גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שם עובדת שהורשעה יימחק מאתר נציבות שירות המדינה

עובדת בשירות המדינה, שהורשעה בהליך משמעתי, ביקשה למחוק את שמה מגזר הדין, כדי שהוא לא יופיע בהקשר שלילי בחיפוש בגוגל ■ המחוזי: "לא ניתן עוד להתעלם מעידן האינטרנט ומהפגיעה הרבה בפרטיותו של אדם"

התפקיד המשמעותי שתופסת רשת האינטרנט בחיינו בשנים האחרונות הביא לעולם גם סוגיות משפטיות עקרוניות וחדשות הקשורות באינטרנט, שעמם צריכים בתי המשפט להתמודד מדי יום. רבות מהן עוסקות ביחס שבין זכות הציבור לדעת, לבין הזכות של כל אדם לפרטיות ולכבוד.

סוגייה עקרונית כזו עלתה לאחרונה בפני בית המשפט המחוזי בירושלים, שנדרש להכריע בערעור שהגישה אשת שיווק העובדת בשירות המדינה, שהורשעה בהליך משמעתי בכך שדיווחה דיווח שקרי על שעות עבודתה.

העובדת ביקשה מבית המשפט כי יקבע ששמה יימחק מפסק הדין בעניינה, ש"הסתובב" באתר האינטרנט של נציבות שירות המדינה כשהוא נגיש לכל אחד.

בהחלטה ראשונית, קיבל היום (ב') בית המשפט את הערעור, שהוגש באמצעות עו"ד סיגל פעיל ממשרד אשר חלד ושות', והורה על איסור פרסום שמה של העובדת באתר נציבות שירות המדינה.

פרטיות או פומביות הדיון

"לא ניתן עוד להתעלם מעידן האינטרנט ולפגיעה הרבה בפרטיותו של אדם. פריצות המידע הינה דבר בעייתי, כאשר היא מבוצעת ללא בקרה ופיקוח", כתב סגן נשיא המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, בפסק דינו. לדבריו, קיימת חשיבות רבה לבחון כל מקרה לגופו.

"גם אם לא עולה מהפרסום הפרה של חוק כזה או אחר, יש לאזן את מכלול השיקולים ולצמצם ככול הניתן בפגיעה כאשר איננה לצורך. ראוי כל העת להשגיח כי הנזק לא יעלה על התועלת, ככול שמדובר בפרסום, בשמות ובתוכן", קבע.

עובדת המדינה, בעלת תואר שני המועסקת כמנהלת שיווק מוערכת, הורשעה על-פי הודאתה, בבית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות משמעת. העובדת הודתה כי נהגה להחתים כרטיס נוכחות ובמהלך שעות הצהריים לצאת לסידורים פרטיים למשך כשעה וחצי.

בית הדין הטיל על העובדת נזיפה חמורה, הפקעת משכורת אחת שתיפרע ב-10 תשלומים שווים ורציפים, והורדה בשתי דרגות למשך 3 שנים. גזר הדין פורסם באתר האינטרנט של נציבות שירות המדינה, תחת שמה המלא של האישה.

כחודשיים לאחר גזר הדין פנתה העובדת, באמצעות עו"ד פעיל, לממונה הבכיר של המשמעת ולתובעת בתיק, בבקשה להסיר את גזר הדין מאתר נציבות שירות המדינה.

בין היתר היא טענה כי גזר הדין, המופיע באתר נציבות שירות המדינה עם פרטיה, עולה בחיפושים הראשונים של שמה בגוגל. לטענתה, "מדובר בעונש חמור וקיצוני נוסף, שמשקלו כבד פי כמה, ואינו נופל ממשקל העונשים שעליהם הסכימה האישה במסגרת הסדר הטיעון".

במישור המשפטי הודגשה זכותה של האישה, במסגרת חוק היסוד כבוד האדם ושמו הטוב, אשר "חשובים לאדם לעיתים כחיים עצמם, ויקרים לו לרוב יותר מכל נכס אחר".

לפיכך ביקשה העובדת להסיר את גזר הדין מאתר האינטרנט של נציבות המדינה. לאחר שלא נענתה, הגישה העובדת בקשה לבית הדין למשמעת, בטענה כי יש לאזן בין זכות האדם לפרטיות ולשם טוב לבין כלל פומביות הדיון, המתגמד במקרה זה לאור הפגיעה הקשה בעובדת.

הנציבות דחתה את בקשתה בנימוק כי יש חשיבות רבה לפרסום הפרשה, למען עובדים אחרים "יראו וייראו". כמו כן נטען כי פרסום פומבי של גזר הדין תחת שם הנאשם הוא חלק מאמצעי המשמעת שבהם נוקטת הנציבות, וכי זכות הציבור לדעת זאת.

"עונש כפול"

העובדת עירערה למחוזי וטענה כי על בית המשפט להתחשב בעובדה שבעידן האינטרנט, המידע נגיש מאד לציבור כולו. "העונש לעובדת הוא בלתי הפיך, והיא למעשה נענשת פעמיים", נטען. "נוצר מצב אבסורדי, שבו המדינה, שתבעה את העובדת, בוחרת להמשיך להעסיק אותה כמנהלת שיווק - אך העובדת מתקשה מאוד לבצע את עבודתה על הצד הטוב ביותר, בגלל הפרסום השלילי של שמה".

בית המשפט נעתר, כאמור, לבקשה וקרא לכנסת לקבוע בחקיקה ראשית מהו האיזון הראוי בין זכות הציבור לדעת וזכותו להיות נגיש למידע - לבין היקף הפרסום של הליכים משפטיים.

השופט ציין בהחלטתו כי הוא נתן משקל לכך שהעובדת עודנה מועסקת בשירות המדינה, ולעובדה שהיא לא ביקשה למנוע את הפרסום באופן גורף, אלא רק את איסור פרסום שמה המופיע באתר נציבות שירות המדינה בהקשר להרשעה המשמעתית.

"העובדה כי המערערת ממשיכה להיות מועסקת על-ידי המדינה בתפקיד שהינו שיווקי, אשר מעצם טבעו וטיבו נשען על פרסום חיובי, יוצר מצב אבסורדי, שבו המערערת משמשת כאדם שניצב מאחורי פרסומה החיובי של המדינה, בעוד המדינה מפרסמת - באתר של נציבות שירות המדינה - כי המערערת היא אדם שמעל באמון המדינה". (עמש"מ 29553-12-12).

עוד כתבות

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

בריאן פירס, ראש אגף הכלכלה ביאט"א / צילום: IATA

למרות הגידול במספר הנוסעים: 2019 הייתה שנה מאכזבת לענף התעופה

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השליכה השנה גם על ענף התעופה ותנועת הנוסעים, שאומנם צמחה אך בשיעור מתון מהתחזיות ●  בפתיחת כנס המדיה העולמי של ארגון התעופה העולמי בז'נבה, הודיע הארגון כי הוא מצמצם את התחזית לשנה הבאה לתנועה עולמית של 4.7 מיליארד נוסעים

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

חמישה אמריקאים חשודים בהונאת פונזי של 722 מיליון דולר שבה ניצלו את "העולם המורכב של מטבעות קריפטו"

אתמול דווח בארה"ב על מעצרם של שלושה ממפעילי רשת BitClub, שגייסה ממשקיעים מאות מיליוני דולרים, בהבטחה שהכספים יושקעו בפעילויות של כריית מטבעות קריפטו ● שני חשודים נוספים בפרשה טרם נעצרו

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב