גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גלובס" חושף: נתניהו ניהל חשבון בנק במקלט מס באי ג'רזי

חשבון הבנק: בשנים 1999-2003, בין סיום כהונתו כראש ממשלה לתחילת כהונתו כשר אוצר, החזיק נתניהו חשבון במקלט מס ■ התנועות: נתניהו העביר, בין היתר, 145 א' ד' לליהמן ברדרס ■ לשכת נתניהו: "החשבון אינו פעיל משנת 2003"

לאחר כהונתו הראשונה כראש ממשלה ותוך כדי כהונתו כשר בממשלה, החזיק בנימין נתניהו חשבון בנק באיי התעלה, המשמשים מקלט מס. בתקופה זו עשה נתניהו את רוב הונו מהרצאות שנשא ברחבי העולם.

ממסמכים שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי נתניהו נהג להעביר כספים לחשבון בנק הנושא את שמו בסניף של רויאל בנק אוף סקוטלנד (The Royal bank of Scotland) באי ג'רזי, שנמנה עם איי התעלה - קבוצת איים הנמצאת באזור התעלה האנגלית וכלכלתה מבוססת על המגזר הפיננסי. תנאי המס שם נוחים למדי.

שיעור המס באי ג'רזי עומד על אפס אחוז, ולדברי מומחים, האי הוא יעד אידיאלי כמקלט מס למשקיעים. הוא דורג ראשון מבחינת כדאיות מקלטי המס בעולם.

חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בעת שנטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה, בין השנים 1999 ל-2003, לאחר שכיהן כראש ממשלה ובמהלך כהונתו כשר חוץ ושר אוצר.

התנועות בחשבונו של נתניהו יכולות להעיד במעט על פעילותו באותן שנים. למשל, ב-13 בדצמבר 2000 העביר נתניהו בקשה חתומה על-ידיו למנהל חשבונו ברויאל בנק אוף סקוטלנד, ובה הוא מבקש להעביר 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בירושלים.

עו"ד יצחק מולכו הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו ומשמש שליחו המדיני המיוחד. ב-1999, כאשר כיהן כראש ממשלה, פעל מולכו כשליחו האישי לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מולכו נושא בתפקיד גם כיום.

לפי לשכת נתניהו, משמש מולכו בשליחות ראש הממשלה למשימות המדיניות זו השנה השמינית בהתנדבות, בהתאם להסדר שנחתם עם המדינה. הוא אמור לקבל שכר סמלי של שקל בשנה.

עו"ד דוד שמרון, שותפו של מולכו למשרד עורכי הדין וגם גיסו, ייצג את נתניהו באותן שנים בשתי פרשות שבהן נחשד יחד עם רעייתו: פרשת המתנות ופרשת עמדי. בפרשת המתנות נחשדו בני הזוג נתניהו בכך שהעבירו לחזקתם האישית מתנות שקיבל נתניהו ממנהיגים בעולם בעודו ראש ממשלה. לפי החוק, מתנות כאלה נחשבות רכוש מדינת ישראל. התיק נסגר מחוסר אשמה, לאחר שהתברר כי נתניהו הקפיד לערוך רישום מדויק של כל המתנות שקיבל ממנהיגים.

בפרשת עמדי נחשד נתניהו כי ניצל את מעמדו כראש ממשלה להשגת טובות הנאה מקבלן ההובלות אבנר עמדי. בפרשה זו המליצה המשטרה להעמידו לדין בגין עבירות שוחד, מירמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה, אולם הפרקליטות החליטה שלא להגיש כתב אישום. למולכו ושמרון קשר משפחתי לנתניהו. אמו של שמרון הייתה בת-דודתו של אביו של נתניהו, ואילו מולכו נשוי לאחותו של שמרון.

על-פי המסמכים, באותה הזדמנות ביקש נתניהו להעביר גם 8,000 דולר לחשבונו של מי ששימש ראש הלשכה של נתניהו בשנת 2000, כששקל לשוב לחיים הפוליטיים. לאחר ההפסד לאהוד ברק בבחירות, הביע נתניהו שאיפה לחזור לפוליטיקה ובחן אפשרות להתמודד על ראשות הממשלה מול אריאל שרון, אולם בסופו של דבר ויתר על כך.

ב-29 בינואר 2001 פנה נתניהו שוב למנהל חשבון הבנק בג'רזי וביקש להעביר 1,800 דולר לחשבונו של גורם ששימש יועץ התקשורת שלו כשהיה ראש הממשלה, בין השנים 1998-1999, אך המשיך ללוות אותו גם לאחר שפרש לתקופה קצרה מהחיים הפוליטיים. השמות שמורים במערכת "גלובס".

כפי שעולה מהמסמכים, ב-3 בפברואר 2002 ביקש נתניהו להעביר מחשבונו בג'רזי 145 אלף דולר לליהמן ברדרס בניו-יורק, בחשבון צ'ייס מנהטן בנק. כמה חודשים אחר-כך כבר ישמש נתניהו שר חוץ, ותקופה קצרה לאחר מכן שר אוצר. במסגרת תפקידו זה קידם בין היתר רפורמה במס. על כל המסמכים חתום נתניהו באופן אישי.

החוק בישראל מתיר החזקת חשבונות במדינות שהן מקלטי מס, כל עוד בעל החשבון מדווח על כך לרשות המסים. עם זאת, ברשות המסים - גוף שהיה כפוף לנתניהו בשבתו כשר אוצר - מנסים לצמצם את השימוש של ישראלים במקלטי מס.

במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012 תקף במטה ברק אובמה את מועמד הרפובליקנים מיט רומני, לאחר שהתברר כי הוא מנהל חלק מחשבונותיו במקלטי מס, אף שאין זה מנוגד לחוק.

מיליוני שקלים מהרצאות

ב-2013 דירג "פורבס" את נתניהו כפוליטיקאי השישי העשיר בישראל, והונו הוערך ב-41 מיליון שקל. לפי המגזין, נתניהו, שלא נולד למשפחה עתירת-ממון, צבר את רוב רכושו והונו בעיקר בין השנים 1999-2001. בתקופה זו, כך נטען, העשיר נתניהו את חשבון הבנק שלו במיליוני שקלים. את ביתו בקיסריה, למשל, רכש בשנת 2002.

נראה כי ההפסד לברק בהתמודדות על ראשות הממשלה ב-1999 היה אולי אכזבה פוליטית לנתניהו, אבל הוא השתלם לו מאוד מבחינה כלכלית. ב-3 השנים האלה, כשלא החזיק במשרה ציבורית, היה נתניהו מרצה מבוקש.

לפי הפרסומים, הוזמן נתניהו בתקופה הזאת לשאת כ-20 הרצאות בשנה ברחבי העולם, ושכר-הטרחה שגבה עבורן הגיע בחלק מהמקרים ל-60 אלף דולר להרצאה. לפי הערכות "פורבס", גרף נתניהו רווח של כ-15 מיליון שקל מהרצאות בלבד. רוב לקוחותיו היו גופים עסקיים, חברות פרטיות בינלאומיות ואוניברסיטאות.

במקביל, לאורך שנתיים בתקופה זו כיהן נתניהו כיועץ בכיר לאסטרטגיה בינלאומית בחברת ההיי-טק BATM הנסחרת בבורסה של לונדון. נוסף על שכר, שעמד על-פי ההערכות על כמה מאות אלפי שקלים בשנה, קיבל אופציות של החברה, שאותן מימש בהמשך. כמו כן שימש כמקדם עסקים עבור חברות נוספות, כמו אלקטריק פיול (כיום אירוטק), שנתניהו שידך בינה לבין ענקית הקמעונות האמריקאית וול מארט.

על-פי "פורבס", גבה נתניהו 120 אלף דולר על קיום 15 פגישות בינו לבין בעלי הון בעניינה של אלקטריק פיול, ובהן פגישות עם עידן עופר ועם פויו זבלודוביץ'. על-פי הערכות, נתניהו קיבל משתי החברות הללו, הן באופציות והן בשכר, 2.5 מיליון דולר.

מקור הכנסה נוסף היה תפקידו כיועץ אסטרטגי בכיר של חברת net2wireless, שמונה אליו בנובמבר 2001.

לשכת נתניהו: "החשבונות והפקדונות דווחו באופן מלא בישראל"

משלכת ראש הממשלה נמסר: "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של ראש הממשלה נתניהו, נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל.

"החשבונות והפקדונות בו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש ראש הממשלה נתניהו לרשויות בישראל".

מקלט מס: איך זה עובד?

מקלט מס הוא מדינה שבה שיעור המס הוא נמוך או אפסי. בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מחזיקים כספים ונכסים בבנקים או באמצעות חברות ונאמנויות במקלטי מס שונים ברחבי העולם, ובכך מוציאים מיליארדי שקלים מחוץ לישראל וחוסכים חיסכון ניכר בתשלומי המס שהם נדרשים להם. מדובר בפעילות חוקית ולגיטימית, אם כי רשות המסים פועלת לצמצום התופעה.

לא צריך להיות עשיר כדי לפתוח חשבון בנק במקלט מס.

למעשה, כל אחד יכול לעשות זאת, צריך רק לדעת לבחור במקלט המס הנכון, בהתאם לכמה פרמטרים: שיעור המס במדינת המקלט, היציבות המדינית והביטחונית בה, ההליך המשפטי הכרוך בפתיחת חברה או חשבון, שמירת הסודיות לבעלי המניות, עלויות הטיפול השוטף והאפשרות להעביר כספים למדינות אחרות.

ברחבי העולם קיימים כ-50 מקלטי מס, וניתן לפתוח בהם חשבונות פרטיים וחשבונות של חברות. עלות הקמת חברה במקלט מס עומדת על כ-3,500 דולר. לאחר שנבחר שם לחברה, יש למלא אחר חוקי אותה מדינה ולמנות דירקטור - מקומי או בעל החברה. בחלק ממקלטי המס יש גם דרישה לבחור מזכיר. נדרשים כ-1,000 דולר נוספים עבור פתיחת חשבון בנק. על החברה לשלם בנוסף אגרה שנתית בסך כ-1,200 דולר. בתוך שבועיים יקבל מקים החברה את המסמכים והוא יוכל להתחיל לעבוד.

אדם פרטי המבקש לפתוח חשבון בנק במקלט מס יידרש לשלם כ-1,000 דולר. כיום אין צורך לצאת מגבולות ישראל כדי לפתוח חשבון כזה. עם זאת, בתנאים מסוימים יש לדווח לרשות המסים בישראל על פתיחת החשבון. לתושב חוזר ולעולה חדש, למשל, יש פטור מלא ממס וגם פטור מחובת דיווח. בעיקרון, תושב ישראל שהוא בעלים של חברה במקלט מס ישלם מס בשיעור של כ-30% על כספי דיבידנד שהוא מקבל מהחברה שלו.

לדברי ד"ר אבי נוב, עו"ד מומחה למיסוי בינלאומי, האי ג'רזי הוא יעד אידיאלי ליזמים ומשקיעים המחפשים את מרב היתרונות במקום אחד. מלבד מס חברות העומד על אפס אחוז, לאי ג'רזי יש יתרון בולט - שהוא אינו נמצא ברשימות השחורות של ארגונים בינלאומיים. לכן השקעה באי נחשבת אמינה יותר מאשר השקעה במדינות אחרות. לג'רזי אף יצא שם של מקלט מס שאינו עוסק בהלבנת הון.

מלבד ג'רזי ואיי קיימן, קיימים מקלטי מס רבים נוספים. בין הבולטים שבהם: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, גורנזי, איי מאן, ליבריה, ליכטנשטיין, האיים המלדיביים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, פנמה, סמואה, איי סיישל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים ונואטו.

סניף של רויאל / צילום: רויטרס

עוד כתבות

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי מרחיבה פעילות: משקיעה 135 מיליון דולר בחברה הפועלת בתחום הדאטה סנטרס בצפון אמריקה

השקיעה את הסכום המדובר ב-20% ממניות חברת קומפאס, וקיבלה אופציה להגדיל בה את חלקה ● "ענף הדאטה סנטרס הוא מן הצומחים בעולם בתחום הנדל"ן המניב"; השוכרים בו - "מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

הגדלת ההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק מעריכים כי הנפילה נבעה מהסכמתה של דלק להגדיל ב-200 מיליון דולר את הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9%

דניאל אלינסון / צילום: שלומי יוסף

יו"ר עזרא העולמית שהורשע במתן שוחד לפאינה קירשנבאום מערער על הרשעתו: "אדם תם וישר"

ביהמ"ש המחוזי הרשיע את דניאל אלינסון, יו"ר תנועת העזרא העולמית, במתן שוחד לפאינה קירשנבאום, וגזר עליו 9 חודשי עבודות שירות ● בערעור על הכרעת הדין טוען אלינסון כי ביהמ"ש בצע "טעות קולסאלית" כשביסס את הרשעתו בעיקר על טבלה שערך המתעדת את העברות הכספים בגינן הורשע ● במאי השנה הגישה הפרקליטות ערעור על קלות העונש שנגזר על אלינסון

דויטשה בנק / צילום: רויטרס

משיכות של יותר ממיליארד דולר ביום ע"י קרנות מדויטשה בנק

לפי דיווח ב"בלומברג" מאז הודעת הבנק הגרמני על הליכי התייעלות, במסגרתם הבנק קיצץ 20% מכוח העבודה, ונותר עם פעילות הבנקאות להשקעות בלבד, גופים מוסדיים מושכים את כספם ● האם דועטשה קרוב לקריסה?

שלי יחימוביץ / צלם: שלומי יוסף

סוף עידן מגדרי: למה הנשים נעלמות מהפוליטיקה הישראלית?

שלי יחימוביץ' פרשה השבוע מהחיים הפוליטיים, והצטרפה למועדון נשים משפיעות שמצאו עצמן לאחרונה מחוץ למשחק ● בניגוד לשנים קודמות, אף אישה לא תעמוד בראש מפלגה בבחירות הקרובות ● למה יותר ויותר נשים נעלמות מהפוליטיקה? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מול קונגרס עוין: ענקיות הטכנולוגיה התעקשו שהן לא פוגעות בחדשנות

שימוע שנערך השבוע לאפל, גוגל, אמזון ופייסבוק עסק בניצול עוצמתן לטובת בלימת מתחרות ● "צריך לוודא שיצמחו גם הענקיות הבאות", אמר דיוויד סיסליני, יו"ר הוועדה בקונגרס ● באירופה נפתחה חקירה חדשה נגד אמזון

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דאטה שנאסף במיקרוסופט מצביע על חשש מהתערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב

לפי פוסט שפורסם לאחרונה בבלוג הרשמי של מיקרוסופט, בשנה האחרונה עשו כ-800 ניסיונות פריצה לארגונים הממוקדים בדמוקרטיה, עובדים מקרוב עם מפלגות או פוליטיקאים, או חוקרים נושאים שמרכזיים בקמפיינים פוליטיים, ע"י האקרים שרובם היו מרוסיה, איראן וצפון קוריאה

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

רוני אליאס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשת UBS שוויץ: רוני אליאס, הבנקאי שאצלו נמצאו המסמכים שהובילו לפרוץ הפרשה, מוסר עדות בביהמ"ש

עדותו של אליאס, שאצלו תפסה רשות המסים מסמכים עם שמות של מאות ישראלים שניהלו ע"פ החשד חשבונות לא מדווחים בבנק UBS שוויץ, נשמעת במסגרת המשפט שמתנהל בפרשת "קלינקה און" בה חשודים בעלי הרשת בהלבנת הון בהיקף של 730 מיליון שקל

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

חברות הביטוח מציגות את יחס כושר הפירעון ל-2018: מגדל שבה לחלק דיבידנדים, כלל ביטוח רחוקה מכך

בשנים האחרונות עובר ענף הביטוח בישראל מהפכה בתחום דרישות ההון להבטחת יכולת הפירעון של החברות, כשאלה עוסקות בהגדלת הון ● "גלובס" מנתח בסיוע EY ישראל מיהן החברות האיתנות יותר, ואילו מהן אינן יכולות לגייס עוד הון "רובד 2"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

ציפי חוטובלי  / אינפוגרפיק: דור מלכה

מי חושבת שהליכוד היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה

לסגנית שר החוץ מהליכוד, ציפי חוטובלי, נדמה שהבחירות הפנימיות ביתר המפלגות נעלמו מהנוף ● שרטטנו מפה מדויקת של שיטות הבחירה ● המשרוקית של גלובס