גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך לנהל נכון הליך פיטורים - ומהן הזכויות של העובדים?

פיטורים הם תהליך כואב, אבל יש דרך לעשות אותם ברגישות ■ על מה המעסיק צריך להקפיד בהליך הפיטורים, ולמה זקוק המפוטר? ■ האם השימוע יכול לשנות את רוע הגזרה? ■ ואיך להתנהל נכון עם משיכת פיצויי הפיטורים?

בסרט "התמוטטות", המתאר חברת השקעות ניו-יורקית טרום המשבר הכלכלי של 2008, נקראים רבים מהעובדים לחדר הישיבות ומפוטרים בזה אחר זה. אחד מגיבורי הסרט, אריק דייל, עובד במקום כבר 19 שנה, אבל תוך מספר דקות חפציו נאספים לתוך ארגז קרטון - שהפך לסמל הפיטורים במציאות הקפיטליסטית - וביציאה מהבניין הטלפון הנייד שלו כבר מנותק.

הסצנה הזו, למרות קיצוניותה, מתרחשת גם במציאות, אפילו בחברות היי-טק ישראליות, בעיקר מטעמים של שמירה על סודיות של טכנולוגיות שפותחו בחברה. אבל היא אינה מאפיינת את הליכי הפיטורים הנהוגים ברוב החברות. פיטורים הם כואבים, אבל אפשר לעשות אותם גם אחרת.

לפרט את הסיבות

איך מנהלים נכון את הליך הפיטורים? השלב הראשון הוא שלב השימוע. השימוע אינו מעוגן בארץ בחוק, אלא בשירות המדינה, שם הוא מחויב מהתקשי"ר. פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה מ-2007 שינה את התמונה: הוא קבע שחובת השימוע חלה גם על מעסיק פרטי.

לדברי עו"ד רעות בגס, דוקטורנטית בדיני עבודה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית שחקרה את נושא השימוע, חשוב שההליך יתבצע בצורה מאורגנת, בשקיפות ועל-פי הספר. "המעסיק צריך להוציא לעובד מכתב מפורט שבו כתוב שהוא מזומן לשימוע לפני פיטורים ומפורטות בו כל הסיבות לפיטורים. המכתב המפורט נועד לאפשר לעובד להתכונן כראוי לשיחת השימוע".

"כמו-כן, המעסיק צריך לחשוף את העובד מבעוד מועד למסמכים שקשורים לפיטורים, למשל מכתבי תלונה. יש לאפשר לעובד להגיע לשימוע עם נציג מהוועד - אם יש ועד יציג בארגון - או עם מישהו אחר. בארגונים גדולים, ראוי שהשימוע ייעשה על-ידי מנהל הבכיר מהמנהל הישיר של העובד, שההליך יהיה מעין משפטי, בשש עיניים, ויאפשר לעובד להביע את עצמו ולהשמיע את הצד שלו. נכון שגם מנהל משאבי אנוש יהיה נוכח, ויירשם פרוטוקול, ואפילו תהיה הקלטה. אם ההליך נוהל כראוי, הקלטה כזו יכולה להגן על המעסיק אם העובד יחליט לתבוע אותו".

- האם השימוע יכול לשנות את רוע הגזרה?

"לעובד יש אפשרות להציף כל מיני דברים גם בהיבט הארגוני, ולהסביר דברים שאולי המעסיק לא ידע. לעתים נסיבות אישיות, כמו מחלת בן זוג, עשויות לשנות. הסיכוי לשנות את החלטת המעסיק הוא אמנם קטן, אבל במקרים מסוימים המעסיק יכול להגיע למסקנה שיש יחסי אנוש לקויים בסביבת העבודה שלו, ואולי אפשר לנייד אותו למקום אחר בחברה או להכשיר אותו לתפקיד אחר".

- ומתי מודיעים על הפיטורים סופית?

"מן הראוי שגם ההחלטה על הפיטורים לא תינתן במקום. המעסיק אמור לבדוק שוב את הנסיבות ולבדוק אם יש אלטרנטיבות לפיטורים. הסיכום של השימוע יינתן במכתב הפיטורים".

- מה חשיבות השימוע כשהעובד מחליט לתבוע את המעסיק?

"ביהמ"ש יכול לבדוק אם נפלו פגמים בפרוצדורה, אם העובד נפגע מזה שהיה הליך לא תקין, ואז אולי מגיע לו פיצוי. אם יש סיבה כלכלית או אישית מוצדקת לפיטורים, ביהמ"ש לא יכול להתערב, אבל המעסיק לא פטור מחובה של שימוע. אם מפטרים בניגוד לחוק - כמו עובדת בהיריון או עובד עם מוגבלות, ביהמ"ש יתערב".

גם העובד צריך להחליט החלטות

חלק חשוב בהליך הפיטורים הוא הדאגה לזכויות הפנסיוניות של העובד. לדברי מולי הורוביץ, מנהל המטה המקצועי במבטח סיימון, "העצה הכי טובה שאפשר לתת למעסיקים היא לנהל את תהליכי הפיטורים בשקיפות, כך שהמדיניות של החברה בעניין תהיה ברורה גם לעובדים וגם לנותני השירותים כמו סוכני הביטוח וקרנות הפנסיה.

- מה השלב הראשון?

"ברגע שיש רשימה מפורטת ומגובשת של עובדים שמסיימים עבודה, מומלץ להתחיל לבצע את ההליך, כדי שלא לחרוג מטווח 15 הימים שאחרי סיום יחסי עובד מעביד, שבו לפי החוק יש לסיים את הליך שחרור הכספים הפיצויים. לפיכך, לרשות המעביד עומד בדרך כלל חודש וחצי - חודש הודעה מוקדמת 15 יום - לניהול התהליך".

לפי חוק פיצויי פיטורים, על העובד לקבל שכר אחרון כפול שנות עבודה. לעתים הכספים הקיימים בקופת הפיצויים האישית אינם מספיקים - שכן המעסיק מפריש כספים בהתאם לשכר העובד בפועל, ועובד ותיק בארגון ששכרו עלה במהלך השנים ככל הנראה לא יצבור את מלוא הסכום הדרוש. במקרה כזה, יצטרך המעסיק להשלים את היתרה. זאת, למעט מקרה שבו העובד חתום על סעיף שבמסגרתו הוא יודע מראש שגם אם יתפטר הפיצויים יהיו שלו, אבל לא יהיה זכאי להשלמה מהמעסיק במקרה של פיטורים (סעיף 14).

מיד אחרי שיחת הפיטורים, יש לעדכן את כל הנוגעים בדבר על עזיבתו הצפויה של העובד ועל זכאותו. בשלב זה יתבררו הצבירות הקיימות ואם נדרשת השלמה נוספת מצד המעסיק, על הסוכן לקבוע פגישה עם העובד ולהסביר לו את כל האפשרויות העומדות בפניו, כדי שהעובד יוכל לקבל החלטה המתאימה ביותר לרצונו, לפי מצבו ונסיבותיו האישיות.

- מה ההחלטות שהעובד צריך לקבל?

הורוביץ: "בפני העובד שתי החלטות מרכזיות: הראשונה היא החלטה מיסויית: איך לנהוג בכספי הפיצויים בתוך התוכניות ובכספי ההשלמה; השנייה היא מה לעשות עם התוכניות הפנסיוניות? ההחלטה תלויה בשאלה אם יש למפוטר עבודה חדשה כשכיר; האם הוא יהפוך לעצמאי או האם יישאר מובטל.

"לגבי ההחלטה המיסויית, העובד יכול למשוך פיצויים פטורים ממס של 12,360 שקל על כל שנת עבודה. האפשרות הזו מפתה עובדים למשוך את הכסף. אלא שחלק מהעובדים אינם יודעים כי יש כאן פגיעה כפולה: כל משיכה גם תקטין את הקצבה בגיל הפרישה וגם תפגע בהטבות המס לפרישה. כלומר: מי שמנצל את האפשרות למשוך את כספי הפיצויים ללא מס ייאלץ לוותר על הקלות המס שיקבל על קצבת הפנסיה שלו, שמקנה לו אפשרות לקבל פטור ממס על סכום קצבה גבוה יחסית".

- מה המשמעות הכספית של משיכת הכספים עם הפיטורים?

"גבר בן 40 שמושך פיצויים של 100 אלף שקל, גורם לפגיעה של כ-1,400 שקל בקצבה החודשית בגיל 67. זו פגיעה משמעותית באיכות חיים של פנסיונרים".

לגבי ההחלטה השנייה - התוכניות הפנסיונית - יש לדעת כי ככל שהתוכנית ותיקה יותר, התנאים טובים יותר והפסקה של הפרשה לתוכנית עלולה לפגוע בזכויות ובאפשרות לחדש את התשלומים. לדברי הורוביץ, "אם העובד הופך למובטל, כדאי בכל זאת לשלם על הכיסויים שמאפשרת התוכנית בעלות של עשרות עד מאות שקלים, כדי לשמור על הזכויות עד מציאת מעסיק חדש. הפתרון הזה תקף לשנתיים כלכל היותר".

- מה עם הקפאת הזכויות?

"יש אפשרות להקפיא אבל כל הקפאה פוגעת בכיסויים הביטוחים וביכולת לחדש את התוכניות בעתיד".

לדאוג למשרה הבאה

ומה עם היום שאחרי? אחת הדרכים של הארגון להקל על הטראומה היא לנסות לדאוג לתעסוקה עתידית של המפוטרים: מנכ"ל של חברה בדרום שנאלצה לפטר לפני שנה מספר לא מבוטל של עובדים, החליט למשל לקיים יריד תעסוקה במפעל. הוא הזמין נציגים של מפעלים שכנים לתוך המפעל כדי לראיין את המפוטרים, ורבים מהם מצאו מקום עבודה חלופי.

