גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רכישת אג"ח חוזרת הפכה למרכז הרווח העיקרי של קרדן

הפסדי-עתק, יכולת פירעון מוטלת בספק ותספורת וולונטרית - הסיפור של קרדן NV

לבעלי המניות בחברת קרדן NV אין כל סיבה להיות מרוצים בשנים האחרונות. פעילות ייזום הנדל"ן ותשתיות המים בסין של קרדן אמנם מייצרות עבורה מעט רווחים, אך כל שאר ההשקעות שיזמה חברת ההחזקות שבשליטת יוסף גרינפלד ואבנר שנור, בעיקר בתחומי הנדל"ן והפיננסים במזרח אירופה, הסבו לה הפסדים כבדים.

והתוצאה: מאז תחילת 2009 עומד חלקם של בעלי המניות בהפסד המצטבר של החברה על סכום אסטרונומי של כ-400 מיליון אירו. זהו הפסד אשר דרדר את מניית החברה בכ-80% בחמש השנים האחרונות, לשווי של כ-200 מיליון שקל בלבד - נמוך ב-97% ממחיר השיא שלהן בסוף שנת 2007. אג"ח החברה - התחייבות של כ-2 מיליארד שקל לציבור - נסחרות בתשואת זבל של 25%-38%.

למרות הכישלון העסקי המהדהד, ויש שיאמרו שבגללו, מצאה לעצמה קרדן תחום פעילות חדש: החל מדצמבר 2011 ועד אוגוסט 2012 ניצלו חברות בנות שבשליטתה את ירידת מחירי האג"ח אותן הנפיקה (פועל יוצא של ההפסדים כאמור), כדי לבצע רכישה חוזרת של כ-580 מיליון ערך נקוב, ולהגיע בסך הכול להחזקה של כ-47% מסדרה א' וכ-13% מסדרה ב'.

הרכישה החוזרת בוצעה בהיקף כספי יוצא דופן של כ-100 מיליון אירו (קרוב לחצי מיליארד שקל), וכתוצאה מכך הכירה קרדן בדוח הכספי של 2012 ברווח הון חשבונאי של כ-44 מיליון אירו, אגב הפחתת ההתחייבות המתואמת למחזיקי האג"ח בכ-144 מיליון אירו (ל-420 מיליון אירו כיום).

נראה כי מדובר במהלך העסקי הרווחי ביותר של קרדן NV בשנים האחרונות. אלא, שבאופן ציני למדי הרווח שנוצר לחברה מהרכישה החוזרת של האג"ח הוא "תמונת-ראי" של הפסדי הציבור שהלווה לה כסף. כאשר מתבצעת רכישה חוזרת בהיקף כה גדול, ברור הרי כי מדובר בתספורת לכל דבר ועניין (גם אם מרצון), ובמקרה זה בתספורת של 44 מיליון אירו (30%) על החוב המתואם.

"הליכה על הקצה" בפירעון האג"ח

ומה באשר ליתרת האג"ח שלא נרכשה בחזרה ונשארה בידי הציבור? לוחות הסילוקין של האג"ח מחייבים את קרדן NV לפרוע כ-470 מיליון שקל בחודש הבא, ואולם הרכישה החוזרת ב-2012 רוקנה את קופת המזומנים של החברה והותירה אותה תלויה במכירת נכסים כדי שתוכל לשרת את החוב.

בעקבות זאת, ועל רקע חוסר הצלחה במכירת הפרויקט הגדול של החברה - Europark Dalian שבסין - הורידה S&P מעלות באוגוסט 2013 את דירוג האשראי של קרדן NV מ-BBB ל-B, בטענה כי "טרם בוצעו המימושים הנדרשים לתשלומי חוב משמעותיים בפברואר 2014".

למזלה הרב של קרדן, היא הצליחה בנובמבר 2013 למכור בדקה ה-90 ממש את מניותיה בחברת הנדל"ן GTC פולין (כ-28%) - אחד מנכסיה המרכזיים - בתמורה לכ-160 מיליון אירו, ולהיפרע מחוב של כ-101 מיליון אירו לבנק דיסקונט אשר לטובתו שועבדו המניות. בהמשך, נחלץ הבנק לעזרת החברה והעניק לה - בתמורה לשעבוד 51% מעסקי הנדל"ן שלה בסין - הלוואת גישור של כ-33 מיליון אירו, כדי שתוכל לפרוע למחזיקי האג"ח את תשלום פברואר הקרוב.

