גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אטרקציות בלונדון: 4 מניות בריטיות שיכולות לזנק עד 45%

למרות התאוששות מהירה בכלכלה הבריטית, הבורסה באנגליה מפגרת בשנה האחרונה אחרי מקבילותיה ■ התחזקות הפאונד והצפי להמשך התאוששות הכלכלה מבליטים את המניות אשר פועלות בעיקר בשוק המקומי ■ מיהן אם כך המניות המומלצות שלנו

המניות הנסחרות בלונדון דורכות במקום בשנה האחרונה. בניגוד למדדי המניות בארה"ב ובאירופה, שהניבו למשקיעים תשואה דו-ספרתית, הניב מדד פוטסי 100 1.69% בלבד.

כלכלת אנגליה צומחת בקצב מהמהירים בכלכלות המפותחות, ולהערכתנו צמיחה זו צפויה להאיץ לרמות של 2.8% ו-2.7% בשנים 2014 ו-2015 בהתאמה (לעומת 1.7% ב-2013). גם התמתנות הלחצים האינפלציוניים, מרמה של 2.6% אשתקד לרמה של כ-1.9% השנה, לא דוחפת את המניות מעלה.

תופעה זו שונה משווקים אחרים, שבהם האצה בצמיחה מתורגמת בדרך כלל לשיפור ברווחי החברות ולביצועים חיוביים של שוקי המניות. באנגליה המצב הפוך.

הסבר לביצוע החסר ניתן למצוא בכך שרווחי החברות מתאפיינים בשנה האחרונה בירידה בקצב של 11%, וגם ברבעון הראשון נמשכה המגמה. הסבר נוסף הוא הרכב מדד פוטסי 100, שבו שלוש מכל ארבע חברות מייצרות הכנסותיהן מחוץ לבריטניה ולא נהנות מההתאוששות המהירה בצמיחה ביבשת.

מבחינה מגזרית, כמחצית מהמדד מורכבת מחברות הפועלות במגזרים המוגדרים דפנסיביים, כך שהאצה בפעילות אינה מתורגמת לעלייה עודפת במחיר המניות.

כשבוחנים את תמחור המניות במדד, נמצא כי המניות נסחרות במכפיל עתידי לרווחי השנה של 14, המהווה הנחה של כ-5% לעומת מדד המניות העולמי וקרוב לממוצע ההיסטורי העומד על 13.

ההאצה בצמיחה, וכן העלייה של כ-18% במחירי הבתים בממוצע בשנה האחרונה, לא נעלמו מעיני הבנק המרכזי, שצפוי להיות הראשון להעלות ריבית בין הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות.

הבנק, שהגדיר את עליית מחירי הדיור כסכנה המרכזית לכלכלה, צפוי להערכתנו להתחיל להעלות ריבית בתחילת 2015 - מרמה של 0.5% לרמה של 0.75%, וזו צפויה להמשיך ולעלות לרמה של 1.5% בסוף השנה הבאה.

העלאה זו תגיע במקביל לצמצום תכנית הרכישות, המבוצעת על ידי הבנק כחלק מהאמצעים שיישמו גם בנקים מרכזיים בארה"ב, יפן ובצורה מצומצמת באירופה, על מנת לתמוך בכלכלות לאחר המשבר. צפי העלאת הריבית, כמו גם עוצמת הכלכלה, הביאו את הפאונד להתחזק בשנה האחרונה בכ-11% מול הדולר וב-5.2% מול האירו. מגמה זו, וגם הערכתנו להמשך התחזקות המטבע, היוו גורם נוסף לביצוע החסר של מדד פוטסי 100 הכולל חברות יצואניות רבות.

בין הגדולות מניות הערך עדיפות

בשנה האחרונה המלצתנו לא השתנתה לגבי מדד המניות באנגליה, ואנו משמרים המלצת "משקל חסר" ביחס למשקלו במדדי המניות העולמיים. המלצה נוספת שאנו משמרים, היא להיחשף לשוק בבריטניה כולה דרך מניות המיד-קאפ המקומיות הנסחרות במדד פוטסי 250. במדד זה חלקה של בריטניה מסך המכירות עומד על 50%, וחלקן של החברות המשויכות למגזרים מחזוריים הוא גבוה. חברות אלו צפויות ליהנות מהתאוששות הכלכלה ולא להיפגע מהתחזקות המטבע המקומי. בניגוד לחברות הגדולות, רווחי החברות הללו עלה בשנה האחרונה ב-3.5%.

בדיקה נוספת שערכנו, מראה כי בתקופות הקודמות להעלאות ריבית בבריטניה, מבין המניות הגדולות אלו הן מניות הערך (Value) שמתפקדות טוב יותר. בהנחה שתופעה זו תחזור מומלצות "משקל יתר" מניות ממגזרים כמו אנרגיה, פיננסים ובריאות, לעומת משקלן בפוטסי 100, שכאמור ככלל מומלץ "משקל חסר".

בין החברות העונות על המלצותינו האמורות נמצאת British Sky Broadcating (BSY:L), ספקית שירותי הטלוויזיה בתשלום הגדולה בבריטניה. החברה מציעה בנוסף שירותי טלפון ואינטרנט, ולה עשרה מיליון מנויי טלוויזיה וחמישה מיליון מנויי אינטרנט המספקים לחברה 83% מהכנסותיה. שיעור החדירה לשירותי הטלוויזיה עומד על 55% בלבד, ולהערכתנו צפוי להמשיך לצמוח. באחרונה פורסם, כי החברה במו"מ לרכוש את הרשת המקבילה באיטליה, מתוך כוונה אפשרית ליצור את SKY אירופה בדרך של מיזוגים ורכישות. החברה נסחרת במכפיל 12 לרווחי 2015, המשקף הנחה של כ-25% למכפיל שבו נסחרה בעבר; זאת כאמור תוך אפשרות להתרחבות לתחומים חדשים ובשווקים מחוץ לבריטניה.

קבוצת לוידס (LLOY:L), המלווה הגדול למשכנתאות בבריטניה, נוצרה מתוך המשבר של 2008, עת חברה HBOS לקבוצת הבנקאות לוידס, הכוללת גם את הבנק של סקוטלנד, חברת Halifax ועוד. הבנק מספק שירותי הלוואות ופיננסים אחרים - 48% מהכנסותיו נובעים מהלוואות לפרטיים, 29% מהלוואות מסחריות, 11% מפרמיות ביטוח ו-12% מפעילות בינלאומית. הבנק עומד במגבלת ההון לפי באזל 3, עם הון ראשוני של 10.3% כבר בסוף 2013. להערכתנו, השיפור בכלכלת בריטניה, תוך תהליך של העלאת ריבית הדרגתית, צפוי לשפר משמעותית את התשואה על ההון בשנים הבאות, תוך גידול ברווח ובדיבידנד המחולק.

DCC PLC (סימול: DCC:L) היא חברת החזקות, הפועלת בהפצה ומכירה של מוצרים ושירותים בתחומי האנרגיה (57% מהרווח EBITA), טכנולוגיה (22%), בריאות (12%), סביבה (6%) ומזון (3%). בחלוקה גיאוגרפית, 75% ממכירותיה באנגליה, 17% באירופה ו-8% באירלנד. החברה צומחת גם בדרך של מיזוגים ורכישות, ופרסמה בשבוע שעבר דוח שעלה על ציפיותינו, תוך הצגת שיפור כמעט בכל הפרמטרים ותזרים מזומנים חזק. החברה מוציאה מדי שנה בממוצע 125 מיליון פאונד על רכישות, ולהערכתנו סכום זה צפוי להיות מוכפל בשנה הבאה. רווחי החברה צפויים, להערכתנו, לצמוח השנה בכ-10%, לרמה של 177 מיליון פאונד, על מחזור מכירות של 12.47 מיליארד פאונד.

Bellway (רש"ת: BWY:L) היא חברת נדל"ן אשר בונה בתים ברחבי אנגליה. למרות החשש מעליית ריבית ומחירי הנדל"ן הגבוהים, היא נסחרת להערכתנו במחיר אטרקטיבי. החברה בונה ומוכרת כ-5,650 יחידות דיור בשנה, ולה קרקעות לבניית 19,000 יחידות נוספות. החברה מוכרת 19% בלבד בלונדון, מה שמקטין את הסיכון. שאר המכירות נחלקות שווה בשווה בין צפון אנגליה ודרומה, ומחיר המכירה הממוצע עמד על 193 אלף פאונד. רווחי החברה צפויים, להערכתנו, לצמוח בכ-65% ובכ-35% נוספים בשנה המסתיימת ביולי 2014 ובזו שאחריה בהתאמה.

לסיכום, לאור הצפי להמשך התחזקות הפאונד והחולשה ברווחי החברות הגדולות בפוטסי 100, אנו ממשיכים להמליץ עליהן "משקל חסר" לעומת המניות בארה"ב ואירופה. מאידך, אנו ממליצים "משקל יתר" על שילוב מניות ערך מבין המניות הגדולות ומניות מיד-קאפ שייהנו מהמשך התאוששות מהירה בכלכלת בריטניה.

* הכותב הוא מנהל השקעות ראשי ב-UBS Wealth Management Israel Ltd. לכותב המאמר ו/או לחברה עשוי להיות עניין אישי בנושא. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

בריטיות

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; ה-S&P סגר את השבוע החלש ביותר שלו מזה למעלה מחודש

כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם עקבו אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין לאחר שטראמפ אמר שארה"ב וסין "קרובות מאוד" להגיע להסכם סחר

קורקינטים של חברת BIRD / צילום: יח"צ

מקורקינטים להרכבת ממשלה - כמה אתם שולטים בחדשות?

איזו מניה תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות, מה צפוי לקרות לתעריף החשמל ואיזה נסיך בריטי פורש מפעילות ציבורית? 10 שאלות שיבחנו עד כמה אתם מעודכנים

חלק מהמזכרות הנאציות שנמכרו אתמול במינכן / צילום: רויטרס

פריטים נאציים במכירה פומבית: כך הפכו השבוע היטלר והרייך השלישי לעסק משתלם

כמעט 200 פריטים נאציים נמכרו השבוע במכירה פומבית במינכן ● בתי מכירות, אספנים יהודים ומוזיאונים חדשים מתדלקים את המסחר בחפצים שקשורים לשואה, אך קשה למנוע את הגעתם לגורמים ניאו-נאציים

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו טיפסה לכותרות בעולם

ערוצי החדשות הבינלאומיים דיווחו בשידורים חיים מירושלים, וכמה כלי תקשורת אירופיים הקדישו להודעת היועץ המשפטי את הכותרות הראשיות שלהם

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

גלי צהל בירושלים / צילום באדיבות משרד הבטחון

"כל פעם שאני פותח מיקרופון אני מפחד שייפלט משהו שייתפס כשמאלני"

ככל שמתקדמות החקירות צצים עוד חומרים המציגים קשרים בעייתיים בין מנהלי גופי השידור הציבוריים לבין הפוליטיקאים ● האם התקשורת הסתאבה, או שהחידוש הוא רק באור השמש שחושף את המנגנון? ● בינתיים, במסדרונות התאגיד וגל"צ מדברים על הטיה ימינה שמגיעה מלמעלה

אילוסטרציה: shutterstock

מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-7,000 דולר לשפל של חצי שנה

בשבוע האחרון ירד שער הביטקוין ביותר מ-15%, ועדיין מחירו גבוה פי שניים משהיה בתחילת 2019 ● שווי השוק של הביטקוין קרוב ל-130 מיליארד דולר - כשני שליש משווי של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"