גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מציעים מועדוני הלקוחות של סוכנויות הנסיעות?

לא רק רשתות המזון או האופנה - גם איסתא, אשת טורס, קשרי תעופה וסוכנויות נסיעות אחרות מתחזקות מועדוני לקוחות ■ "גלובס" בדק אילו הטבות והנחות מקבלים חברי המועדון ■ וגם: תמשיכו להתמקח על מחיר החופשה

כמו בכל ענף, גם בתיירות הולך ומתפשט נושא מועדוני הלקוחות, שמטרתם לייצר נאמנות ע"י מתן הנחה לחבריהם. הוותיקות בתחום הן כמובן חברות התעופה המפעילות מועדוני נוסע מתמיד, אך הן מזמן לא לבד. לפני מספר חודשים פרסמנו כאן כתבה על מועדוני לקוחות של בתי מלון המציעים - תמורת דמי הצטרפות של 250 ל-300 שקל לאדם או למשפחה (משתנה מרשת לרשת) - הנחה של כ-10%-15% בהזמנת חדר או טיסה לאילת או לחילופין צבירת נקודות שניתן להמיר ללינות חינם וכ-10%-20% הנחה על טיפולי ספא ושירותי אקסטרה נוספים במלון.

ישראלים רבים נהנים מהנחות קבועות בתחום הנופש באמצעות מועדוני לקוחות כמו מועדון "חבר", הוט ו"טוב", ומהטבות הניתנות לוועדי עובדים.

אבל לצד כל אלה מפעילות גם סוכנויות הנסיעות מועדוני לקוחות. אלה, כך מתברר, מציעים הנחות משמעותיות של עד 30%. אלא שההנחות ניתנות בעיקר מחוץ לעונה (בחורף ואחרי חגים) ולטיסות שכר ולא לטיסות סדירות. בשיא עונה, ההנחות ניתנות לרוב בעסקאות של הרגע האחרון. "כשסיטונאי נתקע עם מושבים פנויים במטוס שחכר, יש לו אינטרס למכור בהנחה כי כל מושב שלא מושיבים עליו אדם זה הפסד כסף", אומר אילן שלו, מנהל שיתופי פעולה מסחריים ב"קווי חופשה".

עוד מתברר, שמרבית מועדוני הלקוחות האמורים משתייכים לסיטונאי תיירות ולא לקמעונאים. "בניגוד לקמעונאים, לסיטונאים יש גמישות גדולה יותר לשחק עם גובה ההנחה, כי הם מתנהלים ישירות מול הספקים ומדלגים על גורם מתווך בדרך שגוזר את חלקו", מסבירים סיטונאים עמם שוחחנו. כך או אחרת, המניע העיקרי שלהם הוא שימור לקוחות. "יותר זול לנו לשמר לקוח קיים מאשר לייצר לקוח חדש ולשם כך הומצא מועדון הלקוחות", הם אומרים.

קווי חופשה

רישום חינמי באתר ואתם חברים במועדון הלקוחות הדיגיטלי של סוכנות הנסיעות קווי חופשה המונה כ-100 אלף חברים המקבלים דיוור אלקטרוני דו-שבועי עם הצעות שונות המגלמות הנחות.

אילו הנחות? עד 25% הנחה במבצעי רגע אחרון ו-10%-15% הנחה ליעדים שונים מחוץ לעונה או במסגרת מבצעי הרשמה מוקדמת. "כשצריך לתת דחיפה חזקה למכירות, אנחנו מפעילים את הכוח של מועדון הלקוחות", אומר שלו מקווי חופשה. הטבה נוספת היא הגרלה חודשית בה יכולים להשתתף לא רק חברי המועדון אלא גם החברים של קווי חופשה בפייסבוק (כ-18 אלף).

"מגרילים זוג כרטיסים למשחק של ברצלונה או נופש בכרתים. כל פעם משהו אחר". כך או כך, ההנחות וההטבות ניתנות לדברי שלו "אך ורק על מוצרים שהם מא' עד ת' שלנו. למשל טיסה במטוס שחכרנו או חדרים בבית מלון שהתחייבנו למלא או לחילופין במקומות בהם יש לנו שירותי קרקע. למשל, בברצלונה וברלין שם אנחנו יכולים לצ'פר לקוחות בדברים קטנים כמו סיור חינם באתרים מרכזיים".

אשת טורס

גם כאן, רישום חינמי באתר החברה ואתם חברים במועדון הלקוחות הדיגיטלי של סוכנות הנסיעות אשת טורס המונה כ-120 אלף חברים המקבלים דיוור שבועי לדוא"ל.

אילו הנחות? במעמד ההרשמה מקבלים 2% הנחה על מחיר חופשה המוזמנת דרך אתר החברה (בנוסף ל-5% הנחה הניתנים ממילא למזמינים בדרך זו) ו-5% הנחה למי שמזמין במוקד הטלפוני. כמו כן, אחת לשבוע החברים מקבלים הצעת מחיר המשקפת, כך טוענת גלית זכאי, מנהלת השיווק של החברה, הנחות של 20%-30% לחבילות בתאריכים וליעדים מסוימים. "כסיטונאים יש לנו יכולת לבצע רכש מיוחד. כלומר, לחכור מטוס או להתנהל ישירות מול בית המלון בחו"ל ולבנות מחיר קבוצתי לטובת חברי המועדון. בניגוד לקמעונאים, אין לנו מתווך בדרך שגוזר את חלקו". עוד לדבריה, ההנחות ניתנות על פי רוב במקרים בהם נותרו מושבים פנויים במטוס ויש צורך למכור אותם כדי לא להפסיד כסף או ביעדים בהם החברה מתחייבת למלאים גדולים או לחילופין במועדים אטרקטיביים פחות. "היום למשל אנחנו מנסים לעודד יציאות אחרי פסח", אומרת זכאי.

איסתא

רישום חינמי באתר החברה וגם אתם חברים במועדון הלקוחות הדיגיטלי של סוכנות הנסיעות איסתא המונה כ-230 אלף חברים המקבלים אחת לשבוע דיוור לדוא"ל עם הצעות המגלמות הנחות על מוצרי איסתא.

אילו הנחות? הנחה של 20%-30%, הניתנת, לדברי רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של החברה, במידת הצורך ובהתאם למספר מקומות פנוי. "למשל, אם נשארנו עם 20 מושבים פנויים בטיסה שיוצאת מחר לברצלונה, נציע אותם בהנחה לחברי המועדון ומה שיישאר לציבור הרחב". לדבריו, כך זה עובד גם עם בתי מלון בארץ. "מלון שנתקע עם חדרים פנויים, פונה אלינו ואנחנו מדוורים אותו בהנחה לחברי המועדון שלנו". כך או כך, מדובר במספר מקומות מוגבל מאוד ביחס למספר חברי המועדון בסוכנויות השונות. "נכון שמדובר בפירור אך עד היום לא נתקלנו בהיסטריה. כלומר, שמעט המקומות נחטפו תוך חצי שעה ואנשים כעסו למה נגמר. בתיירות קשה להניע אנשים לפעולה. זה לא כמו סייל בפוקס. חופשה, זה לתכנן ולהיערך' לקחת חופש".

במקביל, איסתא מפרסמת באתר האינטרנט שלה שחבריה בפייסבוק יכולים לחסוך עד 50% ממחיר השוק. האומנם? קרסו מגיב: "כדאי להירשם לכל מה שאפשר כי אתה אף לא יודע איפה החברה תתפוס אותך עם מבצע נקודתי משתלם. 50% זה נדיר מאוד, ולרוב ההנחות היותר משתלמות מוצעות לחברי מועדון ולא לחברים שלנו בפייסבוק".

קשרי תעופה

קשרי תעופה, מקבוצת מועדון קלאב 365 של המשביר המונה כ-600 אלף בתי אב, מציעה לחברי המועדון הנחות משתנות. ההצטרפות למועדון כרוכה בתשלום של 95 שקל.

אילו הנחות? 7% הנחה קבועה על טיסות שכר, חלק מטיסות לואו קוסט, בתי מלון בארץ ובחו"ל, חבילות נופש, השכרת רכב ועוד. אין הנחות על טיסות סדירות. מאידך, על חבילות ייחודיות כמו חבילות סקי, ספורט, הופעות וטיולים מאורגנים ההנחה הקבועה עומדת על 3%. חברי מועדון המזמינים חופשה דרך אתר האינטרנט של החברה, מקבלים בנוסף ל-7%, הנחה נוספת של 5% הניתנת לכל מי שמזמין באתר. לדברי ניר מזור, מנהל אגף השיווק, יש גם מבצעים נקודתיים של עד 20% הנחה חמש פעמים בשנה. "כרגע אנחנו מציעים לחברי המועדון שלנו 12% הנחה על כל חבילות הנופש בשבוע שלפני פסח".

גם על מחיר החופשה אפשר להתמקח

לא רק עגבניות בשוק אפשר להוזיל ע"י מיקוח, גם מחיר חופשה. אמנם ההנחה אינה גדולה, אך תמיד עדיף לנסות ולקבל אותה מאשר לוותר מראש ולשלם מחיר מלא.

כך למשל, בשיחות שערכנו עם מספר מוקדי מכירות של סוכנויות נסיעות שונות, השגנו הנחות של 1%-3% ממחירי המחירון הרשמיים ליעדים שונים באירופה ובעיקר לנופשונים באגן הים התיכון.

גורמים בענף מסבירים שהמרווחים בענף הם כאלה שלא מאפשרים מתן הנחות גדולות יותר בכלל ובעונות שיא בפרט. יחד עם זאת, הם אומרים, אין דבר כזה לא לתת הנחה ללקוח שמתמקח על מחיר. "רוב הלקוחות שלנו יוצאים עם הנחה כלשהי. רובם לא משלמים את מחיר המחירון הרשמי", מודה סוכן נסיעות בכיר המעדיף להישאר בעילום שם. לדבריו, הצרכן הישראלי הוא צרכן נבון שמשווה מחירים לפחות בשניים-שלושה מקומות, לפני שהוא סוגר עסקה. "וכדי להשאיר אותו אצלנו, אנחנו מוכנים לוותר לו על 15-20 דולר".

סוכן אחר, שגם הוא מעדיף להתבטא בעילום שם, מוסיף: "אנחנו לא מתנדבים לתת הנחות, אבל לקוח שבא אלינו אחרי שהשווה מחירים ומתמקח - יקבל הנחה כי התחרות מחייבת". עוד לדבריו, מוקדני החברה מתודרכים לא להתאבד בשם התחרות, אך כן מתודרכים לתת הנחה של 2%-3% ובמקרים חריגים מאוד 5%. "הרווחיות הבסיסית שלנו כקמעונאים של חבילות נופש עומדת על כ-10%, ומשם מתחיל המשחק. אנחנו מוכנים להקטין את הרווחיות הזו שלנו ב-3% ובמקרים חריגים מאוד ב-5%. זאת, על מנת להשאיר את הלקוח אצלנו בטווח הקצר והארוך".

עוד לדבריו, "אם ביצענו מכירה בפחות מ-7% רווחיות, משמעות הדבר שמממנו את המכירה הזאת. לכן, ההנחיה היא לתת הנחה של 3% במקרים של עסקה יפה. כלומר, עסקה הכוללת לא רק טיסה ובית מלון אלא גם מוצרים נלווים כמו ביטוח והשכרת רכב. אנחנו צריכים להצדיק לעצמנו למה אנחנו נותנים את ההנחה הזאת". גורם אחר, מהמובילים בענף, מדבר על מתן הנחות של לא יותר מ-1%-2%. "המרווחים לא מאפשרים לנו יותר".

הגורמים מדגישים שבענף לא נהוג להקפיץ מחירים על מנת לייצר אשליית הנחה. "יש מחיר שוק שהוא המחיר שמוכר. אי אפשר להנדס אותו בגלל התחרות הקשה בשוק. מי שיעלה מחיר כדי לייצר אשליית הנחה ייזרק מתהליך המכירה. זה גול עצמי. אתה עלול להיתפס כשחקן יקר ואנשים לא יקנו ממך. ההנחה היא באמת הנחה, מתוך חשיבה שיווקית לחזק תקופות פחות אטרקטיביות בלוח השנה".

עוד כתבות

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

השר חיים כץ במכתב ההתפטרות: החלטת היועץ המשפטי גורמת לי עוול

"הניסיון להטיל דופי בניקיון כפי ו'להלביש' מניעים שאינם טהורים על פעילות שבלב מילוי תפקידי כחבר כנסת שבוצעה בתום לב מלא- הוא חסר יסוד ונועד לכישלון", כותב כץ הבוקר במכתב ההתפטרות שלו מהממשלה

רשידה טליב / צילום: רויטרס

טלאיב שוב מהתלת בישראל: בלי טובות, לא מגיעה בתנאים שלכם

לאחר ששר הפנים דרעי אישר כניסתה בעקבות בקשתה "לבקר את סבתא שלי", צייצה טלאיב: "ישראל מנצלת את אהבתי לסבתי כדי לסתום לי את הפה"

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

רקטה שוגרה מרצועת עזה לכיוון ישראל - ויורטה על ידי כיפת ברזל

אזעקה נשמעה בשדרות וביישובים הסמוכים לה, וצה"ל עדכן כי זוהה שיגור אחד מכיוון רצועת עזה. אין הנחיות מיוחדות לתושבים. במהלך היום הפגינו אלפי פלסטינים בגבול, ועשרות נפצעו

אורן טל, מנכ"ל אספרסו קלאב / צילום: ישראל הדרי

"זיהינו את נקודת התורפה של נספרסו, שבשביל קפה טוב לא צריך פלצנות"

עם ניצחונו בסאגה המשפטית מול נספרסו שנמשכה 5 שנים, מנכ"ל אספרסו קלאב מסביר ל"גלובס" מדוע לטעמו לא ביזו את המתחרים בפרסומת המדוברת ההיא, למה בכל זאת הורידו את הקמפיין מהאוויר, ומה הצעד הבא של החברה השולטת ב-25% מענף מכונות הקפסולות בישראל ● ראיון

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם, בית המשפט העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

יוסימיטי פארק, צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 29: גראנד פינאלה בפארק יוסימיטי

את גן העדן השארנו לסוף. יוסימיטי פארק. פסגות הסיירה נוואדה מושלגות, ומתחת נביעה מבעבעת של מים חמימים ● שכבתי לי במים המלטפים, מתעלם מהמחשבה שהקץ יבוא מחר, או מחרתיים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

האם דובוני המים שהתרסקו על הירח ניסו לברוח מבני האדם?

האנושות מתעקשת להתעלל ביצור בעל השם החמוד ביותר - "דובון מים" - וזה עוד יעלה לה ביוקר

אנתוני דה–לנואה / צילום: שלומי יוסף

מסר מקרן המטבע הבינלאומית: "הבעיה של ישראל היא לא הגירעון אלא הדמוגרפיה"

הכלכלן אנתוני דה-לנואה מקרן המטבע הבינלאומית מודאג פחות מהגירעון בישראל אבל חושש מאוד מאי השתלבותם של החרדים בשוק העבודה • מחמיא למוכנות הסייבר של ישראל אך מזהיר מפני האיומים הגלומים באפליקציות תשלום • ומעלה שאלות לגבי אמינותו של הליברה • ראיון מיוחד

עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי

מה חושב נפתלי בנט על המצע הכלכלי של עמיר פרץ ולמה הקמפיינים הפוליטיים מקרטעים

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אך גם היא התעלמה מנושא הגירעון התופח ● התגובה של נפתלי בנט לא איחרה להגיע: "יהפכו אותנו לוונצואלה" ● בינתיים, בליכוד "סומכים על נתניהו" ● פרשנות

רשידה טליב / צילום: רויטרס

לאחר הפנייה האישית: השר דרעי אישר את כניסת ראשידה טאליב לישראל

לאחר הפנייה האישית של ראשידה טאליב, הסכים השר דרעי לאפשר לחברת הקונגרס להיכנס לישראל על מנת לפגוש את סבתה ● "אני מתחייבת לפעול לפי הגבלות מדינת ישראל ולא לקדם חרם על המדינה", כתבה חברת הקונגרס הפלסטינית-אמריקאית מוקדם יותר במכתבה לשר הפנים

נתניהו, טאליב, עומאר, טראמפ / צילום: רויטרס

איך סובבו שתי חברות קונגרס בלי ניסיון את טראמפ ונתניהו

בתרגיל מבריק אילהאן עומאר וראשידה טאליב הפכו את נשיא ארה"ב לנכס אלקטורלי, אילצו את המפלגה הדמוקרטית, לרבות ידידים מושבעים של ישראל, להתייצב מאחוריהן, והציגו את ישראל כמדינת אי כבוד ואת וראש ממשלתה - כמריונטה של הבית הלבן  ● דעה

הצ'יראשי של קיטו קאטו / צילום: איל יצהר, גלובס

סושי? תתקדמו לצ’יראשי, מנה שהיא תצוגת תכלית

מנת הצ’יראשי היפנית, כמו גם אחותה הצעירה והיותר משוחררת הפוקי, היא בעצם סושי מפורק: אורז בתחתית, מעליו נתחי דג, לרוב בקוביות נאות או בסשימי, לצד ירקות קצוצים וריבועי אצות. הכי מתאים לקיץ

מייקרוסופט/  Shutterstockס.א.פ קריאייטיב

תוכנית ההתנתקות: יותר ויותר אנשים פורשים מהמרוץ ללייקים

פייסבוק, אינסטגרם ויתר הרשתות הדביקו את האנושות ב-FOMO, הפחד להחמיץ חוויות ● לאחרונה הולכת ומתפשטת תופעת ה־JOMO - ההנאה שבהחמצה ● פחות שעות גלישה במעמקי הפיד, פחות איסוף לייקים, וחזרה לשקט ולתקשורת אנושית ● המחמיצים מספרים על שחרור אמיתי, וענקיות הטכנולוגיה מנסות להתמודד עם התופעה שמשנה את העולם ● איך נגמלים מהסמארטפון? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

נבחרות ארה”ב בכדורגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ההצלחה של מונדיאל הנשים מעניקה רוח גבית למאבק נגד האפליה התקציבית

גביע העולם בכדורגל נשים רק הסתיים, וכבר מיהרה פיפ"א להכריז כי תכפיל את הפרסים בטורניר הבא בעוד ארבע שנים • אלא שהפער מהגברים עדיין עצום, ובארה"ב, אלופת העולם, המאבק לשוויון מגיע לביהמ"ש • וגם: מי מבקש להחזיר את הגלגל לאחור בענף השוויוני היחיד - הטניס

חגיגות עשור לנישואין של עידן ובתיה עופר במיקונוס / צילום: צילום מסך מתוך news 24-7

חמישה מיליון יורו ו-700 מוזמנים; עידן עופר חגג עשר שנות נישואים

העיתונות ביוון סיקרה בסוף השבוע בהרחבה את מסיבת הענק שערך המיליארדר הישראלי במיקונוס לרגל עשר שנות נישואיו לבתיה

עבודה של פאטמה שאנן / צילום: רן ארדה

כובשות את הנרטיב: אמניות פלסטיניות עכשוויות מספקות נקודת מבט חדשה

ואדי סאליב שלא הכרתם, דם מחזור במקום דם של מלחמות ופירוק דימוי האישה כמולדת - כל אלה ועוד הם מוטיבים בתערוכה חדשה בחיפה שבה אמניות פלסטיניות נאבקות על מקומן במאבק הלאומי

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

נתניהו נגד המפלגה הדמוקרטית: ראש הממשלה הכפיף את סל האינטרסים הישראלי לגחמותיו של טראמפ

החלטתו של ראש הממשלה נתניהו לכרוע ברך ולהרכין ראש בפני לחצו הישיר של הנשיא דונלד טראמפ , ולחזור בו מן ההיתר לשתי חברות הקונגרס ראשידה טאליב ואילהן עומר להיכנס לישראל - נתפסת כעת בוושינגטון כצעד פוליטי ציני שנועד לספק לנשיא האמריקאי עוד ציוץ פוליטי בקמפיין בחירות אמריקאי ● פרשנות

איור: עומר הופמן

כשהמחלה פתאום תופסת אותך. טור אישי, מאוד

מתברר שבמטוס שעומד להתרסק אין אתאיסטים. אחרי 50 שנים שבהן אלוהים ואני לא היינו בקשר, מצאתי את עצמי באישון לילה בטיפול נמרץ, מנהל איתו שיחה. אחת מרבות שהיו לי בשבועות האחרונים

הילה מיכוביץ'-סיטון  / צילום: גבע רונן

די כבר, קרצייה! בעידן של הפרעות קשב הכירו את האישה שתשלמו לה כדי שתנג'ס לכם

בעידן של מולטי-טסקינג ואינסוף הפרעות קשב, מסתבר שיש צורך בעבודה כזאת, ויש גם מי שעושה אותה בכישרון רב ● הכירו את הילה מיכוביץ'-סיטון, הקרצייה שמנדנדת לכם בתשלום ● פרק ראשון בסדרה "העבודה שלי"

תל מרשה / צילום: אורלי גנוסר

חבר, אתה חופר: איפה בישראל תוכלו להיות ארכיאולוגים ליום אחד

תוכניות מיוחדות בגן הלאומי בית גוברין מאפשרות למבקרים ולמשפחות להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות אמיתיות. אם יהיה לכם מזל אפילו תחזרו הביתה עם מזכרת