פעולות אלה הביאו לכך שבמהלך נובמבר 2013 נרשמה עלייה של כ-30% במחירי האג"ח וירידה חדה בתשואה לפדיון שלהן (הגם שנותרה כאמור דו ספרתית). עליית מחירי האג"ח הביאה באחרונה את קרדן NV לשנות כיוון, ולאחר שרכשה "בזיל הזול" את האג"ח מהציבור ב-2012, מכרה לאחרונה החברה הבת תהל 1.5 מיליון ע.נ מאג"ח א'.

נראה כי בכל הקשור לפירעון יתרת החוב שלה למחזיקי האג"ח - שתעמוד לאחר החודש הבא על כ-1.6 מיליארד שקל - תמשיך קרדן NV, המנוהלת בידי שוקי אורן, "ללכת על הקצה", כאשר כ-900 מיליון שקל מיתרת החוב נדרשת החברה לפרוע עד פברואר 2016.

מדובר בנטל פירעון אדיר וצפוף, והיכולת לעמוד בו תלויה לחלוטין במכירת הנכסים, הפעילויות או המניות של החברות המוחזקות - KLC (נדל"ן בסין), TIBF (אשראי קמעונאי במזרח אירופה) ותה"ל (תשתיות מים בחו"ל). קרדן צירפה לתוצאות הרבעון השלישי דוח מקורות ושימושים בו היא מראה כי עד סוף ספטמבר 2015 תספיק לה מכירת נכסים בהיקף של כ-120 מיליון אירו כדי שתוכל לעמוד בלוח הסילוקין של האג"ח.

אלא שהניסיון מראה כי מכירת נכסים אינה משימה קלה. כך למשל, במארס 2013 דיווחה קרדן על ביטול מכירת כמחצית מפרויקט Europark שבעיר דאליאן בסין תמורת 85 מיליון אירו, ובפברואר 2012 חזרה בה חברת הביטוח מגדל מכוונתה להשקיע ב-KLC לפי שווי של כ-400 מיליון אירו.

סטייה קטנה וההון העצמי הופך שלילי

זאת ועוד, בסוף ספטמבר 2013 עמד ההון העצמי של קרדן NV על כ-63 מיליון אירו, והוא מימן מאזן של כ-1 מיליארד אירו. משמעות הדבר היא כי כל סטייה קטנה מהשווי בו משוערכים הנכסים במאזן - יכולה להעביר את החברה להון עצמי שלילי. סטייה שכזו אירעה בנובמבר האחרון בעת מכירת מניות GTC פולין לפי שווי של כ-160 מיליון אירו בלבד, בעוד שבמאזן קרדן עמד ערכן על כ-190 מיליון אירו.

לא נותר אלא לתהות מה היה מצב החברה אלמלא ביצעה את אותה רכישה חוזרת של אג"ח. מצד אחד היה מתווסף לקופתה סכום שווה ערך לעלות רכישת האג"ח, שהסתכמה כאמור בכ-470 מיליון שקל (100 מיליון אירו). מצד שני, ובהינתן לוח הסילוקין של האג"ח, היה נטל הפירעונות

בשנים 2014-2015 גדל בכ-350 מיליון שקל. כך, ייתכן שהחברה הייתה מרוויחה עוד קצת זמן כדי להשלים את בניית פרויקט המגורים והמסחר Europark בסין ולמצוא את הקונים המתאימים לרכישתו.

בסיכומו של דבר, בעוד הפעילות המסורתית של קרדן NV מסבה הפסדים גדולים לבעלי המניות, ופירעון החוב למחזיקי האג"ח שלה מוטל בספק, מצליחה החברה לייצר רווחים גדולים מפעילות Buy-Back אינטנסיבית, וזאת על ידי מכירת האג"ח לציבור בשלב ההנפקה ורכישתם חזרה, במחיר מופחת, בשוק המשני.