דרך נוספת היא מתן הכשרה לעובדים היוצאים לדרך חדשה. לדברי גלית כספי, מנהלת חטיבת הייעוץ וההדרכה בפילת, הליווי שלהם עוזר לעובד בשני מישורים. "אחד, במישור הרגשי - לחזק את הביטחון העצמי שלו. להגיד לו: 'זה שאתה מפוטר לא אומר שאתה לא טוב. זה לא אומר שום דבר עליך. ולהפוך את האיום הזה להזדמנות. אולי זו הזדמנות לעשות שינוי, לנהל את הקריירה.

"המישור השני עוסק בהיבטים הקונקרטיים: איך לכתוב קורות חיים, איך להתכונן לראיונות עבודה, איך אני מציג את עצמי, מה ללבוש לראיון, איך לחייך, מה זה מבחנים, מה זה אבחון. איך אני מייצר לעצמי רשת חברתית, מה זה לינקדאין, נותנים לו כלים בעולם הרשתות החברתיות שהוא סופר משמעותי".

- מה האינטרס של חברה לתת לעובד הכשרה כזו?

"הארגון מעביר מסר גם לעובד: אנחנו רוצים לעזור לך ומעריכים את כל מה שנתת לחברה וגם מסר כלפי מי שנשאר: אנחנו יודעים להיפרד מהעובדים. המודעות הזו הולכת ונכנסת ליותר ויותר ארגונים, גם בהיי-טק וגם בתעשייה. ארגונים מאוד מחשיבים את זה".

מספר המפוטרים בשנה החולפת

עוד כתבות

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

עומר מואב / צילום: שלומי יוסף

"הסוציאליזם הפך לתיאוריה שפועלת יפה בעיקר על הנייר"

האם כלכלה היא מדע אובייקטיבי, או שהיא מושפעת מעמדות החוקר? האם כלכלן יכול לייעץ לפוליטיקאים באשר למדיניות נכונה? ● פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" ומסביר על הדמיון בין התפיסות הכלכליות שכולנו מכירים ● האזינו

מייק פומפיאו, מזכיר המדינה בארה"ב / צילום: יארה נארדי, רויטרס

ארה"ב מפרסמת אזהרת מסע לירושלים בעקבות הצהרת פומפיאו

"יחידים וקבוצות שמתנגדים להודעת פומפיאו (על ההתנחלויות) עלולים לפגוע במתקני הממשל האמריקאי, במתקנים אמריקאים פרטיים ובאזרחים אמריקאים" ● קוראת לאזרחי ארה"ב להימנע ממחסומים בדרך לגדה או ביציאה ממנה

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי

מבט אווירי על מתחם הבורסה ברמת גן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למנהטן: תוכנית הענק שמבקשת לשלש את מתחם הבורסה ברמת גן

תוכנית ענק שנבחנת בוועדה המחוזית מבקשת לשלש את מתחם הבורסה • החיבור התחבורתי אמנם מצוין, אבל הרחובות הצרים אינם מעודדים הליכה ומעלים סימני שאלה בנוגע לאטרקטיביות של האזור

בניין ג'רוזלם פוסט בירושלים / צילום: איל יצהר, גלובס

"מטעה צרכנים": הרשות להגנת הצרכן קונסת את ג'רוזלם פוסט

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת ג'רוזלם פוסט על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של כ-400 אלף שקל ● ג'רוזלם פוסט הסתירה מצרכנים את תנאי הביטול של קורס אנגלית, שרכשו באלפי שקלים

פרימור/  צילום: יחצ

"סימני עובש": ריקול למשקה תות-בננה של פרימור

חברת גניר, יצרנית פרימור, הודיעה על ריקול של משקה תות-בננה המסומן בתאריכים אחרונים לשיווק בין 27.4.2020-26.4.2020

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

קייפ של טדי שגיא רוכשת את LTMI האמריקאית ב-128 מיליון דולר

זוהי הרכישה הגדולה בתולדות החברה, והיא תבוצע במזומן ובמניות ● קייפ תשלם 95.5 מיליון דולר, מהם 52.5 מיליון דולר במזומן והיתר במניות ● בנוסף, החברה של שגיא תפרע חוב של LTMI בגובה של 32.1מיליון דולר ● בעקבות הרכישה, ידולל שגיא להחזקה של 55.9%

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

שעון החול של גנץ הולך ואוזל: מתקרבים לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

אפי נוה צילום: איל יצהר

התנועה לחופש המידע תומכת באפי נוה: "ביהמ"ש פוגע בזכויות הנאשמים לקבל מידע"

התנועה מבקשת להצטרף לעתירה בג"ץ שהגישו אפי נוה וזוגתו נגד ההחלטה שלא למסור להם מידע שלטענתם יכול לבסס את טענתם לאכיפה בררנית • לטענת התנועה, "מדובר בתקלה חמורה שמתרחשת בעידוד המדינה"

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשב הכללי חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בחודש דצמבר 2018 ירד בפתאומיות ל-2.9%, כאשר בכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על עריכת בחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון שנקבע

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אמנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית