גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רצון: כך נלחמתי בבזבוזים ובשלטון הפקידים - והפסדתי

היו"ר הקודם של חברת ההקמה הממשלתית נת"ע מגיב לביקורת נגדו: מודה שטעה עם המשרדים היקרים בעזריאלי וחפצי המותרות במשרדו, אך טוען כי נלחם בבזבוזים ובשלטון הפקידים ■ מבטיח: "אני חוזר לפוליטיקה"

לפני חצי שנה פרסם "גלובס" כתבה נרחבת על התופעות הפסולות בנת"ע, חברת ההקמה של הרכבת הקלה בגוש דן. יותר מ-15 שנה לאחר שהוקמה ולאחר שהוציאה 3 מיליארד שקל מכספי משלם המסים, מציגה נת"ע תוצאות דלות בשטח. מיכאל רצון, ששימש יו"ר החברה בשנים 2009-2012, הוזכר בכתבה בין היתר כמי שהחליט על העברת משרדי נת"ע למגדלי עזריאלי היוקרתיים וכמי שלשכתו הייתה מצוידת במתקן מיוחדת לעישון סיגרים.

רצון חש שנעשה לו עוול. בראיון ל"גלובס" הוא מודה ששגה תדמיתית בבחירת המשרדים בעזריאלי ובאבזור לשכתו בחפצי מותרות, אך טוען כי הצליח לחסוך למשלם המסים מאות מיליוני שקלים ולקדם את הפרויקט למרות תנאי פתיחה גרועים ומאבקים בלתי פוסקים שניהלו נגדו הפקידים באוצר ברשות החברות בסיוע בכירים בתוך החברה עצמה. רצון משוכנע שהתנפחות האומדנים התקציביים של הפרויקט אינה מוצדקת ומזהיר מפני הכוונה ההנהלה הנוכחית של החברה לשכור את שירותיה של חברת ניהול זרה בעלות שעשויה להגיע להערכתו למעל מיליארד שקל.

רצון, בעברו ח"כ בתנועת הליכוד (ראה מסגרת) ואיש עסקים פרטי, מונה לדירקטור בנת"ע באוקטובר 2009 ביוזמת שר התחבורה ישראל כ"ץ. בשנתיים הראשונות לכהונתו שימש רצון יו"ר דירקטוריון בפועל - משום שאישור מינויו ליו"ר קבוע עוכב. הסיבה: תיק חקירה שהתנהל נגדו ברשות המסים במשך כמעט 12 שנה. רק בקיץ 2011 הורתה פרקליטות המדינה לסגור את התיק ומינויו של רצון אושר סופית. מתוך קדנציה בת שלוש שנים קיבל רצון שכר רק בשנה השלישית והאחרונה. "עבדתי לא 100% משרה אלא 120%", אומר רצון, "השקעתי בפרויקט הזה את הנשמה גם בשנתיים שלא קיבלתי שכר".

בעת כניסתו לתפקיד יו"ר נת"ע קיבל רצון שלל פניות למנות אנשים בחברה לתפקידים בכירים. חלק מהפניות הגיעו מצד גורמים ברשות החברות הממשלתיות, הגוף המפקח על פעילות נת"ע. "בכיר ברשות החברות ביקש ממני למנות רפרנט ברשות לתפקיד של מנהל אגף בנת"ע - אך האיש נפסל משום שלא עמד בתנאי הסף", אומר רצון.

