גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא לעבוד לעולם: כך תפסיקו לעמוד בפקקים ותוכלו ללכת לים

נשמע כמו חלום רחוק? יש מי שמשוכנעים שמודל החיים הזה הוא ממש לא דמיוני ושגם אתם - כן, אתם - יכולים לממש אותו ■ איך עושים את זה? ■ מיוחד למגזין money time של "גלובס"

אדם נולד, גדל, לומד, מפתח קריירה, מקים משפחה ובגיל הפרישה עוזב את עבודתו ומסיים את חייו בנעימים לצד נכדיו באדיבות קרן הפנסיה שלו. זה המסלול שעוברים או מתכננים לעבור רוב בני האדם שחיים באחת ממדינות העולם המערבי.

האם מסלול החיים הזה הוא גזירת גורל? מה אם היו אומרים לכם שאפשר להפוך את הפירמידה הזאת על ראשה? שאתם יכולים לא לבזבז את השנים הטובות ביותר שלכם במשרדים עם אוויר ממוחזר ותאורת פלורסנט חיוורת, אלא ליהנות מהחיים בגיל שבו אתם עדיין בשיא כוחכם ויכולתכם?

חלום הפרישה המוקדמת אינו חדש. אנשים רבים מסביב לעולם משתעשעים בו כבר שנים, מנסים לפצח אותו ולמצוא דרכים לממש אותו. אבל ברובם המוחלט של המקרים ואצל רובם של האנשים הרעיון הזה נשאר בגדר לא יותר מפנטזיה. הם ממשיכים לעמוד מדי בוקר בפקקים בדרך לעבודה, לבלות את רוב שעות האור של היממה הרחק מהשמש, לחזור הביתה מותשים ולצנוח מול הטלוויזיה. המחשבה שניתן לממן את אורח החיים המערבי - שכולל צריכה מוגברת, והוצאות חודשיות גדולות על דיור, תחבורה וגידול הילדים - מבלי לצאת מדי יום לעבודה, נתפסת ככמעט לא הגיונית.

מצד שני, אי אפשר להתעלם מכך שבשנים האחרונות כלכלת העולם ניצבת ככל הנראה בפני שינויים משמעותיים. המשבר המתמשך בשוק העבודה ברבות ממדינות העולם המערבי, וההבנה ההולכת וגוברת שמודל הפנסיה ההיסטורי עתיד להפוך ללא רלוונטי בעשורים הבאים, ולהניב במקרה הטוב קצבה מצומקת, גורמת לעוד ועוד אנשים להקדיש זמן רב יותר לתכנון עתידם הכלכלי. ומכאן קצרה הדרך למחשבות על יציאה לעצמאות כלכלית, ובגיל כמה שיותר מוקדם.

"רוצה לברוח ממרוץ העכברים? אל תהיה עכבר"

"יש לי את כל מה שאני רוצה וצריכה, איכות החיים שלי - אם לשפוט לפי העובדה שאני חיה ללא שעון מעורר - טובה משל רוב הסובבים אותי, ומעל לכל - אין אף אחד מעלי בשרשרת שמחליט על הזמן שלי". על הפסקה הזאת חתומה דורין הרטמן, מי שעומדת מאחורי בלוג בשם "הסולידית" שמכה לאחרונה גלים בזירת האינטרנט המקומית.

"3,873 שקל בחודש וחיה כמו מלכה", קראה הרטמן לפוסט שממנו לקוחה הפיסקה הזאת, והצליחה לזכות בתשומת הלב של הגולשים ובקרוב ל-1,000 לייקים. הטקסט עצמו (אותו ניתן לקרוא כאן) מפרט בשקיפות מעוררת התפעלות את כל הוצאותיה השנתיות של הרטמן (שמסרבת להתראיין), ומדגים כיצד גם בישראל שבה יוקר המחייה הולך ומאמיר, ניתן לחיות מסכום כה קטן כל חודש.

