גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חב' הנדסה ישראליות חייבות פרויקטים בחו"ל כדי לשרוד"

דירוג המהנדסים והאדריכלים של גלובס DUN'S100 מציף מחדש את התלונות על רמות השכר והמחסור בעובדים

לא פחות מ-3,000 משרדי הנדסה פועלים היום בישראל, כך על פי נתוני דן אנד ברדסטריט. ב-20 המשרדים הגדולים בארץ מועסקים בסה"כ 4,121 עובדים מקצועיים, ממוצע של יותר מ-200 עובדים לכל משרד (כ-60% מהם מהנדסים).

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג המהנדסים תופסות גם השנה החברות ברן, תהל ולודן, שרשמו אשתקד ביחד הכנסות של 1.75 מיליארד שקל.

אחת הנושאים שמעסיקים היום את ענף הנדל"ן הוא המחסור החמור בכוח אדם, לא רק של עובדי הבנייה אלא גם של המהנדסים המקצועיים. גורמים בענף מציינים כי המחסור בולט במיוחד בהתמחויות ומקצועות ספציפיים, כגון מהנדסי תכנון בתחום התשתית, מתכננים, מפקחי בנייה ומנהלי ביצוע. נכון להיום מהנדסים בתחום התשתיות יוצאים רק מהטכניון, ומספר הבוגרים בתחום זה אינו מספיק.

הבעיה הבולטת שציינו גורמים בענף הוא מוסר התשלומים הנמוך, "המושפע ממוסר התשלומים הנמוך בכל ענף הבנייה". במשרדים רבים הדגישו כי יכולת התשלום של הלקוחות היא אחד הסיכונים המרכזיים, מאחר שהעבודה מבוצעת לפני קבלת התשלום מהלקוח (שמשלם שוטף פלוס 30 ואפילו שוטף פלוס 90).

לדברי יוסי וייס, מייסד, בעלים ומנכ"ל י.ו גליל הנדסה, "התחרות בשוק הפרטי מורידה את המחירים, מכתיבה משכורות נמוכות ואינה מאפשרת להכשיר דור חדש של מהנדסים ובנייה של תשתית צעירה. כמו שזה נראה כרגע, הבעיה רק תלך ותחריף ותיצור פה מחסור חמור בכוח אדם מקצועי".

נכון להיום, מציין וייס, "חברת הנדסה ישראלית חייבת להשיג אחוז ניכר של פרויקטים בחו"ל כדי שתוכל לשרוד".

יחד עם זאת, דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, מדגיש כי ישראל נמצאת בתנופת פרויקטים בתחום התשתיות, לאחר ש"בעשור האחרון אנו חשים שיש הכרה בישראל בפער שנוצר בתחום בהשוואה למדינות המפותחות בעולם".

מריאן מציין כי הממשלה מגדילה כאמור השקעה בתשתיות ומתכננת הגדלת היצע משמעותית בתחום המגורים, אולם כל אלו מחייבים להגדיל את הכוח ההנדסי בישראל בצורה ניכרת. על פי ההערכות האיגוד, לאור הפרויקטים המתוכננים בעשור הקרוב ייווצר מחסור של כ-5,000 מהנדסים אזרחיים. כדי לעמוד בדרישה יש צורך להגדיל את מספר בוגרי הנדסה אזרחית וסביבתית מ-350 כיום, בכל המוסדות, ל-600 בשנה.

"אין נחיתות בשכר"

מריאן מציין כי כבר היום אין נחיתות ברמת השכר של המהנדסים יחסית לענפים אחרים במשק, והצפי הוא שלאור המחסור במהנדסים וכמות הפרויקטים ורמת שכר המהנדסים תמשיך ותעלה. עם זאת, הוא מדגיש, מהנדסים שעובדים במשרדי תכנון משתכרים שכר נמוך יותר מהאחרים, "זאת בגלל שבישראל שכר התכנון נמוך בהשוואה לעולם".

מהדירג עולה כי שלוש חברות ההנדסה המובילות בישראל הן:

קבוצת ברן - חברת ההנדסה המובילה את הדירוג עם 994 עובדים מקצועיים. החברה מספקת פתרונות בכל העולם בתחומי ההנדסה, הניהול וההקמה, ומבצעת פרויקטים משלב בדיקת הרעיון ועד לסיום הביצוע כולל כל שירותי הנתר"ה (ניהול, תכנון, רכש והקמה), תכנון ביצוע ופרויקטי אחריות כוללת (Turn Key).

קבוצת תהל - במקום השני נמצאת תהל עם 830 עובדים מקצועיים. קבוצת תהל, הפועלת מאז 1952, הינה קבוצת הנדסה בינלאומית מובילה, המתמחה בתכנון וביצוע פרויקטים של תשתיות בתחומי המים והבעלות על נכסים הקשורים למים. קבוצת תהל פועלת בכ-25 מדינות בארבע יבשות שונות - אסיה, אפריקה, אירופה (מרכז ומזרח אירופה) ומרכז ודרום אמריקה.

לודן חברה להנדסה - אל המקום השלישי הגיעה חברת לודן עם 661 עובדים מקצועיים. השירותים הניתנים על ידי קבוצת לודן כוללים שירותי הנדסה וניהול פרויקטים: הקמה ושדרוג של מתקנים וקווי ייצור במפעלים תעשייתיים. שירותי ניהול, תכנון, רכש והקמה, שירותי תוכנה ובקרה: שיווק ופיתוח מוצרי תוכנה והתאמתם לצרכי הלקוחות בתחום התעשייה, בעיקר בתעשייה התהליכית. כמו כן, מתמחה לודן בתחום מערכות מכשור ובקרה המשמשות לפיקוד ולבקרה על תפעול מפעלים.

דירוג האדריכלים: "הגירה גברית מהמקצוע"

גם דירוג האדריכלים המשיך לשמור על יציבות בשנת 2014. את שלושת המקומות הראשונים תופסים המשרדים יסקי-מור-סיוון, משה צור וברעלי-לויצקי-כסיף. במבחן הגדול, לפי כמות העובדים הכללית ומספר העובדים המקצועיים, מי שנמצא בראש הוא משרד א.ב מתכננים (125 עובדים ו-107 עובדים מקצועיים).

אלעד יהודה, מנכ"ל משרד ישר אדריכלים (שהגיע למקום החמישי בדירוג), מציין את שחיקת השכר הריאלי המשולם של האדריכלים, "שגורמת להגירה גברית בעיקרה מהמקצוע. זו תופעה ארוכת שנים, שהולכת ומחמירה, על אף הצמיחה החדה בנדל"ן". לדברי יהודה, "בעוד ענף עריכת הדין כדוגמה, הנחשב מוצף, מצליח לשמר רמת שכר גבוהה, בענף האדריכלות, שבו חברים פחות משביעית מכח האדם, רמת השכר נמוכה משמעותית, על אף היוקרה".

מי אשם במצב? לדבריו, "בראש ובראשונה טמון הפתרון בשינוי התפיסה והניהול העסקי אצל המשרדים הקטנים-בינוניים. בנוסף, נדרשת הכרה של הלקוחות כי על מנת לקבל שירות מעולה שיחסוך להם כסף רב וייצר הכנסות גבוהות, עליהם לשלם שכר טרחה ראוי".

טבלת דירוג מהנדסים 2014

טבלת דירוג אדריכלים 2014

עוד כתבות

בלקרוק מפרסמת במגרשי הטניס. ייעוץ בחינם / צילום: רויטרס AI Project

בלקרוק מציעה: הערכת סיכונים לתיקי הלקוחות בחינם

כחלק ממאמץ למכור יותר קרנות למשקיעים יחידים, מציעה חברת ניהול הפיננסים הגדולה בעולם כלי חינמי ליועצי ההשקעות, שיאפשר להם להעריך סיכונים בתרחישים כלכליים שונים - תוך השוואה לתיקים אחרים

דירות למכירה בת"א / צילום  שלומי יוסף

סקר: 70% משוק הנדל"ן חושבים שמחירי הדירות יקפאו או ירדו

אמנם סקר הוא רק סקר ולא תמיד הוא משקף את המציאות, אבל לסקר של מידרג יש יתרון - הוא מביא את הקולות מהשטח - קולות של פעילים בשוק הנדל"ן, אלה שמתפרנסים מהענף, דוגמת מתווכים שחשים את הדופק של השוק מדי יום, שמאי מקרקעין ויועצי משכנתאות

ההאקתון, היום / צילום: יחצ

הרעיון בן ה-2,000 שנה שעשוי למגר את טרור העפיפונים

ממכשיר עדשות שנועד למקד את קרני השמש בעפיפונים ועד מטפים מוטסים שמדכאים ספינות: אלו ההמצאות שהוצגו היום בהאקתון "זה סופו של כל בלון" למיגור "טרור העפיפונים" בעזה

