גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": כמה באמת עולה לגלוש ב-100 מגה?

מדי כמה חודשים שבות ומעוררות בזק והוט את התחרות על הגלישה ב-100 מגה ■ בדיקת "גלובס" מגלה כי השילוב הזול ביותר הוא של בזק והוט נט, והשילוב היקר ביותר הוא של הוט ובזק בינלאומי ■ צפו בטבלת השוואת המחירים

בסוף השבוע שעבר הורה משרד התקשורת על עצירת המבצע של בזק המזמין את לקוחות החברה לשדרג את מהירות הגלישה בביתם, ללא תוספת תשלום, עד למהירות של 100 מגה - למי שיבצע את הפעולה באתר האינטרנט שלה (המבצע נותר בתוקף עד לסוף יום ב'). סיבת העצירה, כפי שנימק משרד התקשורת בהודעתו, היא "חשש מפגיעה בתחרות בשוק התקשורת הנייחת".

שר התקשורת גלעד ארדן ביקר את בזק באומרו כי "בזק מנצלת את כוחה המונופוליסטי ומציעה מבצעים אשר עלולים כבר בטווח הקצר לסכן את התחרות בתחום התקשורת". עוד הוא ציין כי "קיים חשש כבד כי מיד לאחר דחיקת המתחרים בטווח הקצר, בזק תעלה מחירים, והשוק ייצא נפסד".

בדיוק לפני שנה יצאה בזק במהלך דומה, אלא שאז דובר על שדרוג למהירות של 15 מגה. הימים חלפו, וכעת מהירות זו היא מהנמוכות שבחבילות. אלא שהיות ובארץ יש הפרדה בין חברות התשתית (הוט ובזק) לבין ספקיות האינטרנט (בזק בינלאומי, הוט נט, 013 נטוויז'ן וכו'), גם במסגרת המבצע החינמי חייב הצרכן לעדכן את מהירות הגלישה אצל הספק ולעדכן את המחיר בהתאם.

שבוע לפני שיצאה בזק במבצע הנוכחי, פרסמה הוט מבצע המציע לשדרג את מהירות הגלישה ללקוחותיה ל-30 מגה ללא תוספת תשלום, גם כאן רק למי שיעשה זאת דרך אתר החברה.

כמה עולה לגלוש במהירות המרבית שמציעות בזק והוט? ברכיב של הספקיות מי שמציעה את המחיר הזול ביותר היא (עדיין) הוט נט, שמציעה תעריף אחיד של 20 שקל לכל מהירויות הגלישה, מ-5 עד 100 - כך שככל שעולה מהירות הגלישה, גדל יתרון המחיר של הוט נט.

מכאן שלקוח שמשלב כיום (באופן אירוני) תשתית בזק עם הוט נט כספקית, ישלם את המחיר הנמוך ביותר לגלישה במהירות 100 מגה: 130 שקל בחודש: 110 שקל לחודש לבזק (ללקוחות חדשים המוגדרים כמי שלא היה לקוח יותר מחודש) ו-20 שקל להוט נט.

מבין הספקיות הגדולות, מי שמציעה את התעריף הזול לגלישה במהירות 100 מגה, ללקוחות חדשים, היא 012 סמייל, כאשר המחיר החודשי שלה עומד על 39 שקל, בנטוויז'ן המחיר לגלישה במהירות 100 מגה הוא 50 שקל בחודש, ולקוחות בזק בינלאומי ישלמו 70 שקל בחודש.

רוב המבצעים וההטבות בבזק מיועדים ללקוחות חדשים: בנוגע למהירות 100 מגה, בשעה שלקוח חדש ישלם 110 שקל עבור התשתית, לקוח קיים ישלם כ-130 שקל למהירות זו. עד היום (ב') לקוחות קיימים יכולים לשדרג את מהירות הגלישה ל-100 מגה מבלי להוסיף את ההפרש, כלומר לשלם לפי ההסכם שלהם כיום, ולשדרג את המהירות (תקף לשנה).

בהוט חשוב לציין כי רוב רובם של לקוחות האינטרנט משתייכים לחבילות טריפל או חבילות טלפון אינטרנט: בימים אלה מציעה הוט מבצע טריפל הכולל אינטרנט במהירות 100 מגה ב-100 שקל לחודש ו-352 שקל לחודש לאחר מכן. תשתית בלבד למהירות 100 מגה עולה כיום 139 שקל.

מה עם המודם?

נזכיר למשדרגים כי לצד התוספת שיש לשלם לספק עבור שדרוג מהירות הגלישה, מי שאין ברשותו נתב (מודם) תומך לגלישה בקצבים הגבוהים יצטרך להחליפו תמורת תשלום. כלומר, מי שברשותו נתב ADSL (המשמש לגלישה במהירויות של עד 15 מגה) צריך יהיה להחליף למודם VDSL עם שדרוג המהירות.

בבזק מודל אחזקת המודם עבר מקנייה לשכירות כשהמחיר כיום עומד על 10 שקל לחודש למשך שנתיים ללקוחות קיימים (240 שקל), כאשר לקוחות חדשים לא משלמים במשך 24 חודשים לאחר מכן 10 שקל לחודש.

