גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גלובס" חושף: נתניהו ניהל חשבון בנק במקלט מס באי ג'רזי

חשבון הבנק: בשנים 1999-2003, בין סיום כהונתו כראש ממשלה לתחילת כהונתו כשר אוצר, החזיק נתניהו חשבון במקלט מס ■ התנועות: נתניהו העביר, בין היתר, 145 א' ד' לליהמן ברדרס ■ לשכת נתניהו: "החשבון אינו פעיל משנת 2003"

לאחר כהונתו הראשונה כראש ממשלה ותוך כדי כהונתו כשר בממשלה, החזיק בנימין נתניהו חשבון בנק באיי התעלה, המשמשים מקלט מס. בתקופה זו עשה נתניהו את רוב הונו מהרצאות שנשא ברחבי העולם.

ממסמכים שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי נתניהו נהג להעביר כספים לחשבון בנק הנושא את שמו בסניף של רויאל בנק אוף סקוטלנד (The Royal bank of Scotland) באי ג'רזי, שנמנה עם איי התעלה - קבוצת איים הנמצאת באזור התעלה האנגלית וכלכלתה מבוססת על המגזר הפיננסי. תנאי המס שם נוחים למדי.

שיעור המס באי ג'רזי עומד על אפס אחוז, ולדברי מומחים, האי הוא יעד אידיאלי כמקלט מס למשקיעים. הוא דורג ראשון מבחינת כדאיות מקלטי המס בעולם.

חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בעת שנטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה, בין השנים 1999 ל-2003, לאחר שכיהן כראש ממשלה ובמהלך כהונתו כשר חוץ ושר אוצר.

התנועות בחשבונו של נתניהו יכולות להעיד במעט על פעילותו באותן שנים. למשל, ב-13 בדצמבר 2000 העביר נתניהו בקשה חתומה על-ידיו למנהל חשבונו ברויאל בנק אוף סקוטלנד, ובה הוא מבקש להעביר 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בירושלים.

עו"ד יצחק מולכו הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו ומשמש שליחו המדיני המיוחד. ב-1999, כאשר כיהן כראש ממשלה, פעל מולכו כשליחו האישי לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מולכו נושא בתפקיד גם כיום.

לפי לשכת נתניהו, משמש מולכו בשליחות ראש הממשלה למשימות המדיניות זו השנה השמינית בהתנדבות, בהתאם להסדר שנחתם עם המדינה. הוא אמור לקבל שכר סמלי של שקל בשנה.

עו"ד דוד שמרון, שותפו של מולכו למשרד עורכי הדין וגם גיסו, ייצג את נתניהו באותן שנים בשתי פרשות שבהן נחשד יחד עם רעייתו: פרשת המתנות ופרשת עמדי. בפרשת המתנות נחשדו בני הזוג נתניהו בכך שהעבירו לחזקתם האישית מתנות שקיבל נתניהו ממנהיגים בעולם בעודו ראש ממשלה. לפי החוק, מתנות כאלה נחשבות רכוש מדינת ישראל. התיק נסגר מחוסר אשמה, לאחר שהתברר כי נתניהו הקפיד לערוך רישום מדויק של כל המתנות שקיבל ממנהיגים.

בפרשת עמדי נחשד נתניהו כי ניצל את מעמדו כראש ממשלה להשגת טובות הנאה מקבלן ההובלות אבנר עמדי. בפרשה זו המליצה המשטרה להעמידו לדין בגין עבירות שוחד, מירמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה, אולם הפרקליטות החליטה שלא להגיש כתב אישום. למולכו ושמרון קשר משפחתי לנתניהו. אמו של שמרון הייתה בת-דודתו של אביו של נתניהו, ואילו מולכו נשוי לאחותו של שמרון.

על-פי המסמכים, באותה הזדמנות ביקש נתניהו להעביר גם 8,000 דולר לחשבונו של מי ששימש ראש הלשכה של נתניהו בשנת 2000, כששקל לשוב לחיים הפוליטיים. לאחר ההפסד לאהוד ברק בבחירות, הביע נתניהו שאיפה לחזור לפוליטיקה ובחן אפשרות להתמודד על ראשות הממשלה מול אריאל שרון, אולם בסופו של דבר ויתר על כך.

ב-29 בינואר 2001 פנה נתניהו שוב למנהל חשבון הבנק בג'רזי וביקש להעביר 1,800 דולר לחשבונו של גורם ששימש יועץ התקשורת שלו כשהיה ראש הממשלה, בין השנים 1998-1999, אך המשיך ללוות אותו גם לאחר שפרש לתקופה קצרה מהחיים הפוליטיים. השמות שמורים במערכת "גלובס".

