גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל המכשולים בדרך לפטור ממע"מ על דירות חדשות

פקידי האוצר מתנגדים: "הצעת החוק עלתה בעבר. ממצאי הבחינה העלו כי פטור ממע"מ על דירה ראשונה יעלה 3 מיליארד שקל למדינה ולא יבטיח ירידת מחירים"

1. אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי "יתערב אישית" במשבר הדיור, ואחרי שנתניהו גם כינס שלשום (ב') בערב, אד הוק, ישיבה בהשתתפות השרים הרלוונטיים, נגידת בנק ישראל ועוד, שר האוצר יאיר לפיד ידע שהוא מוכרח למהר לשלוף ראשון.

בשבועות האחרונים מצוקת הדיור מטרידה את יאיר לפיד מזווית מאוד מסוימת: איך, בסבך האינטרסים של שלל המושכים בחוטים, ניתן לייצר פתרון שיזכה אותו בכל הקרדיט. כשבנימין נתניהו מפה ואורי אריאל משם, ואפילו שר הפנים גדעון סער כבר למד להפריח הבטחות נדל"ניות (השבוע הוא יאשר סופית את רפורמת הפרגולות שלו), לפיד ידע שהוא מוכרח להגיע לקבינט הדיור בשבוע הבא כשהכותרות כבר נכתבו והוא הוא האיש הנישא על גלי התהילה.

בלוני הניסוי נבנו בהדרגה: לפני שבועיים הכריז עיתון אחד על התוכנית של משרד האוצר לפתרון מצוקת הדיור: מענק לרוכשי דירה בגובה 100 אלף שקל. עבר שבוע וסיפור המענק לא ממש התרומם. התברר שמענקים עדיין מזוהים יותר מדי עם פריפריה ועם מצוקה, והם ירדו די מהר מהשולחן.

אז פורסם בעיתון אחר שהאוצר יביא לקבינט את פתרון "מחיר המטרה" - שיווק אלפי דירות במחיר גג מוסכם ומופחת. אבל גם מחיר המטרה לא ממש תפס, מה גם ששר השיכון כבר התבטא יותר מדי בעניין וקשה היה לשכנע את הציבור ששיווק דירות זה גם התחום של משרד האוצר.

אז הבוקר חזר שר האוצר אל המנדט הכי בטוח שלו. הוא הרי אחראי על הכנסות המדינה ממסים, שעומדות על למעלה מ-200 מיליארד שקל בשנה. באמצעות עיתון הבית שלו, הכריז שר האוצר כי יביא לקבינט הדיור הצעה לביטול המע"מ לרוכשי דירה ראשונה. הבוקר כבר היו עסוקים במשרד האוצר בעיקר בהאזנה דרוכה לרדיו וגלישה באתרי האינטרנט, כדי לראות שהעניין תפס. יש תוכנית. לכולם ברור שהיא של שר האוצר. ראש הממשלה ושמונת השרים החברים בקבינט הדיור יאלצו להוריד את הראש ולקבל אותה בהכנעה.

על הדרך, לפיד גם התעמת עם "פקידי האוצר", מה שכמובן תורם עוד יותר לפופולאריות של שר אוצר שסוף סוף זונח את נעריו ויורד אל העם. על הדרך, גם נגנזה השבוע הצעה להכביד עוד על המשקיעים באמצעות העלאת מס הרכישה ל-10% (לעומת 5% מיסוי במדרגה הראשונה כיום), צעד שעליו רמזה נגיד בנק ישראל קרנית פלוג בראיון לערוץ 2 בסוף השבוע ("בהחלט יש מקום למיסוי של משקיעים") ולמעשה חיסלה את הסיכוי שהמהלך יקרום עור וגידים לאחר שהוא יצא מפיה, ללא תיאום עם השר לפיד.

2. ולעצם העניין: מחוסרי הדירה, אלה שחיכו על הגדר בזמן שמחירי הדירות הלכו והתרחקו מהם חודש אחרי חודש, מרגישים סוף סוף משב של תקווה.

מי שייכנסו לקריטריונים של לפיד צפויים לגזור קופון של כ-200 אלף שקל בממוצע לדירה. ההון העצמי (25% לפחות משווי הדירה) שהם יצטרכו לגרד עבור דירה של מיליון שקל יקטן בכ-50 אלף שקל, ואולי סוף סוף הם יגשימו את החלום לדירה.

קבלני הדירות מרגישים גם הם בעננים: אחרי תקופה רגועה יחסית, ודאי באזורים עתירי מנופים ותחרות, פטור ממע"מ ללא ספק יביא לזינוק בביקושים. כך למשל קרה ממש לא מזמן בירושלים, שם נקבע מענק שעמד על 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה, חדשה או יד שנייה, והוא אכן הגדיל את קצב הרכישות בעשרות אחוזים. ובגלל שמדובר על מע"מ בשיעור אפס (ולא על פטור ממע"מ), הקבלנים גם יוכלו להזדכות על מע"מ התשומות, כך שהרווח שלהם בכל מקרה מובטח.

לזכותו של לפיד גם ייאמר שהוא גיבש תוכנית שמנסה לנטרל את מוקשי הקואליציה. "מיצוי כושר השתכרות", הקריטריון המפורסם שהצית מלחמות בממשלה הקודמת כשקבע ששני בני הזוג מוכרחים להיות אנשים עובדים, ירד מהפרק. מנגד, הוא ידע שחובת שירות צבאי תדבר כמובן אל אנשי הימין, ואילו הערבים והחרדים ממילא לא נמצאים בממשלה.

ויחד עם זאת, עם כל הכבוד למחוסרי הדירות (אלה ששפר מזלם והם מסוגלים להביא הון עצמי של מאות אלפי שקלים ולהתחייב למשכנתא של עשרות שנים קדימה) ולקבלנים, כדאי לזכור שאין מתנות חינם.

נחזור למה שאמרו לנו במשרד האוצר לפני שנה, כשההצעה לפטור ממע"מ יצאה מפיו של שר הבינוי והשיכון: "מדובר בהצעת חוק שעלתה כבר בעבר על ידי מספר רב של חברי כנסת ונבחנה פעמים רבות. ממצאי הבחינה העלו כי פטור ממע"מ על דירה ראשונה יעלה 3 מיליארד שקל לקופת המדינה ולא יבטיח ירידת מחירי הדירות" (אפריל 2013).

האם המהלך בכל זאת שווה לנו - הקופה הציבורית היא של כולנו - 2 מיליארד שקל (הוצאנו הרי ערבים, חרדים, זוגות ללא ילדים ורווקים מהמשחק וחסכנו מיליארד שקל)? התשובה תהיה חיובית רק בתנאי שאכן יתחולל פה מומנטום אמיתי.

הכוונה במומנטום אמיתי היא שהקבלנים לא יתמוגגו מהביקוש, יעלו מחירים ויגזרו את כל הרווח לעצמם. ושכל השוק - יותר מ-90% מהעסקאות מתבצעות על ידי רוכשים שאינם נכללים בתוכנית החדשה - יישר קו במהירות עם מציאות המחירים החדשה ולא חלילה יתמודד עם עליית מחירים שנובעת מגל ביקושים מצד רוכשי דירה ראשונה.

אפשרי? כן. פשוט? ממש לא. בכל מקרה, מול הדגל השני שמרים שר האוצר יאיר לפיד, הקמת שוק של 150 אלף דירות להשכרה, אנחנו בוחרים בלי למצמץ בכלל בפתרון המע"מ. הרבה יותר ריאלי, הרבה יותר זול לקופת המדינה (במכרז הבודד עד כה לשכירות מפוקחת, פרויקט ברעננה שיכלול 238 דירות - 25% מהן במחיר מפוקח, ויתרה המדינה בבת אחת על אובדן הכנסות בקרקע ומסים של כ-200 מיליון שקל).

3. רק דבר אחד אפשר לומר בוודאות: מהר זה לא יהיה.

הדרת החרדים והערבים מהתוכנית החדשה צפויה ללא ספק להעסיק את שופטי בג"ץ; ועדות הכנסת וחברי הכנסת יעלו שפע של הערות ודרישות חדשות לפני האישור בכנסת ובממשלה, כמו למשל שמשפחה עם מספר ילדים תקבל עדיפות כלשהי על משפחה עם ילד אחד (בדיוק בשם אותו היגיון שקבע כי זוג ללא ילדים לא יזכה בתוכנית החדשה לשום הטבה); שר השיכון והבינוי כבר הודיע שידרוש שגם מחליפי דירה יהיו חלק ממסלול הפטור ממע"מ; השמאי הממשלתי יידרש לקבוע מהו המחיר למ"ר שמגדיר מיהן הדירות שנכללות בהטבה (מחיר שלא עובר את הממוצע באותו אזור) ויעורר כמובן סערה; וברשות המסים כבר יתחילו לשבור את הראש איך להתמודד עם "עסקאות מפוצלות" - תשלום על הדירה בנפרד ועל הריהוט בנפרד וכיוצא באלה - שינסו להכניס דירות יקרות לרף המחיר שקבע השמאי ועוד ועוד.

ובינתיים, עניין של כמה חודשים לא מבוטלים, שוק הדיור יקפא. גם מי שקנה בימים האחרונים דירה חדשה מחפש כעת את הסעיף שמאפשר לו לברוח מהעסקה. מי שתכנן לקנות דירת יד-שנייה יעדיף גם הוא לחכות - ודאי כשמבטיחים לו שאו-טו-טו דירה חדשה תימכר בהנחה של 18% ותסגור את הפער מול דירה ישנה.

אבל בשורה התחתונה, בפעם המי יודע כמה נאמר שכל משחקי המיסוי והתמריצים לא יהיו שווים אם הם לא ילוו בגל אמיתי של מכרזים חדשים לדירות. שיווק של עשרות אלפי דירות חדשות, עם או בלי מחיר מטרה מסובסד, שיאלצו כעת להתמודד גם עם גידול בביקוש מצד קוני דירה ראשונה.

כי עם כל הכבוד לניסיון לשלוט בתיאבון היזמים להעלות את המחיר באמצעות הגבלות שיקבע השמאי הממשלתי, התחרות הייתה ונשארה הכלי האפקטיבי ביותר לשחיקת הרווח היזמי ולהוזלת מחיר של כל מוצר.

רק כשההיצע יעלה על הביקוש, נוכל לדעת שאכן כל הפטור ממע"מ מגיע לכיס של קונה הדירה.

עיקרי התוכנית של לפיד

עוד כתבות

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

הפורום מכונס סביב יום השואה הבינלאומי, הקבוע ל-27 בינואר, כיוון שזה הוא היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ מדי הנאצים בינואר 1945 ● במהלך השעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך. אילו ערים בפנים?

מחר תיפתח ההרשמה להגרלה העשירית של מחיר למשתכן, שתכלול למעלה מ-2,500 יחידות דיור ב-12 יישובים ברחבי הארץ

נוסעים בתור למיזם "נעים לסופ"ש", בשבת בתל אביב / צילום: כפיר סיון

מודיעין משיקה: שירות הסעות חדש בסופי שבוע

השירות יצטרף למערך ההסעות "נעים בסופ"ש" אותו השיקו לפני כחודשיים מספר עיריות בגוש דן ● שירות קו מודיעין-תל אביב פעל עד כה רק בשישי בערב, ויורחב החל מסוף השבוע הקרוב גם לימי שבת בין השעות 10:00-16:00

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

עליות שערים במדדים בתל אביב; שפיר הנדסה קופצת ב-6%; שיכון ובינוי ב-4%

טבע בולטת בירידות של 1% ● מניית סאמיט מזנקת יותר מ-7% במחזור גדול מהרגיל; אלוני חץ וגב ים מרכזות עניין ● הבורסות בעולם מתאוששות לאחר הירידות אמש בעקבות חששות מהתפשטות נגיף הקורונה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

שפיר ואוריין זכו במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל

לפי תנאי המכרז, הקבוצה המשותפת תתכנן, תקים ותפעיל את מרכז ההספקה החדש לתקופה של 26 שנים ● למכרז הוגשו חמש הצעות מטעם כמה מהחברות הגדולות בישראל

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו, ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%