פנייה נוספת הגיעה מעובד אחר ברשות, אסף יחזקאל, שביקש מרצון להתמנות לראש אגף כלכלה ותקציב בנת"ע. "גם את יחזקאל הפניתי לגשת למכרז. הוא ניגש אך נפסל משום שלא עמד בתנאי הסף", אומר רצון. אלא ששנתיים לאחר אותה פגישה התמנה יחזקאל למשקיף מטעם רשות החברות הממשלתיות בנת"ע. רצון משוכנע שיש קשר בין המשקעים האישיים שנוצרו אצל יחזקאל לבין החלטת רשות החברות למנות ועדת בדיקה לנת"ע. בממצאי הוועדה נעשה שימוש בניסיון למנוע את הארכת כהונתו של רצון בתפקיד היו"ר. הוועדה, בראשות רו"ח אילן שגב, מונתה זמן קצר לאחר הגשת הבקשה להארכת כהונתו של רצון בקדנציה נוספת. ממצאי הוועדה הוגשו לוועדת ברנר בעת שזו דנה באישור המשך כהונתו של רצון. השופט שלום ברנר לא התרשם מהממצאים וקבע דיון לאישור מינויו של רצון. אלא שזמן קצר לפני הדיון הוגשה נגד רצון תלונה במשטרה מצד ע ובדים בנת"ע בטענה ל"הטרדות מילוליות" מצד רצון. המשטרה פתחה בחקירה והדיון בוועדה נדחה עד לאחר הבחירות. התיק נגד רצון נסגר בסופו של דבר אך המטרה הושגה: שר האוצר החדש יאיר לפיד סירב לחתום על הבקשה המחודשת להארכת המינוי. רצון משוכנע שהיו אלה פקידי האוצר ורשות החברות שדאגו ללחוש על אוזנו של לפיד שלא ימנה את רצון לתפקיד.

לצד ההתעסקות בבדיקות ובתלונות נדרש רצון לפנות זמן גם להקמת פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן. באוגוסט 2010 החליטה המדינה לבטל את הסכם הזיכיון להקמת הרכבת הקלה באמצעות חברה פרטית (MTS). בדצמבר אותה שנה החליטה הממשלה להלאים את פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה. ניהול הפרויקט האדיר הועבר לידי נת"ע, שעד אז שימשה רק גוף מלווה של הפרויקט מטעם המדינה. אחת מפעולותיו הראשונות הייתה לנתק את הקשר בין נת"ע למסילות, חברה פרטית ששאבה את אנשי המקצוע של נת"ע וגבתה ממנה במצטבר 300 מיליון שקל על עבודה שהתגלתה בדיעבד כחסרת ערך.

החלטה אחרת, פחות מוצלחת, הייתה לשכור עבור נת"ע שטח של כמעט שלוש קומות במגדלי עזריאלי. "אני עדיין חושב שקיבלנו החלטה נכונה עניינית", אומר רצון, "אבל אני מבין את הביקורת הציבורית. אני מודה ששגיתי כשהחלטתי לא להוציא אביזרי מותרות מהלשכה שלי. ועדיין מדובר בסכומים אפסיים לעומת הנזק שנגרם למשק בגלל העיכובים בפרויקט. כל חודש של עיכוב גורם נזק של 400 מיליון שקל. מי ששולט בפרויקט הרכבת הקלה אלה אנשי אגף תקציבים והחשב הכללי. מישהו בחשב הכללי נתן את הדין על כך שהפרויקט מתעכב כבר שנים? מישהו נתן את הדין על כך שפרויקט המטרונית בחיפה חרג במיליארד שקל? תמיד באים בטענות לחברות המנהלות אבל הכוח האמיתי נמצא באוצר. יש להם רק סמכות ואין להם אחריות לכלום. זה הכשל הבסיסי בניהול פרויקטים על ידי המדינה. בכל שנה עולים על הכבישים עוד 200 אלף כלי רכב, רובם על כבישי גוש דן, ובקרוב אי אפשר יהיה לנסוע יותר במרכזי הערים. הטעות הכי גדולה שעשיתי היה מינוי של אדם חסר ניסיון ניהולי (יצחק זוכמן, ע"ב) למנכ"ל. אני יכול לגלות שהצעתי את התפקיד לאישים כמו תמיר פרדו, לפני שמונה לראש המוסד, ולדן הראל לפני שהתמנה למנכ"ל משרד התחבורה, אך לצערי הם סירבו" .

מאמציו של רצון זוכים לפרגון מפתיע דווקא מצד גורם באוצר שפיקח על עבודת נת"ע: "צריך לראות את מה שרצון עשה בפרופורציה", אומר אותו גורם, "לקחו חברה של 30 מזכירות והפילו עליה בנו-טיים את פרויקט התשתיות הכי גדול, הכי יקר והכי מורכב שנעשה עד היום במדינה. אפשר לבוא בטענות לרצון על מינוי אנשים לא ראויים לתפקיד, על אי סדרים ועל חריגות בתקציב ובלוחות הזמנים, אבל מצד שני צריך לזקוף לזכותו את העובדה שהעגלה לא שקעה בבוץ ושהפרויקט ממשיך להתקדם".

"לייצר חגורות שומן"

רצון הכתיב לוח זמנים אגרסיבי בניסיון להביא להשלמת הפרויקט עד 2017. ב-2011 פורסמו מכרזי התכנון של הפרויקט ונבחרו זוכים. מכרזי הביצוע היו אמורים להתפרסם ב-2012 והעבודה בשטח הייתה אמורה להתחיל שנה אחר כך. אלא שכהונת רצון לא הוארכה, התהליך נתקע ומכרזי הביצוע העיקריים טרם פורסמו. מה שכן השתנה הוא האומדן התקציבי של עלות הקמת הקו. האומדן שהציג רצון לממשלה, כשזו קיבלה את ההחלטה על הלאמת הפרויקט, עמד על 10.7 מיליארד שקל. האומדן המעודכן מגיע ל-14.5 מיליארד, ולפי חברת הבקרה הוא עומד על 17 מיליארד.

- איך אתה מסביר את הגידול העצום בעלות הפרויקט?

"האומדן שהגשתי היה מבוסס על האומדן של הזכיין הפרטי, שנבדק על ידי חברת ייעוץ בריטית ששכרה נת"ע. את האומדן הזה העלינו ב-10% והגשנו לממשלה - הוא היה מקובל לחלוטין על החשב הכללי. אומדן הוא כלי מאוד לא מדויק. אתה יודע כמה הפרויקט יעלה רק אחרי שאתה מקבל הצעות במכרזים. ההצעות שזכו במכרזים שהספקנו לפרסם היו נמוכות בעשרות אחוזים, עד 30% מהסכומים שהופיעו באומדן. משום כך אני משוכנע שהאומדן המקורי של הפרויקט עדיין ריאלי ולא הייתה סיבה להעלות אותו".

- אז למה העלו אותו בכל זאת?

"כדי לייצר חגורות שומן - כשאתה מעלה את האומדן אז אפשר לשחרר את החגורה. זה נוח לכולם להעלות את המחיר וזה מקבל מיד ביטוי בשטח".

- אתה יכול להצביע על דוגמה?

"קח את תכנון תחנות הרכבת התת-קרקעיות. ההצעה שזכתה במכרז בתקופתי עמדה על 165 מיליון עבור תכנון של 90% מהתחנות. אח"כ העלו את התכנון ל-100%, הוסיפו מתן שירותי פיקוח עליון והסכום זינק ל-560 מיליון שקל - זה בלתי סביר בעליל. גם אם תיקח פקח לכל תחנה ותשלם לו 40 אלף יורו לחודש במשך חמש שנים זה לא יעלה לך יותר מ-150 מיליון שקל".

את ההחלטה להגדיל את היקף עבודות התכנון של התחנות התת-קרקעיות קיבל יצחק זוכמן, שהיה מנכ"ל נת"ע ופרש לפני חצי שנה. בשנה האחרונה נכנס אלכס ויז'ניצר לתפקיד היו"ר ולמנכ"ל נת"ע התמנה לפני חודש יהודה בראון. רצון מפרגן לשניים אך מותח ביקורת על ההחלטה לשכור את חברת הייעוץ האמריקאית PB כחברה מנהלת לפרויקט, בסכום שעשוי להגיע ל-1.1 מיליארד שקל.

"בעיני זו שערורייה", אומר רצון, "נכון שמדובר בפרויקט מסובך ביותר ושרוב העבודה המקצועית תתבצע על ידי חברות זרות, אבל השאלה הגדולה היא למי תהיה האחריות ואני חושב שזה בזבזני לתת את האחריות הניהולית לחברה זרה ולא לנת"ע".

מנ.ת.ע נמסר כי "החברה בוחנת כעת חלופות שונות לקידום פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה במטרופולין ת"א וזאת במטרה לעמוד ביעדי החברה. כרגע אין כל החלטה חדשה לגבי ניהול הפרויקט ומטבע הדברים, גם לא דובר על תקציב לנושא".

מהאוצר נמסר כי "הטענות בנוגע לרפרנט הועלו זה מכבר על ידי בא כוחו של מיכאל רצון. הטענות נבדקו על ידי רשות החברות ומשרד המשפטים ונדחו על הסף. מדובר בניסיון להסיט את הדיון בממצאים חמורים שנמצאו בפעילות החברה לפסים אישיים שמשמעותם היחידה הינה פגיעה לא עניינית בעובד מדינה".

