גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מישאל חשין חזר סוף-סוף לעצמו - וכבש את עמיתיו

השופט הססגוני והסוער מישאל חשין הסתגר בעצמו בעקבות מותו של בנו שניאור חשין ז"ל - ואז נשא הרצאת מתובלת הומור ושנינות

החדשות הטובות הן שמישאל חשין חזר. השופט הסוער, המשפטן מלא ההשראה, והאיש שידע להכניס רוח תזזית בכל כנס משפטי משמים ובכל דיון פעוט באולמות בית-המשפט העליון בימיו כשופט, נעלם מהזירה בשנים האחרונות. מותו של בנו שניאור חשין, ז"ל, בתאונת רכב-אופניים לפני קרוב לארבע שנים הפך את חשין לאדם כבוי. זיק השובבות שבער תמיד בעיניו, נעלם. אך ביום חמישי האחרון, בכנס שערכה לשכת עורכי-הדין לכבוד השופט בדימוס גבריאל קלינג, לרגל צאת ספרו "אתיקה של שופטים", חשין חזר לאלמנט שלו. הזיק חזר.

חשין עמד בראש הוועדה שניסחה את כללי האתיקה לשופטים בשנת 2004, ושעליהם היה אמור לחתום נשיא בית-המשפט העליון דאז, אהרן ברק. אלא שבסופו של דבר נמנע ברק מלחתום עליהם, ומי שחתמה עליהם לבסוף הייתה הנשיאה דאז, דורית ביניש, בשנת 2007. מי שמחפש את הסיבות ימצא אותן מתחת לפני השטח, במאבק היצרי שבין הרשות השופטת לרשות המחוקקת. חשין, שעוד מימי ידו המאוימת להיגדע של דניאל פרידמן לא עושה חשבון לאיש, השכיב את הקהל מצחוק כשתיאר בקולו הרועם את האבסורד שבהתנהלות הכנסת.

"במגירה של כל שופט חייבים להיות כללי האתיקה השיפוטית", אמר חשין. הוא תיאר את מקום פרסומם הנוכחי של כללי האתיקה, בילקוט הפרסומים הרשמי, בין הודעות לפי חוק החברות להודעות לפי חוק חובת מכרזים; וקרא למנהל בתי-המשפט, מיכאל שפיצר, להדפיס חוברת ייעודית ובה הכללים (ביניש קראה לו מהקהל שכבר יש חוברת כזו, אך בתוך רעמי הצחוק, חשין לא יכול היה לשמוע).

"הייתה ועדת זמיר", המשיך חשין, "שקבעה כללי אתיקה לחברי-הכנסת. אותה כנסת שכל-כך מיהרה לחוקק כללי אתיקה לשופטים. האם חוקקו גם כללי אתיקה לחברי-הכנסת? לא ולא. והייתה ועדת שמגר, שהתוותה כללי אתיקה לשרים. מה קרה לוועדה הזו? האם הכללים נתקבלו? בנושא הזה הם לא ממהרים. לא צריך כללי אתיקה לשרים, לא צריך לחברי-כנסת, אבל לשופטים - מהר-מהר נקבעו כללי אתיקה. אנחנו יודעים את מה שעומד מאחורי הדברים. 'אנחנו נלמד את בית-המשפט לקח'. זו התערבות הפוליטיקאים בעשייה השיפוטית. הם רוצים את זה, הם אוהבים את זה. הם יודעים יפה מאוד להעיר לזולת כאשר משהו נראה להם לא כהלכה. אבל לגבי עצמם - סטנדרטים כפולים! זה לא ראוי".