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

כישלון וקסיגו: מאקזיט של עד 20 מ' ד' למכירת חיסול

כשלוש שנים לאחר שחברת הטכנולוגיה MTS רכשה את הסטארט-אפ הישראלי Vexigo, מתבררים מימדי הכישלון

עו"ד אילן סופר / צילום: תמר מצפי

"כששמעתי את סיפור הצוללות נשמטה לי הלסת"

"תהליך רכש כלי-השיט של צה"ל ומשרד הביטחון, ידהים כל אזרח בישראל, כשייחשף במלואו" ● "חפץ אוצר מידע רב ערך לחוקרים ● עו"ד אילן סופר, הפרקליט של שני עדי המדינה שעשויים להכריע את עתידו של ראש הממשלה, מספק לנתניהו לא מעט חומר לדאגה בראיון מיוחד

סאייק:E-RX5 / צילום: יח"צ

רכב | האם ישראל התגברה על כישלון בטרפלייס?

חמש שנים אחרי קריסת "בטר פלייס", שוב נשמעים קולות ממשלתיים שקוראים לעודד רכישה של כלי רכב חשמליים

פרופ’ עומר יאגהי / צילום: איל יצהר; איור:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכירו את המדען שגדל במחנה פליטים בירדן ומנסה להמציא את הכימיה מחדש

פרופ' עומר יאגהי, בן למשפחה פלסטינית שחיה במחנה פליטים בירדן, זכה לאחרונה בפרס וולף היוקרתי על המצאת קטגוריה חדשה של מולקולות, המיושמת כיום בספיחת פחמן דו-חמצני ואגירת מים מהאוויר ● בראיון בלעדי ל"גלובס", הוא מדבר גם על הקשר המיוחד בין מרצה לסטודנטים שלו: "החוקר צריך לידו מוח שהוא פתוח מספיק, כדי שיוכל לראות דברים שגם הוא עצמו כבר חושב שהם לא אפשריים"

כור גרעיני להפקת חשמל ליד ברן, שווייץ/ צילום: רויטרס

מיזם הכורים הגרעיניים של המזה"ת: חזון או דמיון?

החברה האמריקאית ACU יוזמת תוכנית שאפתנית: הצפת האיזור בכורים גרעיניים להפקת חשמל, ממנה תרוויח ישראל מיליארדי דולרים • ראשי החברה, שנפגשו בעבר עם השר יובל שטייניץ, הגיעו לפני כחודש לכנס סגור בנושאי גרעין שנערך בהרצליה והציגו את התוכנית שבין היתר מבטיחה "להסיר את איום האייתוללות"

רוג’ר פדרר / צילום: רויטרס - Issei Kato

הווידויים של פדרר: "ויתרתי על האפשרות לגמור כמו אגדה"

השיער המחומצן והפוסטר של פמלה אנדרסון ● התדמית הג'יימס בונדית וההומור העצמי ● ה"כאוס המאורגן" של ארבעת ילדיו ופציעת האמבטיה שכמעט גמרה לו את הקריירה ● רוג'ר פדרר, אוטוטו 37, כבר אמור היה להיות "לשעבר", אבל הוא נהנה מדי לשחק טניס וינסה להגן על תואר הגרנד סלאם ה-21

דודו לביא / צילום: איל יצהר

"מה שקרה לווידאו יקרה גם לניהול תיקים והשקעות"

דודו לביא, ראש מחלקת השקעות ברשות ני"ע, מגלה בראיון ל"גלובס" מה דעתו על הכיוון הרצוי בייעוץ ההשקעות ("צריך להיות הרבה פחות תזזיתי"), על התחרות בקרנות הנאמנות ("תעשייה עם התנהלות ברמה גבוהה בכל קנה-מידה"); ועל הרפורמה שהוביל בתעודות הסל (נטרול של "פצצה מתקתקת") ● גלובס השקעות

בנימין ושרה נתניהו \ צילום: יח"צ

שרה נתניהו תועמד לדין פלילי בפרשת הזמנת הארוחות

לאחר שלוש שנות חקירה החליט היועמ"ש מנדלבליט על העמדת אשת רה"מ לדין פלילי, בטענה שקיבלה מהמדינה במרמה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקל ● נתניהו מכחישה את המיוחס לה, עורכי דינה טוענים שהנוהל שעליו עברה כלל לא היה תקף; מסרו בתגובה: "כתב האישום מופרך והזוי"

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

המנכ"ל החדש של תעשייה אווירית - האלוף (במיל') נמרוד שפר

האלוף (במיל') נמרוד שפר ימונה למנכ"ל החברה ויחליף את יוסי וייס שעוזב לאחר 6 שנים בתפקיד; ביהמ"ש דחה היום את בקשת שני נציגי העובדים בדירקטוריון לבטל את ההצבעה, מכיוון שנאסר עליהם להשתתף בה

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

אלטשולר שחם רכש את רוב ההנפקה של אינטרנט זהב

בית ההשקעות השקיע 35 מיליון שקל בהנפקה והפך לבעל מניות השני בגודלו, עם החזקה של 11.3% ממניות אינטרנט זהב ● אלטשולר שחם מתנגדים למכירת בזק לאחים נוימן

גונן אוסישקין / צילום:סיוון פרג'

מנכ"ל אל-על לעובדים: יהיו פעולות מיידיות להתייעלות

בינתיים השיבושים נמשכים: אחרי גל ביטולי הטיסות לאחרונה, אתמול חוו נוסעי אל-על בטיסת החברה מנמל התעופה לוטון בלונדון עיכוב של 4.5 שעות

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בוול סטריט; הדאו שבר רצף ירידות של 8 ימים

מדד הדאו ג'ונס נסגר אתמול בירידות ביום השמיני ברציפות - נכון לעכשיו הוא שובר את הרצף ● שרי אופ"ק החליטו על העלאת תפוקות הנפט בכמליון חביות - הזהב השחור עולה ואיתו מניות הנפט הגדולות

רכב עם המערכת של פורסייט / צילום: יחצ

הראל תזרים 20 מיליון שקל לפורסייט תמורת 8% מההון

הראל היא המשקיע המוסדי הראשון שנכנס להשקעה בהיקף משמעותי בחברת פורסייט, העוסקת בפיתוח מערכות ראייה ממוחשבות לכלי רכב, מניעת תאונות ונהיגה אוטונומית

ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

עובדי פסגות: מיום א' יושבת בית ההשקעות ל-48 שעות

במייל לעובדים כתב הוועד כי "שביתות האזהרה לא הועילו, עכשיו נראה כמה זמן יכולה לתפקד החברה הזאת בלי עובדים. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יתעוררו" ● מהנהלת פסגות נמסר כי "אנו מצרים על החלטתו של ועד העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, במיוחד כאשר הנהלת החברה הציעה תוספות שכר והטבות משמעותיות"

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פסגת חירום בנושא פליטים בבריסל - איטליה מאיימת בפיצוץ

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המבקרת היום ומחר בירדן ובלבנון, תנסה לגבש מדיניות כלל-אירופית לטיפול בפליט ● זאת על רקע איום בפירוק ממשלתה מבפנים ואיום בפירוק גוש מדינות שנגן מבחוץ

מלניה טראמפ והמעיל שעליו כתוב 'באמת שלא אכפת לי, ולך?' לפני פגישה עם ילדי המהגרים / צילום: רויטרס

העם האמריקאי הרכרוכי אכזב את טראמפ: לא כולם התקרנפו

פרץ מחאה המוני, לרבות בקונגרס ובקהיליה העסקית, אילץ את הנשיא לבטל נוהל הפרדת ילדים מהוריהם וכליאת תינוקות בחיתולים ● הימין הקיצוני מאוכזב: מדובר ב"קייטנות " או "פנימיות" ; הילדים שמייללים – "שחקנים" ● השערוריה הבאה: לא ברור כיצד יוחזרו להורים הילדים שנגזלו מידיהם ● פרשנות

תיירים סינים / צילום: Erik de Castro / צילום: רויטרס

יש מיליארד סינים שמטיילים בעולם: מה זה עושה לכלכלה?

בסביבה כלכלית של תיירות בינלאומית, שבה תייר יכול לעלות על מטוס בשדה התעופה ולהגיע לכמעט כל יעד בעולם, המדינות נלחמות על תיירים ● מדינות ש"מייצאות" תיירים צוברות השפעה וכוח כלכלי ● בחינת עולם התיירות מצביעה על המגמה המסתמנת: התיירים הסינים בדרך לכבוש את העולם