גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הציבור יסתער על הקפ"מ למרות הריבית הנמוכה?

בבתי ההשקעות ובחברת הדירוג מידרוג מתכוננים להשקת הקפ"מ, הצפויה לפני ראש השנה

שמואל האוזר / צלם: אוריה תדמור
שמואל האוזר / צלם: אוריה תדמור

לאחר קרוב לשנתיים של עבודה, השקת הקפ"מ - קרנות הנאמנות שאמורות להיות אלטרנטיבה לפיקדונות בבנקים - הולכת וקרבה. לפי הערכות בשוק ההון, בשבועות הקרובים, וכנראה אפילו לפני ראש השנה, יושלם תהליך ההסדרה, ובתי ההשקעות יוכלו להשיק קרנות אלו.

גם בחברת הדירוג מידרוג מתכוננים לכניסתן של הקפ"מ. ל"גלובס" נודע כי החברה, בניהולו של ערן היימר, הכינה מתודולוגיה לדירוג קרנות אלה (ראו הרחבה במסגרת). הקפ"מ, שאותה קידם יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר באינטנסיביות, ושהוא רואה בה מהפכה צרכנית, הינה למעשה קרן נאמנות מאוד סולידית, שמשקיעה את נכסיה בפיקדונות בבנקים או במק"מ של עד 60 יום ופוטנציאל התשואה שלה אמור להיות גבוה יותר מהפק"מ הבנקאי.

הייחוד בקרנות הקפ"מ הוא בהיותן מוחרגות מחוק הייעוץ, כלומר גם הפקידים בבנקים יוכלו למכור אותן - כך שלא רק הלקוחות המיועצים בבנקים ייחשפו אליהן. זאת, בניגוד למצב כיום עם הקרנות הכספיות, שגם הן משמשות תחליף לפיקדון בנקאי.

ברשות ני"ע מבצעים הכנות אחרונות להשקת הקפ"מ, מידרוג מוכנה עם המוצר המשלים שלה ובתי השקעות רבים נמצאים בשלבים האחרונים להכנתן - למרות שדעתם לגבי המוצר חלוקות. חלקם חושבים שמדובר במוצר שיש לו פוטנציאל לגיוס כספים, בעוד שאחרים סבורים שהמוצר מיותר, שכן פוטנציאל התשואה שלו נפגע ולכן הוא לא יצבור תאוצה. בכל אופן, בין שהם מאמינים בקפ"מ ובין שלא - מסתמן כי רוב בתי ההשקעות יציעו אותו, לפחות הגדולים שבהם.

השאלה הגדולה עדיין נשארה פתוחה: האם קרנות הקפ"מ יצליחו לשחזר את ההצלחה של הקרנות הכספיות, שיצאו לשוק לפני 7 שנים, וצברו מאז נכסים בהיקף של מעל 60 מיליארד שקל. כרגע לא בטוח שהבשורה הצרכנית של רשות ני"ע אכן תתרומם, שכן יש שלושה חסמים מרכזיים שמאיימים על הצלחת הקפ"מ.

התזמון: הקפ"מ נכנס לשוק בטיימינג בעייתי. רק בחודש שעבר שוב ירדה ריבית בנק ישראל לרמה של 0.5% בלבד. סביבת הריבית הנמוכה מקטינה את פוטנציאל התשואה ואת המרווח שלו אל מול ריבית הפיקדונות. כשההבדל בין הקפ"מ לפק"מ אינו משמעותי כיום, קשה יהיה לראות את הציבור הרחב "לוקח סיכון" ועובר למוצר חדש ולא מוכר. כשהריבית תעלה, גם פוטנציאל התשואה ישתפר, אך אין ספק שכאשר נכנס מוצר חדש לשוק, המומנטום שלו בתחילת הדרך הוא קריטי.

תקנות באזל 3: באחרונה פורסמה טיוטת הנחיות חדשה של בנק ישראל בנוגע לנזילות בבנקים. חלק קריטי מטיוטה זו, המתבססת על תקנות באזל 3, עוסק בפיקדונות הקצרים של המשקיעים המוסדיים, כלומר היא משפיעה על נכסי הקפ"מ שיושקעו בפיקדונות בבנקים.

לפי ההנחיה, מהשנה הבאה יש לשמור כ-60% נזילות מאותם פיקדונות, כלומר ניתן להעניק אשראי בשיעור של 40% בלבד מהפיקדון. יחס זה עולה ל-80% בשנת 2016 ול-100% בשנת 2017. כלומר מעוד שנתיים וחצי, לא יוכל הבנק להעניק אשראי אל מול הפיקדונות הקצרים של המוסדיים. המשמעות היא שהריבית שיעניקו הבנקים באותם פיקדונות תישחק משמעותית, וכך גם המוטיבציה של הבנקים להתחרות על אותם הכספים. התוצאה: פוטנציאל התשואה במק"מ עלול להיפגע באופן משמעותי.