כפי שעולה מהמסמכים, ב-3 בפברואר 2002 ביקש נתניהו להעביר מחשבונו בג'רזי 145 אלף דולר לליהמן ברדרס בניו-יורק, בחשבון צ'ייס מנהטן בנק. כמה חודשים אחר-כך כבר ישמש נתניהו שר חוץ, ותקופה קצרה לאחר מכן שר אוצר. במסגרת תפקידו זה קידם בין היתר רפורמה במס. על כל המסמכים חתום נתניהו באופן אישי.

החוק בישראל מתיר החזקת חשבונות במדינות שהן מקלטי מס, כל עוד בעל החשבון מדווח על כך לרשות המסים. עם זאת, ברשות המסים - גוף שהיה כפוף לנתניהו בשבתו כשר אוצר - מנסים לצמצם את השימוש של ישראלים במקלטי מס.

במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012 תקף במטה ברק אובמה את מועמד הרפובליקנים מיט רומני, לאחר שהתברר כי הוא מנהל חלק מחשבונותיו במקלטי מס, אף שאין זה מנוגד לחוק.

מיליוני שקלים מהרצאות

ב-2013 דירג "פורבס" את נתניהו כפוליטיקאי השישי העשיר בישראל, והונו הוערך ב-41 מיליון שקל. לפי המגזין, נתניהו, שלא נולד למשפחה עתירת-ממון, צבר את רוב רכושו והונו בעיקר בין השנים 1999-2001. בתקופה זו, כך נטען, העשיר נתניהו את חשבון הבנק שלו במיליוני שקלים. את ביתו בקיסריה, למשל, רכש בשנת 2002.

נראה כי ההפסד לברק בהתמודדות על ראשות הממשלה ב-1999 היה אולי אכזבה פוליטית לנתניהו, אבל הוא השתלם לו מאוד מבחינה כלכלית. ב-3 השנים האלה, כשלא החזיק במשרה ציבורית, היה נתניהו מרצה מבוקש.

לפי הפרסומים, הוזמן נתניהו בתקופה הזאת לשאת כ-20 הרצאות בשנה ברחבי העולם, ושכר-הטרחה שגבה עבורן הגיע בחלק מהמקרים ל-60 אלף דולר להרצאה. לפי הערכות "פורבס", גרף נתניהו רווח של כ-15 מיליון שקל מהרצאות בלבד. רוב לקוחותיו היו גופים עסקיים, חברות פרטיות בינלאומיות ואוניברסיטאות.

במקביל, לאורך שנתיים בתקופה זו כיהן נתניהו כיועץ בכיר לאסטרטגיה בינלאומית בחברת ההיי-טק BATM הנסחרת בבורסה של לונדון. נוסף על שכר, שעמד על-פי ההערכות על כמה מאות אלפי שקלים בשנה, קיבל אופציות של החברה, שאותן מימש בהמשך. כמו כן שימש כמקדם עסקים עבור חברות נוספות, כמו אלקטריק פיול (כיום אירוטק), שנתניהו שידך בינה לבין ענקית הקמעונות האמריקאית וול מארט.

על-פי "פורבס", גבה נתניהו 120 אלף דולר על קיום 15 פגישות בינו לבין בעלי הון בעניינה של אלקטריק פיול, ובהן פגישות עם עידן עופר ועם פויו זבלודוביץ'. על-פי הערכות, נתניהו קיבל משתי החברות הללו, הן באופציות והן בשכר, 2.5 מיליון דולר.

מקור הכנסה נוסף היה תפקידו כיועץ אסטרטגי בכיר של חברת net2wireless, שמונה אליו בנובמבר 2001.

לשכת נתניהו: "החשבונות והפקדונות דווחו באופן מלא בישראל"

משלכת ראש הממשלה נמסר: "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של ראש הממשלה נתניהו, נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל.

"החשבונות והפקדונות בו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש ראש הממשלה נתניהו לרשויות בישראל".

מקלט מס: איך זה עובד?

מקלט מס הוא מדינה שבה שיעור המס הוא נמוך או אפסי. בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מחזיקים כספים ונכסים בבנקים או באמצעות חברות ונאמנויות במקלטי מס שונים ברחבי העולם, ובכך מוציאים מיליארדי שקלים מחוץ לישראל וחוסכים חיסכון ניכר בתשלומי המס שהם נדרשים להם. מדובר בפעילות חוקית ולגיטימית, אם כי רשות המסים פועלת לצמצום התופעה.

לא צריך להיות עשיר כדי לפתוח חשבון בנק במקלט מס.

למעשה, כל אחד יכול לעשות זאת, צריך רק לדעת לבחור במקלט המס הנכון, בהתאם לכמה פרמטרים: שיעור המס במדינת המקלט, היציבות המדינית והביטחונית בה, ההליך המשפטי הכרוך בפתיחת חברה או חשבון, שמירת הסודיות לבעלי המניות, עלויות הטיפול השוטף והאפשרות להעביר כספים למדינות אחרות.

ברחבי העולם קיימים כ-50 מקלטי מס, וניתן לפתוח בהם חשבונות פרטיים וחשבונות של חברות. עלות הקמת חברה במקלט מס עומדת על כ-3,500 דולר. לאחר שנבחר שם לחברה, יש למלא אחר חוקי אותה מדינה ולמנות דירקטור - מקומי או בעל החברה. בחלק ממקלטי המס יש גם דרישה לבחור מזכיר. נדרשים כ-1,000 דולר נוספים עבור פתיחת חשבון בנק. על החברה לשלם בנוסף אגרה שנתית בסך כ-1,200 דולר. בתוך שבועיים יקבל מקים החברה את המסמכים והוא יוכל להתחיל לעבוד.

אדם פרטי המבקש לפתוח חשבון בנק במקלט מס יידרש לשלם כ-1,000 דולר. כיום אין צורך לצאת מגבולות ישראל כדי לפתוח חשבון כזה. עם זאת, בתנאים מסוימים יש לדווח לרשות המסים בישראל על פתיחת החשבון. לתושב חוזר ולעולה חדש, למשל, יש פטור מלא ממס וגם פטור מחובת דיווח. בעיקרון, תושב ישראל שהוא בעלים של חברה במקלט מס ישלם מס בשיעור של כ-30% על כספי דיבידנד שהוא מקבל מהחברה שלו.

לדברי ד"ר אבי נוב, עו"ד מומחה למיסוי בינלאומי, האי ג'רזי הוא יעד אידיאלי ליזמים ומשקיעים המחפשים את מרב היתרונות במקום אחד. מלבד מס חברות העומד על אפס אחוז, לאי ג'רזי יש יתרון בולט - שהוא אינו נמצא ברשימות השחורות של ארגונים בינלאומיים. לכן השקעה באי נחשבת אמינה יותר מאשר השקעה במדינות אחרות. לג'רזי אף יצא שם של מקלט מס שאינו עוסק בהלבנת הון.

מלבד ג'רזי ואיי קיימן, קיימים מקלטי מס רבים נוספים. בין הבולטים שבהם: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, גורנזי, איי מאן, ליבריה, ליכטנשטיין, האיים המלדיביים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, פנמה, סמואה, איי סיישל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים ונואטו.

סניף של רויאל / צילום: רויטרס

עוד כתבות

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט הכתה את התחזיות: צמחה ב-14% לעומת הרבעון המקביל

הציגה רווח של 1.38 דולרים למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.25 דולרים ● ההכנסות עלו ל-33 מיליארד דולר ברבעון החולף

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת

זריקת מזון בקנדה/ צילום: רויטרס, Ben Nelms

לא גומרים מהצלחת: כך הפך בזבוז המזון העולמי לפצצה מתקתקת

כמעט שליש מהמזון בעולם הופך בסופו של דבר לאשפה, כאשר במקביל 820 מיליון בני אדם סובלים מרעב ● מרגישים חסרי אונים בגלל תחזיות אימה על התחממות כדור הארץ? הדרך להשפיע מתחילה בסופרמרקט (אל תתפתו למבצעים), ממשיכה במקרר (לא חייבים לזרוק את זה) ונגמרת בצלחת

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

טראמפ: "הסנקציות על טורקיה יבוטלו; הפסקת האש קבועה"

נשיא ארה"ב התייחס הערב להפסקת האש בסוריה: "הבסנו 100% מהכליפות של דאעש" ● טראמפ ציין כי הוא שומר את על הזכות לחדש את הסנקציות והודיע כי הוא עשוי להיפגש עם ארדואן

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

מנכ“ל פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בפני הסנאט / צילום: רויטרס Aaron P. Bernstein

צוקרברג מעיד בקונגרס: "לא יודע איך ליברה תעבוד, אבל אני מאמין שצריך לנסות"

צוקרברג מפגין נינוחות ומודה לנציגים על כל שאלה ● לשאלה מדוע כמה מן החברות פרשו מליברה ענה מייסד ומנכ"ל פייסבוק כי מדובר ב"עסק מסוכן"

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3% ורדהיל נפלה ב-6%

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; עלייה מפתיעה במלאים הקפיצה את מחיר הנפט בכ-3%

מלאי הנפט בארה"ב עלה בשבוע החולף במפתיע בניגוד לתחזיות ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, הדאקס עלה ב-0.8%, הפוטסי טיפס ב-0.66% ● ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● קטרפילר פיספסה את התחזיות ● בואינג מסרה כי דגם המטסים 737 MAX עומד בלוחות הזמנים לקראת חזרה למסלול

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור