גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיחה: הטכניון בן 90

מה עשתה גלית גוטמן בבסיס הצבאי שדה דב? ■ איפה חגגו זהר, יהודה ורועי זיסאפל? ■ מי התארחו בדירתו של של רפי מהודר במגדלי אקירוב? ■ ואיזו מחווה עשו דלתא ומכללת שנקר לדב לאוטמן ז"ל?

יהודה איתמר ורועי זיסאפל/ צלם: איתמר טל
יהודה איתמר ורועי זיסאפל/ צלם: איתמר טל

הטכניון בן 90

כ-600 איש ואישה הגיעו ביום חמישי האחרון למסיבת יום ההולדת 90 של הטכניון ויום הולדת 60 לארגון בוגריו. אייל קפלן, יו"ר ארגון הבוגרים, אמר: "הטכניון הוא המנוע לכלכלה הישראלית, לפיתוחים הטכנולוגיים ולמחקר. שני-שלישים ממנהלי החברות הישראליות בנאסד"ק הגיעו מהטכניון".

באו להגיד מזל טוב: ד"ר אלי אופר, המדען הראשי לשעבר ויו"ר מועדון המאה של הטכניון; מולי אדן, נשיא אינטל ישראל; עוזיה גליל, מאבות תעשיית היי-טק בישראל; יורם אורון, שותף מנהל בקרן ורטקס; בצלאל מכליס, מנכ"ל אלביט; זהר ויהודה זיסאפל, מייסדי קבוצת רד, שנחשבים לשניים מתורמיו הגדולים, בנו רועי זיסאפל, מנכ"ל ונשיא רדוור, ונכדו איתמר.

יהודה איתמר ורועי זיסאפל/ צלם: איתמר טל

יקר מפז

אחרי שהתפוגגו תקוותיו של אהרון פוגל לקבל מינוי קבע כיו"ר אי.די.בי פתוח, הוא חוזר לתפקידו כדירקטור בחברת האנרגיה פז, שבשליטת צדיק בינו.

פוגל קיבל הודעה על סיום תפקידו בתחילת מאי, ארבעה חודשים לאחר שכיהן כיו"ר אי.די.בי פתוח ללא תמורה ולאחר השלמת העברת השליטה בקבוצה לידי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן-משה, שמינו את עצמם ליו"רים משותפים במקומו.

אהרון פוגל / צלם: יוסי כהן

תגלית השנה

ביום חמישי האחרון קברניטי פרויקט "תגלית" השיקו בקול תרועה רמה בבסיס הצבאי שדה דב שבתל-אביב את אגודת השוחרים החדשה - אנשי עסקים ומובילי דעת קהל - שיסייעו לה בגיוס כספים.

בין השוחרים החדשים נמנים מאיר שמיר, מנכ"ל ויו"ר מבטח שמיר אחזקות, המשמש כיו"ר אגודת שוחרי תגלית בישראל; רועי וברכה בן-ימי, ממקימי ומבעלי חברת אל.אר; איל וולדמן, מייסד מלאנוקס; ויוסי אקרמן, לשעבר נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות.

לצד אלה נכחו באירוע גם: יגאל אהובי וזוגתו גלית גוטמן; רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי; רוית בר ניב, יו"רית תנובה; אריק שור, מנכ"ל תנובה; דוד פתאל, בעלי רשת המלונות; שלמה מור יוסף, מנכ"ל ביטוח לאומי; עו"ד פיני רובין; יורם טיץ, מנכ"ל ושותף בארנסט אנד יאנג; גידי מרק, מנכ"ל תגלית; ועדה שפיצר, סמנכ"לית תגלית.

גלית גוטמן, יגאל אהובי וגידי מרק / צלם: ארז עוזיר

ההבדל בין מדע לפוליטיקה

לדירתו של רפי מהודר, יו"ר נטפים, במגדלי אקירוב שבתל-אביב הגיעו אמש (מוצ"ש) כ-150 אנשי עסקים, בכירים בקהילה המדעית ונציגי שגרירויות לערב גאלה שערכה קרן וולף, המעניקה פרסים למדענים ולאמנים מצטיינים מהארץ ומהעולם. תשעת זוכי הפרס לשנת 2014 יקבלו אותו היום מנשיא המדינה, שמעון פרס, בטקס בכנסת.

פרופ' דן שכטמן אמנם נכח באירוע על תקן ממלא-מקום יו"ר קרן וולף, אך התייחס גם לנושא נשיאות המדינה כששיבח את הליך המיון ובחירת הזוכים, ואף שיגר עקיצה פוליטית: "כיום אני מבין את ההבדל המובהק בין מדע לפוליטיקה - ניקיון הליך המיון המדעי בוהק הרבה יותר מהפוליטיקה". עוד נכחו באירוע: יגאל לנדאו, מבעלי רציו; ישראל מקוב; יוסי בכר, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר; הזוג נאוה ברק ושלום זינגר; זהר זיסאפל; עדנה בקשטיין, השופטת בדימוס; סמי סגול; ד"ר ליאת בן-דוד, מנכ"לית קרן וולף; רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב, ואחרים.

רפי מהודר, דן שכטמן, רון חולדאי/ צלם: אסף שילה, ישראל סאן

זוכרים את דב

במחווה לדב לאוטמן ז"ל, מייסד דלתא ומידידי שנקר, חנכו דלתא גליל ושנקר מחלקה לעיצוב טקסטיל ששמה "דלתא גליל - דב לאוטמן". דלתא התחייבה להעניק לשנקר מענק של מיליון שקל, לצורך חידוש ושיפוץ המחלקה וחקר החדשנות בתחומי הטקסטיל. כמו כן, תיתן החברה מלגות לסטודנטים מהחוגים לעיצוב טקסטיל ועיצוב אופנה. נעם לאוטמן, יו"ר דלתא גליל ובנו של דב, אמר באירוע ההשקה: "התוכנית המקורית הייתה להפתיע את אבא עם חניכת המחלקה, אבל לצערנו לא הספקנו". אייזק דבח, בעלים ומנכ"ל דלתא גליל, הוסיף: "אנחנו גאים בשיתוף הפעולה עם שנקר. דב האמין בחינוך, ובשנותיו האחרונות הקדיש את חייו לנושא". פרופ' יולי תמיר, נשיאת שנקר, אמרה: "אנחנו רואים עניין הולך וגדל בתחום הטקסטיל. דב היה בשבילי מודל". באירוע נכחו גם גד ואתי פרופר והנכדים; צבי ימיני, יו"ר הוועד המנהל של שנקר, ואחרים.

נעם לאוטמן, צבי ימיני, יולי תמיר, אייזיק דבח / צלם: אביב חופי

רוטשילד צבעוני

הקומות 38-40 במגדל המגורים מאייר ברוטשילד, הנבנה בימים אלה על-ידי חברת ברגרואין רזידנטיאל, הפכו בחמישי-שישי האחרון לגלריה לאמנות עכשווית, ובה הוצגו יצירותיהם של כ-90 אמנים מחממת "צבע טרי" - חממה פרטית שהקימו יפעת גוריון ושרון טילינגר. באירוע, שהתקיים בשיתוף החברה הבונה, נכחו איל וולדמן; נאווה ברק; עוה"ד יורם ראב"ד; ספי בר, מנכ"ל לקסוס; צבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר; יהושע וענת קסטיאל; שוני ריבנאי; איזי ויעל בורוביץ'; רון חולדאי; הדוגמניות בר רפאלי וסנדי בר; יגאל צמח מנכ"ל ברגרואין רזידנטיאל, ואחרים.

אייל וולדמן, יגאל צמח/ צילום: עמית גושר

הלוחשים לסוסים

רכיבה טיפולית הפכה מזמן לשם דבר בסיוע מיוחד לילדים ולמבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, כמו הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם ושיתוק מוחין, וכן לחיילי צה"ל הסובלים מפגיעות ראש ומבעיות נוירולוגיות.

ביום שישי האחרון חגגה עמותת המרכז לרכיבה טיפולית - ששליש מהכנסותיה מגיעות תרומות - חצי יובל להיווסדה בחוות הסוסים שבתל מונד.

בין המשתתפים באירוע נכחו שניים מתורמיה הגדולים של העמותה: מוריס קאהן וליאון קופלר. בנוסף, הגיעו גם מתיו גולד, שגריר בריטניה בישראל; חיים (בוז'י) הרצוג, יו"ר האופוזיציה; ליאור רייטבלט, יו"ר סופר-פארם; ברק רוזן, הבעלים של קנדה ישראל; עינת ברקוביץ', מנכ"לית קרן קאהן; סטיב קפלן, כדורסלן עבר; שוני ריבנאי, פרסומאי לשעבר ואמן בהווה; עודד גרא, יו"ר בנק רוטשילד, ורעייתו, עו"ד אלה גרא; צ'ארלס וולף, יו"ר העמותה; ודורית ברפמן, מנכ"לית העמותה.

בוז'י הרצוג מוריס קהאן, מתיו גולד/ צלמת: תמר מצפי

עוד כתבות

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפי סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

אפל הודיעה: לא נעמוד בתחזית ההכנסות בגלל וירוס הקורונה

באפל עדכנו כי פעילות הייצור חוזרת לפעול ב"קצב איטי משחשבנו" וכי הביקוש למוצרי החברה בסין נפגע ● המכירות בכל העולם נפגעות

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

הלחץ של הספקים עלול לסייע לכלירמרק ללחוץ את יינות ביתן

בימים אלה ממשיכים ומתנהלים מגעים בין ביתן לבין קרן כלירמרק במסגרתם מבקשת הקרן לשפר את תנאי המתווה של העסקה ● יינות ביתן: "העסקה מתנהלת לפי לוחות הזמנים שנקבעו בין הצדדים"

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה