גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה מתנגדת לתוכנית התגמול של בכירי בנק לאומי

(עדכון) - הסיבות המרכזיות להתנגדות המדינה, המחזיקה בכ-6% מהמניות: גובה שכר הבסיס, היעדים הנמוכים לבונוס ותנאי הפרישה המוגדלים ■ גם אוה"ה המחזיקה 5% ממניות הבנק צפויה להתנגד

מדינת ישראל, המחזיקה בכ-6% ממניות בנק לאומי, מתנגדת לתוכנית השכר לבכירי הבנק, שתובא לאסיפת בעלי המניות ביום שלישי הקרוב. הערב (א') התכנס דירקטוריון נכסים מ.י, החברה המחזיקה במניות, בראשות החשבת הכללית במשרד האוצר מיכל עבאדי בויאנג'ו, והחליט להתנגד לתוכנית התגמול. המדינה מתנגדת מכמה סיבות, בין היתר בשל היעדים הנמוכים לבונוס לטעמה ותנאי שכר הבסיס הגבוהים מדי לטעמה.

ל"גלובס" נודע, כי גם אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה), המחזיק בכ-5% ממניות הבנק, נוטה להתנגד לתוכנית התגמול. לפי הערכות, החלק המרכזי בתוכנית, שבאוה"ה לא מרוצים ממנו, הוא יעד התשואה על ההון של הבנק, שבו מתחילים הבכירים לקבל בונוס, העומד על 7.5%.

יחד עם זאת, רוב המניות של בנק לאומי מוחזקות על ידי המשקיעים המוסדיים, שעשויים להישען על ההמלצה של חברת הייעוץ אנטרופי שממליצה לתמוך בתכנית התגמול.

באוצר התנגדו לתוכנית בשל מספר סעיפים בעייתיים בעיניהם. ראשית, שכר הבסיס המקסימלי המוצע בתוכנית הוא 130 אלף שקל בחודש לחבר הנהלה ו-183 אלף שקל למנכ"לית רקפת רוסק עמינח. בעיניי האוצר מדובר בשכר גבוה מדי, ובאוצר יש הטוענים כי למעשה בחסות תיקון 20 בוצעה העלאה לשכר הבסיס. בנוסף באוצר לא אוהבים את העובדה שבלאומי רוצים להעניק משכורת 13, ומענק חתימה של 12 משכורות לבכירים המתחילים לעבוד בבנק. גם פיצויי הפרישה העומדים על 200-250% נראים לאוצר גבוהים ובלתי סבירים.

סעיף נוסף שגרם לאוצר להתנגד לתוכנית התגמול הוא סעיף המענקים המיוחדים, אותם ניתן לתת בעת אירועים חריגים. באוצר לא אהבו את הסעיף הזה, שכן אין התייחסות למצב בו קורה אירוע חריג שהוא שלילי.

בנק לאומי קבע רף של 7.5% תשואה על ההון כרף שממנו ניתן לקבל בונוס. באוצר חושבים שמדובר ברף נמוך מדי, וכי הבונוס צריך להינתן בגין הישגים יוצאי דופן ולא בעת השגת יעדים בינוניים וסבירים. סעיף נוסף בתכנית התגמול, שלא מצא חן בעיני האוצר, הוא העובדה שהבנק מבקש להגדיל את תקרת השיפוי לנושאי משרה (ביטוח מפני תביעות) מ-10% מהון הבנק ל-25%, כלומר עד ל-6.5 מיליארד שקל לפי נתוני ההון של הבנק לספטמבר 2013. נציין כי גם בבנקים אחרים נהוגה רמה שכזו, ולמרות זאת לטענת המדינה מדובר ברף בעייתי, שעלול לעודד את ההנהלה והדירקטוריון ליטול סיכונים.

נציין כי תכנית התגמול של בנק לאומי אינה חריגה במרבית הסעיפים לעומת התוכניות של בנקים אחרים. אלא שמבחינת המדינה זה אינו שיקול רלוונטי. באוצר היו רוצים לראות תוכניות שכר צנועות לבכירי לאומי, מתוך תקווה שהדבר יחלחל ליתר עובדי הבנק, ובהמשך יביא לנורמות גם בבנקים אחרים.

נזכיר כי בעבר נכסים מ.י, הצביעה נגד הצעות של הבנק בנושאים הקשורים בשכר לבכירים - המדינה התנגדה למתן תוספת שכר ליו"ר דוד ברודט באסיפה שהייתה באוגוסט 2012. בנוסף לכך גם בתכנית התגמול הקודמת של הבנק שפורסמה באוגוסט אשתקד, התכוונה המדינה להתנגד. אלא שבסופו של דבר תכנית זו נגנזה.התכנית המקורית נגנזה, שכן זמן קצר לאחר שנודע כי המדינה מתכוונת להתנגד לתכנית, החליט המפקח על הבנקים דודו זקן לעצור את תוכניות התגמול לכלל הבנקים. זקן נימק זאת בכך, שבמקרים מסוימים התוכנית לא תאמה את טיוטת התיקון שקידם לגבי מדיניות תגמול בבנקים. לפני כ-3 חודשים פרסם זקן את ההנחיות הסופיות, כאשר השינוי המרכזי בהן הוא שהתגמול המשתנה יהווה עד 50% בלבד מסך עלות השכר.

בשבועות האחרונים פרסמו הבנקים תוכניות תגמול חדשות, התואמות את ההנחיות של זקן, ובזמן הקרוב אמורות אסיפות בעלי המניות של הבנקים להתכנס ולאשר את התכניות, כאשר האסיפה בלאומי צפויה ביום שלישי.

תכנית התגמול הראשונה שפרסם בנק לאומי ספגה ביקורת רבה. במסגרת התכנית תכנן הבנק לחלק לבכירים תגמול מבוסס מניות בהיקף של כ-30 מיליון שקל. ביקורת נוספת הייתה היעד הנמוך לקבלת בונוסים. מהתכנית עלה כי ניתן יהיה לקבל בונוס החל מתשואה על ההון של 6%, יעד הנחשב לא מאתגר בלשון המעטה, אלא שבהמשך הבהירו בבנק כי היעד המינימלי הוא 7.5%. כאמור, בעקבות הביקורת וההנחיות של בנק ישראל, בלאומי הציגו לפני מספר שבועות תכנית תגמול חדשה.

בתכנית החדשה נרשמה ירידה בעלות השכר המקסימלית של היו"ר דוד ברודט ושל המנכ"לית רקפת רוסק עמינח. אם בתוכנית הקודמת השכר המקסימלי האפשרי של רוסק עמינח היה 10.6 מיליון שקל בשנה, הרי שכעת הוא עומד על 6.5 מיליון שקל, קרי ירידה של קרוב ל-40%; ואילו אצל ברודט עלות השכר המקסימלית ירדה בכ-36% לעומת התוכנית הקודמת, ל-5.44 מיליון שקל.

כמו כן, לפי התכנית החדשה, המענק לחברי ההנהלה יעמוד על שש משכורות עם תשואה על ההון של 7.5%, ויעלה עד לגובה של 10 משכורת במידה שהתשואה על ההון תגיע ל-11%. כך למעשה, נאלץ לאומי לוותר על תוכנית תגמול הונית נדיבה לחברי ההנהלה, ובמקום זאת להסתפק במענקים שנתיים של עד 10 משכורות.

עוד כתבות

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

נעילה מעורבת באירופה: מדד הדאקס טיפס ב-0.4%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין עולה ב-1% ונושק לרמה של 37,000 דולרים

עמדות בדיקת קורונה בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

משרד המשפטים יגבש תקנות שיחייבו ביצוע בדיקת קורונה בנתב"ג

כך סיכמו גנץ ומנדלבליט לקראת ישיבת הממשלה מחר ● בהודעה שפרסם מוקדם יותר משרד המשפטים נאמר כי "אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי-פעם התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית" ● רגב: "לאורך כל הדרך גורמי הייעוץ המשפטי אמרו שאין לנו את הסמכות"

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

שיא של נדבקים: 10,021 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

אחוז הבדיקות החיוביות היה גבוה מאוד גם כן ועמד על 10.2%, זאת על אף שחלפו יותר משבועיים מתחילת הסגר השלישי ● התחלואה הגבוהה איננה מתפזרת באופן שווה ברחבי הארץ: בביתר עלית, עמנואל וכוכב יעקב 29% מהבדיקות חיוביות

גרמניה - ברלין / צילום: שרון בק

במקום לצאת מהסגר כמתוכנן: באירופה מחמירים את ההגבלות

ברוב מדינות היבשת, הסגרים ההדוקים יחסית שהוטלו בחודשים האחרונים לא הצליחו להפחית את התחלואה כמו סגרי האביב בתחילת המגפה ● כעת, מול האיום במוטציות חדשות, ממשלות היבשת בוחנות צעדים נוספים

דני גבע, שותף בכיר במיתר, וליאור סושרד באירוע ההכרזה על השותפים החדשים / צילום: משרד מיתר

משרד מיתר הודיע על צירופם של תשעה שותפים חדשים

השותפים שהצטרפו הם רן קמחי, ליאור לוי, טלי לונגין, יהונתן זלוף, בוריס רוגינקין, רועי בר, דורון לוי, ג'ונה אברמוביץ ומאור חקק

צחי נחמיאס / איור: גיל ג'יבלי

כך ישמור צחי נחמיאס על התחרות בתחום המרכזים המסחריים במודיעין וקרית גת

כדי למנוע פגיעה בתחרות בעקבות רכישת השליטה בדסק"ש, מציעה מגה אור לרכוש את חלקה של ביג במרכז קניות במודיעין או לחילופין למכור את חלקה בשלושה מרכזים מסחריים

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

המשטרה פיזרה חתונת רבת משתתפים וחילקה קנסות בסך 5000 שקל

החתונה הייתה של נכדי האדמו"רים מדאראג וקרעטשני, שתי חסידויות לא גדולות אבל מוכרות, והשתתפו בה מאות בני אדם, רבים מהם ללא מסיכות על פניהם ● השר דרעי: "התמונות הללו הן בניגוד גמור לכל הנחיות משרד הבריאות ולצו התורה של ׳ונשמרתם מאד לנפשותיכם׳"

מגדל הצעירים בתל אביב / צילום: גיא ליברמן

השר לשעבר, הדירה במגדל הצעירים והטבת המס

מנהל מיסוי מקרקעין קבע כי השר וח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור אינו זכאי ליהנות ממס רכישה מופחת בגין רכישת דירתו בפרויקט "מגדל הצעירים" בת"א, משום שהחזיק בדירה נוספת בירושלים ● מלכיאור ערער על הקביעה וזכה לתמיכה של ועדת הערר

נתניהו בוועידה עם מנהיגים מ-7 מדינות בעולם. הציע להקים תאגיד מחקרי בינ"ל משותף למאבק במגפות / צילום: קובי גדעון-לע"מ

נתניהו: ייתכן שנידרש להאריך את הסגר בשבועיים

מחר הממשלה תדון בהארכת הסגר ● קרוב לשליש מכלל הנדבקים הם מהחברה החרדית

גבאי אבי / צילום: תמר מצפי

אחרי 14 שנים: סלקום מוחקת את מניותיה מהמסחר בניו יורק

סלקום הונפקה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 2 מיליארד דולר, והיא נמחקת ממסחר כאשר השווי שלה עומד על 866 מיליון דולר ● מחזורי המסחר במניות סלקום בניו יורק זניחים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים הקטנים נוהרים לבורסה: עלייה חדה בפתיחת חשבונות ני"ע וירידה בשווי העסקה הממוצעת

משבר הקורונה הוביל לעלייה של כ-40% במחזור היומי במניות ב-2020, עם זינוק בהיקף העסקאות במניות הטכנולוגיה - שהפכו לתחום הלוהט במשבר ● הפחתת שווי העסקה המינימלית עשויה לתמוך בהמשך המגמה של חזרת הציבור לבורסה

חדר מסחר בניירות ערך. כששוקי המניות נפלו, המוסדיים היו צריכים גישה מהירה לדולרים / צילום: איל יצהר

איך יכול המשקיע הישראלי להתגונן מפני היחלשות הדולר

בשנה החולפת נחלש הדולר ב-11% מול השקל - וכך תשואה של 12% במונחים דולריים בשנה האחרונה התאפסה במונחים שקליים ● האם המסקנה היא להפסיק להשקיע בחו"ל, או להתחיל לגוון את המטבעות שבהם משקיעים?

עו"ד זאב פרל  / צילום: תומר יעקובסון

בפירמת "פרל כהן" מתרחבים: צירפה 8 שותפים חדשים

השותפים החדשים הם עו"ד אורי נשר, ד"ר דרור שיפטן, עו"ד אפרים הייליקסר, ד"ר חווה ארצגוביץ', עו"ד ז'קלין ציון, עו"ד לי ארדון, עו"ד אודליה דביר ועו"ד יניב שמש

אמיר גל–אור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אינפיניטי מדיקל חתמה על הסכם שת"פ עם חברת השקעות סינית מקבוצת סינופארם

סינופארם הסינית שייכת לקבוצת החברות ממנה יצא החיסון הסיני המוביל לקורונה ● אינפיניטי מדיקל הונפקה בבורסה לפני כשבועיים ● "החברה תקים משרד לאיתור שיתופי פעולה ישראלים בתוך המשרדים של אינפיניטי מדיקל בתל אביב, ותחפש השקעות ישראליות"

הבורסה לניירות ערך בפרנקפורט. משקפת נאמנה את הכלכלה הריאלית / צילום: Reuters, Sepp Spiegl

מגמה חיובית בבורסות אירופה; הזהב והנפט מטפסים

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות ● הביטקוין מתייצב ונסחר ברמה של 36,500 דולר ● בגזרת הסחורות רושם הזהב עלייה קלה ונסחר סביב 1,838 דולר לאונקיה

אמיר ברמלי בית משפט הכרעת דין הונאת משקיעים / צילום: איל יצהר

הפרקליטות מתנגדת לבקשת ברמלי לפסול את השופט כבוב

ברמלי ביקש את פסילתו של השופט כבוב, לאחר שבנו של השופט הגיש נגדו תלונה על ניסיון סחיטה ● בתגובתה לבית המשפט, כתבה הפרקליטות כי "אין לאפשר לנאשם במחי לשונו ועטו להביא לפסילתו של שופט"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תלונה לנציב רוזן: הימשכות ההליכים בפרשת הצוללות פוגעת באמון הציבור

התנועה לטוהר המידות הגישה תלונה לנציב תלונות הביקורת על הפרקליטות, בטענה כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט משתהה בקבלת החלטה נגד החשודים בפרשה ● "מצופה היה כי התהליך יוחש ויבוא לכלל סיכום סופי בהקדם האפשרי"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

משרד הבריאות נגד ועדת הלסינקי: האם ההסכם עם פייזר נחשב ניסוי?

בוועדה האחראית על אישור ניסויים קליניים, וכפופה למשרד הבריאות, טוענים שהעברת מידע על מתחסנים לפייזר דורשת אישור שלה ● משרד הבריאות בתגובה: דוחים זאת מכל וכל

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בעליות; פורסייט זינקה ב-18%, נקסט ג'ן טסה בעוד 38%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר ● כלכלת סין התרחבה ב-2.3% בשנת 2020 ● מבטח שמיר זינקה ב-14.7% על רקע המלצה חיובית מלידר שוקי הון ● מיטב דש: בנק ישראל עשוי להשיג פיחות משמעותי של השקל מול סל המטבעות

סניף מחסני השוק. הרשת מקדמת בימים אלה הנפקה בבורסה / צילום: יח"צ

העסקה שהציתה קרב בין שתיים מרשתות המזון הגדולות בישראל

בין הרשתות נוצרה מחלוקת סביב סניף בירושלים ששוכרת מחסני השוק מרשת זול ובגדול, אשר מאיימת עתה בחילוט הערבות ● במוקד: מחסני השוק מעכבת את דמי השכירות בטענה לנזקים במושכר ● מחסני השוק: "התשלומים נמסרו השבוע למשכיר"