בקרב בתי ההשקעות מנסים עדיין לשנות את הגזרה של בנק ישראל, ומציעים פתרונות כגון הגדלת היקף המק"מ שינפיק בנק ישראל (נכס נוסף שיוכלו קרנות הקפ"מ לרכוש).

מכיוון שהבנקים לא יוכלו להעניק אשראי, הרי שהבנקים יוכלו להפקיד את הכסף בבנק ישראל, ולגזור ממנהלי הקפ"מ קופון בעבור אותם הכספים. בבתי ההשקעות חוששים שהבנקים ידרשו קופון גבוה יחסית, ולכן חלקם מציעים כי המוסדיים ישקיעו ישירות את הכסף בבנק ישראל, והבנקים יוגדרו רק מתווך, שיעשה את הפעולה ויגזור קופון סמלי בלבד. נציין כי בעוד רשות ני"ע רואה בקפ"מ פרויקט מרכזי, בבנק ישראל פחות נלהבים ממוצר זה, ולכן לא ברור האם יסכימו לפתרונות הפשרה המוצעים.

הבנקים: כאמור, הייחוד של הקפ"מ הוא בהחרגתו מחוק הייעוץ, כך שלא רק יועצי ההשקעות יוכלו לשווק אותו. ההחרגה נועדה להפוך את הקפ"מ לנגיש יותר ולבעל תפוצה רחבה. עם זאת, צריך לזכור כי זרוע ההפצה המרכזית של המוצר אמורה להיות הפקידים בבנקים. אלא שלבנקים אין אינטרס שהקפ"מ יצליח, שכן הוא מתחרה בפק"מ שלהם. זאת ועוד, לאור החרגת הקפ"מ מחוק הייעוץ, לרשות ני"ע אין סמכות לפקח על אופן הפצתו. כך שלא ברור אם הם יסייעו בהחדרתו לשוק.

הדרך להתמודד עם המכשול הזה היא העלאת המודעות של הציבור לקפ"מ והפחתת החשש מהשקעה במוצר שאינו בנקאי. בכך, יש לגרום לציבור להיות אקטיבי ולפנות לבנק בבקשה להשקיע במוצר. אלא שהגדלת המודעות נשענת בעיקר על תקציבי הפרסום של בתי ההשקעות. בבתי ההשקעות לא מתלהבים לעת עתה להשקיע משאבים רבים בשיווק הקפ"מ. ראשית, ההכנסות שלהם צפויות להיות נמוכות (עמלת ההפצה שישלמו לבנקים תעמוד על 0.1%, כך שלא תיוותר להם הכנסה משמעותית). כמו כן, לאור הריבית הנמוכה במשק, ממילא פוטנציאל התשואה ללקוח נמוך יחסית. אם התנאים ישתנו והקפ"מ אכן יהפוך למוצר אטרקטיבי יחסית, ייתכן כי עמדתם תשתנה, המודעות לקפ"מ תגדל והוא יתפוס תאוצה ונפח מכספי הציבור. השאלה היא אם ומתי זה יקרה.

מנהלי קרנות הקפ"מ יצהירו מראש באילו נכסים ישקיעו

כאמור, חברת הדירוג מידרוג כבר הכינה מודל לדירוג קרנות הקפ"מ. מודל הדירוג מתבסס על המתודולוגיה של מודי'ס לדירוג קרנות כספיות, שבודק בעיקר את נזילות הקרן וניהול הסיכונים שלה, ואינו בוחן את התשואה בעבר או פוטנציאל התשואה העתידי.

המטרה היא שמנהלי הקרנות יצהירו מראש היכן ישקיעו את הנכסים (עדיין לא ברור אם ההצהרה תיעשה ברמה של תשקיף או בהצהרה לחברות הדירוג). מנהלי הקרן יציגו באיזה בנקים בכוונתם להשקיע את הפיקדונות, באיזה מח"מ הם יהיו, מה תהיה רמת הפיזור בין הפיקדונות, כמה מהקרן יושקע במק"מ, כמה מהכסף יישאר בנזילות ופרמטרים נוספים. מידרוג מתכוונת לשקלל את כל הפרמטרים האלה (כולל דירוג רמת הסיכון של הבנק בו יושקעו הפקדונות), ולפי זה להעניק דירוג לקרן.

בנוסף בדירוג יינתן גם שקלול של מרכיבים איכותיים של ניהול הסיכונים, התפעול והממשל התאגידי של מנהל הקרן. סולם הדרגות של מנהל הקפ"מ יכלול 6 דרגות - הדירוג הגבוה ביותר הוא Aaa-mf, ואילו הנמוך ביותר יהיה C-mf.

נציין כי למידרוג מודל דירוג גם לקרנות הכספיות, אך הוא דווקא לא צבר תאוצה בשוק המקומי. הציפייה היא שלדירוג הקפ"מ יהיה יותר ביקוש, שכן הוא בוחן את רמת הסיכון של הקרן, ומכיוון שהקפ"מ אמור להוות תחליף לפק"מ, הרי שפרמטר הסולידיות שלו חשוב לא פחות מאשר התשואה.

יחד עם זאת, סביר להניח כי דירוג הקרנות יתפוס תאוצה רק אם ישולב במערכות הדירוג של הבנקים, שכן הלקוחות הפרטיים ובוודאי הציבור הרחב, שהוא קהל היעד המרכזי של הקפ"מ, אינו נוהג להשתמש בדירוג בבואו להשקיע בקרן.

עוד כתבות

אנשים מחכים בתור לקניות בסופרמרקט במדריד, ספרד / צילום: Manu Fernandez, AP

מחמירה התפרצות הקורונה בספרד: 241 קורבנות ביממה האחרונה

מדובר במספר היומי הגבוה ביותר שנרשם במדינה מאז חודש מאי ● מספר המתים מתקרב ל-31 אלף קורבנות מאז פברואר ● מספר המקרים החדשים זינק בימים האחרונים, ועמד אתמול על כ-11 אלף ● בית חולים גדול בעיר הודיע אתמול כי הוא אינו יכול לקבל יותר חולי קורונה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על במבצע לצמצום ההחזרים: מציעה ללקוחות שובר בשווי 125% ממחיר כרטיס הטיסה שבוטל

עד ל-1 באוקטובר מחויבת אל על להשיב לנוסעים כמיליארד שקל על טיסות שבוטלו בחודשים האחרונים ● כעת החברה מציעה ללקוחות שובר בשווי מוגדל במקום החזר כספי

הדפסת תלת־ממד של מסכות מגן נגד קורונה בצרפת / צילום: Moritz Thibaud/ABACA, רויטרס

הקורונה בשירות המהפכה התעשייתית הרביעית

הכורח למצוא פתרונות להתמודדות עם משבר הקורונה נתן דחיפה עצומה לטכנולוגיות פורצות דרך בשלל תחומים, שכמה מהן משנות את כללי המשחק גם לתקופה שאחרי המגפה ● כיצד נחשפים להשקעה בתחומים אלה?

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

קבינט הקורונה התכנס להמשך דיון על הפגנות ותפילות בזמן מגפה

לאחר שלא הצליחו להגיע להסכמות אמש, התכנסו הבוקר שרי קבינט הקורונה להמשך דיון בנוגע להגבלות על הציבור בהפגנות ובתפילות יום הכיפורים

אירוע חציון דל / צילום: טוחן מדיה

כאילו אירוע חברה: דל פותחת את החציון השני של השנה

וגם  דקלה פרסיקו , עד לאחרונה מתכננת ומ"מ יו"ר הותמ"ל, מונתה לסמנכ"לית תכנון בחברת הנדל"ן ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים ● השיחה

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קיצוץ בשכר הח"כים? רק על תנאי, על הנייר או בתנאים שלהם

כדי לקצץ בשכר חברי הכנסת והשרים צריך לשנות את החוק, ובינתיים למרות שלל הצהרות כוונות בכיוון זה - השכר שלהם רק עולה ● האם חברי הכנסת ירימו את הכפפה ויקצצו משכרם בזמן משבר הקורונה?

אזרח קניה נושא שק של פלסטיק למחזור בשכונת העוני דנדורה בניירובי  / צילום: Ben Curtis, Associated Press

האם הרעיון להעניק הלוואות בכדי למגר את העוני באמת הצליח?

אחד הניסיונות המעניינים למיגור העוני במדינות העולם השלישי בוצע על ידי הכלכלן פרופ' מוחמד יונוס, שהמציא המיקרו-אשראי, המאפשר להעניק הלוואות קטנות לעניים ●  פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" בכדי להסביר האם הניסוי הזה הצליח ● האזינו

דירה למכירה  / צילום: שירי דובר, גלובס

הגל השני של הקורונה הגיע – ודחיית המשכנתאות התחדשה

על-פי נתוני בנק ישראל בחודש אוגוסט לווי המשכנתאות הגדילו את היקף דחיית המשכנתאות ב-3.5 מיליארד שקל לעומת יולי ● מצד שני לווי מחיר למשתכן לקחו משכנתאות גבוהות במיוחד ● המשקיעים בינתיים לא חזרו לשוק

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התאוששות בניו יורק: בורסות וול סטריט ננעלו בעליות וקטעו רצף ירידות בן ארבעה ימים

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%
● נפט WTI עלה ב-0.7%, הזהב ירד ב-0.2% ● מדדי דאקס ופוטסי 100 עלו ב-0.4%, קאק 40 איבד 0.4% ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו באוגוסט ב-2.4%, לצד עלייה במחירים

רבקה ראם / צילום: "משורת הדין"

תביעת הדיבה שגרמה לפעילת BDS לנעול את הפייסבוק האישי שלה

ארגון שורת הדין הגיש השבוע תביעת דיבה ולשון הרע בסך 6 מיליון דולר נגד סוהיר נפאל, פעילה מרכזית בתנועת BDS, לאחר שזו הפיצה פרסומים שקריים בנוגע לחיילת צה"ל משוחררת

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומוסקסואלים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר 

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: רכב חשמלי של טסלה ב-25 אלף דולר

מאסק אמר את הדברים באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר, ולטענת מאסק היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

הנשיא ריבלין / צילום: כדיה לוי, גלובס

מצטרפים לשרים: נשיא המדינה ונשיאת העליון מבקשים לקצץ 10% משכרם

נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון מצטרפים לצעד עליו הוחלט בממשלה, על-פיו שכר חברי הכנסת והשרים יקוצץ ב-10% ● שכרו העדכני של הנשיא ריבלין עומד על 64,673 אלף שקל בחודש

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

אלדד פרי מוכר החלומות: מה היה תפקיד עורכי הדין ורואי החשבון, מה אפשר ללמוד מפרשת ענבל אור, ואיפה המדינה?

הקפאת ההליכים של פרי נדל"ן הזכירה לרבים את הקריסה של מלכת קבוצות הרכישה, ענבל אור, ב-2016 • איך "שומרי הסף" שליוו אותה צלחו את הסופה? "גלובס" חזר לפרשה ההיא, בניסיון לברר האם לאנשי המקצוע שסבבו את אלדד פרי יש סיבה לחשוש

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה חיובית בבורסות אירופה; הנפט והזהב מאבדים גובה

ה-PMI של סקטור השירותים בגוש האירו הגיע ל-47.6 נק' בספטמבר לעומת צפי כלכלנים לרמה של 51 נק' ● הזהב נחלש ל-1,877 דולר לאונקיה

מחלקת עסקים של אמירייטס. הוכתרה כחברה הטובה בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

התחרותית, היוקרתית והשירותית: חברות התעופה מהאמירויות ששווה להכיר | צ'ק אין

ישראייר לא לבד. אל על אמנם לא הכריזה עדיין כי בכוונתה להשיק קווים לאמירויות אבל החברות האמירתיות כבר הניחו את הכוונות שלהן על השולחן ● בתפריט: הקמת קו מזון כשר ו"חוויות לקוח" מבטיחות ● גם בגזרת הלואו קוסט צפויה להיות נוכחות בקו

אורית פרקש הכהן / צילום: יחצ

השקעות אחראיות: המדינה תממן דוחות אימפקט לחברות ציבוריות

המשרד לנושאים אסטרטגיים יעמיד מימון של 3 מיליון שקל ל-30 חברות לצורך הכנת דוחות פיננסיים אתיים וניקוד ESG (סביבה, חברה וממשל)

מערום בקבוקי פלסטיק בפיקדון, מפעל עיבוד אלה אשדוד / צילום: יוני רייף

סירבו לקבל מכם בקבוקי פיקדון "בגלל הקורונה"? זו עבירה על החוק

אמנם משרד הבריאות פרסם מסמך שבו כתב כי "אסורה קבלת אריזות בקבוקים למחזור" אך זה היה בשוגג, ועוד באותו יום פורסם עדכון למסמך, בו הושמט אותו סעיף ● עם זאת, מרכולים שונים, ובהם שופרסל ו-am:pm, המשיכו לעמוד בסירובם לקבל את הבקבוקים

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קריאות לדחות את אישור התקציב ההמשכי: "רוצים לדעת לאן הולך הכסף"

הדיון בועדת הכספים על אישור התקציב ההמשכי נפתח בתחזית קודרת: "המשק איבד שנתיים של גידול בתוצר ויש פה בור גדול של הכנסות ממסים שאיבדנו השנה וזה ישפיע על התקציבים של השנים הבאות"

הצוות הרפואי במחלקת קורונה בבית חולים רמב"ם מתרגל טיפול בחולה קורונה עם מכונת הנשמה. הכניסה לגל השני הצריכה כוננות גבוהה מצד מחלקות הקורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שיא במספר הנדבקים מאז פרוץ מגפת הקורונה: 6,782 מאומתים ביממה

זאת מתוך 59,169 בדיקות שבוצעו ● 11.6% מהנבדקים אותרו כחיוביים - מהנתונים הגבוהים ביותר עד כה ● חשש מפני גל פטירות בחודשים הקרובים