גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

4 שלבים של מאבק בחרם

נאומו של נתניהו הבהיר: מעתה כבר לא נוכל להישאר אדישים

נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני השדולה הישראלית החזקה (אייפא"ק) בוושינגטון ייכנס להיסטוריה כנאום ה-BDS או בעברית, חרם, משיכת השקעות ועיצומים. נתניהו נקב בנאום זה בשמה של תנועת ה-BDS 18 פעם, יותר מאשר אי פעם בהופעותיו הפומביות ובהופעות של ישראלי רשמי אחר. למרות זאת, באותה לשון, הוא ביקש לא לקחת את התנועה הזאת ברצינות, ואפילו הצמיד לה איזה שם תואר שנשמע מעליב באנגלית.

ערב צאתו לדאבוס פנו אל ראש הממשלה כמאה אנשי עסקים ואזרחים המאורגנים בקבוצה הנקראת BRAEKING THE IMPASSE (לשבור את המבוי הסתום), וביקשו להתריע כי קידום ההסדר המדיני על-פי עקרון שתי המדינות הוא דחוף.

הם קבעו, מניסיון ומידע, כי הסכסוך פוגע בכיסם של כל האזרחים; וכי להסדר המדיני יהיו השלכות מרחיקות-לכת לטובת הכלכלה והחברה. נתניהו שמע, אבל לא הגיב; הוא פגש אותם גם בדאבוס, ושמע מהם באופן אישי על המציאות הכלכלית הבינלאומית החדשה, שבה הם פועלים.

והנה עתה, לראשונה, הזעיק ראש הממשלה את הקהילה היהודית בארצות-הברית ואת ראש החץ האנרגטי והיעיל שלה, שדולת ישראל ("הלובי היהודי") להתייצב מול המסע המתפשט והולך של תנועת ה-BDS.

נתניהו שיחק במשחק מילים כאשר הגדיר אותה כתנועה של צביעות, חוסר הגינות ובושה, באנגלית המילים האלה יוצרות גם כן BDS. בפרק הזה הוא קבע גם, כי היא מייצגת את האנטישמיות הישנה ואת שנאת היהודים כפי שהייתה מאז ומעולם.

בהתייחסות רחבה זו הכריז ראש הממשלה מלחמה על התנועה, וקבע, כי ישראל אינה יכולה להישאר עוד אדישה לסדרת הפעולות הננקטות נגדה במקומות שונים ועל-ידי גופים שונים במנעד של חזיתות, ואשר בשורה התחתונה מתרחבים וכובשים זירות חדשות בתנופה גדולה.

הנה כמה דוגמאות מן העת האחרונה: בנורבגיה, קרן ההשקעות של המדינה החליטה לא להשקיע בחברות הישראליות אפריקה-ישראל ודניה-סיבוס; בגרמניה, חברת הרכבות הממשלתית פרשה מהקמת קו רכבת ישראלי שיעבור בשטחים; בבלגיה, בוטלה הצגת התערוכה תל-אביב - העיר הלבנה; בסקוטלנד, פסטיבל הסרטים של אדינבורו השיב מענק שהעבירה לו שגרירות ישראל; באוסטרליה, נרשמו שני אירועים של חרם על ישראל ועל חברות הסוחרות עמה.

בבריטניה, רשת סופרמרקטים ורשת אופנה מחרימות מוצרים מהשטחים; באירלנד, שני ארגוני עובדים תומכים בחרם אקדמי ובחרם על מוצרים ושירותים מישראל. בקנדה, איגוד עובדי הדואר אימץ מדיניות חרם על ישראל, והכנסייה הפרוטסטנטית בוונקובר פתחה בקמפיין להחרמת מוצרים מהשטחים; בארצות-הברית, שתי אגודות של אקדמאים החרימו את ישראל, וקרן פנסיה משכה השקעות מחברה שמכרה טרקטורים לבנייה בשטחים.

וזוהי רק תמונת-מצב חלקית ומן העת האחרונה בלבד, אבל היא מייצגת גם חרמים שקטים שאיננו יודעים עליהם. כלומר, החלטות בתחומי העסקים, הכלכלה, התרבות, האקדמיה, הספורט ואחרים האומרות: "מוטב לא להיכנס בכלל לעסקים או לפעילויות משותפות עם ישראל", והרי אי אפשר לדעת על מה שאיננו יודעים.

המאבק הישראלי בחרם מורכב מארבעה שלבים: הראשון, זיהוי האירועים השונים וחיבורם למסכת אחת; השני, ההבנה כי אכן לפנינו קמפיין מאורגן, מתוזמר וערוך היטב; השלישי, גיבוש אסטרטגיה למאבק ולשילוב השחקנים השונים בישראל ובעולם; השלב הרביעי הוא במהלך המדיני המתבקש והחיוני של היפרדות ממרבית השטחים המוחזקים ויישומו של פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

מדברי ראש הממשלה עולה כי אנו נמצאים בשלב השלישי, שלב הפעילות המעשית. עד כה נמנע נתניהו מלנקוט פעולות הנדרשות, ובראש ובראשונה להטיל על שר בממשלתו (הצעתי את יובל שטייניץ) כגורם מתכלל (מביא לאינטגרציה) של משרדי הממשלה ורשויותיה, גורם שיחצה את קווי המשרדים השונים ויחבר את כל הגורמים הנוגעים לעניין. בישראל מהלך כזה הוא לפעמים הקשה ביותר, ואולי משום כך ראש הממשלה נרתע ממנו.

עם זאת, היערכות כזו, טובה ויעילה ככל שתהיה, תוכל לטפל בתסמינים, אך לא במחלה. השלב הבא יהיה קשה עוד יותר ובלעדיו הפעילות כולה נועדה לכישלון. עלינו לקדם את ההסדר המדיני בינינו לפלסטינים. עכשיו. רק הסדר שיביא לשתי מדינות לשני עמים ואשר ישמר את מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית יצליח לבלום את התפשטות ה-BDS.

כי אחרת, אנו צפויים להמשך המסע לדה-לגיטימציה, להתגברותו, ולבסוף, לבידודה של ישראל, דברים אשר ישליכו קשות הן על מעמדנו הבינלאומי והן על הקשרים הכלכליים והעסקיים בינינו למדינות העולם.

הכותב הוא חבר-כנסת מטעם מפלגת העבודה, חבר ועדת החוץ והביטחון

עוד כתבות

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען שתעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

עטיפת הספר שירת הקוקיה

הספר שיעשה לכם צמרמורת באמצע החמסין

"שירת הקוקייה" אינו ספר פנטזיה קלאסי, אבל הוא יצליח לכשף את חובבי הז’אנר

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

הבניינים ברחוב תש"י רמת גן / הדמיה: מועלם אדריכלות

הבעלים נותן את הקרקע ליזם: כיצד לנווט בין השיקולים

עסקאות קומבינציה, שבהן נותן הבעלים את הקרקע שלו ליזם ומקבל בתמורה חלק מהדירות, הן עסקאות עתירות מס, בין אם מסי מקרקעין כגון מס שבח, רכישה ומסים מוניציפליים, ובין אם מס ערך מוסף ● כיצד לנווט בצורה נכונה בין השיקולים השונים, ואיך להחליט אם להעדיף עסקת "נטו" או "ברוטו"

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"