חשין, וגם ברק שדיבר לפניו בכנס, החזירו את הקהל כעשור לאחור, לדיאלוג הפוליטי-חוקתי שהוליד את כללי האתיקה במתכונתם הנוכחית. בימי כהונתו של חיים רמון כשר המשפטים, הוכנס סעיף לחוק בתי-המשפט המסמיך את נשיא בית-המשפט העליון לפרסם כללי אתיקה לשופטים, שיש להם תוקף מחייב. המחלוקת התגלעה על ההוראה בחוק, שלפיה כל הפרה של כל אחד מכללי האתיקה לשופטים תהווה עילה להעמדתו לדין בבית-הדין המשמעתי לשופטים. חשין וחבריו טענו, ובצדק, שכללי האתיקה שנוסחו מייצגים איזו אוטופיה נשגבת; למשל, שהדיונים יתקיימו באדיבות ובאורך-רוח, ולא כללים קשיחים שכל הפרה שלהם מהווה עבירת משמעת.

"יו"ר ועדת החוקה דאז, מנחם בן-ששון, ניסח הצעת חוק קשה מאוד", אמר חשין, והביא באופן טבעי דוגמאות הקרובות ללבו. "למשל, שופט שעבר על הכלל המחייב אותו לנהוג כלפי עדים באורח מכובד. זו תהיה עבירת משמעת! השופט קצר סבלנות, אנחנו יודעים את זה. כשאנחנו כתבנו את הכללים כתבנו צורת התנהגות כוללת; לו הייתי קובע עבירות משמעת לא היה עולה על דעתי לכתוב מה שכתבנו. כתבנו דבר שהבושם העולה ממנו הוא איך בית-משפט ראוי שייראה. לכן כשראינו את זה חשכו עינינו. מה נעשה עכשיו?".

המחלוקת הזו היא שגרמה לברק בשעתו להימנע מלחתום על כללי האתיקה ומלתת להם תוקף מחייב. התיקון לחוק בתי-המשפט עבר ביולי 2006, פחות מחודשיים לפני מועד פרישתו של ברק מכס השיפוט. "ברק אמר שלא עולה על דעתו לחתום על דבר כזה", סיפר חשין, "לא רצינו להיות תלויים בשיקול דעתו של שר המשפטים, אם להעמיד לדין משמעתי שופטים". בסופו של דבר נמצא פתרון, שאותו הגה השופט בדימוס יצחק זמיר. לכללי האתיקה נוסף כלל שקבע כי "שופט ייראה כמי שהפר כלל מכללי האתיקה באופן המאפשר הגשת קובלנה נגדו לבית-הדין המשמעתי לשופטים, אם התנהגותו בניגוד לכללים עולה כדי התנהגות שלא כהלכה במילוי תפקידו או התנהגות שאיננה הולמת את מעמדו של שופט בישראל" - נוסח שהפנים את העילות הקבועות ממילא בחוק להעמדת שופט לדין משמעתי.

גרוניס מבודח

דומה שכל החברים הוותיקים בקהילה השיפוטית באו לכבד את קלינג לרגל צאת ספרו. מלבד חשין וברק הגיעו לכנס גם נשיא בית-המשפט העליון המכהן, אשר גרוניס, השופט יורם דנציגר, הנשיא בדימוס מאיר שמגר, הנשיאה בדימוס ביניש, שר המשפטים לשעבר דוד ליבאי, ועוד רבים. גרוניס הגיע למפגש במצב-רוח מבודח. הוא סיפר שבית ילדותו היה במרחק אווירי של 250 מטר מבית הפרקליט בתל-אביב, שבו התקיים הכנס, ונשק לבית שבו גדל גבי קלינג. "בתקופה ההיא", סיפר גרוניס, "עוד לא בנו את בית הפרקליט, ובמקום הזה הייתה בחורף בריכה גדולה, והיינו מגיעים לכאן כדי לתפוס ראשנים".

מי שהגיע, כהרגלו, פרוגרמטי ומסודר, היה הנשיא בדימוס ברק, שתיאר את השתלשלות השלבים השונים של כללי האתיקה השיפוטיים, החל מהכללים שניסחה ועדת לנדוי ב-1985, אלה שפרסם שמגר ב-1993, ושהוכרזו על-ידי הרכב של העליון עצמו בשנת 2000 כבלתי מחייבים. ברק: "חלק מכללי האתיקה הם פרי האיזון העדין בין האוטונומיה של הרצון הפרטי והחופשי של השופט, לבין הצורך להבטיח עצמאות, אי-תלות, הגינות ואת אמון הציבור בשופטים", אמר.

ספרו של קלינג מפרש את כללי האתיקה שנחתמו ב-2007, ומוסיף עליהם גם את החלטות ועדת האתיקה בנושאים שהופנו אליה מאז ועד עתה, וכן את חוות-הדעת העקרוניות של נציבי תלונות הציבור על שופטים לדורותיהם - טובה שטרסברג-כהן, אליעזר גולדברג ואליעזר ריבלין. הרגולציה של ההתנהלות השיפוטית סובלת, כך נראה, ממגוון רחב יתר על המידה של מנגנונים שאמורים לפקח עליהם: מלבד כללי האתיקה ונציבות התלונות על שופטים, גם הוועדה לבחירת שופטים אמורה להפעיל במקרי קצה את סמכותה ולהדיח שופטים, כפי שאירע במקרה של הילה כהן ב-2006.

לצד זאת, היועץ המשפטי לממשלה פתח לאורך השנים בכמה חקירות פליליות נגד שופטים בגין התנהגות שהעלתה חשש לעבירה פלילית. ריבוי המנגנונים גרם להתנוונות הכלי המרכזי בתחום זה - בית-הדין המשמעתי לשופטים, שבו ככל הידוע כמעט לא נעשה שימוש.

ואולם, דומה שהכלי האפקטיבי ביותר לפיקוח על השופטים הוא עדיין המנגנון הבלתי-פורמלי, שבו שופט שסרח נקרא לשיחה אל נשיא בית-המשפט העליון, בתקווה שיבין את הרמז ויפרוש בעצמו מכס השיפוט. אך לא תמיד זה עובד, ראו מקרה השופטת המחוזית לשעבר ורדה אלשיך.

קלינג מתייחס לאפשרות הזו בספרו: "כאשר התנהגותו של שופט הצדיקה זאת", כתב, "הוא היה מוזמן לנשיא בית-המשפט שבו כיהן, או לנשיא בית-המשפט העליון; ואם שיחת הבירור הצדיקה זאת, היא הייתה מסתיימת בהסכמה על פרישתו של השופט. בתקופה שבה השקיפות של מערכת המשפט הייתה פחותה מאשר היום, הטיפול במרבית התלונות הסתיים בדרך זו".

עוד כתבות

רב אלוף גדי איזנקוט/ צילום:  דובר צהל

פרויקטור הקורונה: לאחר קרב הסמכויות, גדי איזנקוט נותר המועמד המרכזי

זאת לאחר שהאלוף במיל' רוני נומה, שהיה המועמד המוביל לתפקיד, הודיע כי הוא מוותר על התפקיד ● ראש הממשלה יכריע בימים הקרובים בשאלת הסמכויות שיינתנו לאיזנקוט אם יקבל את המינוי

משה וידמן / איל יצהר

איגוד הבנקים: יו"ר מזרחי טפחות מונה לנשיא והתקציב יצומצם

משה וידמן יחליף בתפקיד נשיא האיגוד את עודד ערן ז"ל, לשעבר יו"ר הפועלים שנפטר ממחלה ● לאחר שבנק לאומי הודיע על פרישה מהאיגוד החליטו חבריו כי יספגו חלק ממחיר העזיבה ויגדילו את דמי החבר שישלמו

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

נגיד בנק ישראל: הממשלה יכולה לממן את תוכנית החילוץ של המשק

ירון העריך בישיבת הממשלה כי ביצוע התוכנית יגדיל את הגירעון התקציבי ל-13% השנה ו-7% בשנה הבאה ● לטענתו האמון בכלכלה הישראלית ובמחויבות הממשלה לשמירה על משמעת פיסקלית יסייע לנו לצלוח את המשבר מבחינת צרכי המימון שלו

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

ככה זה כשסגורים בבית: 25 מיליארד שקל מכירות בשוק מוצרי הצריכה במחצית 2020

שוק מוצרי הצריכה מציג צמיחה של כ-9% במכירות במחצית הראשונה של השנה ● לא רק המכירות עלו, אלא גם המחירים – בעיקר בקטגוריות המזון והמוצרים לבית ● "גלובס" מנתח איזה חברות מזון נהנו ואיזה נפגעו, מה קנינו יותר, מה פחות, ועד כמה מחירי המזון ממשיכים לטפס

הבניין החדש של בנק ישראל / צילום: עמירם ברקת

עובדי בנק ישראל מסרבים להיכנס לבניין החדש

לטענת הוועד, העבודות בבניין החדש טרם הסתיימו ויש בו מפגעים רבים שמסכנים את בריאות העובדים ● בנק ישראל: "הנהלת בנק ישראל לא תעמוד מאחורי צעד שיש בו סיכון, ולו המזערי, לבריאות העובדים"

עו"ד אילן בומבך / צילום: איל יצהר

עו"ד בומבך: לאסור גם על צוות המשרד של חבר ועדה לבחירת שופטים להופיע בפני ביהמ"ש

עו"ד אילן בומבך פנה לראש לשכת עורכי הדין אבי חימי בדרישה להרחיב את חוק לשכת עורכי הדין, כך שיכלול גם התייחסות לצוות משרדו של חבר בוועדה ● "אי תיקון המצב הקיים רק יחמיר את חוסר האמון של הציבור בהליך בחירת השופטים"

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

בזק קיבלה אישור לשדרוג מהירות הגלישה ל-200 מגה

שר התקשורת יועז הנדל הסיר את החשש של הדרג המקצועי מכך שהשדרוג יפגע בפריסת הסיבים האופטיים ● השירות ייכנס לתוקף בעוד ארבעה חודשים

רכישת מסכות להגנה מפני וירוס הקורונה בסופרמרקט בספרד  / צילום:  Zabulon Laurent /ABACA, רויטרס

מספר מקרי הקורונה בספרד עולה, ובכמה אזורים הטילו חובת לבישת מסיכה

למרות החשש מפגיעה בתיירות בחבל קטלוניה ובאיים הבלריים, הרשויות בספרד החליטו להחמיר את ההנחיות ויתחילו לחלק קנסות למי שלא ילבש מסיכת פנים ● זאת לאחר שזוהו באזורים אלו מוקדי התפרצות חדשים

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למה הלכתי להפגנת העצמאים הגדולה. ולמה לא. שתי נקודות מבט

מיכל הופמן, פסיכותרפיסטית ומורה ליצירה, בחרה שלא להגיע להפגנה והיא חושבת שצריך לבוא לממשלה בדרישות ולא סתם לכעוס ● מעיין בזק, שכירה בעלת שליטה בברים בתל אביב, החליטה להגיע: "ההרגשה היא שכולם בני ערובה בסיטואציה" ● שתי דעות על הפגנת העצמאים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

שומרות את הכסף בקופה: הקורונה כיווצה ב-40% את היקף הדיבידנדים שחילקו החברות הציבוריות במחצית 2020

במחצית הראשונה של השנה חילקו החברות הציבוריות דיבידנדים בהיקף כולל של 5.7 מיליארד שקל, לעומת 9.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2019 ● המחלקות הגדולות ביותר - חברות מגזר הנדל"ן; הירידה החדה ביותר - במגזר האנרגיה

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הסגר בוטל והיקף עסקאות הנדל"ן זינק בחזרה להיקפי 2019

במהלך יוני נרשמו כ-2,000 עסקאות נדל"ן שבועיות, בדומה להיקף העסקאות בתקופה המקבילה של 2019

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הגרף היומי: כמה שנות חיים הציל הסגר וכמה זה עלה לנו?

כלכלנים ניסו לחשב כמה שנות חיים הרווחנו בסגר במרץ-מאי, מה הייתה העלות של כל שנת חיים שחסכנו והאם זה היה "כדאי" ● אז כמה חיים נחסכו?

תנועת הצופים / צילום: תמר מצפי, גלובס

יוצאים למלחמה: תנועת הצופים מתריעה כי היא בסכנת קריסה

בעקבות ההגבלות החדשות, ביניהן גם מגבלה על קיום פעילויות הקייטנות ופעילויות הנוער, ובד בבד הפחתת התקציבים לתנועה, יצאו הצופים למאבק על קיומם ● לאחר פרסום עצומה שצוברת תאוצה, ובעקבות מחאה שהתקיימה בירושלים, ביום שלישי מתוכננת מחאה נוספת במאה מוקדים שונים ● עשרות ראשי עיר, פוליטיקאים ואמנים מביעים תמיכה במאבק

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד התקשורת נפגש עם אקספון לוודא שהיא לא נפגעת ממיזוג סלקום וגולן

עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום קרובה לאישור תחת תנאים מגבילים ונמצאת בישורת האחרונה ● המשרד מעוניין לאשרה לפני מכרז הדור החמישי ב–2 באוגוסט ● אקספון שהיא החברה הקטנה בשוק עשויה להיות הנפגעת העיקרית מהעסקה

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

יתחרה בתנובה וגד: המותג משק צוריאל נכנס לקטגוריית גבינות השמנת

המחלבה שנרכשה על ידי החברה המרכזית לפני 13 שנה, משיקה גבינות שמנת עם 25% אחוזי שומן, ומקווה לקחת נתח משמעותי מהמכירות בו ● מדובר במוצר שיימכר במדפים בלבד, ולא במעדניה

עדי קייזמן /  צילום: ענבל מרמרי

העיתונות בברלין מדווחת על פרשת עדי קייזמן: "סופה של ברלין אספייר"

בסוף השבוע נכתב בהרחבה בברלין על התביעות שהוגשו נגד איש העסקים עדי קייזמן בישראל ועל המעבר המפתיע שלו ללוס אנג'לס ● לטענת העיתון "ברלינר צייטונג", קייזמן רוקן מתוכן את פעילות החברות המקושרות ל"ברלין אספייר"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

שר האוצר כ"ץ הקפיץ את מניות הנדל"ן בבורסה בעד 13%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הבנקים עלה ב-1.6% ● אינפימר המשיכה ליהנות מההסבה לתחום הקנאביס ● פסגות: "התוכנית הכלכלית אינה מכילה צעדים להאצת הפעילות הכלכלית, אלא נועדה בראש ובראשונה לתת לציבור אויר לנשימה"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

קיצוץ מס רכישה למשקיעים הוא סוף לחגיגת הנדל"ן של הזוגות הצעירים

אם יש מסר שמועבר בימים הללו לשוק הוא שנגמרו ימי הסובסידיות וההוזלות והתנאים הנדיבים, השוק יהפוך תוך זמן קצר לשוק לבעלי אמצעים בלבד ● ומה עם הזוגות הצעירים? לפחות לתקופה הקרובה המשימה החשובה היא לשרוד את המשבר, לא לרכוש דירה

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

"שוק הנפקות האג"ח מאוד חד וזריז: החברות מנסות לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הודעת בנק ישראל"

התוכנית של בנק ישראל לבצע רכישות בשוק החוב הקונצרני הקפיצה את המדדים, והובילה לגל הנפקות בזק לגיוס של כ-1.5 מיליארד שקל בסך הכול ● פעילים בשוק: "זו תופעה ייחודית שמהיום למחר כל כך הרבה חברות מנפיקות בבת אחת"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

לשכת התעסוקה: מספר דורשי העבודה החדשים גבוה מהיקף החוזרים מחל"ת

מהעדכון האחרון ביום חמישי ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 1,250 דיווחים על חזרה לעבודה ובמקביל נרשמו 2,843 דורשי עבודה חדשים ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 847,968 דורשי עבודה, מהם 576,164 בחל"ת