גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה"דיל" של אורי אריאל בקק"ל: כסף וכיבודים או אפליית ערבים?

שר השיכון מצא את הפטנט איך משלבים השתלטות על מיליארדים, עם המשך שיווק קרקעות ליהודים בלבד ■ היועמ"ש, מצדו, פסל את הרעיון

אורי אריאל / צילום: תמר מצפי
אורי אריאל / צילום: תמר מצפי

שר השיכון, אורי אריאל, שרת המשפטים, ציפי לבני, ושר האוצר, יאיר לפיד, ממשיכים במלחמה על הקרן הקיימת לישראל - כל אחד והאג'נדה שלו.

הירייה האחרונה בנושא הייתה של המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, שחוות דעתו אתמול (ג') פסלה את מה שתואר כ"דיל" של אריאל לשים יד על המיליארדים שבקופת קק"ל, וחייבה להשתמש בהם רק לפי קריטריונים ענייניים ושקופים של הממשלה כולה.

זו גם תמצית הוויכוח בין העיתונאי רביב דרוקר לבין הח"מ: האם קק"ל היא מקור לכיבודים של עסקנים פוליטיים החומדים קופת מזומנים של 4 מיליארד שקל, או שמדובר ברצון לשמר את היכולת של קק"ל להפלות את האוכלוסייה הערבית בהקצאת קרקעות, בנימוק שהמנדט ההיסטורי של קק"ל אוסר "מכירת קרקע לזרים".

דרוקר בטוח שמדובר בכסף וכיבודים, וזהו הסבר שאין לבטלו. דירקטוריון קק"ל מונה 32 נציגי מפלגות פוליטיות והשליחים יוצאים לכל העולם. קק"ל מממנת פרויקטים לטובת יישובים ואזורים מסוימים, למשל כבישים עוקפים ביו"ש, מאגרי מים, ועל הדרך זכור גם מימון ביקורו של ביל קלינטון אצל הנשיא היוצא שמעון פרס.

חילופי קרקע בחשאי

לקק"ל 2.35 מיליון דונם משובחים, בעיקר במרכז הארץ ובעיקר קרקע חקלאית, ו-200 אלף דונם בתוך הערים. מתוך זה, 1.35 מיליון דונם שהופקעו מערבים אחרי הקמת המדינה. קרקעות קק"ל הן 13% מאדמות המדינה, הן מנוהלות ומשווקות על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומכניסות לקק"ל מדי שנה כ-800 מיליון שקל.

קחו, למשל, פרויקט בנייה בכרמיאל שבו שני בניינים שבונה אותו קבלן שזכה במכרז הקרקע. בניין אחד על אדמת רמ"י, השני על אדמת קק"ל. אחמד אגבריה רכש דירה בבניין על אדמת קק"ל, ואילו ישראל ישראלי קנה דירה זהה בבניין שהוקם על אדמת רמ"י.

עשרות שנים התנהל תהליך חשאי לפיו את הדירה של אגבריה רושמים בטאבו בדיעבד כאילו הייתה במקור על אדמת רמ"י, ולאחר מכן רושמים גם בדיעבד את הדירה של ישראלי כאילו במקור הייתה על אדמת קק"ל. שני רוכשי הדירות, הערבי והיהודי, כלל לא מודעים לכך שביצעו ביניהם ומאחורי גבם את ההחלפה. זהו הסדר "חילופי קרקע" שמטרתו אחת: למנוע תוצאה לפיה אגבריה יירשם בטאבו כבעלים של דירה שנבנתה על אדמת קק"ל.

המצב המשפטי-תאגידי בעייתי. קק"ל היא גוף דו-מהותי: זו חברה פרטית בשליטת "מוסדות העם היהודי", שהתקנון שלה מדבר על החכרת אדמותיה להתיישבות היהודית בארץ ישראל. אחרי הקמת המדינה, נוספו לקק"ל גם מטרות ציבוריות-לאומיות בתחום פיתוח קרקעות. כמו כן, נחקקו מספר חוקים המעניקים לקק"ל פטור ממסים, פטור מחוק חובת מכרזים והיא פטורה מביקורת מבקר המדינה.

חוות דעת לקק"ל של שופט ביהמ"ש העליון בעבר, יצחק זמיר, קבעה שמכיוון שקרקעותיה משווקות על ידי רמ"י, קק"ל אינה יכולה להפלות ערבים מלרכוש דירות על אדמותיה. זהו שורש ההסדרים החשאיים ל"חילופי בעלות".

לקראת הרפורמה להקמת רמ"י של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחתם בין קק"ל לבין המדינה הסכם לפיו קק"ל תעביר את קרקעותיה העירוניות לבעלות המדינה, ובמקומן יוקצו לה 80 אלף דונמים פנויים בנגב והיא תקבל עוד פיצוי כספי. ההסכם אמור היה להיחתם עם סיום החקיקה ב-2009, אך החתימה מתעכבת. קק"ל אמורה הייתה לקבל 6 מקומות מתוך 13 חברי מועצת מקרקעי ישראל, ועד החתימה מכהנים במועצה רק 2 נציגי קק"ל.

חוגי הימין הזדעקו. את המערכה הוביל השר אורי אריאל עם הבית היהודי. אריאל התבטא בכנסת בחריפות נגד ההסכם, שאותו כינה "הלאמת קק"ל", ונגד שיווק אדמותיה ללא יהודים. מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, מסר להנהלת קק"ל דוח ובו המלצה להפריד לחלוטין את אדמות קק"ל משיווקי רמ"י, ובכך להימנע ממכירת קרקעותיה לערבים.

בן אליהו המליץ לקק"ל להכין תוכנית מגירה ליישום ההמלצה. הנימוק: "קניינה של הקרן הקיימת בקרקע הוא קניינו של העם היהודי אשר מכספי תרומותיו גאלה קק"ל את הקרקע והניחה את הבסיס הקרקעי להתיישבות והקמת הבית הלאומי. על הקרן הקיימת לישראל לעשות ככל שעולה על ידה על מנת לשמור את קניין העם היהודי באדמתו עדי עד".

אריאל ובן אליהו הוסיפו את הטיעון לפיו אם קק"ל תיפרד מרמ"י היא תוכל להקים מערך נפרד לשיווק קרקעותיה, ובכך יוכנס לשוק המקרקעין אלמנט חדש של תחרותיות. הנימוק נשמע מעניין, אבל המציאות היא שקק"ל לא מסוגלת להקים מערך שיווק משלה, גם לא תוך 10 שנים. להפרדת קרקעות קק"ל משיווקי רמ"י יש משמעות אחת: תקיעה רבתי של שיווקי הקרקע בישראל.

אריאל הראה מי הבוס

אחרי הקמת הממשלה החדשה דרש לפיד מאפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, להעביר לאוצר 1.5 מיליארד שקל בתוך 3 שנים, לשחרור חסמי תשתיות לקידום פרויקטים של בנייה. לפיד צירף איום: 'אם לא תסכימו נשלול מכם את הטבות המיסוי, נכפיף אתכם למבקר המדינה ולחוק חובת מכרזים'.

שטנצלר הגיב בהקמת צוות חירום, כשברקע קק"ל מנופפת ב"איום" של היפרדות מרצון מרמ"י, למען שמירת עצמאותה.

אריאל, יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, היה בעצמו דירקטור בקק"ל במשך שנים רבות. הוא התחיל מהלך משלו. ראשית, הוא הדיח שטנצלר ואת היו"ר העמית אלי אפללו מראשות ועדות המשנה של המועצה, והראה להם מי הבוס האמיתי. שטנצלר ואפללו נעלבו והפסיקו להופיע במועצה. בהמשך, רקם אריאל "דיל" משלו לפיו קק"ל תיתן לו 2.5 מיליארד שקל לחלוקה לפרויקטים שהוא ימליץ עליהם, והוא ישמור עליה מפני "סכנת הלאמה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, בהמשך ליוזמה של הח"כ לשעבר, מיקי איתן, פועלת להכפיף את קק"ל לביקורת מבקר המדינה. המבקר יוסף שפירא תומך במגמה.

לפחות, אומרת לבני, יש להפוך את קק"ל ל"חברה לתועלת הציבור", המחויבת בשקיפות יחסית ובמסירת דוחות למשרד המשפטים. בשאלת ההגדרה של "מדינה יהודית ודמוקרטית" - המגמה של לבני בקק"ל מחזקת את ה"דמוקרטית" ומצמצמת את אפליית הערבים בהקצאות קרקע.

ב-4 במאי נערך דיון בממשלה על הצעת לבני להכפפת קק"ל למבקר המדינה. אריאל הוביל את ההתנגדות וטרפד את ההצעה, בסיוע האגף הימני בממשלה.

כמה ימים לאחר מכן, ב-8 במאי, החליט דירקטוריון קק"ל לתת לאריאל במשך 4 שנים 2.5 מיליארד שקלים לפרויקטים אליהם ינותב הכסף.

לבני הזדעקה. היועמ"ש, כאמור, פסל את ה"דיל".

המלחמה עדיין לא הסתיימה, ואין מנצח בוויכוח בין הח"מ לבין רביב דרוקר - כיבודים וכסף או אפליית ערבים. דבר אחד ברור: השר אורי אריאל מצא פטנט משלו לשלב בין השניים.

מקק"ל נמסר בתגובה כי: "קק"ל היא זרוע הגשמה של העם היהודי ומבצעת פרויקטים התיישבותיים חינוכיים וקרקעיים בהתאם למטרותיה.

קק"ל משתפת פעולה עם ממשלת ישראל בתחומים המשותפים. הממשלה זכאית לקבוע את הכללים שלה לשיתוף הפעולה, בדיוק כשם שקק"ל פועלת בהתאם להחלטות מוסדותיה. את השקעות קק"ל ניתן לראות בכל חלקי המדינה ובשנים האחרונות בדגש על הפריפריה".

עוד כתבות

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

חילופים בבזק: עו"ד אודי אפרון מונה ליועמ"ש הדירק'

השינוי הפרסונלי בעמדת מפתח זו ממחיש את המדיניות של הדירקטוריון החדש בראשותו של שלמה רודב

ניסים דג'לדטי / צילום: אבשלום ששוני

הסדר הנושים לחברת ביונד טיים: העליון דחה בקשת דג'לדטי

ביהמ"ש העליון דחה בקשת רשות ערעור שהגיש ניסים דג'לדטי על החלטת המחוזי לדחות את בקשתו לאשר הסדר נושים חלופי בקשר לחברת ביונד טיים אחזקות בע"מ המצויה בחדלות פירעון ● דג'לדטי מרצה בימים אלה עונש מאסר על עבירות מס שונות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

אישום: משקיע ביצע כ-2,600 עבירות השפעה בתרמית על ני"ע

לפי כתב האישום, בשנים 2015-2014 פעל יובל כהני כ-1,600 פעמים במזיד ובמטרה להפעיל את מנגנון ממתן התנודה בבורסה, ולשם כך נהג להזרים הוראות קנייה או מכירה בתנודות שער חריגות, ללא כל כוונה שיתגבשו לכדי עסקאות

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

אלטשולר שחם רכש את רוב ההנפקה של אינטרנט זהב

בית ההשקעות השקיע 35 מיליון שקל בהנפקה והפך לבעל מניות השני בגודלו, עם החזקה של 11.3% ממניות אינטרנט זהב ● אלטשולר שחם מתנגדים למכירת בזק לאחים נוימן

גבי אדרי, בעלי אדרי–אל / צילום: סיון פרג'

גבי אדרי משך מאדרי-אל סכומים שיצרו חוב והחזיר אותם

בחברת הנדל"ן מציינים כי לאחר שהחזיר את סכומי המשיכות במלואם מצוי כיום בעל השליטה ביתרת זכות של כ-1.6 מיליון שקל

גונן אוסישקין / צילום:סיוון פרג'

מנכ"ל אל-על לעובדים: יהיו פעולות מיידיות להתייעלות

בינתיים השיבושים נמשכים: אחרי גל ביטולי הטיסות לאחרונה, אתמול חוו נוסעי אל-על בטיסת החברה מנמל התעופה לוטון בלונדון עיכוב של 4.5 שעות

ראסל אלוואנגר  ליד משרדי טאואר / צילום: עינת לברון / צילום: יחצ

בית ההשקעות נידהאם על טאואר: הירידות במניה לא הגיוניות

מחיר היעד של נידהאם למניה עומד על 32 דולר - פרמיה של 43% על המחיר הנוכחי ● מתחילת השנה נפלה מניית טאואר בכ-35%

בכמה נמכר קוטג' 120 מטר במבשרת ציון? / צילום: יד 2

בכמה נמכר קוטג' במבשרת ציון ודירת 120 מטר בצפון ת"א?

הבית בשטח 120 מ"ר עם שבעה חדרים, ולו יחידת דיור נפרדת, נמכר ב-2.65 מיליון שקל

דוד זבידה / צילום: תמר מצפי

מעלות העלתה את דירוג מבני תעשיה ל-A פלוס

מדובר בהעלאת דירוג שלישית ברציפות בתוך שנה וחצי ● S&P מעלות: "העלאת הדירוג משקפת את הערכתנו כי יחס המינוף של מבני תעשיה יירד אל מתחת ל-60% בטווח הקרוב, בשל מימושי נכסים"

נתי כהן / צילום: יח"צ משרד התקשורת

פריסת הסיבים: ביקור ראשון למנכ"ל משרד התקשורת בבזק

נתי כהן מתארח ומסייר במתקני בזק בראשון-לציון על מנת להגיע להבנות שיאפשרו הנעת ההשקעה בפרויקט

האחים נוימן / צילום: ענבל מרמרי

אלטשולר שחם מתנגד למכירת בזק לאחים נוימן

בית ההשקעות מתנגד לעסקה משום שמצבה הפיננסי של החברה-האם אינטרנט הזהב התייצב לאחר גיוס ההון ● במקביל למחלוקת ישנם ניסיונות לגיבוש פשרה בין אינטרנט זהב למנהלים המיוחדים ביורוקום

מדברים על המגרש פרק 2

"ישראל לעולם לא תעלה למונדיאל": האזינו לדובר ההתאחדות

כתב "גלובס" טל וולק מארח את ראש מערך ההסברה של ההתאחדות לכדורגל, שלומי ברזל, בפודקאסט כלכלת הספורט של "גלובס" ● למה נבחרת לעולם לא תהיה חלק מחגיגות המונדיאל? ● מה נכתב בעיתון מקומי בבחריין על עופר עיני בשנת 2015? ● האם הילדים שלנו אוהבים כדורגל? ● האזינו לפרק השני

קאזואו קאשיו, ממייסדי חברת קאסיו / צילום: רויטרס, Nathan Layne

אחד ממייסדיה ויושב ראשה של חברת קסיו הלך לעולמו

קאזואו קאשיו, ממייסדי חברת קסיו, הלך לעולמו בבית חולים בטוקיו ביום ב' ● סיבת המוות: דלקת ריאות ● קאשיו עמד בראש החברה הבינלאומית במשך שלושה עשורים והיה נשיא החברה בין השנים 1988-2015

ניר ברקת ואדם נוימן / צילום: ששון תירם

MonitHer של היזמת ד"ר יהודית אברמס זכה ב-360 אלף דולר

וגם: איך מפקחים על בינה מלאכותית?

פסטיבל הפרסום בקאן / צילום: רויטרס, Eric Gaillard

3 פרסי "אריות" לאדלר-חומסקי בתחרות הפרסום בקאן

המהלך "DON'T ROLL IN SHABAT", שיצר המשרד למותג הדאודורנטים של ג'ילט, זכה בשני "אריות": ברונזה וכסף ● בנוסף זכה המשרד באריה כסף עבור העבודה לג'ילט, "בייביפייס"

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

ירידות בוול סטריט; אינטל יורדת בכ-1% לאחר התפטרות המנכ"ל

מחוקקים אמריקאים מאשימים את גוגל בקשרים הדוקים מדי עם יצרנית הסמארטפונים וואווי ● החשש מהחרפה במלחמת הסחר דוחף משקיעים לשוק האג"ח הממשלתי

בנק לאומי / צילום אילוסטרציה: אייל יצהר

רפי דניאלי יתמודד לתפקיד דירקטור בלאומי במקום יאיר קפלן

מועמדותו של קפלן נפסלה מכיוון שנמצא שיש לו זיקה ללאומי

דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר

ועד העובדים בבזק מתזכר את המנהלים המיוחדים ביורוקום

מבהיר: כל מי שירכוש את אינטרנט זהב או ביקום יתחייב לשמור על זכויותינו ועל איתנותה של החברה

ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

עובדי פסגות: מיום א' יושבת בית ההשקעות ל-48 שעות

במייל לעובדים כתב הוועד כי "שביתות האזהרה לא הועילו, עכשיו נראה כמה זמן יכולה לתפקד החברה הזאת בלי עובדים. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יתעוררו" ● מהנהלת פסגות נמסר כי "אנו מצרים על החלטתו של ועד העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, במיוחד כאשר הנהלת החברה הציעה תוספות שכר והטבות משמעותיות"

זכויות יוצרים/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

צנזורה ברשת? האיחוד האירופי יעדכן את חוק זכויות היוצרים

צעד ראשון בהעברת חקיקה חדשה באיחוד האירופי בשם "צו זכויות היוצרים" גורם למבקרים לחשוש מפני צנזורה עתידית על רשת האינטרנט ● המבקרים טוענים גם כי החקיקה תהפוך את הרשת לכלי באמצעותו ניתן לעקוב אחר משתמשיו