גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הכי חשוב לא לקוות לירידת מחירי הדירות כי זה יקרה"

אלפי ישראלים מתייאשים בכל חודש מהישיבה על הגדר בציפייה שהמחירים יירדו, ויוצאים לקנות דירה ■ פרויקט מיוחד במוסף הנדל"ן של "גלובס"

"נתיבי איילון הפכו ליתרון"

גיא שגב

גיל: 29

החלום / דירה במרכז תל אביב ב-1 מיליון שקל

המציאות / דירה ביד אליהו, סמוך לאיילון ב-1.01 מיליון שקל

ההתפשרות / ויתר על מגורים במרכז העיר

הסיפור שלי: "גרתי שנים בשכירות ברחוב זמנהוף ואני אוהב מאוד את מרכז תל אביב", מספר גיא שגב, רווק שעובד בחברת ספנות. "החלטתי להפסיק לשלם אלפי שקלים כשכר דירה על דירת חדר וחצי של מישהו אחר. התקציב שלי היה מיליון שקל, וידעתי שאצטרך לחפש בשכונות דרומיות. גם ביד אליהו המחירים כבר הגיעו ל-1.2 מיליון שקל לכל הפחות, ולכן החיפושים התרכזו בדרום יפו.

"המתווך יובל אלאור מרימקס יהלום הציע לי דירה ברחוב יציאת אירופה ביד אליהו, שסמוכה מאוד לאיילון. באתי לראות, ומצאתי בניין בן 11 שנה, עם 4 דיירים בלבד, ודירה בשטח 63 מ"ר בקומה ראשונה על עמודים. היא אמנם קרובה לאיילון, אבל בזכות הקיר האקוסטי אין רעש. דירות פחות טובות בבניינים יותר ישנים, 200 מטר פנימה, עלו 200 אלף שקל יותר. הכביש הפך ליתרון כי אפשר לי למצוא דירה בתקציב שלי בתל אביב. קניתי את הדירה ואעבור לגור בה במארס, ואפילו תהיה לי חניה צמודה".

העצה שלי: "דירות טובות נמצאות אצל מתווכים ואי אפשר להגיע אליהן דרך הלוחות והאינטרנט. כשעושים עסקה גדולה כמו קניית דירה משתלם לקחת מתווך טוב שמבין את הצרכים ועוזר במשא ומתן ובהורדת המחיר".

גיא שגב / צילום: אלי יהב

"להיות מודעים לכך שהמחירים לא יירדו"

משפחת לוי

אבי (31) רוברטה (32), אביב (4) עידן (1.8)

החלום / דירה בקומה גבוהה בפרויקט חדש בזכרון יעקב ב-900 אלף שקל

המציאות / דירה בקומה נמוכה בפרויקט חדש בפרדס חנה ב-931 אלף שקל

ההתפשרות / שילמו יותר כסף, קנו במקום אחר

הסיפור שלנו: "הרבה שנים אנחנו מחפשים דירה לקנייה, ואפילו מתלבטים בינינו לבין עצמנו אם לעזוב את הארץ ולגור בחו"ל, בין היתר בגלל יוקר המחיה ומחירי הדירות", מספרים אבי, שעובד כאנליסט בחברת סלקום בנתניה, ואשתו רוברטה שעובדת בסניף רשת האופנה תמנון, בזכרון יעקב. "אנחנו גרים כבר שבע שנים ביחידת דיור אצל ההורים שלי בזכרון, אבל בשנים האחרונות, אחרי שנולדו לנו שני ילדים, חיפשנו להתקדם ולקנות דירה בעיר", מספר אבי.

"משנה לשנה ראינו שהמחירים רק עלו. נוצר מצב שהמחירים שהיו בתקופה שבה עברנו לגור אצל ההורים ועדיין לא חשבנו לקנות דירה לא דומים למחירים היום - הם בשמיים. רצינו דירה חדשה במחיר של 800-900 אלף שקל, אבל בזכרון כמעט שאין בנייה חדשה, האוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית גבוהה מאוד, והיא הפכה יקרה מאוד.

"בפרויקט חלומות זכרון יעקב של חברת שיכון ובינוי מחיר דירת 4 חדרים חדשה מגיע ל-1.65 מיליון שקל, וגם ביד שנייה ל-1.4 מיליון שקל. חיפשנו גם באור עקיבא, והציעו לנו דירה שנוכל להיכנס אליה בעוד שלוש שנים ב-1.1 מיליון שקל. לפני שלושה חודשים, גיסי שהוא שוטר שלח לי פרוספקט של קרנות השוטרים שהציע בהנחה דירה בפרויקט חלומות פרדס חנה, גם הוא של שיכון ובינוי. הלכנו לשמוע במה מדובר, אף שהמעבר לפרדס חנה היה פשרה מצדנו. בסוף סגרנו על דירת 4 חדרים בשטח 100 מ"ר בקומה שנייה, עם מרפסת וחניה ב-931 אלף שקל. בלי המבצע לא היינו יכולים לקנות, כי הדירות בשכונה עולות יותר ממיליון. אנחנו מאמינים שהמחירים שם רק יעלו".

העצה שלנו: "קודם כל, להיות מודעים לכך שהמחירים לא יירדו", אומר אבי. "בכל שנה שחיכינו המחירים רק עלו. שנית, חשוב להגדיר מה רוצים, לדעת שצריך להתפשר על משהו ולדעת גם על מה לא מוכנים להתפשר. צריך סבלנות, ולא לקנות בלחץ. לחפש מבצעים שנותנים הנחות ולקנות בזמן הנכון".

משפחת לוי / צילום: גיל ארבל

"לא מתכננים יותר משני ילדים, כך שהדירה תשרת אותנו הרבה זמן"

משפחת שרביט

שירן (28) ומאור (29)

החלום / דירה בקומה גבוהה באזור השרון, אכלוס מיידי ב-1.1 מיליון שקל

המציאות / דירה בקרית השרון בקומה נמוכה, אכלוס בעוד שנתיים וחצי ב-1.36 מיליון שקל

ההתפשרות / קנו דירה בקומה נמוכה, יחכו יותר זמן עד המפתח (אצל ההורים) ויוציאו פחות "על בילויים ובגדים"

הסיפור שלנו: "כבר שנתיים וחצי אנחנו גרים אצל ההורים של שירן במושב גנות הדר ליד נתניה", מספר מאור. "לפני כן גרנו בשכירות במושב, אבל שכר הדירה היה גבוה ובקושי עמדנו בתשלומים, כך שנאלצנו לחזור להורים. לפני שנה התחתנו ואפילו את ליל הכלולות עשינו אצלם, ומיד אחר כך התחלנו לחפש דירה לקנייה באזור השרון".

מאור עובד במפעל שמיר אופטיקה ליצור עדשות משקפיים בקיבוץ אייל ושירן כרפרנטית בסוכנות אהרוני ביטוחים בנתניה. "חיפשנו דירה בכל השרון, ואפילו זכינו במבצע של 'חבר' בראש העין - היינו מספר 690 בהגרלה, אבל בשלב הזה נשארו רק דירות 5 חדרים בקומות גבוהות ב-1.32 מיליון שקל, שהאכלוס שלהן תוכנן לעוד 3.5 שנים. שבועיים אחרי הזכייה החלטנו לבטל את ההסכם, למשוך את המקדמה שהפקדנו ולהמשיך לחפש. כשהגענו לפני כמה חודשים לכנס שארגנו היזמים בצור יצחק, קרוב למקום העבודה שלי, חטפנו הלם מהמחירים: דירת 4 חדרים הציעו ב-1.4 מיליון שקל. אז החלטנו שנרכז את החיפושים בקרית השרון בנתניה, קרוב להורים של שירן. חלמנו על דירה בקומה גבוהה, שנוכל להיכנס אליה מיד.

"מהר מאוד גילינו שדירות יד שנייה בשכונה יקרות יותר מדירות 'על הנייר', ודירת 4 חדרים לא מצאנו בפחות מ-1.4 מיליון שקל. בסוף הגענו לפרויקט אשדר וקאנטרי, בבניין האחרון שיוקם בפרויקט, ויאוכלס בעוד שנתיים וחצי. אחרי משא ומתן רציני, שגם ההורים של שירן עזרו בו, התפשרנו על הקומה, וקנינו דירת 4 חדרים בשטח 117 מ"ר בקומה שנייה, עם מרפסת ומחסן, ב-1.36 מיליון שקל. אנחנו לא מתכננים להביא לעולם יותר משני ילדים, כך שהדירה הזו תשרת אותנו הרבה זמן".

העצה שלנו: "לא לאבד תקווה, לחפש טוב-טוב ולעבוד קשה גם בחיפוש וגם בניהול המשא ומתן. מי שבאמת רוצה לקנות דירה יכול לעשות את זה אם הוא מוכן להצטמצם קצת, להוציא פחות כסף על בילויים ועל בגדים, או לחזור לגור עם ההורים".

משפחת שרביט / צילום: איל יצהר

"הדירה הראשונה שראיתי היא זו שקניתי"

מורן ויזל גיל (31)

החלום / דירת 3 חדרים חדשה עם מרפסת בחולון ב-1.1 מיליון שקל

המציאות / דירת 3 חדרים בבניין ישן ללא מרפסת בחולון ב-1.23 מיליון שקל

ההתפשרות / כדי להגשים את חלום המרפסת תצטרך להריץ תמ"א 38 בבניין

הסיפור שלי: כבר כמה שנים שמורן ויזל, צלמת במקצועה, מתגוררת בשכירות עם שותפה בדירה בתל אביב. "לפני שנה החלטתי שנמאס לי לזרוק כסף על שכירות, ורציתי משהו שלי", מספרת ויזל. "רציתי לקנות דירה בחולון, שבה גדלתי, במרכז העיר, קרוב להורים שלי. החלום היה לקנות דירה חדשה, והתקציב שהיה לי עמד על 1.1 מיליון שקל. התחלתי לראות דירות חדשות, ומהר מאוד גיליתי שהדירה שאני מחפשת רחוקה מהתקציב שלי. המחיר של הדירה החדשה הכי זולה שאני נתקלתי בה היה 1.35 מיליון שקל.

"הבנתי שכדי להיות מציאותית אני צריכה להתחיל לחפש דירת יד שנייה, וגם העליתי את התקציב שלי ל-1.2 מיליון שקל. הדירה הראשונה שראיתי היתה דירת יד שנייה, ברחוב חנקין במרכז העיר, והיא הדירה שבסוף קניתי, אבל ראיתי הרבה דירות יד שנייה אחרות עד שחזרתי אליה. זו דירת 3 חדרים בשטח 70 מ"ר, בקומה הרביעית של בניין ישן, ויש מעלית וחניה. המחיר: 1.23 מיליון שקל. הדירה גם הייתה משופצת והחלטתי שרק אתקין בה פרקט ואעצב אותה כמו שאני אוהבת. החיסרון היחיד הוא שאין מרפסת, אבל כבר החלטתי שבבניין שלי אני אריץ תמ"א 38 כדי לשדרג את הדירה, ולהוסיף לה את המרפסת שכל כך רציתי".

העצה שלי למי שמחפש דירה: "אם התקציב מוגבל, מיותר להתעקש על דירה חדשה. אפשר להשיג דירה ישנה ולשפץ אותה לפי הטעם, במקום דירה מקבלן שהכול בה בדרך כלל סטנדרטי ופחות ניתן לעיצוב".

מורן ויזל / צילום: אלי יהב

"ידענו שאם ניכנס לשכירות לא נצא מזה"

משפחת אגאי

איתן (25) הלנה (27) לורן (שנתיים) ואלין (חצי שנה)

החלום / דירת 4 חדרים בחולון ב-900 אלף שקל

המציאות / דירת 3 חדרים בבאר יעקב ב-1.1 מיליון שקל

ההתפשרות / יגורו רחוק יותר, ויתרו על חדר אחד, הילדים יגורו בחדר משותף

הסיפור שלנו: כבר שלוש שנים גרים איתן והלנה אצל הוריו של איתן בחולון, ובינתיים נוספו למשפחה גם שני ילדים. "אני במקור מחולון ואשתי מרחובות", מספר איתן, שמפעיל את מינימרקט "ניו מרקט" ברחוב ראש פינה ברמת גן. הלנה נמצאת כרגע בחופשת לידה. "כבר שלוש שנים אנחנו מחפשים דירה לרכישה, והעדיפות הראשונה שלנו הייתה בחולון. אבל אחרי שהתחלנו לחפש הבנו שמדירה חדשה בחולון אנחנו יכולים לשכוח, כי המחירים פשוט גבוהים מדי, ולנו היה תקציב של פחות ממיליון שקל. העתקנו את החיפושים לכיוון ראשון לציון ורחובות, וקיווינו למצוא דירה חדשה בת 4 חדרים בתקציב שלנו, אבל גם באזורים האלה המחירים היו גבוהים בהרבה מהתקציב שלנו, וכמעט שהרמנו ידיים. לא רצינו להיכנס לשכירות כי ידענו שאם ניכנס לזה לא נצא מזה.

"בסוף התפשרנו על המיקום ועל גודל הדירה, ועם עזרה קטנה ממשפחה וחברים, מצאנו בפרויקט CASA של חברת אלמוג כ.ד.א.י, דירת שלושה חדרים בשטח 75 מ"ר, עם שלוש מרפסות, בקומה שמינית, ב-1.1 מיליון שקל. אמנם מדובר בשלושה חדרים ולא בארבעה, מה שאומר שגם בטווח הארוך שני הילדים שלנו יגורו בחדר אחד כי בחמש-שש שנים הקרובות אני לא רואה שנוכל לעבור לדירה יותר גדולה, אבל צריך להתחיל ממשהו".

העצה שלנו: "לא להתייאש. צריך להבין שאפשר להתפשר במיקום או במספר החדרים, וזה לא סוף העולם. הכי חשוב לא לקוות לירידת מחירים כי זה לא קרה וגם לא יקרה".

משפחת אגאי / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים שדוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב / צילום: מתן פורטנוי

האפליה האמיתית באקדמיה היא לא בין אוניברסיטאות ומכללות

הפער האמיתי אינו בין מרצה באוניברסיטה למרצה במכללה, אלא בין מי שפתוחה בפניו האפשרות להשכלה גבוהה וקריירה מחקרית לבין מי שהאפשרות, בפועל, חסומה בפניו ● דעה

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"