חוזר לפוליטיקה להילחם באי שוויון

לאחר סיום תפקידו בנת"ע חזר רצון עסוק בתחום יזמות הנדל"ן ולדבריו הוא עוסק בקידום פרויקטים לבניית מעל 400 יחידות דיור במגרשים בראשל"צ, רעננה, תל-מונד, פ"ת וכפר סבא. אבל התשוקה האמיתית שלו נותרה הפוליטיקה. רצון, שכיהן כחבר כנסת וסגן שר בכנסת ה-16, התפטר מהממשלה בשל חברותו בקבוצת "המורדים" שהתנגדה לתוכנית ההתנתקות שהוביל אריאל שרון. "אני הולך לחזור לפוליטיקה", הוא מגלה בראיון ל"גלובס", "כי אני חושב שצריך לעשות שינוי דרמטי במה שקורה במדינה. אני חושש שאנחנו חיים בחברה שלא תוכל לשרוד לאורך זמן כשיש אנשים שמרוויחים מיליון שקל בחודש ועשירון עליון שמחזיק את רוב העושר במדינה".

- מה צריך לעשות?

"צריך לקבוע תקרת הכנסה של נניח 200 אלף בחודש ומעליה להעלות את המס השולי ל-90%. כולל על דיבידנדים".

- גם אתה הפכת לסוציאל-דמוקרט?

"אני מסכים שחלוקת העושר צריכה להשתנות, אבל אני לא רוצה כאן חברה שוויונית כמו שרוצים הסוציאליסטים. אני רוצה לצמצם את האי שוויון ושתהיה יותר דאגה לנזקקים ולחלשים. לא סביר בעיני ולא יהודי שאנשים יעמדו בתור לקבל אוכל".

- היית רוצה להצטרף לכחלון?

"אני נשאר בליכוד".

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום / צילום: איל יצהר, גלובס

מכירות אשדר צמחו יותר מפי 2 ברבעון השלישי: "לאור האי-ודאות לגבי הבחירות, ניכר גידול בקצב רכישת הדירות"

דוחותיה הכספיים של חברת הבנייה מספקים עדות נוספת לפריחת ענף הנדל"ן למגורים בישראל ● הכנסות אשדר גדלו ב-120% ל-487 מיליון שקל, הרווח הנקי זינק ב-150%

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: היתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

אחרי 20 שנה: רשות המסים חויבה להכיר בביטול עסקת מקרקעין

ועדת הערר קבעה כי הסכם למכירת קרקע ב-1997 לא יצא אל הפועל, ולכן רשות המסים צריכה לבטל את שומת המס שהוציאה בגינו

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים אישרה תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● עפ"י המתווה, העסקים יוכלו לדרוש פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות של 24 שעות

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, על פי עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

4.5 מיליארד שקל לדרוזים ולצ'רקסים מחכים למנדלבליט

תוכנית ממשלתית רב-שנתית לחברה הדרוזית והצ'רקסית בסך מיליארדי שקלים תקועה בשל הפלונטר הפוליטי ● אם לא תחול פריצת דרך להקמת ממשלה, עשוי היועמ"ש לאשר באופן חריג העברת תקציבים חלקית

מורן סמואל ואנדרו חורש / צילום: רונן טופלברג

עקרון הקאיזן: איזו השראה קיבל אנדרו חורש מהספורטאית מורן שמואל

וגם: פרדי אבוקרט יחליף את אריה (ריצ'י) ריכטמן כמנכ"ל קליל

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר

 

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

קניון חדש ברהט  / הדמיה: יח"צ

מרכז מסחרי IN, שוק OUT: רני צים ומידאס ישקיעו 51 מיליון שקל בעיר הבדואית רהט

זאת כחלק מפיתוח הפעילות במגזר הערבי תחת המותג SEVEN ● הפרויקט, שנמצא עדיין בשלבי תכנון, ייבנה על שטח של כ-17 אלף מ"ר ויכלול כ-9,000 מ"ר שטחי מסחר

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני ה"בלק פרידיי" טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"