גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון אולמן היה על סף מוות, ניצל - ויצא למסע מתיחת גבולות

את מה שהגשים נגד כל הסיכויים מינף אלון אולמן לפס ייצור משומן של מימוש עצמי להמונים ■ הרוק סטאר של התעשייה ילמד אתכם לאמן את התודעה כדי להפוך מאסטרים בפרויקט הכי גדול של החיים שלכם: החיים שלכם ■ ראיון מיוחד ל"ליידי גלובס"

אלון אולמן / צילום: רמי זרנגר
אלון אולמן / צילום: רמי זרנגר

1,200 איש גדשו את האולם בבוקר ההרצאה על 'פריצת גבולות', אירוע שהוביל 400 מתוכם להירשם לסדנת 'קוד המנצח', שנמשכת שלושה ימים, במחיר של 2,500 שקל לאדם. משם המשיכו המורעלים באמת ל'נבחרת', שם כבר התבקשו להפקיד 23 אלף שקל לשנה.

ככה נראית תעשיית המימוש העצמי של אלון אולמן. קו ייצור לאנשים משודרגים. בתעשיית ההתפתחות האישית שהולכת ותופסת תאוצה, אולמן מביא סוג של רוקנרול. הוא מאובזר בסיפור אישי יוצא דופן ובמתודולוגיה סדורה, שגורמים לך לחשוב שאם הוא עשה את הטרנספורמציה, אז אולי זה בכל זאת אפשרי. בכלל, אולמן ינסה להחדיר לכם לראש שהכול אפשרי, שהוא פיצח את הקוד להגשמת יעדים. הוא משפריץ כריזמה, מגיש באנרגיה גבוהה ובמהירות כמויות אדירות של ידע. יש סדנאות אחרות שעובדות בעוצמה על הצד הרגשי, אולמן מדבר אל השכל. לא, לא באופן דידקטי. הכי לא. הוא ינסה לשכנע בשפה סחבקית, יקרע אתכם מצחוק, יזוז כמו ג'אגר על הבמה ויפציץ בים של תובנות מהספרות המחקרית והמקצועית העניפה בתחום ההתפתחות האישית.

"זה מדהים אותי שהיום אנשים משלמים לי כסף עבור מה שאני אוהב לעשות בקלות נטולת מאמץ. זו התגשמות של חלום", הוא מודה.

אחרי שעות ארוכות של שיחות עם האיש שהביא לכאן את האמריקנה הזו, תחת החזות המלוטשת והאלגנטית, אתה יכול לגלות שמץ מהאותנטיות של הילד בן השבע, שהבין בגיל מאוד רך שהוא לא יכול להישען על אף אחד. רק על עצמו.

אולמן, 47, מתגורר בחיפה עם אורטל אשתו ושלושת ילדיו. אחרי שהיה מפקד ספינת טילים והפך מפקד בית הספר לחובלים, בגיל 30, הוא חזר מחופשה מתורכיה ובאמצע הטיסה קרה לו מה שייזכר לימים כאירוע המכונן. הריאה שלו קרסה, והוא הפסיק לנשום. "אתה מבין שזהו, אתה עומד למות בתוך שניות", הוא משחזר. "ברגע האחרון הגיעה אליי דיילת ומשכתי ממנה את מסיכת החמצן". בועית אוויר, מסתבר, התפוצצה על מעטפת הריאה של אולמן.

אחרי שעבר שני ניתוחים אלימים וכואבים מאוד, שבמהלכם גם נכרת לו שליש ריאה, הוא חזר לצבא, אבל לא יכול היה עוד לשרת בים. הוא התמנה לתפקיד מפקד בכיר בפו"מ, והתעטף דאגה מפני האופק הבריאותי שלו. דווקא האיום הגדול של מצבו הרפואי השברירי הביא אותו לנסות למתוח את הגבולות הפיזולוגים, ולאתגר את עצמו. בגיל 42 הוא נרשם לתחרות איירון-מן באריזונה, מתחרויות הספורט הקשות בעולם. אחרי כשמונה חודשים של אימונים הוא הצליח לשחות 3.8 קילומטר, לרכוב על אופניים 180 קילומטר (כמו המרחק מתל אביב לקריית שמונה) ואז לרוץ מרתון (42 קילומטר), וכל זה ברצף של 12 שעות. זו הייתה נקודת המפנה בחייו. "כשחציתי את קו הסיום הבנתי שאת האושר הזה משיגים כשמגשימים מטרות שיא. כשאתה עושה משהו שמרגש ומפחיד אותך, אתה מרגיש שצמחת".

- יש לא מעט אנשים שחותרים להיות במקום הזה, מתחילים ונשברים בדרך.

"אני לא יודע לעזוב. מנצחים לא עוזבים באמצע. לא יודע לפרק מסגרות. כל האנשים רוצים להיות על פסגות בתחומים שונים בחיים, אבל רובם לא מוכנים לטפס. רוב האנשים עוצרים כשנהיה קצת קשה. אני אוהב להיות מפקד. אבל 23 שנים בצבא, רבאק? לא יכולתי להבין אחרי שבע שנים? יכולתי לצאת משם בגיל 30 ועדיין להיות עם כל התארים.

"בפו"מ הבנתי שאני טוב בלהפוך לאנשים את הלב, אבל לא ידעתי מה לעשות עם זה, כי אין מקצוע כזה". ב-2007 הוא התחיל להרצות על 'פריצת גבולות', ושנתיים אחר כך, אחרי שהתוודע לסדנאות של גורואים בעולם, פיתח את סדנת 'קוד המנצח', שנמשכת שלושה ימים ומיועדת לאנשים שרוצים לפרוץ גבולות ולהגשים יעדי שיא.

גם בלהקת רוק יש חיכוכים

- התחלת עם שותף, ערן שטרן. אחרי כמה שנים קנית אותו החוצה.

"אני מודה לו שהיה לו אומץ לעזוב ולשחרר משהו טוב בחברה. אני גדלתי כילד במריבות בין הורים, ויש לי טראומות מזה. אני לא אוהב קונפליקטים. בגלל זה הנישואים שלי מצוינים, אני מאוד שומר על המסגרות שלי.

"הצבתי מטרה מגלומנית להגיע לסדנאות דינמיות של 200 איש. הכול הצליח וקרה, ואז השותף שלי הודיע שהוא רוצה לעזוב. גם בלהקת רוק מצליחה יש חיכוכים, יש סולן ויש גיטריסט. כשאתה גם המנכ"ל וגם הבעלים וגם הפרפורמר, אתה מסתכל אחרת על העסק".

- הלכתם מכות מאחורי הקלעים.

"בדיעבד הייתי צריך לשלם לו על זה. הוא רצה שנפרק את החברה. אמרתי לאשתי, 'מה אני צריך את זה? יש הרבה קשיים בשיווק, ועל משכורות אני מוציא מאות אלפי שקלים. אני מחזיק מערכת שהיא נושאת מטוסים. משלמים לי היום 10,000 שקל להרצאה. אני יכול לעשות 15 הרצאות בחודש ולחיות כמו מלך'. אבל אשתי אמרה: 'אתה יודע מה אתה צריך'. זה יותר גדול ממני. אני רואה מה זה עושה לאנשים. טלנט איז אובר רייטד. כולם רוצים את ההרגשה של רץ מרתון, אבל הם לא מוכנים לשלם את המחיר ולקום בארבע בבוקר. יש דברים שאי אפשר לקנות בכסף".

- אתה מטיף למנוחה כדלק, איך זה מתיישב עם קימה בארבע בבוקר לריצה?

"אני לא מטיף".

- ברור שאתה מטיף. אתה הגרסה המודרנית למטיף בכנסייה.

"אני לא גורו ולא מתיימר לומר לאחרים מה טוב להם. אני פותח להם את הספקטרום, מציג להם ידע וגורם להם להרגיש. יש הרבה אנשים שמטיפים, אבל השאלה אם אתה הדבר שאתה מטיף לו, Walk The Talk".

- אתה מציע לאנשים לעשות את הדברים בקלות נטולת מאמץ, ומצד שני דוחק בהם להתאמץ ולצאת מאזור הנוחות.

"מי שמוכן לעשות רק את מה שנוח, יקבל חיים מאוד לא נוחים. אני חי היום במקומות שלא חלמתי להיות בהם לפני עשר שנים, ומשפיע על המון אנשים. כשאתה יודע את החוקים ומסגל את ההרגלים המתאימים, הדברים קורים בקלות נטולת מאמץ. הפספוס הגדול של רוב האנשים הוא שהם לא מכירים את תוכנת ההפעלה.

"אני חי את זה היום, רואה את המחשבות שלי. העולם נהיה כמו ספר פתוח. הייתי אדם מצליח ובוטח, עם שני תארי כלכלה בהצטיינות, אבל היה לי בור פה (מצביע על הלב). הייתי עצבני, עם כאבי גב כל היום. בכלל לא ידעתי שהחיים שלי יכולים להיות משהו אחר. סבלתי כי הייתי לא ממומש. קלות נטולת מאמץ מושגת מטיפוס, לא מירידה, עמידה במקום או בהייה בטלוויזיה. זה נובע מרצון עז לגדול. מי שרוצה לצמוח באותה תשוקה שהוא רוצה לנשום, אין סיכוי שהחיים שלו לא יגדלו, ואיתם כל הסביבה שלו".

*** הכתבה המלאה - במגזין "ליידי גלובס" הנמכר בסטימצקי

עוד כתבות

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

בוקינג לא תוכל להגביל בתי מלון מלהציע מחירים זולים יותר אצל מתחרים

פלטפורמת ההזמנות סיכמה עם הממונה על התחרות כי תסיר מהסכמים עם בתי מלון בישראל את האיסור על הצעת תנאים טובים יותר בערוצי מכירה אחרים

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות

מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי  / צילום: שרון בירון

ההמבורגר מהצומח של סבוריט הגיע לבורסה ומילניום פוד-טק וליאו ליידרמן בין המרוויחים

סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר, השלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל ● סבוריט ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל "אחרי הכסף"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

הפרסומת של פרטנר / צילום: יח"צ

מחזות הזמר שולטים: הפרסומת לפרטנר היא האהובה והזכורה ביותר השבוע

הפרסומת לפרטנר באמצעות מקאן ת"א ממשיכה - שבוע שני ברציפות - להיות הפרסומת האהודה ביותר עם שיעורי האהדה הגבוהים ביותר שנרשמו בשלושת החודשים האחרונים

פערי שכר בין גברים ונשים בהייטק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הפליה בישראל: פערי השכר בין נשים וגברים יסתיימו רק בחקיקה

לצמצום פערי השכר במשק ולכסף יש ערך לא רק בפני עצמו אלא גם בזכות החופש שהוא מקנה, העצמאות שהוא מאפשר והשחרור מהתלות בגברים, שהינה קריטית גם למערכת זוגית בריאה

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש