גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרנות הצליחו לייצב את יצרנית המל"טים אירונאוטיקס

הכנסות החברה, שבבעלות קרן הפרייבט אקוויטי ויולה וקרנות המנוף בראשית ו-KCPS, זינקו אשתקד בכ-30% ל-97 מיליון דולר ■ חוזים חדשים החלו להתקבל, וצבר ההזמנות עשוי להעביר את החברה לרווח משמעותי כבר ב-2014

בסוף שנת 2012 קיבלו השותפים בקרן ויולה פרייבט אקוויטי החלטת השקעה לא טריוויאלית. הקבוצה שייסד שלמה דברת, החליטה להשקיע 5 מיליון דולר ביצרנית המל"טים (מטוסים ללא טייס) והמוצרים הצבאיים אירונאוטיקס.

ויולה כבר השקיעה באירונאוטיקס בקיץ 2009, כשרכשה מניות בכורה ב-20 מיליון דולר לפי שווי גבוה משמעותית של 200 מיליון דולר, כך שמבחינת הקרן ההשקעה הנוספת בחברה הייתה בבחינת "לזרוק כסף טוב אחרי כסף רע". אירונאוטיקס, שעד אז נוהלה בידי מייסדה, אבי לאומי, נקלעה ב-2012 לקשיים תפעוליים ותזרימיים שהביאו אותה להפסד כבד, פיטורי עובדים ואי תשלום משכורות לאלה הנותרים, וכל זאת תוך שהיא מככבת בתקשורת בהקשרים לא מחמיאים.

שנה לאחר ביצוע אותה השקעה, הגיעו לידי "גלובס" התוצאות הכספיות של יצרנית המל"טים לשנת 2013, ואלה מלמדות כי בשנה החולפת קטנו הפסדי החברה, והיא עלתה על פסים של צמיחה. צבר ההזמנות העתידי של אירונאוטיקס יכול לאפשר לה להגיע לרווחיות משמעותית כבר בשנה הנוכחית, ובכך לאפשר לויולה - ולשתי קרנות המנוף שמושקעות בחברה לצידה, KCPS ובראשית - לשפר את התשואה על ההשקעה.

הכנסותיהן של כל החברות בקבוצת אירונאוטיקס עמדו בשנת 2013 על כ-97 מיליון דולר - עלייה של כ-31% לעומת שנת 2012. ההפסד הצטמצם משמעותית, ל-8 מיליון דולר, לאחר ששנה קודם לכן, בשנת המשבר, הפסידה החברה 27 מיליון דולר.

רוב ההפסד אשתקד, צריך לומר, היה ברבעון הראשון, עם השלמת תהליך הרה-ארגון בחברה, כשבהמשך השנה נרשם שיפור, כך שיתר הרבעונים הסתיימו באיזון או ברווח קל. צבר ההזמנות העתידי של אירונאוטיקס נאמד כיום בכ-150 מיליון דולר, ובקרנות מאמינים כי החברה תוכל לסיים את 2014 ברווח של מעל 10 מיליון דולר.

הגידול בהיקפי הפעילות הביא לבעיית הון חוזר בחברה, ועל מנת לאפשר לחברה לממש את הפרויקטים בהם זכתה, הזרימו בסוף 2013 שלוש הקרנות השולטות בחברה כ-4 מיליון דולר נוספים לקופתה. ההון העצמי של אירונאוטיקס הסתכם בסוף שנת 2013 בכ-13 מיליון דולר, ומכך ניתן ללמוד כי ללא ההסדר הפיננסי שנעשה בחברה, והזרמות ההון שבוצעו על ידי הקרנות, הייתה נקלעת החברה לגירעון בהון העצמי.

מנסיקה להתרסקות

אירונאוטיקס, שהוקמה ב-1998 על ידי אבי לאומי, מפתחת, מייצרת ומשווקת כלי טיס בלתי מאוישים קטנים ובינוניים לצבאות וגופים אזרחיים בעולם, ומשרדיה הראשיים נמצאים ביבנה. לאורך השנים הרחיבה אירונאוטיקס את תחומי פעילותה, ובבעלותה מספר חברות בנות שמפתחות ומייצרות שורה של מוצרי הגנה וביטחון נלווים, בהם פתרונות תקשורת (חברת קומטקט), מרעומים (חברת אוריון), אמצעים אלקטרו-אופטיים (קונטרופ), בלוני תצפית לשימושי מודיעין (חברת RT) ומוצרי ניווט מתקדמים (חברת אל סיאלו).

ההתרחבות העסקית של החברה הביאה את מחזור ההכנסות שלה בשנת 2010 לשיא של כ-160 מיליון דולר. אז היא נחשבה לחברה החמישית בגודלה בתעשייה הביטחונית בישראל, לאחר ארבע הגדולות (התעשייה האווירית, אלביט מערכות, רפא"ל ותע"ש).

אלא שב-2011 נרשמה ירידה משמעותית בהכנסות, ואירונאוטיקס סיימה את אותה השנה בהפסד. בנוסף, החברה נקלעה לסכסוך עם משרד הביטחון הפולני, שביטל הזמנת מל"טים מהחברה בהיקף של כ-30 מיליון דולר, בטענה שהחברה לא עמדה בלוחות הזמנים.

ב-2012 המשבר התעצם ואירונאוטיקס נאלצה לצמצם באופן משמעותי את מצבת עובדיה, כשפיטרה בסך הכל כ-150 עובדים במספר סבבים. על רקע הקשיים התזרימיים, החליטו הקרנות שהשקיעו בחברה לקחת את המושכות לידיהם בסוף אותה שנה. קרנות המנוף, KCPS ובראשית, שהעמידו לחברה הלוואות והון בהיקף כולל של 35 מיליון דולר שנה קודם, המירו בסוף 2012 את ההלוואות להון, וכמו ויולה, כל אחת מהן הזרימה לחברה 5 מיליון דולר.

מהלך זה הביא את שלוש הקרנות להחזקה של כ-75% ממניות החברה, כשיתר בעלי המניות הגדולים - בהם האחים אבי ואהרון (ז"ל) שקד ומספר משקיעים פרטיים ולאומי בתוכם - דוללו באופן משמעותי, מה שאפשר לקרנות להחליף את הדירקטוריון וצוות ההנהלה. כחלק מאותו רה-ארגון פרסו הבנקים פועלים ודיסקונט את חוב החברה לטווח ארוך יותר.

זכתה בחוזים חדשים

בתחילת 2013 מונה למנכ"ל באופן זמני אחד השותפים בקרנות ויולה, סמי תותח, שהחל לייצב את החברה, עד שבאוגוסט נכנס לתפקיד המנכ"ל של עמוס מתן, מבכירי חברת אלביט. המשימה העיקרית של ההנהלה החדשה הייתה לשקם את האמון מול הלקוחות, שחלקם לא קיבלו את המל"טים בזמן, או בתצורה שבה ביקשו אותם.

במהלך השנה החולפת, זכתה אירונאוטיקס במספר חוזים לאספקת המל"טים מתוצרתה - האורביטר והאירוסטאר - למספר מדינות, בהן תאילנד ופולין, וכן מדינות באפריקה. בנוסף לצמד המל"טים, לאירונאוטיקס ישנו כלי ייחודי בשם דומינייטור - מדובר במטוס אזרחי דו-מנועי, שבמפעל הייצור של החברה מוצאות ממנו כל המערכות המקוריות שלו, ובמקומן מותקנות בו מערכות מודיעין תצפית והפעלה מרחוק, כך שהוא הופך למעשה למל"ט.

לכלי זה יש מספר חסרונות, אולם הוא קל יותר לתחזוקה, והיתרון העיקרי שלו הוא שהוא יכול לבצע פעילות מודיעינית, במקום שבו הלקוח לא מעוניין שתהיה חתימה צבאית. במשך חמש השנים האחרונות הצליחה אירונאוטיקס למכור רק שעות טיסה של כלי זה, ובשנה החולפת היא הצליחה בפעם הראשונה למכור שתי מערכות כאלה, לאחד מגופי הביטחון במקסיקו.

על רקע הגידול בהיקפי הפעילות גם גייסה אירונאוטיקס בשנה החולפת כ-60 עובדים לחטיבת המל"ט, שמונה כיום כ-300 עובדים. ביחד עם החברות הבנות האחרות, כבר מועסקים בכלל החברה כ-700 עובדים.

מלבד העבודה השיווקית האינטנסיבית, החליטה הנהלת אירונאוטיקס למקד את תחומי פעילותה, ובמסגרת זו, הוחלט למכור בסוף השנה שעברה את חברת אל סיאלו לרפא"ל ולחברה אמריקנית בשם פייפורט, תמורת סכום לא ידוע. מדובר בחברה המפתחת טכנולוגיה ומוצרים פייבר-אופטיים לשימושי ניווט כלי טייס צבאיים ואזרחיים, שבשל היותה חברת מו"פ דורשת השקעות שוטפות משמעותיות. מאז שנרכשה ב-2007 היא הסבה לאירונאוטיקס הפסדים כבדים.

בעלי המניות של אירונאוטיקס

עוד כתבות

כדורים, גלולות, קפליות, נוגדי דכאון / צלם רויטרס / צלם: רויטרס

גם לתרופה צריך אפליקציה: Happify הישראלית תשתף פעולה עם סאנופי בתחום ש'מעבר לתרופה'

החברה שגייסה עד כה 25 מיליון דולר תהיה השותפה של חברת התרופות הצרפתית סאנופי בפיתוח הצעד הבא בעולם התרופות - אפליקציות שמסייעות לפעילות התרופה ומשפרות את הצלחת הטיפול הרפואי ● המוצרים הראשונים מיועדים לטיפול בחולים הסובלים מדיכאון וחולי טרשת נפוצה

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

מפעל נייר חדרה / צילום: שלומי יוסף

צניחה ברווחי נייר חדרה ברבעון הראשון: "התוצאות הושפעו ממגמות עולמיות"

הרווח הנקי של יצרנית מוצרי הנייר והקרטון ירד ב-42% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-13.4 מיליון שקל בלבד ● הרווח הגולמי נשחק ברבעון ב-17%, והרווח התפעולי נחתך ב-24% ● המניה הגיבה בירידה חדה של כ-7%

השאטל יפואית של עיריית תל אביב / צילום: עיריית תל אביב

סגירת שדרות ירושלים ביפו: העירייה תפעיל שאטל חינמי

השדרה ביפו תיסגר לתנועת מכוניות החל מיום חמישי הקרוב ● שירות "יפואית" של עיריית תל אביב יפעל במסלול מעגלי סביב השדרה הסגורה

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

פריצה לאינסטגרם: מידע אישי של 50 מיליון מפורסמים דלף לרשת

המידע היה במאגר של חברה הודית בשם Chtrbox שעלה לשירות הענן של אמזון AWS, ולא היה מוגן בסיסמה ● במאגר צוינו גם פרטים כמו מספר הלייקים ורמת המעורבות שמעוררים הפוסטים של המשפיענים

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

מחדלי תאונות הבנייה: מינוי ראש מינהל הבטיחות מתעכב כבר למעלה מחצי שנה

עדיין לא מונה מחליף לראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה אף שעברו כשמונה חודשים מאז התפטר ארז מימון מהתפקיד, בטענה כי התנהלות המשרד בתחום גובלת בחוסר אחריות ופוגעת באינטרס המרכזי של שלום הציבור • משרד העבודה: "נדרשנו לאישורים מיוחדים בעקבות הבחירות לכנסת"

עופר מרגלית/ צילום: שלומי יוסף

האחראי על תקציב הביטחון מסכם קדנציה: "לקצר שירות צבאי. חוזה אישי יעזור לשמור על כ"א איכותי"

רגע אחרי שעופר מרגלית סיים את תפקידו כסגן הממונה על התקציבים האחראי על מערכת הביטחון, הוא מתפנה כדי לדבר על קיצור השירות הצבאי ("לצבא תהיה יכולת לגייס את כולם"), על פנסיות הגישור ("האידיאל הכלכלי הוא שזה ייעלם מהעולם") וגם על הפריבילגיות של החיילים ביחידות הטכנולוגיות

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ברגע האחרון: נתניהו הסיר את מועמדותה של רוזנבוים למבקרת המדינה

במקום עו"ד מיכל רוזנבוים, מועמדת הנתמכת על ידי יהדות התורה וש"ס, הודיע דובר הליכוד כי "סוכם על ידי כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רו"ח מתניהו אנגלמן, מנכ"ל ול"ג מת"ת ולשעבר מנכ"ל הטכניון"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.7%, נייר חדרה צנחה 9.5% אחרי הדוחות

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ● סנטימנט שלילי בוול סטריט הכביד על תל אביב ● חברה לישראל וכיל ירדו 3% ו-2% בהתאמה ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: שלומי יוסף

היצוא הישראלי לאסיה צנח ברבעון הראשון בכ-30%

לפי נתוני מכון היצוא, ברבעון הראשון של 2019 היצוא הישראלי הסתכם בכ-28 מיליארד דולר ורשם עלייה דולרית של כ-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

רגיעה של 6 חודשים? בחמאס מכחישים הדיווח על הפסקת אש

דובר חמאס מכחיש את הפרסום הערב בדבר הפסקת אש בת חצי שנה ● במערכת הביטחון אומרים כי אין חדש בשום תנאי מתנאי ההבנות, ותקופת הזמן של חצי שנה נקבעה על מנת להגיע לרגיעה שתאפשר הסכם להשבת נעדרי צהל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה בידי חמאס

דור כימיקלים

בעקבות דליפת הגז: המשרד להגנת הסביבה פשט על משרדי דור כימיקלים

בפשיטה נתפסו מסמכים הקשורים לדליפת הגז שאירעה בסוף השבוע במפרץ חיפה ● מוקדם יותר היום, ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, זימנה את ראשי דור כימיקלים לשימוע

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד הנאסד"ק נפל ב-1.5%; סקטור הטכנולוגיה בלט בירידות

החשש מהחרפת מלחמת הסחר מכביד על פתיחת שבוע המסחר ● אפל, אינטל, ברודקום ואלפאבית בלטו בירידות ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה ● אופ"ק אותת על המשך צמצום הפקת הנפט

אמיר ירון / צילום: יח"צ

בנק ישראל הותיר את שיעור הריבית ללא שינוי

הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה להשאיר את הריבית על 0.25% ● ברקע להחלטה: מדד אפריל רשם עלייה של 0.3% בלבד, כשציפיות האנליסטים והכלכלנים הראשיים היו לעלייה של 0.45% עד 0.5%