גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנה בא נשיא מצרים

בתוך חודשים מעטים כבר יידע העולם אם יש כתובת בקהיר

מהמורה קטנטונת הייתה לעבד אל-פתאח סיסי בדרך לצמרת. את ההכרזה על כך שהוא רץ לנשיאות מצרים השמיע הקצין הבכיר בארץ הנילוס דווקא בעיתונות. לא במצרית, אלא בראיון לעיתונאי כווייתי, עורכו של היומון א-סיאסה. הנסיכות הקטנה כוויית היא ידידה קרובה של מצרים, וביחד עם סעודיה ואיחוד האמירויות, מעניקה למשטר בקהיר חמצן כלכלי החיוני מאוד להתאוששותו. אבל עם כל הכבוד לכווייתים, את ההצהרה הזו מצופה מסיסי להשמיע קודם בפני העם שלו.

דובר הצבא מיהר לתקן את הטעות, ופרסם הודעה שהפחיתה מחשיבות הציטוטים של מפקדו. בראיון אמר סיסי מפורשות, כי השאלה הוכרעה, וכי לבקשת העם הוא החליט להתמודד על תפקיד הנשיא. סיסי הודה כי "מצרים היא מדינה שבריאותה רופפת; נגעיה כרוניים, והם גברו בשנים האחרונות". "ספקוצליות עיתונאיות", כינה זאת הדובר, אבל לא הכחיש שסיסי אכן החליט לרוץ לנשיאות. המסרים, מכל מקום, הונחלו.

חבל הצלה עבור העם המצרי

אם לא יקרה מפנה דרמטי, בקרוב יכריז ה"מושיר" (פילדמרשל) סיסי על הליכתו לבחירות. הודעתו תסמן את לידתו של מנהיג חדש בעל שיעור-קומה במצרים. וכשמדובר בסיסי, הכרזה על התמודדות כמוה כמינוי: איש במצרים של היום אינו מאיים עליו, ואם יהיו כאלה, הם יוסטו מהדרך כפי שהוזזה צמרת האחים המוסלמים, החובשת בימים אלה את תאי הכלא.

אם אכן ישתלט סיסי על הכס, קיים סיכוי שעד הקיץ תחזור מצרים ליציבות שמזכירה את ימי מובארק, עם אותו משטר ברזל ועם אותה אופוזיציה דתית נרדפת. אולי ללא הביטחון האישי שאבד בשלוש השנים שחלפו. במצרים של היום, פיצוץ מכונית-תופת כבר אינו מפתיע איש.

על-פי ההערכות בקהיר, בשבת הקרובה, או בסמוך לה, תיפתח ההרשמה למתמודדים, ובתום שבועות מעטים יתקיימו הבחירות. סיסי אמנם לא הכריז על ריצתו, אבל הוא פתח את מערכת הבחירות ביולי אשתקד, כאשר הדיח את הנשיא הקודם מוחמד מורסי. בשבתו על כס הנשיאות, יהיה סיסי בן ה-59, הראשון בנשיאי מצרים שלא חווה מלחמה עם ישראל. הוא קצין חי"ר ומודיעין בהכשרתו, שגדל במשפחה בת 11 ילדים, בן לבסטיונר לממכר דגנים בשוק חאן אל-חלילי בקהיר.

את דרכו לצמרת הוא מפלס שנה וחצי לפחות. כקצין הצעיר ביותר במועצה העליונה של הצבא, הוציא סיסי לגימלאות, יחד עם כמה מחבריו, את מפקדם, שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי.

סיסי הוא הדמות הכריזמטית ביותר שצמחה במצרים שאחרי מובארק. מסוג המנהיגים שהופעתם ברגע האמת היא חבל הצלה עבור העם. מצרים היא ארץ שבעיותיה גדולות על מנהיגיה, וכדי ליטול את הגה הספינה כאשר זו מיטלטלת בים, עליך להיות אמיץ, חדור תחושה פטריוטית, או להבדיל - משוגע. בכך מהמר סיסי על עתידו האישי, אולי על חייו.

נקודת-הפתיחה שלו טובה: מדינות המפרץ העשירות איתו, מצפון-מזרח שוכנת בעלת-בריתו השקטה והנאמנה, ישראל, ואפילו וושינגטון כבר הבינה כי יד קשה, בעת הזו, היא מתכון נגד אנרכיה. סיסי נהנה בנוסף מתמיכה ציבורית נדירה, שאיש לא זכה לה לפניו מאז הודח מובארק. אבל המושיר, למרות הכוח הרב שבידו, איננו כל-יכול. מאמציו לסדר לעצמו כניסה חלקה לארמון נתקלים בקשיים ובביקורת.

כמה מן הזרמים נותני הטון בקהיר מסרבים להביע בו תמיכה מפורשת. למשל, תנועות הצעירים הליברליות "6 באפריל" ומפלגת ה"אור" הסלפית. ה"אור" דווקא תמכה במהלכיו החשובים הקודמים, בראשם הדחתו של מורסי ומשאל-העם על החוקה החדשה. החוקה שלניסוחה אחראית ועדה שנציגי האחים המוסלמים הודרו ממנה.

"המושיר סיסי הוא הקול היחיד שנשמע בכל אמצעי התקשורת, הציבוריים והפרטיים. הוא לא צריך יותר מרישום שמו (בוועדת הבחירות) כדי לקחת את המפתח ולהתמנות לראיס", כך האשים עבד אל-מנעם אבו אל-פתוח, לשעבר איש האחים המוסלמים. אבו אל-פתוח פרש משורות האחים כבר לפני שנתיים, התמודד בבחירות לנשיאות, אך נהדף.

מאז הוא בפוליטיקה, כמו שקוראים לזה, נהנה ממעמד של אחד שדעתו ראויה להישמע. "מה שקרה בשבעת החודשים האלה גרוע לדעתי, פי מאה ממה שקרה בימי מורסי", הוא הוסיף, והכריז כי אין בכוונתו להתמודד שוב.

מחזה שנכתב מראש

אבו אל-פתוח ביקש לומר, שתוצאות ההצבעה קבועות מראש. הרי את ראש הממשלה חאזם בבלאווי ואת הנשיא הזמני עדלי מנסור, שתי הערכאות שאמורות לנהל את הליך הבחירות, מינה סיסי עצמו כאשר סילק את מורסי. גם מערכת המשפט, שאנשיה מפקחים על תקינות ההצבעה, כפופה לשלטון. העיתונאים ואנשי הרוח נרדפים וחוששים ממעצר, כך שגם כלב השמירה ילווה את הבחירות האלה כשמחסום לפיו.

אם זו המציאות ומדובר במחזה שנכתב מראש, ברור מדוע שחקני המשנה מסרבים לעלות לבימה. לו היה סיכוי למישהו מלבד סיסי, היינו חוזים במצעד מתמודדים ובמערכת בחירות אמוציונלית. ואכן, איש מבין הפוליטיקאים בעלי השם בקהיר לא הודיע כי בכוונתו להתמודד מול סיסי. זאת, פרט לחמדין סבאחי, נאצריסט חילוני, הנחשב למקורב למושיר.

בישראל עוקבים אחר התקדמותו המרשימה של סיסי לצמרת ושומרים על שתיקה. רבים נושמים לרווחה ומאחלים הצלחה לידיד החדש. בתוך חודשים מעטים יידע העולם אם יש כתובת בקהיר, ואם אכן שמה עבד אל-פתאח סיסי. אחר-כך תתחיל העבודה הקשה באמת. סיסי יצטרך להתמודד עם אחת המשימות המסובכות ביותר: להאכיל, לכלכל ולספק ביטחון אישי ל-90 מיליון אזרחים.

הכותב הוא הפרשן לענייני ערבים של גלי צה"ל

עוד כתבות

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו