלכוהול, הן חייבות לענות על ציפיות המשפחה ולהינשא. רק כשהן נוסעות לחו"ל, אתה רואה כמה הן נהנות מן האוויר הנקי והחירות לעשות מה שירצו. הרומן הוא כתב אישום נגד הממסדים החזקים ש'יושבים חזק' על האישה: דור ההורים, הגבר, הדתיים ומשטרת הדת.

"'עזאזל' ו'בנות ריאד' עוסקים בתקופות שונות, אבל בשניהם יש אמירה פוליטית בוטה. 'עזאזל' יוצא נגד האלימות בשם הדת, ואף שהוא עוסק בחוגים הנוצריים, זו דרכו של זידאן לפנות גם אל המחנה האיסלאמיסטי במצרים ובעולם הערבי ולומר לו - 'די לעשות בדת קרדום לחפור בו'. בנות ריאד הוא מסמך אותנטי שכולו מחאה פמיניסטית".

נמר מנייר

מחבר: זכריא תאמר

מועד פרסום: 2013 בישראל, בהוצאת רסלינג

עריכה ותרגום: ד"ר אלון פרגמן

חוגי: "תאמר הוא סופר סורי מודרני, שהתמחה בכתיבה של סיפורים קצרים בעלי אופי אלגורי וסאטירי. הוא בן 82 כיום, מתגורר זה שלושה עשורים באירופה, אחרי שגלה מסוריה בעידן הנשיא חאפז אסד. הוצאתו לאור של 'נמר מנייר' היא כולה פרויקט חיים של המתרגם, ד"ר אלון פרגמן, שעשה דוקטורט על כתבי תאמר. תאמר החל לכתוב עשרות שנים לפני גל המחאה הערבית של ימינו, אבל הסיפורים שלו עסקו רבות במצבו הרע של האזרח הערבי ובקיפוחן של נשים".

"המרד בסוריה"

מחבר: פואד עג'מי

מועד פרסום: 2012 בארה"ב, 2013 בישראל בהוצאת עם עובד

תרגום: כרמית גיא

חוגי: "זהו ספר מתחום העיון, אוסף מאמרים בעלי אופי עיתונאי שהוציא לאור החוקר הלבנוני-אמריקאי פואד עג'מי. קיימת ביקורת רבה על הספר, מאחר שיצא לאור בעיצומה של המלחמה שמתחוללת שם, ובתום שנה בלבד מזמן שפרצה. חשיבותו היא בכך שהוא מוסיף עוד אחד ממחקריו של עג'מי למדף הספרים המתורגמים לעברית.

"כל הארבעה לעיל הסכימו לתרגם את יצירותיהם לעברית, אף אם היה מדובר בגורם מתווך ממדינה מערבית, שמכר את זכויותיהם להוצאות כאן. העובדה הזו מעודדת מאוד. היא מראה שאינטלקטואלים ערבים רואים בקהל הישראלי ציבור קוראים ראוי, למרות שהפוליטיקה בארצותיהם נוהגת לפסול אותו בטענות של אנטי נורמליזציה. מבחינתם, מדובר בצעד שיש בו מן האומץ וההליכה נגד הזרם. אין מדובר בספרות שוליים, אלא במיטב היצירות, שהפכו לרבי-מכר בחברות הערביות וגם בעולם הרחב".

הסופר המוערך יוסף זידאן יוצא נגד אנטי-ישראליות

אולי גם זה חלק מ"האביב הערבי". הסופר המצרי יוסף זידאן נקט לפני מספר ימים בצעד לא פופולרי בארצו כשקרא לשנות את ההתייחסות לישראל. בראיון ל"גלובס", הוא אמר כי "עלינו לשקול מחדש את הרעיונות שלנו ביחס ל'שאלה היהודית'. אנו לא מודעים אפילו כמה זה משפיע עלינו. האנטישמיות הפכה ל'מלאכתם' של כל הפוליטיקאים שלנו. כל פוליטיקאי שחפץ בפופולריות, מקלל את ישראל. אבל כשהוא מגיע לשלטון, אין לו שום בעיה איתה. זו טיפשות. כך, אף אחד לא עוסק באינטרסים שלנו, דבר שעלינו להיות מודעים אליו". יהיה מעניין לראות מה יהיה האפקט של דבריו או לחלופין המחיר שהוא ייאלץ לשלם עליהם.

רוני סומק משורר עיראקי, והוא בכלל לא ידע שהוא כזה

משפחת סומך עלתה ארצה ב-1953 מבגדאד ועימה הפעוט רוני, לימים המשורר רוני סומק. כל חייו כמעט הוא ישראלי, אבל זה לא מנע מעיראקים גולים בארה"ב לכלול אותו לאחרונה ברשימה שהרכיבו, של 15 המשוררים הבולטים בני ארצם.

גם סומק מעיד שהוא לא כל-כך הבין כיצד זה קרה: "יצאה אנתולוגיה על משוררים עיראקיים בהוצאה מכובדת ושם כללו אותי. ידעתי שהולכים לכלול אותי ואמרתי להם שאם הגעתי מבגדד בגיל שנה וחצי לארץ, הזהות שלי ישראלית. התשובה שלהם הייתה שכל המשוררים העיראקים הם גולים, כי אי אפשר היה לכתוב שירה אמיתית בתקופת סדאם חוסיין.

"אז שאלתי אותם מדוע קראו לי גולה, והם ענו בשתי שאלות - 'היכן נולדת?' ו'האם אתה יכול לחזור?', כשעניתי 'בגדאד' ו'לא', הם אמרו שלכן מבחינתם אני גולה".

- כיצד הם נימקו את הבחירה בך כמשורר עיראקי?

"שאלתי אותם, והם ענו שזה משהו בכתיבה הערביסקית והאסוציאטיבית. לדעתם הדבר מאוד אופייני למשוררים שחולמים וכותבים בערבית".

עוד כתבות

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

בהלת הקניות במשבר הקורונה ובחג הפסח הזניקה את רווחי שופרסל ב-88%

שופרסל נהנתה גם מצמיחה מואצת בפעילות האונליין שלה בשל נסיבות המשבר ● הגם שמדובר בצמיחה מרשימה מאוד, הרי שחלק משמעותי ממנה הוא בצמיחה ייחודית לתקופה, שלא ברור כמה ממנה יישאר בעתיד עם שינוי הרגלי הצריכה של הציבור

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

יובל ברונשטיין /  צילום: אלי דסה

פוקס תמנה את מנכ"ל עזריאלי לשעבר יובל ברונשטיין לדירקטור חיצוני בקבוצה

קבוצת האופנה מבקשת לאשר באסיפה הכללית השנתית, שתתקיים ב-7 ביולי, את מינויו של ברונשטיין לכהונה בת שלוש שנים

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התגברו העליות בנעילה בוול סטריט: הדאו זינק ב-2.2%, מדד S&P 500 סגר מעל ל-3,035 נק'

מדד הנאסד"ק קפץ ב-0.8%, ה-S&P 500 זינק ב-1.45% ● באירופה הדאקס קפץ ב-1.3%, הקאק ב-1.7% ● הנפט צנח בכ-5% ● מיקרון זינקה בכ-8% לאחר שהחברה העלתה תחזיות

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

בעקבות מזג האוויר: נדחה שיגור האסטרונאוטים האמריקאים על גבי חללית SpaceX

18 דקות לפני השיגור הודיעה בקרת השיגור לשני האסטרונאוטים כי "בשל תנאי הבטיחות והעובדה שכמה פרמטרים בנוגע למזג האוויר אינם עומדים בהם, אנחנו נאלצים לבטל את השיגור" ● ניסיונות שיגור נוספים נקבעו מראש ל-30 במאי ול-31 במאי

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

קואליציה רחבה היא עסק יקר: שרי הממשלה אישרו קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים

בהצעת הקיצוץ הרוחבי מפורטים יעדי הכסף שייחסך וכן קבלת אישור להקצאת התקנים הדרושים ללשכות שרים והמנכ"לים במשרדים החדשים ● הקיצוץ הכבד ביותר הוא במשרד הביטחון, עם קיצוץ של 27 משרות בהיקף כספי של יותר מ14 מילון שקל במונחים שנתיים

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח התפעולי של אזורים עלה ב-17% ברבעון הראשון של 2020 ל-48 מיליון שקל

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר / צילום: רונן אקרמן

תדהר והראל יקימו את הקומפלקס החדש של הקריה האקדמית אונו

רכשו מגרש בשטח של כ-14 דונם בצומת סביון ב-100 מיליון שקל מידי יעקב אטרקצ'י, בעלי אאורה ● עלות הפרויקט, שאמור להיפתח בשנת 2023, נאמדת ב-550 מיליון שקל

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

בני גנץ נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

שבוע אחרי שהורד מסדר היום, החוק הנורבגי עבר קריאה טרומית

לפי ההסדר המוצע, שרים שהתפטרו מן הכנסת יוכלו לחזור אליה בהמשך, אם יתפטרו מתפקיד השר או יפוטרו ● 66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים ● את הצעת החוק הגיש ח״כ רם שפע, אחד הח״כים הבודדים שיש כיום לכחול לבן (שאינו שר)