גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חשש כי נעשו עסקאות של קרן אור עם בעלי עניין בה"

ביהמ"ש מינה מפרקים זמניים לקרן אור של חיליק טפירו ■ בחברה טוענים כי מה שהביא לתסבוכת היא בקשת הפירוק שהוגשה אתמול לבית המשפט

הדרמה בקרן אור בשיאה: בית המשפט המחוזי בחיפה מינה היום (ה') את עו"ד רמי קוגן ועו"ד ליאור מזור (תלוי בהסכמתו) כמפרקים זמניים לט.ב מתקדמים בכספים בע"מ, המוכרת בשמה השיווקי קרן אור. זאת, בין היתר, על רקע החשש כי נעשו עסקאות של החברה עם בעלי עניין בה.

השופט עדי זרנקין כתב בהחלטתו כי "מתוך הדברים שנשמעו היום באולם בית המשפט, נראה כי החברה אכן הגיעה לסוף דרכה, ומשעה שאין היא יכולה עוד לגייס כספים נוספים מן הציבור, על מנת לממן את פעילותה ועל מנת להשיב ללוויה את הכספים המגיעים להם בגין ההלוואות שהילוו לה, נכנסה פעילותה למצב של קיפאון".

עוד הוסיף השופט כי "עוד התברר היום בדיון כי קיים צורך אמיתי במינוי מפרק זמני, אשר בשלב ראשון יעשה פעולות על מנת שלא יוברחו נכסיה וזכויותיה של החברה, ועל מנת לקבל פרטים מלאים על העסקאות שביצעה ועל מצב העניינים בהשקעותיה השונות", וכי "עולה גם החשש כי נעשו עסקאות של החברה עם בעלי עניין בה, ואף לעניין זה יצטרך המפרק הזמני להידרש".

ההחלטה ניתנה במסגרת בקשתם של 29 משקיעים וסוכנים של קרן ההשקעות אור שהוגשה אתמול (ד') לבית המשפט למינוי מפרק זמני לקרן, בטענה כי הזרימו מיליוני שקלים לחברה אך כיום אינם יודעים היכן מצוי כספם.

הבטיחו תשואה של 10%

בבקשה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין רמי קוגן, אוהד הראל, בת חן רחמים והדס ביטון, נטען כי הבקשה מוגשת בבהילות, ומבוקש ליתן בה החלטה דחופה ביותר, שכן "מדובר בחברה אשר התנהלה שלא כדין, בניגוד להוראות דיני ניירות ערך".

עוד נטען כי "החברה לא ממלאת אחר התחייבויותיה הכספיות כלפי המשקיעים השונים, והיא אף הודיעה ביום 29.4.2014 על 'השהיית' פעילותה, כאשר מושקעים בה כ-150,000,000 שקל המהווים את מיטב חסכונותיהם של אנשים פרטיים מקרב הציבור הרחב, ששוכנעו להאמין כי תשואה בת 10%, כמו גם קרן כספם לשנה - מובטחים. המשקיעים אינם יודעים היכן מצוי כספם, אולם ברור להם כי כספם אינו מצוי בקופת החברה".

הבוקר הגישה החברה כתב תשובה לבקשת הפירוק, במסגרתו טענה כי עקב "הנסיבות המיוחדות" אליהן נקלעה, היא אינה יכולה "להמשיך בפעילותה, ואין מנוס אלא למנות מפרק זמני שישמור ויגן על זכויותיה ונכסיה ויפעל לגביית החוב לטובת כלל נושי החברה ועובדיה".

בתשובה, שהגיש עו"ד שלום גולדבלט ממשרד גולדבלט-גינדס-יריב, טוענת קרן אור כי מאז הקמתה בסוף 2012 היא גייסה הלוואות ממשקיעים בסכום של כ-80 מיליון שקל, כאשר 52 מיליון שקל מהם טרם נפרעו על-ידה. זאת, בניגוד לטענת המשקיעים וסוכנים בחברה, כי "ט.ב. מתקדמים בכספים" (קרן אור) גייסה כ-150 מיליון שקל - לאחר שהבטיחה תשואה נאה להשקעתם - וכי הם מצויים בחוסר ודאות באשר לכספם של המשקיעים ולשכר עבודתם.

במהלך חודש ינואר העלתה קרן אור קמפיין פרסומי שכלל סיסמאות כגון "תשואות זה לא רק לעשירים - גם לך מגיע ליהנות",ו"הזדמנות להשקיע ולהרוויח בגדול: 8.5% תשואה מובטחת לשנה, 23% תשואה מובטחת לשנתיים" - אלה הן רק חלק מההצהרות שפיזרה קרן אור בחודשים האחרונים בקמפיין אינטרנטי. כדי ליצור לעצמה תדמית ומוניטין של חברה אמינה, הקרן למודעות את שמו ותמונתו של הכלכלן שלמה מעוז, שלטענתו גילה על כך רק בדיעבד ודרש להסירו מן המודעות.

בחברה ממשיכים להתעקש כי מה שהביא לתסבוכת הנוכחית היא החלטתם המהירה של נושי החברה לבקש למנות לה מפרק זמני. כידוע, בקשה זו נבעה בין היתר מהחלטת רשות ני"ע ב-22 לחודש לאסור על הקרן לגייס משקיעים חדשים. במכתב, קרן אור מציינת כי מסמכים והבהרות לגבי פעילות החברה הועברו על ידיה לרשות ני"ע, אולם האחרונה לא מצאה אותם מספקים ועצרה את פעילותה. נזכיר כי בקשת הפירוק הוגשה על רקע טענות המגישים כי לא קיבלו מהחברה מענה באשר לאופן התנהלותה וחששם באשר לגורל כספם.

"אף אחד לא ברח עם הכסף"

מקורבים לקבוצת טפירו אמרו היום ל"גלובס" כי בניגוד לטענות בבקשת הפירוק, "אף אחד לא ברח עם הכסף, ואין כאן שום כשל. הכסף מושקע, ואם בית המשפט והרשויות השונות יאשרו את המשך פעילות החברה, הכספים ישמשו את ייעודים, וחברת ט.ב. תוכל להגיע ליעד שהציגה למשקיעיה".

למעשה, גם בהודעה לעיתונות ששיגרה היום "ט.ב. מתקדמים בכספים" היא רומזת כי בקשת הפירוק של קרן אור הייתה נמהרת מדי, וכי מדובר ב"גול עצמי" לנושים, כהגדרתה. עוד היא מבקשת להדגיש כי "מתוך 52 מיליוני השקלים שטרם נפרעו, ישנם סכומים ניכרים - שזמן פרעונם נקבע רק לחודשים הבאים ובמהלך השנתיים בקרובות".

בית המשפט לעו"ד בירמן: שתף פעולה עם המפרקים

לצד אי-הבהירות באשר לגורל הכספים שגייסה קרן אור ממשקיעים, נמשכת גם אי-הבהירות בעניין מנהליה.

אתמול פורסם כי ראשי התיבות של חברת "ט.ב. מתקדמים בכספים" מייצגים את השמות טפירו ובירמן. עו"ד אמיר בירמן התריע אתמול כי "אין לי "ולא היה מעולם כל קשר לקרן אור, אין ולא היה לי מושג מה זו הקרן הזו ומה נעשה בה. הקשר שלי עם חיליק טפירו היה קצר, מינואר 2013 עד נובמבר האחרון, ולא היה קשור לקרן אור. לפי בדיקה שערכתי, קרן אור החלה פעילות בשנת 2014".

עם זאת, בקבוצת טפירו טוענים כי "בניגוד להגדרתו בדבר 'היכרות קצרה עם טפירו', עו"ד בירמן הוא המקים, הבעלים השותף ב-50%, הרוח החיה, מומחה הנדל"ן והיועץ המשפטי שניסח את המסמכים של ט.ב. מתקדמים בכספים בע"מ", וכן כי "הסכם ההיפרדות בינו לבין חיליק טפירו נכנס לתוקף ביום 31.3.2014, ולכן לא בכדי בקשת הפירוק שהוגשה על-ידי עובדי החברה מתייחסת לעו"ד בירמן כבעלים".

עו"ד בירמן מסר היום כי הוא "מכחיש את כל הטענות חסרות השחר שהועלו בעיתונות, ובכלל זה מכחיש כל קשר לקרן אור, שידעתי אודות קיומה רק לפני כחודש ימים. התחושה זרה וקשה, אולם אין ספק כי בתום תקופה זו המעורבים בדבר יגיעו למסקנה חד-משמעית שאין לי כל קשר לפרשה זו, ולא דבק שום רבב בהתנהלותי. צר לי כי בעיתונות בחרו לתת במה לטענות ממוחזרות ותמוהות שאין בינן לבין המציאות דבר וחצי דבר. הפרשנות הניתנת בתקשורת היא באחריות המפרסמים בלבד".

ואולם, השופט עדי זרנקין, כך נראה, סבור כי לעו"ד בירמן יש מה לתרום להליך, כיוון שבהחלטתו קבע השופט: "אני מורה לעו"ד אמיר בירמן - אשר כפי שהבנתי, עד לאחרונה היה בעל עניין בחברה - לשתף אף הוא פעולה עם המפרקים הזמניים ולמסור להם כל מידע שיידרש על-ידם".

השופט זרנקין אף שמע בדיון חלק מהמשקיעים (המלווים) בחברה. "נתתי אפשרות במהלך הדיון אף לחלק מן מלווים, אשר גדשו את אולם בית המשפט, להשמיע את דבריהם, ואי-אפשר היה שלא להתרשם מעוצמת האסון שהתרגש עליהם, בשעה שנראה היום כי הכספים שהילוו לחברה, או חלקם, לא יוכלו, לפחות לא בשלב זה, להיפרע על-ידי החברה. מדובר באנשים מן היישוב, חלקם השקיעו בחברה את כל חסכונותיהם, והם חשים עתה כי חרב עליהם עולמם", כתב.

על רקע זה קבע השופט כי המפרקים הזמניים יהיו רשאיים לתפוס ולשמור על נכסי החברה וספריה, ולהציב שמירה על רכוש החברה, ככל שיש צורך בכך, וכן יהיו רשאים לפתוח חשבון בנק על מנת לבצע בו פעולות, ככך שיידרש לצורך מילוי תפקידם. לצורך כך יקבלו המפרקים הזמניים מבעלי החברה פרטים על העסקאות שהחברה ביצעה מעת הקמתה, כאשר בית המשפט הורה מורה למנכ"ל החברה, יחיאל טפירו, לשתף פעולה עם המפרקים הזמניים ולמסור להם כל מידע שיידרש על-ידם.

ואולם בשלב זה, נקבע, לא יעשו המפרקים הזמניים פעולות למימוש נכסי החברה, ללא שיקבלו את אישורו המוקדם של בית המשפט לכך.

עוד כתבות

אתי וגבי רוטר, בעלי השליטה בקסטרו / צילום: תמר מצפי

קסטרו בדרך לאמזון: צפויה להתחיל למכור את מוצריה באתר הישראלי החדש

נציגים של חברת האופנה הישראלית, שמתמודדת באחרונה עם אתגרים, נפגשו עם גורמים באמזון ישראל במטרה להרחיב את פעילות האונליין • בשנה האחרונה קבוצת קסטרו ביצעה מספר מהלכים, ובהם איחוד חנויות ושינוי העיצוב שלהן, על מנת להתמודד עם המשבר שפוקד את ענף האופנה

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

משה בן שטרית, מבעלי קסידי בוטיק / צילום: תמר מצפי

משבר האופנה הגיע גם לרשת קסידי בוטיק: קשיי תזרים ודיווחים על צ'קים חוזרים

ברשת האופנה שנקראה בעבר דן קסידי אישרו ל"גלובס" את העובדה שחלק מהצ'קים חזרו, והבטיחו: "אנו עושים הכול בהסכמה, נגיע להסדר עם כל ספק; לא יהיה פה הליך של כונס והקפאה" ● בשבוע שעבר הוגשה תביעה בהיקף 1.3 מיליון שקל ע"י קופת הגמל של החברה, בטענה כי לא הועברו לה התשלומים הפנסיוניים של העובדים

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק: נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלימה

זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי" ● היועמ"ש וסנגורו של נתניהו החלו במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע

וואוואי / צילום:   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר

מליאת הכנסת/ דוברות הכנסת - יצחק הררי

הוועדה הזמנית אישרה הגדלת מס' השרים; זנדברג: דיל מושחת

הצעת החוק מבקשת לבטל את המגבלה שקיימת בחוק הנוכחי לגבי מספרם המרבי של השרים וסגני השרים ● ח"כ מנסור עבאס: "אני לא מבין מה השתנה במספר חברי הקואליציה שמחייב אתכם פתאום לחלק כל-כך הרבה תפקידי שרים" ● ח"כ תמר זנדברג: "הכול מותר תמורת מילוט ראש הממשלה מכתב אישום"

