גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מאות מיליונים מתגלגלים לישיבות ומועצות ביהודה ושומרון"

ח"כ אלעזר שטרן, חבר בוועדת הכספים ובוועדת שקד, לא עושה חשבון ■ "מי שחושב על שוויון בנטל, הוא פנטזיונר"

"תשמעי סיפור", אומר ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) לקראת סוף הראיון, ופותח במונולוג בן כמה דקות על "השריטה של האמריקאים בנושא שירות לקוחות". הסיפור מרתק, אלא שאין שום קשר בינו לבין נושאי הראיון שעליהם דיבר קודם לכן. "איך זה קשור?", אני מבררת והוא עונה: "לא קשור, אבל סיפור נחמד".

הישירות והכנות של שטרן, כמו גם הבוטות שלו ויכולתו לספר סיפור, הופכים אותו לא רק לבן שיח מרתק אלא גם לפוליטיקאי עם מעט מאוד פילטרים. "הדפוק הזה", הוא מסנן מבין שפתיו כשהוא מתייחס לגורם מסוים בציבוריות הישראלית, ומיד מזהיר שהשם של אותו גורם אמור להישאר שמור במערכת. התבטאויות אחרות שלו שזכו לאחרונה לכותרות היו "משרד האוצר משתין על ועדת הכספים בקשת" או הגדרתו של הרב דב ליאור כגזען (על רקע דיווח כי פקפק ביהדות של עולי אתיופיה).

ההתנהלות הזאת לא חדשה אצל שטרן: גם כשהיה ראש אכ"א בצה"ל והוביל קמפיין פרטי נגד התחמקות משירות, שחרר כמה התבטאויות שהיו רחוקות מאוד מהניסוחים המקובלים על אלופי המטכ"ל. הגדרת העתודאים כמשתמטים, למשל, או האמירה ש"הלוויות של חיילים לא יוצאות מתל אביב" בהמשך לשיעור גיוס נמוך בעיר ליחידות קרביות.

ההתבטאות ביחס לדב ליאור, הצליחה לעורר כמה גלים, ובכלל זאת של הקולגות בכנסת מהבית היהודי. "לשון הרע והכפשה", אמרה ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי. "אני בכלל לא מתייחס", מגיב שטרן בביטול. היריקה שספג מנער ביישובו הושעיה שבגליל, לעומת זאת, מן הסתם הטרידה אותו קצת יותר.

- בבית היהודי לא ממש אוהבים אותך, ואתה לא בדיוק מעריך אותם.

"הבית היהודי, לצערי הרב, זו מפלגה שמסמלת את הפוליטיקה הדתית הישנה".

- עומד בראשה בחור צעיר, נפתלי בנט, ששירת ביחידה מובחרת, הייטקיסט מצליח ומחובר לישראליות. זה פוטנציאל אדיר לחדשנות.

"לא יודע לגבי זה. אני רואה את ההתנהלות שלהם בחקיקה הדתית ובדברים נוספים, כמו למשל בעניין בחירת הרב הראשי. למרות שהם הבינו שנכון להוסיף נשים לגוף הבוחר של הרבנות (הצעה שיזם שטרן, ה' מ'), הם לא הצליחו להתגבר על זרמים פנימיים קשים, ודפקו אותנו ואת עצמם, כי נבחרו שני רבנים ראשיים שהם לא רצו. אני גם רואה את זה בוועדת הכספים, עם כל מיני כספים שמסתובבים".

- מה קורה בוועדת הכספים?

מה זה בדיוק כספים "מסתובבים"? את ההסבר אפשר לקבל ממכתב שכתב שטרן ליועץ המשפטי לכנסת. שטרן ציטט בו את שר השיכון, אורי אריאל, בראיון שנתן לעיתון לציבור הדתי "שביעי": "כולנו יודעים שאנו מביאים כספים קואליציוניים לתוך נושא עולם הישיבות... אנחנו הבאנו מעל 120 מיליון שקל והמטרה היא להביא סכום זהה בהמשך". בנוסף, טען שטרן במכתבו, "יש שמועות אודות כספים קואליציוניים שהובטחו לבית היהודי, ומשמשים בין היתר לצורך תשלום לישיבות".

- מה אתה טוען, בעצם, שיש כספים שמועברים ללא תיעוד ובהסתמך על הסכמים קואליציוניים שלא נחשפו כפי שדורש החוק?

"יש כספים ויש תיעוד שלהם, אך התיעוד לא אמיתי ולא מתייחס למקור שלהם, לכך שסגרו את ההעברה שלהם מראש".

- כמה כספים ולאן הם מנותבים?

"מאות מיליונים. לישיבות, לעמותות, למועצות ביהודה ושומרון, ומשם זה מתגלגל לעוד כל מיני מקומות שאנחנו לא שולטים בהם. אני חותם שזה קורה, ובעיניי זו פוליטיקה מאוד ישנה. אין לי ספק בזה. יש היום גורמים בתוך המפלגה הזו (הבית היהודי, ה' מ') שהם לא ישרים. אל תחשבי שלא ניסו לקנות אותי בוועדת הכספים".

- אתה יכול להיות יותר קונקרטי?

"מישהו הוציא אותי מהוועדה החוצה ושאל אם הוא יכול לעזור במשהו. הוא לא חבר כנסת ולא ממשרד האוצר. כל אחד שיבין מה שהוא רוצה".

- מה זאת אומרת לעזור? באופן אישי או עבור הדברים שאתה רוצה לקדם?

"בקשר לנושאים שאני רוצה לקדם. לי היה ברור, כמו שברור לי עכשיו, שמדובר בכספים קואליציוניים".

- הופתעת?

"לצערי לא כל-כך. זה מישהו שלא דיבר איתי מעולם, אבל ידעתי מיהו, ראיתי אותו מסתובב במסדרונות של הכנסת".

- אתה רומז שהוא פעיל של הבית היהודי?

"לא רוצה להגיד את זה. הוא פעיל במסדרונות הכנסת, סוג של מאעכר. מי שבעניינים יודע בדיוק למי אני מתכוון".

- ומה אתה חושב התמורה שהוא רצה?

"שאתן את הסכמתי לזה או אוריד את הווליום של ההתנגדויות שלי. תראי, יש מטרות לגיטימיות, אבל יש גם מטרות שהן לא לגיטימיות, כמו העברת הכספים למועצות האזוריות. בנתונים שהציג מרכז המחקר של הכנסת בין 2001 ל-2011, יש הגירה שלילית מהגליל, אבל ליהודה ושומרון יש הגירה חיובית".

- מה זה אומר?

"יש הרבה שעוברים לשם בגלל התנאים הכלכליים. אצלנו בגליל חצי דונם עולה קרוב ל-600 אלף שקל. איך תביא לשם צעירים?

"אני מסתכל על תקציבים שהעברנו כמעט ביום האחרון של 2013 - איזה 60 מיליון שקל לעידוד התיישבות צעירה ביהודה ושומרון וצורכי ביטחון. שאלתי 'מה זה מענק ביטחון? כמה שכבות פרספקס צריך? תגידו למה זה'. אמרו לי שזה נוהל, כבר עשר שנים. בשביל מה באנו לפוליטיקה? בשביל להגיד זה הנוהל? לא הצבעתי בעד".

- וזה היה אחד המקרים שבהם ניסו לשכנע אותך להצביע ובתמורה תקבל משהו?

"ניסו בכלל. הגשנו להם שאלות קשות, לדעתי עשרות רבות של שאלות".

- ואיזה תשובות קיבלת?

"לצערי, בהרבה תשובות שמעתי את זעקת הפקידים: אנחנו שבויים".

- אתה מאמין ששר האוצר יאיר לפיד נתן יד להסכמים כאלה?

"לא יודע. אם לא הייתי שומע את בנט אומר שאין דברים כאלה ואת אורי אריאל אומר שכן, הייתי אומר שאני מבין. באו אליי אנשים, גופים שאני עובד איתם, ושאלו 'מה עושים עם הכספים הקואליציוניים?'. עניתי שאין. הם אמרו לי תבדוק, לא יכול להיות, אמרו שאני לא מבין איפה אני חי. בדקתי, ובאמת גיליתי שיש".

- אז למי עוד יש כספים חוץ מהבית היהודי?

"לא יודע. לנו אין, לבית היהודי יש ולשאר אני לא יודע. יש כאלה שיגידו לך שיש עתיד לא צריכים, כי הם האוצר".

מהבית היהודי נמסר בתגובה לדבריו של שטרן ביחס למפלגה כי "נשארו שניים-שלושה אנשים בישראל שאלעזר שטרן טרם הסתכסך איתם, אבל אנחנו אופטימיים".

"איילת שקד מאוד משתדלת"

השוויון בנטל בשירות הצבאי קרוב מאוד לליבו של שטרן. "אפילו על הבימבה של הנכד שלי יש סטיקר 'ישראלי אמיתי לא משתמט'", הוא אומר וחולק שבחים ליאיר לפיד ולתנועתו. "בלעדי יש עתיד", הוא אומר, "חוק הגיוס לא היה יוצא לדרך. היו מורחים אותו".

מעבר להיכרותו עם המספרים מימיו כראש אכ"א, שטרן ניתח את גיוס החרדים בפרק בספר "משא כומתה" שכתב. שטרן: "עיקר הבעיה שסקטור שלם לא נושא בנטל, וכשאני מדבר על נטל, אני מדבר גם על הביטחוני וגם על הכלכלי. כשכתבתי את הספר אמרתי שהמהלך הזה יביא לנו 1.5 מיליארד שקל לשנה, מהתוספת לתוצר הלאומי הגולמי. פרופ' מנואל טרכטנברג אמר לי שזה בין 1.5 ל-9 מיליארד, כי אם גם מכשירים אותם לעבודה הסכום טס למעלה. יחד עם זאת, מי שחושב על שוויון בנטל, הוא פנטזיונר. לא יהיה שוויון, אך יהיה צמצום של אי השוויון".

שטרן חבר בוועדת שקד, המנסה לגבש מתווה מוסכם בין סיעות הקואליציה ביחס לנוסח חוק גיוס החרדים ונגזרותיו - מהסנקציות הפליליות/כלכליות ועד תמריצים למתגייסים. על ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) שעומדת בראש הוועדה הוא אומר שהיא "משתדלת מאוד", ומיד מפרט: "היא בסד קשה. היא באה למפלגה הדתית לאומית בשביל הלאומיות המחברת, ומצאה את עצמה מגינה בחירוף נפש על הדתיות המפלגת. הרבה פעמים מביאים אותה לייצג עמדות קיצוניות ואני רואה שזה קשה לה. אני אומר את זה לזכותה".

בשבועיים האחרונים קיימה הוועדה הצבעות ראשונות מתוך כוונה להביא את הצעת החוק המוגמרת לאישור הכנסת לקראת אמצע מארס. שטרן מצידו העלה בוועדה נוסחה משלו לגיוס החרדים: כל שני מתגייסים חרדים בגילאים שבין 18 ל-20, ייחשבו כשלושה מתגייסים מבחינת מכסות הגיוס שייקבעו.

- מה זה נותן?

"הסיכוי שיהיו לך לוחמים בקרב הקבוצה הזו (הכוונה לצעירים, ה' מ'), יותר גבוה, והחבר'ה האלה זולים לנו משמעותית".

כן, אבל איך זה דוחף ברמת הפרט? מה אכפת לצעיר החרדי איך סופרים אותו? הוא הרי לא ממש רוצה להתגייס.

"יש מה שנקרא הכוח הדוחף. אם בקהילה שלו יתנו לו גיבוי, ידחפו לזה, זה יקרה".

*** הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות