גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשואות טובות בצל חשש

המספרים של 2013 מכינים אותנו לתיקון שהולך ומתקרב

שנת 2013 - כמו זו שקדמה לה - נסגרה עם תשואות טובות באפיקי החיסכון ארוך-הטווח, המשדרות אופטימיות גם להמשך. אבל בצל החששות מההאטה הגוברת, מעלייה ברמת האבטלה ומפגיעה אפשרית ביצוא בשל חרמות, נראה שהפעם נלווה לשנה החדשה גם חשש אחר.

בשנה החולפת המשיכו אפיקי החיסכון הפנסיוני של הציבור בישראל לרשום תשואות דו-ספרתיות. למעשה, מאז המשבר של 2008 נסקו התשואות בחיסכון של הציבור הישראלי, ולא במקרה. כחלק מההתמודדות שנקטו בנקים בעולם עם השלכות המשבר, ירדו הריביות לרמות שפל שאפשרו לשוקי ההון לשבור שיאים, המשתקפים היטב בביצועי קופות הגמל, קרנות הפנסיה ויתר מוצרי החיסכון.

אבל, כמו כל תרופה, גם לריבית הנמוכה יש תופעות לוואי, ואלו באות לידי ביטוי ככל שתקופת הטיפול הולכת ומתארכת. בהקשר של ריביות נמוכות לאורך זמן, תופעת הלוואי המדאיגה ביותר אינה הפסדי הון שיהיו בשוק הסולידי כשהריבית תעלה, אלא הבעיה של התפתחות בועה - עלייה מוגזמת בשווי הנכסים, ואת סופן של בועות כולנו זוכרים.

אבל גם קודם לחשש מהיווצרות בועה כתוצאה מהריבית הנמוכה, יש עוד בעיות שמאיימות על התשואות העתידיות של החוסכים. בין היתר, מדובר באפיקים הסולידיים שמספקים כיום פחות ופחות תשואה פוטנציאלית, בעוד שהחיפוש אחר תשואה שכזו מצריך לקיחת יותר ויותר סיכון.

מדובר בהפניית מקורות לרכישת ני"ע שפעם נחשבו כ"מוקצים" (למשל מניות טכנולוגיות) וביציאה לאפיקי השקעה אלטרנטיביים, שלא רק נושאים עימם סיכון שהשוק המוסדי לא נדרש להתמודד עמו עד כה בשעת מפולת, אלא שהם גם לא אחת יקרים מבחינת החוסכים.

השוק המקומי לא יספוג הכול

לכל אלה מתווסף מאפיין נוסף הייחודי לנו, המשפיע על שוק ההון המקומי כבר כמה שנים, וצפוי להמשיך ולהשפיע גם בעתיד הנראה לעין: שוק ההון הישראלי נהנה מ"מדיניות מרחיבה" נוספת - מעבר לריבית הנמוכה - והיא הזרם האדיר של כספי החיסכון בפנסיה הצוברת שמוזרמים לתיקים שמנהלים הגופים המוסדיים.

גם כאשר מנהלי ההשקעות המוסדיים מגוונים את תיקי ההשקעות, ומוציאים יותר כסף לחו"ל ולהשקעות ריאליות, לקרנות השקעה ועוד, הם עדיין מעבירים נתח כלשהו (שאינו זניח) מהכספים החדשים שזורמים אליהם, לשוק ההון שלנו. וזה, יש לזכור, אינו גדול דיו לספוג כספים אלה לאורך שנים מבלי שיתרום לניפוח מחירי ניירות הערך.

אם כך, מה אנו יכולים לצפות עם תחילת 2014? לאור קונצנזוס ההערכות שסביבת הריביות הנמוכה תימשך, נראה ששינוי הכיוון עדיין לא מעבר לפינה. לא רק סביבת הריבית תומכת בהערכות להמשך המומנטום החיובי בשווקים לפי שעה. זרם ההפקדות האדיר לחסכונות הציבור בפנסיה הצוברת ימשיך כאמור לזרום ולהגדיל ביקושים להשקעות, והוא תומך באופטימיות לגבי כיוון השוק.

אבל בעתיד הרחוק יותר ניתן להניח שחלק מהתשואות שנרשמו בשנתיים האחרונות יקוזזו, ואולי אף יימחקו. לא רק זאת, אלא שנראה שהחיפוש אחר תשואה מגדיל במידה ניכרת את הסיכון שגלום בתיקי החיסכון. כך, התשואות של 2013 אולי יימשכו עוד תקופה, אך נראה שהן מכינות אותנו לתיקון שמגיע אחת לכמה שנים, ושמזכיר שהתשואות באפיקי החיסכון לטווח ארוך הן לא רק חיוביות.

עוד כתבות

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט מגן על מ"מ פרקליט המדינה: “לא פעל משיקול פוליטי בפרשת המימד החמישי”

היועמ"ש תיאר בכנס של עיתון "בשבע" את ההליך שקדם להחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד החברה שבראשה עמד בני גנץ, וגיבה את החלטת מ"מ פרקליט המדינה בעניין • על מעורבותו בפרשת הרפז אמר מנדלבליט: "פסיקתם של שופטי העליון פה-אחד מדברת בעד עצמה"

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

רוני על-דור / צילום: איל יצהר

סאפיינס סיכמה את 2019 עם הכנסות שיא ברבעון הרביעי, כשהיא עוקפת את תחזיות האנליסטים גם בתחזיתה ל-2020

חברת התוכנה הציגה הכנסות של כ-326 מיליון דולר בסיכום השנה, עלייה של 12.4%, והרווח הנקי גדל  ל-26.2 מיליון דולר ● שיעור רווחיות התפעולית היה 16% - ברף העליון של תחזיות החברה

ליאל בריינארד / צילום: Evan Vucci, Associated Press

בכירה בפדרל רזרב מציעה מפת דרכים חדשה לקביעת יעד אינפלציה

ליאל בריינארד, חברת מועצת הנגידים של הפדרל רזרב, מציעה שינוי שלפיו הבנק המרכזי ייקח בחשבון פספוסים קודמים של יעד האינפלציה שלו כשהוא מחליט איך לקבוע את מדיניותו

סקר הסקרים

בצל הלחימה בדרום, הליכוד עוקפת שוב את כחול לבן

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם אלרוב, איסתא, קשרי תעופה ושנפ מדווחות על נזקי קורונה; מספר החברות הנפגעות בבורסת ת"א מתקרב ל-30

אלרוב הגיבה בעוצמה הרבה ביותר לעדכונים האחרונים על השפעות התפשטותו של הנגיף בעולם ● החברה דיווחה כי "צפויה בחודשים הראשונים של 2020 ירידה בהכנסות החברה ממלונותיה, הן בישראל והן באירופה" - ומנייתה ירדה בכ-7% והשלימה צניחה של 18% מאז פרוץ "משבר הקורונה"

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עד שוך הסערה: באפט לא נלחץ מהקורונה, הנה העצה שלו למשקיעים

למרות שאחוז מאוד משמעותי מעסקיו מושפעים מהקורונה, באפט, כמאמין בהשקעות לטווח הארוך, מפציר במשקיעים לא לשפוט את המצב של ההשקעות לפי הכותרות הערב

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ההסתדרות נגד עסקת פרטנר-הוט: מאיימת להשבית את חברת הסלולר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד במכתב ליו"רית פרטנר אסנת רונן: "המיזוג עלול להביא לפיטורי אלפי עובדים. ההסתדרות תנקוט את כל הצעדים העומדים לרשותה כדי למנוע את הפגיעה בענף ובעובדים" ● יו"רית פרטנר בתגובה: "נמלא את כל חובותינו לפי דין כלפי נציגות העובדים"

רה"ב בריטניה בוריס ג'ונסון באתר בנייה של פרויקט כביש מהיר בברמינגהאם / צילום: AP/ אדי קיוך

חוב ציבורי גבוה זה רע? הכלכלנים כבר לא בטוחים שזה פוגע בצמיחה של המדינות

לפני עשור הקונצנזוס בקרב כלכלנים היה שחוב ציבורי מעל 90% מהתמ"ג עלול לפגוע בצמיחה ולהעלות הסיכוי למשברים ● כעת הם כבר לא חד-משמעיים בעניין

שי נוביק / צילום: תמר מצפי

תרופה למניה החבוטה? אנלייבקס מפתחת תרופה שעשויה לטענתה לסייע לחולי קורונה

החברה הישראלית מפתחת את התרופה Allocetra לחולים עם קריסת מערכות הקשורה לספסיס - בדומה לקורונה ● הודיעה היום כי החלה בתוכנית להגדלת תפוקת הייצור, ייתכן שעל בסיס אינדיקציות מהגורמים המטפלים בקורונה בישראל כי יהיה ביקוש לטיפול שהיא מפתחת

 דוד גודובסקי / צילום: רפי קוץ

מורשעי פרשת ישראל ביתנו מציגים: כמה שווים ארבעה חודשים בכלא?

דאוד גודובסקי, אחד הנאשמים העיקריים בפרשת "ישראל ביתנו" ובכיר במפלגה, ניהל מאבק נגד גזר דין של שבע שנות מאסר שנגזר עליו לאחר שהורשע בשוחד • העליון הפחית את התקופה בשנה, אך לאחרונה התקבלה בקשתו להמיר קנס של 120 אלף שקל שהושת עליו במאסר נוסף

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

לקראת הפתיחה בבורסה: האם ה'בליץ' בת"א צפוי להיפסק

בורסות וול סטריט פתחו את שבוע המסחר בירידות חדות, ומדד הפחד זינק בחדות ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ירדו לשפל כל הזמנים, הנפט צנח, הזהב בשיא של 7 שנים

אלון גלזר, רונית הראל בן זאב וד”ר קארן ורטפטוב / צילום: גיא אסיאג בלום

הבחירות בכנס S&P מעלות: נערכים להאטה ולא מצפים לממשלה 

וגם: איילת נחמיאס-ורבין מונתה לתפקיד סגנית נשיא התאחדות התעשיינים ● השיחה

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

קריית גת. שיווק של 7,600 יחידות דיור בשלוש שנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משתי כיתות א' ל-930 תלמידים בשכבה: "ברשויות לא ערוכים לגידול בתושבים"

"כשמבקשים ממשרד החינוך הרשאות לבתי ספר חדשים, הם עונים: 'אתה רוצה לגמור לי את כל התקציב השנתי?'" ● ראשי רשויות ורגולטורים מדברים על האתגרים של הסכמי הגג

גבי אשכנזי ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: אשכנזי יהיה שר הבטחון, יתקן את מחדלי נתניהו

באירוע בקריית החינוך בשער הנגב, מסר יו"ר כחול לבן: "אשכנזי יתקן את מחדלי נתניהו שהקים קבינט בובות ומינה שרים משיקולים פוליטיים. אנחנו נמצאים ב'עוד סבב לחימה'"

בניין בבידוד לאחר שדייריו נדבקו בנגיף הקורונה / צילום: Kham, רויטרס

מי ישלם לכם על ימי הבידוד? מדריך הקורונה לעובדים ולמעסיקים

האם מעסיקים יכולים לתבוע פיצוי בגין נזקי הנגיף ומה הסיכוי שעובדי רשות התעופה יקבלו תוספת סיכון ● עו"ד מידן גריסרו, מומחה לדיני עבודה, מסביר מהם הזכויות והחובות של עובדים ומעסיקים בהתנהלות סביב מגפת הקורונה

התפרצות נגיף הקורונה בדרום קוריאה / צילום: Lee Jin-man, AP

העצמאים טוענים: "המדינה שוב מפקירה אותנו"

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים: "משרדי הממשלה יוצרים מסך ערפל וחוסר ודאות כלפי מגזר העצמאים"

מתחם 'שדרות בגין', כפר יונה / הדמיה: בר לוי דיין אדריכלים

ההתחדשות העירונית מגיעה לכפר יונה: 850 יח"ד במקום 270

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את תוכנית הפינוי בינוי הראשונה ביישוב שנמצאת במתחם 'שדרות בגין' ● תמהיל הדירות טרם נקבע

 

 

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

למרות משבר הקורונה: בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי; הנגיד ירון מספק הערכה לגבי השפעות הנגיף

בבנק צופים שקצב האינפלציה ירד מתחת לאפס בחודשים הקרובים אך הדבר לא יוביל כשלעצמו להפחתת ריבית