ההוצאות הזעומות הן רק חלק אחד מהמודל שאותו אימצה הרטמן. החלק השני שלו מבוסס על השגת הון ראשוני גדול יחסית (באמצעות מספר שנים של עבודה אינטנסיבית, רצוי בעבודה בשכר גבוה, וחיסכון אגרסיבי בהוצאות המחייה), והשקעתו כך שהתשואה שהוא מניב בכל שנה, תספיק כדי להתקיים מבלי לנגוס בקרן. התיק של הרטמן מבוסס על מודל ההשקעה של אסטרטג ההשקעות האמריקאי הארי בראון. בראון גרס כי תיק השקעות סולידי שמחולק באופן שווה בין מניות, מתכות יקרות, אג"ח ממשלתיות ארוכות ונכסים כספיים נזילים (ראו פאי) ייהנה מביצועים טובים בכל סביבה כלכלית, וישיג למשקיעים בו תשואות ריאליות חיוביות ויציבות יחסית, אם כי קטנות.

על פי הנתונים המופיעים באתר הסולידית, התיק של בראון הניב ב-40 השנים האחרונות תשואה ריאלית ממוצעת של 4.7% בשנה בשוק האמריקאי, אם כי יש הטוענים כי על רקע המצב המאתגר של הכלכלה העולמית כיום (סביבת הריבית האפסית), הוא עשוי שלא למלא את יעודו בעתיד. אבל עיקר הסערה שעורר המודל שלפיו חייה הרטמן נגעה לצמצום הקיצוני שהוא דורש.

הרטמן חיה בדירת 3 חדרים ישנה בהרצליה, לא מחזיקה רכב פרטי, קונה מראש מזון יבש בכמויות גדולות ומבשלת את כל האוכל שלה בעצמה, ובאופן כללי נמנעת עד כמה שאפשר מכל הוצאה שאינה מחויבת המציאות. בנוסף לכך, היא גם מחזיקה בתפיסת עולם המכונה אל-הורות. כלומר, היא אינה מעוניינת להביא ילדים לעולם מתוך עיקרון.

זהו בהחלט אורח חיים לא נפוץ שמזמין דיון, אך בישראל כמו בישראל הוא לווה במהרה גם במתקפות אגרסיביות, ובאוסף מגיבים שהתחבט בשאלה אם מדובר ב"אומללה או שקרנית". העוינות והדיון הסוער סביב סגנון חייה של הרטמן, מראים אולי כי היא לחצה על נקודה רגישה. רבים, כך נראה, חושבים שיש משהו ברעיונות שהיא כותבת עליהם - ואולי אף מקנאים בכך שבגיל 30 וקצת היא הצליחה לפרוש סופית משוק העבודה - אך מתקשים ללכת עד הסוף עם יישום המודל שלה, שהשאלה האם הוא אכן יכול להתאים לכל אחד, ועד כמה הוא סובל מבקיעים ומבעיות לוגיות - תישאר כאן פתוחה.

כך או כך, חסידי המודל הזה טוענים כי הוויתורים שהם עושים ואורח החיים החסכוני שלהם משתלמים ובגדול, על רקע החופש שמאפשר להם לעשות מה שהם רוצים וחוסר התלות שלהם בכל גורם חיצוני אחר. "רוצה לברוח ממרוץ העכברים? ובכן, אל תהיה עכבר", מסכמת זאת הרטמן באתרה באמצעות ציטוט של הסטנדאפיסט הבריטי, סיימון מנארי.

בלי ירושה לילדים

מי שלקח את סגנון החיים הזה לכיוון קיצוני פחות הוא מיקי בן דור, שפרש מעבודה בגיל 52 לאחר קריירה ארוכה שכללה תפקידים בכירים במספר חברות. בספרו "מבריזים לגן עדן - החיים ללא עבודה", הוא כותב כי "השאלה 'מדוע אני בכלל עובד?' עלתה בדעתי פתאום, ביום בהיר אחד. לא ערכתי אז חישובים של תועלת שולית פוחתת, אך שתי תחושות ליוו אותי כבר זמן רב לפני שעלתה השאלה המפורשת. האחת היא תחושה של זמן מתקצר בקצב גובר והולך, והשנייה שאף הפיתוי של משכורת די גבוהה אינו מצליח להביא אותי לקום בשמחה לעבודה.