בהוט אין צורך להוסיף עבור החלפת מודם, אבל יש להוסיף התקנה בסך 239 שקל. בבזק אפשר לחסוך את עלות ההתקנה באמצעות התקנה עצמאית, לאחר איסוף המודם מחנויות בזק.

בכל מקרה, לפני שאתם משדרגים את מהירות הגלישה הביתית, כדאי לבדוק את היתכנות התשתית ואפשרות מהירות הגלישה בפועל. כשני שלישים מתושבי מדינת ישראל יכולים לגלוש במהירות של 100 מגה של בזק, והיתר יכולים לגלוש עד מהירות של 40 מגה.

הצפי הוא שעד סוף השנה התשתית של בזק תכסה את כל תושבי המדינה. בהוט מבטיחים כיסוי ארצי מלא לגלישה במהירות של 100 מגה. בדיקה כזו מציעים אתרי הוט ובזק, והיא מהווה הכרח כצעד ראשון לפני כל פעולה שתעשו.

ריבוי מבצעים מחייב ערנות

המחיר של בזק כעת לאינטרנט במהירות 100 מגה הוא לא הזול ביותר שהוצע ללקוחות: בחודש מאי האחרון יצאה בזק במבצע הצטרפות לגלישה במהירות ב-100 מגה במחיר של 100 שקל לחודש, לעומת 110 שקל המחיר למצטרפים חדשים כיום.

ריבוי המבצעים מחייב ערנות: בקרב הספקיות מציעה כיום 012 סמייל שדרוג מהירות הגלישה ללקוחות קיימים בתוספת של 10 שקל בחודש. השדרוג הוא בקפיצה אחת במדרגת המהירויות. כלומר, לקוחות 15 מגה יכולים לשדרג למהירות של עד 40 מגה בתוספת של 10 שקלים למה שהם משלמים כיום.

המהירות עולה, והמחירים יורדים

מחירי הגלישה לצרכן הביתי מצויים בירידה מתמדת ככל שמהירות הגלישה הפופולרית עולה: הכוונה היא שאם לפני שנה מהירות 100 מגה אצל בזק ללקוחות חדשים עלתה 150 שקל בחודש, כעת ישלמו לקוחות חדשים 110 שקל, בהוט מהירות גלישה של 100 מגה עלתה לפני שנה 180 שקל ללקוחות חדשים, וכעת המחיר הוא 139 שקל.

זו גם תזכורת למי שהצטרף לפני שנה או יותר, לבדוק אם הסכום שהוא משלם תואם למחירונים של היום - מהלך שמומלץ לבצע בכל מקרה מדי כמה שבועות.

גם מחירי הספקיות במגמת ירידה. על-פי בדיקת "גלובס" בחודש מאי האחרון, מחירי הספקיות למהירות 100 מגה נמוכים יותר היום: בבזק בינלאומי המחיר ירד מ-80 ל-70 שקל; וב-012 המחיר ירד מ-44 ל-39 שקל. בנטוויז'ן המחיר נותר 50 שקל לחודש.

איפה השוויון?

לא בכדי מעדיפות הספקיות הגדולות להצניע את המחירים הרשמיים: לפני כחודש פרסמנו ב"גלובס" הצהרה תקדימית של משרד התקשורת המתייחסת לתעריפים שונים שמציעות ספקיות האינטרנט ללקוחות עבור שירותים זהים.

עמדת משרד התקשורת האוסרת אפליית מחירים של ספקיות האינטרנט, באה בעקבות ייצוגית שהוגשה נגד הספקיות הגדולות בטענה לאפליה, זאת בעקבות עשרות הוכחות למקרים שבהם שירותים זהים נמכרו במחירים שונים. דבר זה נוגד את הכתוב ברישיונות הספקיות ונוגד את עמדת משרד התקשורת.

רוצים להשוות מחירים? צלצו למוקד

את המחירים לא תמצאו באתרי הספקיות, אף בעיקר כשמדובר במחירי גלישה, היה מצופה מהחברות בענף להציג את תעריפיהן באתרי האינטרנט שלהן.

אם אתם מבקשים לערוך השוואת מחירים נוחה, שמתאימה לעידן של היום, תופתעו לגלות כי מחירי הגלישה לא מפורסמים לנוחות הצרכן.

האפשרות היחידה לברר מחיר של ספקיות האינטרנט היא לצלצל למוקדי המכירה או להשאיר טלפון ולהמתין שנציג מכירות יחזור אליכם (מהלך שעשוי להוביל, מבלי שתרצו, לטלפונים בלתי פוסקים גם לאחר מכן עם הצעות שיווקיות ואפילו להודעות ספאם).

דווקא החברות הקטנות כן מקלות על הצרכן ומציגות מחירים באתריהן לכל חפץ: טריפל סי, 018 והוט נט.

גלישה ב 100 מגה

מחירי תשתית

כמה עולה ספקית אינטרנט

עוד כתבות

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

לקבל אלפי שקלים בשנה ולא ליסוע בשעות העומס: מה שצריך לדעת על פרויקט עידוד הנסיעה השיתופית

לפי משרד התחבורה ונתיבי איילון, התמריצים במסגרת התוכנית לעידוד נסיעה שיתופית (קארפול) יכולים לזכות נהגים באלפי שקלים בשנה

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"