גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרנות האקטיביות - אסטרטגיית הגידור הטובה ב-2013

קרנות המתמחות ב-Event Driven מחפשות עיוותי מחיר שנוצרים כתוצאה משינויים אסטרטגיים

התנהלותו הנועזת של ביל אקמן, הבעלים של קרן הגידור הניו יורקית Pershing Square, הותירה רבים פעורי פה. אשתקד פתחה הקרן שבניהולו פוזיציית חסר (שורט) בהיקף של כמיליארד דולר, על מניית חברת תוספי התזונה הרבלייף (סימול: HLF). בהמשך לכך העסיקה הקרן לוביסטים, בעלות של כרבע מיליון דולר, כדי שיפעלו באופן יזום כנגד החברה ויטענו כי פעילותה גובלת בפלילים.

אקמן טוען שהמודל העסקי של הרבלייף הוא פירמידת רמייה, וכי היא מנצלת את בני המיעוטים בארה"ב לרעה כדי להעשיר בעיקר את עצמה. באחרונה נראה כי היוזמה בה נקט נושאת פרי - רשות הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC) הכריזה על פתיחת חקירה כנגד הרבלייף, ומתחילת השנה מנייתה נחתכה בכ-30%, במהלך שממנו Pershing Square עשתה קופה יפה.

אקמן אמנם נחשב לחריג ונועז, אך הוא אינו היחיד בקרב קבוצת קרנות הגידור, המיישם באופן אקטיבי ויזום אסטרטגיה מונעת אירועים (Event Driven), וזו זוכה באחרונה לפופולריות הולכת וגדלה.

קרנות המתמחות ב-Event Driven מחפשות מצבים, שבהם נוצרים עיוותי מחיר כתוצאה משינויים אסטרטגיים כגון מכירת נכסים, מיזוגים ורכישות, מאבקי שליטה, פיצול פעילויות, שינוי במבנה המאזן ועוד. קרנות אלו קיימות כבר זמן רב, אך השינוי הבולט שחל בהן בשנה החולפת, הוא שבמקום לחכות לשינוי שיקרה, החלו רבות מהן לחתור באופן יזום ואקטיבי ליצירת שינוי אסטרטגי בחברות שבהן הן משקיעות - קרנות אלו נכנסות לקטגוריה המכונה "Event Driven Active".

חברת דירוג האשראי Moody's (המיוצגת בישראל על ידי מידרוג), טוענת במחקר שפרסמה החודש, כי בשנים 2011-2013 נספרו בקרב החברות שאותן היא מדרגת כ-608 מקרים של אקטיביזם מצד משקיעי מיעוט, אשר ניסו ליצור שינוי אסטרטגי יזום בפעילות החברה.

1.5 טריליון דולר מזומן

ברור הוא שלא כל האקטיביסטים מנסים כמו אקמן להרוויח כסף מניסיון לחסל חברה. רובם ככולם מסתפק במינוי של דירקטורים מטעמם, כדי לפעול מתוך דירקטוריון החברה לקידום אג'נדה שתמקסם עבורם את התשואה על ההשקעה. או אז הם ידרשו לרוב לייעל את מבנה ההון באמצעות חלוקת דיבידנדים ורכישה חוזרת של מניות (Buy Back), או לפצל פעילויות ונכסים כדי להגדיל את חלוקת הדיבידנד. מה שבעיקר מניע אותם הוא ערימת מזומנים ענקית, בהיקף של כ-1.5 טריליון דולר, הנמצאת בחשבונות הבנק של חברות אמריקאיות מהמגזר החוץ-בנקאי ובעיקר בטכנולוגיה.

כך למשל, אשתקד רכש האקטיביסט קרל אייקן כ-10% ממניות חברת המחשבים דל, מתוך כוונה לקדם חלוקת דיבידנד גדול קודם מכירת החזקות הציבור בחברה למייסדה, מייקל דל. בנוסף רכש אייקן מניות אפל, בניסיון מתוקשר היטב לקדם מהלך של רכישת מניות חוזרת אצל החברה, שבקופתה שוכבים כ-147 מיליארד דולר במזומן.

תשואה של 18%

למרות שמהלכי קרנות הגידור המתמחות ב-Event Driven אינם זוכים לחשיפה התקשורתית אשר לה זוכה אייקן, היקף הנכסים המנוהל בהן עמד בסוף 2013 על כ-541 מיליארד דולר. על פי חברת המחקר Evestment, זוהי קבוצת קרנות הגידור השנייה בגודלה (לאחר קבוצת הקרנות המתמחה באסטרטגיית Long Short Equity).

קרנות Event Driven הניבו ב-2013 תשואה שנתית ממוצעת של 12.65%, והקטגוריה של קרנות Event Driven Active הניבה תשואה של 18.13% - מה שלמעשה מכתיר את האחרונה כאסטרטגיית הגידור הטובה ביותר לשנת 2013. ביניהן אגב מצויות שתי האסטרטגיות שסקרנו כאן בכתבות הקודמות בסדרה, Long Short Equity עם תשואה שנתית של 15.75% וקרנות להשקעה בחברות במצוקה (Distressed) עם 13.8% ב-2013.

כעת נראה, כי הביצועים הטובים של האקטיביסטים ב-2013 יכולים לייצר עבורם לקוחות נוספים ב-2014. מתוך סקר שערך בתחילת השנה בנק ההשקעות השוויצרי סוויס בנק, עולה כי הלקוחות המוסדיים של הבנק עשויים להפנות ב-2014 סכום של כ-300 מיליארד דולר לטובת השקעה בקרנות גידור בכלל, ובקרנות Event Driven Active בפרט; וזאת על חשבון הקטנת החשיפה שיש להם לשווקים מתעוררים.

היעדים העיקריים

ההצלחה של האקטיביסטים אף לא נעלמה מחברת דירוג האשראי מודי'ס שבמחקר שפרסמה לפני מספר ימים, נטען כי האקטיביזם של בעלי מניות מהציבור צובר תאוצה, וכי ברוב המקרים הם מצליחים ליצור שינוי הפועל לרעת בעלי איגרות החוב. בחברת הדירוג מסמנים את החברות מתחומי הטכנולוגיה, הפרמצבטיקה, האנרגיה והקמעונאות כמטרות עיקריות עבור פעילות אקטיביסטית ב-2014.

מגזר הטכנולוגיה מושך את האקטיביסטים, כאמור בשל ערימת המזומנים הגדולה שלו והקמצנות שגילה עד כה בחלוקת דיבידנד. במודי'ס מעריכים, כי מיקרוסופט (MSFT) ו-HP (HP) הן יעד ברור לפעילות אקטיביסטית בשנה הקרובה.

עד כה, אומרים במודי'ס, שימשו חברות תרופות כמטרות ראשיות לפעילות אקטיביסטית, וזאת בשל קופות מזומנים דשנות לצד שווי שוק שהידרדר בשל פקיעה צפויה של פטנטים על תרופות בלוקבסטר (רבות מכר). במודי'ס צופים, כי פעילות האקטיביסטים בקרב חברות התרופות תימשך אל תוך 2014, ומסמנים את Forest Labs (FRX), Alere (ALR) ו-Hologic (HOLX) כמטרות עיקריות לפעילות אקטיביסטית.

בתחום האנרגיה והגז מזהים במודי'ס פוטנציאל השבחה לבעלי המניות, הנובע מפיצול או מכירה של נכסים ריאליים, ואומרים כי הפעילות האקטיביסטית במגזר חברות זה נובעת גם מכך שחלק מהחברות מתאפיינות במשטר תאגידי חלש. Chesapeake Energy (CHK), Hess Corp (HES) ו-Transocean (RIG) מסומנות כמועמדות ראשיות לפעילות אקטיביסטית.

לפי מודי'ס, בתחום הקמעונאות קיים מספר רב של חברות קטנות ובינוניות בעלות מספר תחומי פעילויות, אשר אותן ניתן לפצל, ונכסי נדל"ן לא משועבדים, שאותם ניתן למכור; ומציינים את Sotheby's (BID), Office Depot (ODP) ו-Safeway (SWY) כמטרות פוטנציאליות לפעילות אקטיבית של קרנות גידור במהלך 2014.

הדוגמאות של מודיס למטרות לפעילות אקטיבית

עוד כתבות

מעבדה לבדיקת קורונה / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

"הקורונה לא תייקר את ביטוחי הבריאות אך תקשיח תנאי הפוליסות"

סוכן הביטוח רני ארליכזון, המשיק בימים אלה מערכת אינטרנטית להשוואת ביטוחי בריאות, בשם מבט: "תחום הביטוח אפוף ערפל כבד שהביא למצב של חוסר הבנה וחוסר בידע אמיתי"

כוחות ההצלה הקזחיים מפנים את הריסות המטוס / צילום: ועדת החירום של משרד הפנים בקזחסטן

סיכום תאונות התעופה ב-2019: ירידה במספר התאונות ביחס ל-2018, אולם עם 240 קורבנות

שנת 2019 הסתיימה עם 53 תאונות אוויריות - 8 מתוכן הוגדרו כתאונות קטלניות שגבו את חייהם של 240 בני אדם, רובם נהרגו ב-3 תאונות

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ערכות בדיקת הקורונה מסין בדרך לרשות הפלסטינית ועזה

AID GENOMICS, הפועלת בשת"פ עם התאגיד הסיני BGI, הודיעה על הקמת "מעבדת ענק לביצוע 3,000 בדיקות קורונה ביום לתושבי עזה והרשות הפלסטינית" ● בימים האחרונים יוזמה דומה של מיי הריטייג' בשיתוף BGI הוקפאה ע"י משרד הבריאות ללא נימוק

אנשי הצוות הרפואי במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בפדלונה, ברצלונה, מנסים להציל חולי קורונה במצב קשה / צילום: Anna Surinyach, Associated Press

מהראשונות בעולם: ישראל תבצע ניסוי קליני בתרופה יפנית נגד קורונה

התרופה אביגן נבחנת לטיפול במחלת הקורונה בשלביה הראשונים וכעת נבדק האם ביכולתה לקצר את משך המחלה ולמנוע הידרדרות למצבים קשים ● הניסוי, שיתבצע ב-80 חולים בבתי החולים הדסה ואיכילוב, צפוי להתחיל בשבועות הקרובים

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: קשה לסרב למעסיק, אבל לעובדים אסור לקחת חלק בהונאה

מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בזמן משבר הקורונה, ובכל זאת דורשים מהם להמשיך לעבוד - הם עבריינים ● לעובדים יש עילת תביעה נגד המעסיק

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

מנדלבליט מוסיף כי "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

החברות הסלולריות יקבלו דחייה בתשלום אגרות התדרים

הדחייה בתשלום היא לסוף הרבעון השני, ונועדה להקל במעט על המצוקה התזרימית של החברות בעקבות משבר הקורונה

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם הורה להחזיר את ניידות המספרים לפעולה מלאה

לאחר שנשקלה האפשרות להמשיך בהגבלות על הפעילות השיווקית בתחום הניידות, ולאחר שהתברר בשיחות עם החברות כי הניידות נמצאת תחת שליטה, ואין סכנה לרציפות התפקודית עקב כך – הוחלט על חזרה מלאה של ניידות המספרים לפעילות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 5% לאחר הורדת הריבית

מדד ת"א 35 זינק ב-4.88%%,  מדד ת"א 90 קפץ ב-5.5% ומדד הבנקים עלה ב-2.2% ● לפי הערכה מעודכנת של חטיבת המחקר של בנק ישראל, המשק רשם צמיחה שלילית של 5% ברבעון הראשון

סוניל יו, מדען הסייבר הראשי של בנק אוף אמריקה / צילום: YL Venture

מדען הסייבר הראשי של בנק אוף אמריקה מצטרף לקרן YL Venture

סוניל יו יסייע ליזמים בפיתוח הרעיונות ובמציאת הזדמנויות עסקיות חדשות ● יו מכיר את הקרן מקרוב, לאחר שהשתייך לצוות היועצים שלה

סינגפור בתקופת הקורונה / צילום: AP

סינגפור מתמודדת עם גל שני של קורונה: הודיעה על סגירת מקומות עבודה

הודעת סינגפור מאותתת על כך שאפילו מדינות שהגיבו מוקדם והאסטרטגיות שלהן נתפסו כטובות ביותר בעולם, חוזרות לסגרים ולבידוד ● הרשויות בסינגפור מזהירות שהמשבר יימשך כנראה עד סוף השנה, ואולי גם ב-2021

יפעת שאשא–ביטון / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי שבוטלו, כנסי מידע לזוכי מחיר למשתכן מתחדשים - באינטרנט

במשרד השיכון הודיעו שבשלב זה יחודשו כנסי המידע, כשבעתיד נבדקת האפשרות לבצע הליך של בחירת הדירות, גם כן באמצעים מקוונים

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"פיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות מעולם לא היה חשוב יותר, גם הזהב יכול להיות שימושי"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי "רוב הנתונים הכלכליים מבוססים על סקרים, וצריך להיות אדם מאוד יוצא דופן כדי למלא סקר כשהכלכלה מושבתת" ● בינתיים, ב-UBS ממליצים "ניטרלי" על שוק המניות הגלובלי ו"משקל עודף" על אג"ח חברות בדירוגים גבוהים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

יותר מרבע מהמדינה מובטלים: מעל מיליון דורשי עבודה בישראל

עד השעה 17.00 נוספו היום 3,538 דורשי עבודה חדשים ●מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,053,538 בני אדם

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP

מספר המקרים בארץ עלה ל-8,904; 670 החלימו; 57 נפטרים

מתוך המקרים יש 7,841 במצב קל, 197 במצב בינוני, 140 במצב קשה, כשמתוכם 109 מונשמים ● צניחה של 80% במספר התיירים שפקדו את ישראל במרץ

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

איך מזהים פייק ניוז ובדיקות קורונה במקדונלד'ס: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

משכנתאות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

בנק ישראל: גידול באשראי הבנקאי ויציבות לכאורה בריביות במרץ

בנק ישראל: "מאז החל המשבר, במהלך חודש מרץ, העמידה המערכת הבנקאית אשראי בהיקף של כ-24 מיליארד שקל נטו" ● במהלך חודש מרץ המערכת הבנקאית דחתה לכ-200 אלף מלקוחותיה תשלומים בסך של כ-3.3 מיליארדי שקל

שטרות ישראלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה צפוי להיות השווי של מיליון שקל בעוד 10 שנים ב-3 ניירות שונים?

האם השווקים הפיננסיים בישראל יצאו משיווי משקל? ● מה כדאי לרכוש כיום לטווח ארוך: אג"ח ממשלת ישראל, אג"ח בנקאיות או מניות בנקאיות? מה תעשה השקעה בת מיליון שקל בעוד 10 שנים?

יקי בריגה, הבעלים של חברת בריגה / צילום: איל יצהר, גלובס

"מה שלא קנו החודש, ישלימו בחודש הבא": יזם הנדל"ן האופטימי יקי בריגה בראיון

מגפת קורונה? סחרור מוחלט במשק? היזם יקי בריגה לא מודאג, ובטוח שגם תוך כדי הסגר אנשים ימשיכו לקנות דירות ● ראיון אופטימי