"שתי תחושות אלה כנראה התגבשו בסופו של דבר לשאלה שעד אז לא העזתי לשאול את עצמי. ישבתי וחישבתי את התשואה שאצטרך להשיג מהשקעת חסכונותיי כדי לחיות ללא משכורת. שיעור התשואה הדרוש היה נמוך יחסית והיווה את יריית הפתיחה להחלטה לא לחזור לעבוד".

"אין ניסים בתחום הזה", מדגיש בן דור בראיון שערכנו עימו במייל. "לי היה מזל להשקיע בבורסה בזמן הנכון (1999-2000, מה שכונה בדיעבד בועת הדוט קום, י' פ') ולצאת בזמן. לא הרווחתי מיליונים רבים של דולרים, כך שהיכולת שלי לפרוש נבעה גם, ובעיקר, מהחלטה לא לצבור עוד כסף אלא לנסות להצטמצם ולהסתדר עם מה שיש.

"גם בספר יש פרק שכתבתי על חיים בפשטות. אני יכול להציע לחיות בפשטות מלכתחילה ולחסוך כמה שאפשר עד שיספיק כדי לפרוש בגיל 50 אבל לא עשיתי זאת בעצמי. נראה לי שאם הייתי חי עוד פעם בהחלט הייתי עושה את זה, כי החיים שלי מאז הפרישה לפני כ-12 שנה הם פשוט ריחוף מתמשך של אושר וסיפוק תוך כדי עשייה רבה. אני עושה דוקטורט על הקשר בין תזונה ואבולוציה בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מרצה בארץ ובארה"ב על תזונת פליאו (גישה תזונתית שממליצה לאכול כפי שאכלו בני האדם הקדמונים, י' פ') ופעיל מאוד בתחומי העניין שלי ברשת".

מה נדרש מבחינה כלכלית ממי שרוצה לחיות לפי המודל של בן דור? שתי המשימות הקשות ביותר, כך נראה, הן להשיג הון ראשוני של 2 מיליון שקל (כולל החיסכון שיש לכם לפנסיה), ולהיות מוכן לכך שלא תורישו כמעט דבר לילדיכם. מעבר לכך, המודל דורש בין היתר להתקיים מ-6,288 שקל בחודש, משימה מעט פחות מאתגרת מזו שמציעה הרטמן.

- באיזה גיל אתה ממליץ לפרוש מהעבודה?

"מוקדם ככל האפשר בהתאם ליכולת, אלא אם כן אתה אוהב את העבודה עד כדי כך שהיית מוכן לעבוד בחינם".

נכסים כספיים

*** הכתבה המלאה - במגזין money time של "גלובס". עוד במגזין: המלצות השקעה ל-2014, המדריך להשקעה בנכסי נדל"ן בחו"ל, דירוג הגופים המובילים בניהול קרנות נאמנות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים ועוד.

עוד כתבות

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

מייקל קרוגרוס ורומן טשפלר  / צילום: Guy Perrenoud

מודל הגומייה, הטלת מטבע או דילמת האסיר: החוקרים שבדקו מה עובד מקרב כל המודלים לקבלת החלטות

במקרים רבים בינה מלאכותית מקבלת החלטות טוב יותר מאיתנו, כשאנו מתלבטים על נעלי ספורט חדשות למשל ● אבל מה קורה כשצריך להחליט על החלפת עבודה, מעבר לארץ אחרת או פרידה מבן הזוג? מייקל קרוגרוס ורומן טשפלר מסבירים איך אפשר לסמוך על יכולת השיפוט שלנו ● "ליידי גלובס"

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"