עוד כתבות

חוף התכלת / צילום: שלומי יוסף

מתחם חוף התכלת חולק מחדש בעקבות ביקורת על תוכנית המתאר

החלוקה המקורית כללה 7 תתי מתחמים, וגררה ביקורת שהם לא שוויוניים לבעלי הקרקעות ● החלוקה הנוכחית כוללת 3 תת מתחמים עיקריים, ועוד אחד שמיועד לשטחי ציבור

אריאל הרוש / צילום: שלומי יוסף

שחקני בית"ר ירושלים תבעו פיצויי פיטורים - והופנו להתאחדות לכדורגל

ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת בית"ר ירושלים לעכב את הדיונים בתביעה שהגישו הכדורגלנים אריאל הרוש, תומר בן יוסף, אוהד סיידוף, שי חדד, רועי זיקרי וברק משה - והעביר את הסכסוך לדיון במוסדות הבוררות של ההתאחדות לכדורגל ● "להעסקת ספורט יש מאפיינים ייחודיים"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בנק ישראל: מענק העבודה מדרבן בעלי הכנסות נמוכות לצאת לעבוד

המחקר של בנק ישראל מצא כי הגדלת היקף מענק העבודה מפחיתה את ההסתברות להפסיק לעבוד ● ההשפעה החיובית הגדולה ביותר של המענק נמצאה אצל גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

דן הראל, יו"ר הרכבת הפורש / צילום: תמר מצפי

הדיון שבעקבותיו התפטר יו"ר הרכבת דן הראל

הראל הודיע על התפטרותו המיידית יום לאחר דיון שעסק בעתיד פרויקט חשמול הרכבות, שהיקפו עומד על 12 מיליארד שקל ● מה קרה בדיון ומה המשמעויות לפרויקט הדגל של הרכבת, שישפיע על הנוסעים בשנים הקרובות

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש במכתב שהוציא כי "בשעה שענף התעופה העולמי נערך שלינויים מרחיקי לכת חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי. התחזיות הקודרות מתחילות לקבל ביטוי ממשי בשטח ומול פני המשפחות שמאבדות את מקור פרנסתן ניצב ענף שנלחם על קיומו"

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד

ד"ר אורי גייגר ומורי ארקין / צילומים: תמר מצפי, יח"צ

אקסלנז נמכרת בפרמיה על המחיר הנוכחי אבל בהפסד על מחירה בימי הזוהר

היקף התמורה על מכירתה של החברה, המפתחת מכשור רפואי לאבחון בעיות עיכול, לחברת Meridian צפוי להסתכם ב-169 מיליון שקל - הרבה מתחת לשווי המבוקש ● במהלך המסחר היום עולה מניית החברה ב-60%, לשווי של 155 מיליון שקל

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

מביטים בדאגה /  צילום: Photo Sam McNeil AP

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

מפעל יונדאי בדרום קוריאה / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

השיבושים חזרו לתעשיית הרכב הקוריאנית, וזה ישפיע גם על ישראל

בשל שיבוש אספקת חלפים מסין, יונדאי וקיה ישביתו שוב למספר ימים מפעלי ייצור בדרום קוריאה, שנפתחו מחדש רק בימים האחרונים ● צפויה השפעה על מועדי האספקה לישראל של מספר דגמים

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון חוזר על הלכת "ביבי כבישים": יש לתת מעמד דומיננטי ללשון החוזה העסקי

לדעת שופטי בית המשפט העליון עופר גרוסקופף, דפנה ברק-ארז ויעל וילנר, יש להעניק מעמד כמעט מכריע ללשון הברורה של החוזה ● "אין הצדקה במקרה הרגיל שבית המשפט ינסה לנחש את כוונת הצדדים"

תיקונים במסילה שבין תחנת תל אביב השלום להגנה, רכבת ישראל / צילום: כדיה לוי

פרשנות: שורת טעויות בפרויקט שמלכתחילה היה גדול על רכבת ישראל

אז למה פרויקט החשמול נהפך לכישלון ● כי בסופו של דבר הפרויקט נשאר בידי הרכבת וזו בחרה קבלן אחד לביצוע כל עבודות החשמול ● בנוסף, ההצעה הזוכה הייתה לא ריאלית. לא רק המחיר היה זול באופן חשוד, גם ההסכם שהטיל על הקבלן את האחריות בצורה לא הוגנת – היה טוב מדי

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

הפיילוט נכשל? עיריית ברלין החליטה לא לממן שיתוף הפעולה עם חברת Via

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

זה לא משחק: מניית הגיימינג של אלי עזור ופיני זהבי התרסקה במעל 30% בעקבות הפסד רבעוני

הסיבה המרכזית להפסד שרשמה אספייר - הסכם עם רשות המסים שבמסגרתו שילמה 13.7 מיליון אירו