יואב ערמוני / צילום: נדב כהן יונתן

קרן הפנסיה הוותיקה גילעד חוברת לפסגות ונכנסת לתחום ההלוואות הפרטיות

גילעד חוברת לבית ההשקעות פסגות ליצירת תיק השקעות בהלוואות מתואמות, פרטיות ולא סחירות - בהיקף של עד 300 מיליון שקל ● עפ"י ההסכם בין שני הגופים, הם ישתפו פעולה במתן הלוואות למימון פרויקטים ● קרן גילעד, בניהולו של יואב ערמוני, מנהלת נכסים בהיקף של כ-10 מיליארד שקל עבור קהל לקוחות סגור

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

אמיר ירון / צילום: יח"צ

בנק ישראל הותיר את שיעור הריבית ללא שינוי

הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה להשאיר את הריבית על 0.25% ● ברקע להחלטה: מדד אפריל רשם עלייה של 0.3% בלבד, כשציפיות האנליסטים והכלכלנים הראשיים היו לעלייה של 0.45% עד 0.5%

סיון זיו/ צילום:תמונה פרטית

בבוקר היא מגייסת עובדים חדשים ובלילה "לא יודעים שאני כותבת שירים"

סיון זיו היא מנהלת משאבי אנוש בחברת Cobwebs כבר תשעה חודשים ● היא המגייסת היחידה בחברה ● בזמנה הפנוי היא כותבת למגירה

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

 יו“ר דויטשה בנק  פול אכלייטנר  והמנכ“ל כריסטיאן זווינג / צילום: רויטרס Kai Pfaffenbach

תקציר תולדות הבנק שקרס: דויטשה בנק בשפל היסטורי

העמדת מימון לגורמים מפוקפקים, שרשרת של שערוריות פיננסיות ותשלום קנסות כבדים הם רק חלק מבעיית התדמית הקשה שמלווה את דויטשה בנק כבר שנים. אבל גם כשמנייתו נסחרת בשפל של יותר משלושים שנה, קברניטיו עדיין משוכנעים שלא דרוש שינוי מהותי בהתנהלותו

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

עיצומים בתאגיד השידור סביב הכוונה לפטר עיתונאים

הבוקר שלח ועד העובדים בתאגיד השידור הודעה לעובדים בכל גופי התאגיד על כך ש"אתמול בבוקר התחלנו לפעול בשטח" ● בין היתר נעצרו עריכות של כתבות מגזין, והורדו מקבצי פרסומות בתחנות הרדיו של "כאן", בהן כאן גימל, כאן 88 וקול המוזיקה ● מטרת המחאה העיקרית: לעצור את השימועים ואת הפיטורים ● כאן: "ארגון העובדים בוחר להסלים את מערכת היחסים"

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

יוסי בן יוסף / צילום: Studio-One

מייסד קדימהסטם יוסי בן יוסף פורש מניהול חברת התרופות; המניה צונחת

בן יוסף יוחלף בתפקיד על ידי רמי אפשטיין, כיום דירקטור בחברה ● בפברואר נעצר בן יוסף בפרשת שימוש במידע פנים, אבל מאז לא חלה התפתחות נוספת בפרשה ● מאז הנפקת קדימהסטם ב-2013 בבורסת תל אביב, איבדה המניה כ-77% מערכה

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

רגיעה של 6 חודשים? בחמאס מכחישים הדיווח על הפסקת אש

דובר חמאס מכחיש את הפרסום הערב בדבר הפסקת אש בת חצי שנה ● במערכת הביטחון אומרים כי אין חדש בשום תנאי מתנאי ההבנות, ותקופת הזמן של חצי שנה נקבעה על מנת להגיע לרגיעה שתאפשר הסכם להשבת נעדרי צהל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה בידי חמאס

סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס Leonhard Foeger

שרי מפלגת החירות האוסטרית הודיעו הערב על התפטרות קולקטיבית

בכך הגיע הקץ לקואליציה עם מפלגת העם האוסטרית בראשות הקאנצלר סבסטיאן קורץ ● הצעד עשוי להקשות על פעילות הממשלה בחודשים הקרובים, בעוד אוסטריה נערכת לבחירות שצפויות להתקיים רק בספטמבר הקרוב

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא