גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחסור בדירות? הנה 4,000 יחידות דיור במחיר מציאה

ההתבוננות דרך "החור שבגרוש" עוצרת צעד חיוני שישחרר את מפרץ חיפה ממתקן מיושן ומסוכן, יסיים מלחמות מיותרות ויאפשר בניית אלפי דירות במיקום מצוין

טרמינל קרית חיים / צילום: חגי אהרון
טרמינל קרית חיים / צילום: חגי אהרון

קמת מתקני תשתית מסוכנים בקרבת ריכוזי אוכלוסייה הפכה בשנים האחרונות למשימה בלתי אפשרית. קחו למשל את הניסיון הכושל של ממשלות ישראל להקים מתקן קבלה יבשתי לגז הטבעי שמגיע ממאגרי הגז: חמש שנים מנסה משרד התשתיות להקים מתקן כזה, כשמולו קואליציה נחושה של תושבי הסביבה. גם סביב היוזמות להקים תחנות כוח באשקלון או בבאר טוביה התנהלו מאבקים עזים.

פעם זה דווקא היה אפשרי. בסוף שנות ה-30 בנתה חברת החשמל תחנת כוח בצפון תל אביב דווקא, שנקראה על שמו של היו"ר המיתולוגי של החברה הלורד רופוס דניאל אייזקס, הלא הוא המרקיז מרדינג.

ממש באותן שנים הקימו הבריטים בחוף קרית חיים חוות מכלי נפט, לצורך העברת הנפט הגולמי שהוזרם בצינור מעיראק לארץ ישראל וממנה לאירופה.

כמו תחנת הכוח התל אביבית, גם חוות המכלים של קריית חיים ממשיכה לתפקד. למכלים הבריטיים שגילם כמעט מאה שנה הצטרפו בשנות ה-70 שמונה מכלים "צברים", ומאז כמעט שלא השתנה דבר. טרמינל קרית חיים ממשיך לשמש כמאגר התפעולי של בתי הזיקוק בחיפה. הנפט הגולמי מועבר למכלי האחסון הענקיים המצויים בחווה, עובר בהם תהליכי ערבול ושיקוע שהם תחילתו של תהליך הזיקוק, ומוזרם בארבעה צינורות תת-קרקעיים אל בתי הזיקוק.

המתחם עמד מבודד משך שנים רבות, אולם עם השנים החלו להתקרב אליו מדרום וממזרח אזורי מסחר, שירותים ואחסון. בתש"ן (חברת תשתיות נפט ואנרגיה, המצויה בבעלות המדינה ומפעילה את הטרמינל) טוענים כי עיריית חיפה עודדה את הפעילות בקרבת המתחם כדי ללחוץ עליו להסתלק מהאזור.

למרות חשיבות המתקן, ב-8 ביולי הוא עלול להיסגר, כשתיכנס לתוקפה החלטת ראש עיריית חיפה יונה יהב לשלול את רישיון העסק של המתקן.

תש"ן מתכוונת לעתור נגד ההחלטה לבית המשפט אך בינתיים שיגר מנכ"ל תש"ן רפי טטרקה מכתבים לבזן, לחברת קצא"א המספקת את מרבית הדלקים לטרמינל ולמשרד התשתיות, והתריע כי עליהם להיערך לקראת סגירת המתקן החל מ-8 ביולי - אלא אם בית המשפט יחליט אחרת.

חומה בגובה 20 מ'

במקביל שם גם המשרד להגנת הסביבה את חוות המכלים על הכוונת. המתקן מצויד בהיתר רעלים שניתן ב-1998, אולם ב-2011 החליט משרד הגנת הסביבה לעבור לשיטת עבודה מחמירה יותר שמכתיבה היערכות לתרחיש החמור ביותר האפשרי, בהנחה שכל האמצעים האנושיים לבלימת האסון לא יתפקדו כלל - מה שמחייב לדעת המשרד את בעלי חוות המכלים להתקין אמצעים אוטומטיים שיוכלו למנוע את הנזק ללא צורך בהתערבות אדם.

בין היתר דורש המשרד להגנת הסביבה מתש"ן לבנות חומה בגובה 20 מטר (כגובה בניין בן 7 קומות) שתשמש "קיר חוסם קרינה תרמית" בפינה הדרום מזרחית של המתקן, שלידה אמור להיבנות מרכז מסחרי וכבר היום פועל שם מועדון לילה ללא רישיון.

בתש"ן מזהירים כי הקמת החומה תגביל מאוד את יכולתם של מכבי האש לכבות שריפה אם תפרוץ חלילה בתוך המתחם הסגור בחומה, וכי הדרישה יוצרת תקדים מסוכן בנוסף מזהירים בחברה. "מדוע נענשת תש"ן על כך שמאפשרים פתיחת עסקים ליד הטרמינל ודורשים ממנה לממן את הבטחת שלומם?" שאל טטרקה במכתב למנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב.

תש"ן עתרה לבג"ץ ב-30 לאפריל נגד דרישות המשרד להגנת הסביבה - והשופט סלים ג'ובראן הורה לעכב את כניסת התנאים החדשים לתוקף עד לקבלת החלטה בעתירה.

מלחמה מיותרת

בכל המלחמות האלה יש רק מנצח ברור אחד - עורכי הדין.

אלא שייתכן שהמלחמה שמתנהלת סביב טרמינל קריית חיים מיותרת לגמרי, משום שהמתקן עצמו מיועד לפינוי בתוך זמן קצר. כאן נכנס לתמונה הגורם היחיד שמסוגל לפתור את הפלונטר - משרד האוצר.

תש"ן, שמעוניינת להסתלק מהמתחם המיושן והצפוף, מקדמת זה 15 שנה תוכנית להקמת טרמינל מכלים גדול ומשוכלל במתחם "קרקעות הצפון" - שטח של כ-1,170 דונם הנמצא מאחורי מתחם בית הזיקוק של בזן.

אחרי עיכובים רבים הגיעה התוכנית הסטטוטורית לבניית החווה לסיום תקופת ההפקדה בוועדה המחוזית, ולאחרונה הוחל כבר בשמיעת ההתנגדויות. בתש"ן מעריכים כי התוכנית תאושר סופית לקראת סוף השנה. אל קרקעות הצפון מתוכננים לעבור גם חוות המכלים אלרואי שליד קרית טבעון וחוות המכלים הקטנה שבנמל הדלקים של תש"ן ליד הקישון.

המבקר התרעם

הבעיה שלצורך המעבר נזקקת תש"ן לאור ירוק מהאוצר - וזה אינו נלהב משום שעלות התוכנית גבוהה מדי לדעתו. באחד הדוחות האחרונים של מבקר המדינה נמתחה ביקורת חריפה על גרירת הרגליים של האוצר בנושא זה. בין היתר התברר כי במשך שבע שנים "שכחו" אנשי האוצר להזמין את בדיקת הכדאיות הכלכלית לגבי תוכנית המעבר.

בעקבות הדוח אכן הוזמנה חוות דעת כזו מחברת גיזה-זינגר-אבן - ותוצאות חוות הדעת מתפרסמות כאן לראשונה: גיזה-זינגר-אבן מעריכה כי במידה ועל השטח שיפנה המתחם ייבנו כ-4,000 דירות, תוכל המדינה לקבל על מכירת הקרקע הכנסות של כ-790 מיליון שקל. הדו"ח בדק שני שימושים אפשריים נוספים לשימוש בקרקע: אם תיועד הקרקע לאזור תעשייה ומסחר יגיעו ההכנסות ממכירת המתחם ל-490 מיליון שקל, וסכום דומה יתקבל אם תמומש החלופה השלישית - מכירת מתחם הקרקע לחברת נמלי ישראל, שזקוקה לשטחים עבור העורף הלוגיסטי של הנמל הפרטי החדש שמתוכנן להיבנות לא הרחק משם.

בתוספת הכנסה של 210 מיליון שקל ממכירת הקרקע בטבעון (שיכולה לשמש לבניית 756 דירות) תגיע להערכת החברה ההכנסה הכוללת למדינה ממכירת שני המתחמים ל-700 מיליון עד 1 מיליארד שקל. בגיזה-זינגר-אבן התחשבו גם בחיסכון התפעולי הניכר בהיקף מעל 40 מיליון שקל בשנה - שיושג כתוצאה מהמעבר משלושה מתחמים למתחם אחד - אך ההכנסות רחוקות מלכסות על ההוצאות: עלויות ההקמה של חוות המכלים החדשה מוערכות ב-2 מיליארד שקל לפחות.

היוזמה כולה הייתה נגנזת על ידי האוצר אלמלא העלתה תש"ן הצעת פשרה - לבנות את מתחם קרקעות הצפון בשלבים. ההצעה נבחנת כעת באוצר. אבל עם כל הכבוד לפקידים, זו החלטה ברמה של מקבלי ההחלטות במדינה, כלומר שרי הממשלה.

כמה יעלה למדינה

עוד כתבות

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש

במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

אלפי עובדים לחל"ת: קסטרו, פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות על סגירת החנויות למהלך הסגר

פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות גם על ניסיונות לצמצם הוצאות שוטפות במהלך הסגר ● עובדי המטה של עדיקה לא יצאו הפעם לחל"ת ● הראל ויזל, מנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת פוקס, יוותר על מחצית משכרו ולא על כולו כפי שעשה בסגר הקודם ● גם מנהלי קסטרו ממשיכים בתקופה זו לוותר על חלק משכרם

גל"צ / צילום: יח"צ

הדרך לגלי צה"ל: משתחררים טריים מהתחנה פתחו קורס הכנה למבחני המיון

כתב התקשורת והתחבורה לשעבר של התחנה הצבאית אליאב בטיטו הודיע בטוויטר על פתיחת קורס הכנה למבחני המיון של התחנה הצבאית ● הציוץ ספג ביקורת רבה וחלק מהמגיבים, בוגרי התחנה, אף הציעו את השירות בחינם

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חממה לגידול קנאביס של אינטליקנה  / צילום: לירון לוי, יח"צ

אנחנו נשארים בארץ? כך מתמודדות חברות הקנאביס מישראל עם היעדר יצוא

הבאזז חלף, המניות תקועות, הסלבס כבר אינם נוהרים וההכנסות עדיין אינן משמעותיות ● חברות הקנאביס המקומיות מוצאות פתרונות יצירתיים להצמיח את עסקיהן בהעדר יצוא: מקימות פעילויות בחו"ל, מייבאות מותגים זרים ומצפות בתקווה ללגליזציה

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב ובעולם

חשש מהגבלות נוספות במשק בצל הקורונה ● אירופה מתקרבת לסגר ● השווקים רועדים: ירידות בפתיחת השבוע בעולם, הדאקס צלל ב-4.45%, הנפט צנח ב-5%, הדולר קופץ בעולם

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

עסקת ענק בשוק הגיימינג: מיקרוסופט רוכשת ב-7.5 מיליארד דולר את בת'סדה

בת'סדה מפתחת כמה מסדרות משחקי הווידיאו המצליחות בתעשייה, כמו דום ו-Fallout ● פעילות המשחקים של מיקרוסופט מ-15 בתי סטודיו כיום ל-23 אחרי סיום העסקה

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון תקפה את רה"מ; מיקי זוהר: "לשקול המשך דרכה בליכוד"

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה בחריפות להאשמות נתניהו לכך שהיא בין האחראיים לעלייה בתחלואה: "מסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת" ● בתגובה ח"כ מיקי זוהר קרא להדיחה ממפלגת הליכוד

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

ביהמ"ש נגד פייסבוק: עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי

תביעות של עסקים נגד פייסבוק התנהלו עד כה על פי דין קליפורניה, אך ביהמ"ש פסק כי לא צריך להבחין בינם לבין משתמשים פרטיים

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

עבודות תשתית לסלילת כביש חשמלי בתל אביב / צילום: עיריית תל אביב, יח"צ

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

משרדי ארנסט אנד יאנג / צילום: עינת לברון

בענפי הפיננסים וראיית החשבון מצהירים שלא יוציאו עובדים לחל"ת

תשע קבוצות הביטוח הגדולות ושמונת בתי ההשקעות העצמאיים הגדולים אמרו ל"גלובס" כי הם לא מתכוונים להוציא עובדים לחל"ת בסגר השני ● גם פירמות רואי החשבון הגדולות לא מתכוונות להוציא עובדים לחל"ת