גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיחה: מנהלים בכירים עולים על מדים

ד"ר כפיר לוצאטו, נשיא קבוצת לוצאטו: "המחיר נורא, אבל הוא ידוע מראש" ■ גיא גיאור, מנכ"ל איזי טו גיב: "כשמגיעים לפה, מבינים שאין ברירה"

גיא גיאור/ צילום: פרטי
גיא גיאור/ צילום: פרטי

גיא גיאור, מנכ"ל איזי טו גיב: "כשמגיעים לפה, מבינים שאין ברירה"

- מתי גויסת והיכן אתה מוצב?

"ביום רביעי האחרון בשעה 23:00 בלילה קיבלתי טלפון שעליי להתייצב למילואים. אני נמצא בגזרת עזה".

- מלבדך, כמה מעובדי החברה מגויסים?

"כרגע אני המגויס היחיד מהחברה. המשרד פעיל ומתנהל כרגיל. העובדים שלי יודעים לנהל את המצב".

- האם אתה חושש?

"אני לא חושש לחיי ולא מתעסק בזה. אני סומך לחלוטין על צה"ל ועל החברים שאיתם אני משרת כבר יותר מ-12 שנה במילואים. אני סומך על העירנות ועל היעילות שלי ושל כולם פה בגזרה".

- איך המשפחה שלך מתמודדת עם שירות המילואים שלך?

"המשפחה מתמודדת כמו שהיא אמורה להתמודד - דואגת מאוד אבל תומכת. היא מבינה שלא ניתן לספר הרבה או לדבר תכופות, אבל מחזקת את הרוח ומחכה שאשוב".

- מה אתה חושב על הלחימה, על אופן התנהלותה, על התוצאות עד כה ועל מדיניות הממשלה?

"אני חושב שההתמודדות הנוכחית הכרחית ובלתי נמנעת. גם אם אני בעד שוויון ושלום, כשמגיעים לפה ומבינים עם מי ועם מה מתמודדים, אז מבינים שאין באמת ברירה אלא לייצר פעילות שתנקה את התשתיות ותשיב את הביטחון למדינה.

"בתור מילואימניק, אני יכול לומר בוודאות שהצבא הפיק לקחים מלחימות קודמות ומיישם אותם. שום דבר פה לא קורה במקרה. חמאס הוא ארגון טרור שפועל נמרצות כדי להסב לנו נזק בכל דרך, בלי להבדיל בין סוגי אוכלוסיות. אנחנו שואלים את עצמנו כל הזמן במי אנחנו פוגעים ומנסים למזער פגיעות לא רלוונטיות. אני רואה את זה במו-עיניי, וגאה להיות חלק מהצבא הזה.

"בנוסף, אני חייב לציין שישנה פה תופעה שייחודית לדעתי רק לעם שלנו, והיא מרגשת במלוא מובן המילה. אזרחים שמגיעים לפה ומחזקים את החיילים במשלוחים, בבגדים, מקלחות, פירות ועוד.

"מבחינתי, זה לא שיש פה חוסר, אבל זה מזכיר לך למה אתה באמת מגיע ונלחם, ושזה מה שחשוב יותר מהכול".

גיא גיאור/ צילום: פרטי

ד"ר כפיר לוצאטו, נשיא קבוצת לוצאטו: "המחיר נורא, אבל הוא ידוע מראש"

- מתי גויסת ואיפה אתה מוצב?

"ביום הראשון של המבצע. היו לי תוכניות לסיים מוקדם את יום העבודה ולהתפנות לסידורים, אבל הטלפון צלצל והוזעקתי בהודעה מוקלטת ממשרדי למקום הכינוס. אני מתנדב בפיקוד דרום ומוצב אי-שם בדרום".

- מלבדך, כמה מעובדי החברה מגויסים?

"רק עובדים בודדים, אבל המשרד הראשי שלנו נמצא בעומר, ליד באר-שבע, ואנחנו מעסיקים עובדים המתגוררים בעוטף עזה ובישובים אחרים בדרום, כך שחלקם התפנו צפונה ואחרים נעדרים לפרקים כדי להישאר עם הילדים. מבחינת התחושה, כך מספרים לי, זה כאילו לפחות שליש מכוח האדם מגויס בכל יום".

- איך החברה מתנהלת בהיעדרך?

"אצלנו רגילים להיעדרויות ממושכות שלי לפחות פעם בשנה, כך שהמערכות רגילות להסתדר בלעדיי, אבל אני לא רוצה לחשוב על מה שאמצא על שולחני אחרי המילואים".

- האם אתה חושש?

"בשל גילי (59), אני מזמן לא בתפקיד לוחם, אבל גם כשהייתי צעיר יותר ומצאתי את עצמי במקומות מסוכנים (כמו במלחמת לבנון הראשונה), לא בזבזתי אנרגיה בלחשוש לחיי. כשאתה בתפקיד, עליך לפעול בצורה נכונה ולשמור על עצמך. על השאר מופקד הגורל".

- איך המשפחה שלך מתמודדת עם שירות המילואים שלך?

"מאחר שאני משרת בצה"ל יותר מ-40 שנה, הבית התרגל כבר מזמן. כמובן שקצת יותר קשה מהרגיל, אבל לא מקטרים".

- מה אתה חושב על הלחימה, על התנהלותה, על התוצאות עד כה ועל מדיניות הממשלה?

"הממשלה פועלת בצורה נבונה ושקולה, ללא התלהמות וללא היסטריה, ומבצעת את מה שנחוץ. המחיר נורא, אבל הוא ידוע מראש, מה שלא מרתיע את חיילי צה"ל מלמלא את תפקידם ולהגן על הבית. אם משהו טוב יכול לצאת ממה שאנחנו חווים היום, הוא הגילוי המחודש של העם המדהים שלנו, בגרותו, עוצמתו הנפשית והערבות ההדדית, שהופכים אותנו לעם מיוחד כל-כך. הקולות המעטים, ההזויים והמפלגים מתוכנו, המבקשים להחליש את רוחנו, מתנפצים אל מול רוחו של עמנו. אני רק מקווה שהממשלה לא תאכזב אותנו, ותשכיל לסיים את המבצע כשיעדים משמעותיים הושגו, כך שהקורבן והאבדות לא יהיו לשווא. נכון להיום, אני מאמין שכך יהיה".

ד

באו לעודד (1)

קובי לפידות, הבעלים והמנכ"ל של יבואנית האופטיקה לוכסויז'ן, ירד השבוע לדרום הארץ כדי לעודד את ספקיות החברה - חנויות אופטיקה.

לפידות - יחד עם מנהלי המכירות של החברה אלון גרודברג, מנהל מכירות אופטיקה; ניסים זהר, מנהל מכירות מסגרות שמש וראייה; יואב דואק, מנהל מכירות עדשות מגע; דפנה ברנע, אחראית השיווק; ו-5 סוכני מכירות נוספים - ביקרו ב-26 חנויות אופטיקה, מגדרה עד באר-שבע (מתוך 40 ספקי החברה בדרום), כשהם נושאים עמם עוגיות ושוקולדים להמתקת המצב.

בין אלה שזכו לביקור, גם דוד פרץ מחנות "מסגרת אחרת" בנתיבות.

קובי לפידות, דוד פרץ / צילום: יחצ

באו לעודד (2)

כתבי חברת החדשות של ערוץ 2 (בתמונה הכתבים תמיר סטיינמן ויואב אבן), העובדים מתחילת מבצע "צוק איתן" בעמדות שידור רבות בדרום, הופתעו לראות ביום שישי האחרון את סמנכ"ל החברה, דני שדה, ואת יו"רית הדירקטוריון, תמי רוה. השניים החמיאו לכתבים, לצלמים ולמפיקים על העבודה המאומצת והביאו לכל אחד מהם חלה ויין לשבת.

בישיבת דירקטוריון שהתקיימה השבוע בזכיינית ערוץ 2 קשת אמרה היו"רית, דרורית ורטהיים: "אנחנו בתקופה לא קלה. מתנהלת מלחמה בעזה - מלחמה על הבית, עליה אנו משלמים מחיר כבד".

תמיר סטיינמן תמי רוה יואב אבן ודני שדה / צילום: יחצ

אייזק שטרן הבא

כנרים מהארץ ומהעולם מוזמנים ליהנות ממעונות חדשים בקמפוס "מרכז המוזיקה קשת אילון", שהושקו ביום שישי האחרון בקיבוץ אילון בגליל המערבי.

המעונות הוקמו בהשקעה של כ-10 מיליון שקל שנתרמו על-ידי רעיה שטראוס-בן דרור, קרן פטריק דהרי ותורמים נוספים. בעתיד צפויים להיבנות מעונות נוספים בהשקעה דומה, שהתקבלה מעיזבונו של יצחק (אייזיק) ריבצקי, ידיד קשת אילון מארה"ב.

"פרויקט 'קשת אילון' הוא אבן שואבת לגליל המערבי ומגדיל את התיירות והתעסוקה לאזור", אמרה שטראוס בן דרור במעמד ההשקה, שבה נכחו גם: שמואל בן דרור, בעלה של רעיה; יהודה זיסאפל, שמשאיל לתלמידי הקמפוס כינורות מהאוסף שלו; וחברי אגודת ידידי "קשת אילון": כרמי גילון; גיורא רום, מנהל רשות התעופה האזרחית; דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל; עו"ד שמואל צור, ומנכ"ל קשת אילון, גלעד שיבא; ח"כ רינה פרנקל; יורם ישראלי, ראש המועצה האזורית מטה אשר; יורם ויסברם, מזכיר בנק הפועלים; יורם כהן, נציג קרן פטריק דרהי ואחרים.

אגב, בתקופות שבהן הקמפוס סגור, המעונות ישמשו כחדרי אירוח לתיירים.

רעיה שטראוס בן דרור, גלעד שיבא / צילום: שרית עוזיאלי

108 אלף שקל בחודש לרפי ביסקר

לקראת סיום חוזה העסקתו של יו"ר חברת נכסים ובניין, רפי ביסקר, זימנה החברה אסיפת בעלי מניות שתתבקש לאשר לו הסכם העסקה חדש, בעלות שנתית המוערכת על-ידי החברה ב-3.1 מיליון שקל.

במסגרת תנאי העסקתו, ביסקר צפוי ליהנות ממשכורת חודשית של 108 אלף שקל צמוד למדד, ומהטבות נוספות, ובנוסף גם למענק שנתי הנגזר מתוצאות החברה, בסכום מקסימום שווה ערך ל-15 משכורות חודשיות.

ביסקר מועסק כיו"ר נכסים ובניין בהיקף משרה של 75%, ובנוסף מכהן כיו"ר משותף ברשת קמעונאות המזון שופרסל, גם היא בשליטת דסק"ש מקבוצת אי.די.בי, בהיקף משרה של 25%. ב-2013 עלות העסקתו של ביסקר הגיעה ל-4.7 מיליון שקל בשני התפקידים - 3.2 מיליון שקל בנכסים ובניין ו-1.5 מיליון שקל בשופרסל.

רפי ביסקר / צילום: תמר מצפי

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בפתיחת המסחר בת"א: טבע צונחת ביותר מ-4%

המסחר בת"א נפתח בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ● המניות הדואליות מכבידות בפתיחה, אופקו מאבדת 0.8%, ומניית טאואר מאבדת 3.5% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

מחאת גרינפיס במטה שופרסל / צילום:

פעילי גרינפיס במחאה במטה שופרסל: עצרו את הרס היערות

הפעילים טיפסו על עמוד מול מטה החברה והניפו שלט עם הכיתוב "שופרסל הורסים יערות בשבילך"; מסרבים להתפנות עד שהחברה תיענה לבקשתם להיפגש ותגיב לטענותיהם ● שופרסל הזמינה את המשטרה למקום

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

שינויים ראשונים ב-IBC: ליפא אוגמן עוזב, רוני שאול מתמנה במקומו

אוגמן שימש כסמנכ"ל הנדסה והיה ממקימי המיזם. שאול מגיע מבזק אחרי ששימש כמנהל אגף בחטיבת הטכנולוגיות

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן

אריה ריכטמן / צילום: איל יצהר

כמעט כל דבר מזכיר לאריה (ריצ’י) ריכטמן מנכ"ל קליל - חלונות. אחרי 30 שנה הוא סוגר את הדלת

"רוצה לעזוב בשלב שבו אני עדיין נחוץ, לא להגיע לשלב שבו אהיה פתטי וכולם רק יחכו שאלך כבר" ● מנכ"ל חברת קליל מסביר איך ניווט את החברה בטלטלות שוק הנדל"ן, למה החליט לסיים את הפרק הזה בחייו, ומה הוא מחפש כעת

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תוצאות מערכת הבחירות - הממלכתיות ניצחה; ארבע הערות לסיכום הקמפיין

הימין והשמאל של פעם נעלמו. בין ימין כלכלי לשמאל כלכלי נרשמו הבדלים במערכה זו, אך הם לא הניעו את הבוחרים לקלפיות ● פרשנות

כנס ג'רני של ארנסט אנד יאנג ו"גלובס" / צילום: שאולי לנדנר

כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים ומה הטכנולוגיה תעשה ליחסים בין אישיים: השבוע שהיה בהייטק

כל מה שהיה בכנס ג'רני ● וגם: כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים, ואנשי הפרסום שחצו את הקווים מגיעים למיטאפ של "גלובס" • כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

במודי'ס מתחילים לאבד סבלנות: האם הרומן של ישראל עם סוכנויות הדירוג עומד להסתיים?

עד כה גילו הסוכנויות סבלנות מרשימה לנוכח הכאוס הפוליטי והגירעון התופח, אך הודעתה של מודי'ס בעקבות תוצאות הבחירות מעלה חשש שהסנטימנט החיובי עומד להשתנות ● הנימה הפסימית עולה כבר מהכותרת: "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש"

מתוך התערוכה "התהלוכה" של עידו מרקוס / צילום: יובל חי

המהומה היא חיינו. תערוכות כאוטיות שכדאי לראות

דימויים שעברו תהליך של הפשטה וריקון ממשמעותם, יצירות שחושפות את הבעבוע הכאוטי והאובססיה של האמנים ועבודות סוריאליסטיות של אמן שנחשב לאאוטסיידר, מוצגות בתערוכות בתל אביב ובלוחמי הגטאות

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

ארה"ב שולחת חיילים לסעודיה; באיראן מאיימים: ישראל בסכנה

טראמפ: "איפוק הוא ביטוי לעוצמה" ● שר-ההגנה האמריקאי, מארק אספר: הכוחות הנוספים לצרכי הגנה על "תשתיות חיוניות", בעקבות בקשה של סעודיה והאמירויות הערביות המאוחדות ● יו"ר המטות המשולבים: מדובר בכמה מאות חיילים; ייתכנו כוחות נוספים ממדינות שארה"ב מבקשת מהן להצטרף למאמץ

ישראליות בוול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock

נעילה שלילית בניו יורק; הנסדא"ק נחתך ב-0.8%; מדד הפחד קפץ בכ-6.8%

מדד הדאו ג'ונס ירד היום 0.6%, S&P 500 ירד 0.5% מערכו ● נציגי המשלחת הסינית לשיחות הסחר ביטלו ביקור עם חקלאים במונטנה שבארה"ב ● טראמפ הודיע כי הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ● בבורסות אירופה הקאק זינק ב-0.56%, הדאקס ננעל ביציבות ואילו הפוטסי הבריטי איבד היום 0.16% מערכו

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?