גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'יהאד האהבה

מי יציל נערות תמימות מדון-ז'ואנים מוסלמים הזוממים לעבר אותן?

פסטיבל הקומבה מלה בהודו /  צילום: הראל סטנטון
פסטיבל הקומבה מלה בהודו / צילום: הראל סטנטון

הסיפור הזה אינו נוגע כלל לנישואים בין-דתיים בראשון לציון, או להתאסלמותה של נערה יהודיה מאוהבת, או למשמרות מחאה של הימין הקיצוני 200 מטר מן החופה.

את הסיפור זה מספרים עכשיו בהינדוסטנית מדוברת (שעטנז של הינדית ושל אורדו) במדינות הצפון של הודו. אפשר אפילו להרים טלפון, ולחייג 09410494559.

ארגון הינדי פונדמנטליסטי, הידוע בראשי התיבות RSS, הוא המפעיל את קו הטלפון הזה. שליחיו מפיצים עכשיו את המספר במערבה של מדינת אוטאר-פראדש, בצפון הודו. הם מפצירים בהורים מודאגים למהר ולהודיע להם על פיתוי בנותיהם בידי גברים מוסלמים נאים, לפני שיהיה מאוחר מדי.

הגברים המוסלמים נוטים להיות צעירים וגבוהי קומה, רחבי כתפיים ומאירי עיניים, לבושים במיטב המחלצות. הם אורבים לנערות הינדואיות תמימות ליד בתי ספר ובשווקים. הם מפילים אותן ברשת האהבה, כדי להציע להם נישואים, ולהעמיד את התנאי ההכרחי: התאסלמות.

ההינדואיות-לשעבר שבאו בברית מוחמד והסיף מתעברות, ומעמידות שפע של ולדות. בעליהן אינם מתעניינים בהן, מפני שמעולם לא התעניינו. הם רק רצו להעביר אותן על דתן, כדי שיגדילו את מספר המוסלמים בהודו. יום אחד יהפכו המוסלמים המתרבים את ההינדו למיעוט בארצם.

זה כמובן לא יקרה מחר, או מחרתיים, מפני שהמוסלמים הם רק 14% של האוכלוסייה על-פי הערכה מקובלת ("רק" בהודו מניב בערך 160 מיליון בני אדם), אבל חובתו של כל פטריוט הינדואי לעמוד על משמר "בהאראט" (על משקל "מחט"), הלוא הוא שמה האותנטי של הארץ שזרים קוראים "הודו".

המפתח לשלטון בהודו

תיאוריית הקונספירציה הזו מתהלכת בהודו זה עשר שנים לפחות. היא התחילה, כנראה, בקראלה, מדינה בדרום מערב הודו שבה נמצאת העיר קוצ'ין, מושבה של קהילה יהודית עתיקה (אין כל קשר). היא התפשטה למדינה דרומית אחרת, קרנטקה, שעיר הטכנולוגיה בנגלור היא בירתה. שם היא לבשה ממדים פוליטיים אלימים, כאשר קבוצות הינדואיות קיצוניות תקפו ברים ומסעדות, שבהן נראו נערות הינדואיות "לא צנועות" בחברת גברים מוסלמים.

היא הגיעה במזל רע אל אוטאר-פראדש בקיץ שעבר, כאשר מוטיב של "ג'יהאד אהבה" היה מן המעוררים של התנגשות בין מוסלמים להינדו בעיר מחוז הנקראת מוזפרנגר. כמה עשרות מוסלמים נרצחו, ורבבות נמלטו מבתיהם אל מחנות פליטים עלובים, שבהם הם יושבים עד עצם היום הזה.

אוטאר-פראדש היא המדינה הגדולה ביותר של הודו. אילו היתה עצמאית, היא היתה עומדת לצד ברזיל במניין האוכלוסייה. גבולה המערבי נושק לעיר הבירה דלהי, ובתחומיה נמצא הטאג' מאהאל, משבעת פלאי עולם. אבל חשוב עוד יותר הוא ההרכב הדמוגרפי שלה: כחמישית מתושביה מוסלמים, עם מסורת פוליטית ותרבותית רבת-ימים.

אוטאר-פראדש היא גם המפתח לשלטון בהודו. לפנים, המפתח הזה היה שייך למפלגת הקונגרס של שושלת נהרו-גאנדהי. בבחירות הכלליות האחרונות, 71 מ-80 מושביה של המדינה בפרלמנט הארצי נפלו בחיקה של מפלגת ימין הינדואית, BJP, והעניקו לה רוב נדיר בבית הנבחרים.

נוסחת ההצלחה: קיטוב

ל-BJP (מפלגת העם ההודית) יש צדדים מודרניים ומעשיים, אבל גם צדדים ריאקציוניים ורומנטיים. היא קשורה בטבורה בארגון RSS, המוזכר למעלה. הוא סיפק לה תשתית ארגונית ופוליטית, שבלעדיה היתה מתקשה לנצח בבחירות. יתר על כן, ראש הממשלה החדש, נרנדרה מודי, צמח משורות RSS. שם התעצבה השקפת עולמו ושם התגבשו דרכי הפעולה שלו.

עליית הימין היא סיפור הצלחה יוצא מגדר הרגיל, בארץ שבה למפלגה יחידה, או למשפחה יחידה, היה פעם מונופול כמעט מלא על כוח פוליטי וכלכלי. 1984 היתה השנה הראשונה שבה BJP התמודדה בבחירות. היא קיבלה אז שני מושבים בפרלמנט של 533. באותה השנה, מפלגת הקונגרס של משפחת גאנדהי קיבלה 414 מושבים. השנה כמעט התהפכו היוצרות: BJP קיבלה 382 מושבים בפרלמנט של 547, והקונגרס ירדה ל-44 מושבים, פחות מן המינימום הנדרש כדי להעניק לה את המעמד של אופוזיציה רשמית.

אין קושי להראות את הקשר בין העליה המסחררת הזו ובין קיטוב מכוון בין הינדו (75% של האוכלוסייה) ובין המוסלמים. לפני 22 שנה, מנהיגי BJP ארגנו את הריסתו של מסגד עתיק בעיר במדינת אוטאר-פראדש, כדי לבנות תחתיו בית מקדש לאל ההינדואי ראם. זה היה אקט הגיוס ההמוני, ששינה את ההיסטוריה של הודו. שש שנים אחר כך הצליחה BJP לכונן את ממשלתה הראשונה.

מדרום נפתחה הרעה

זכויות היוצרים למושג "ג'יהאד האהבה" שייכות כנראה לפוליטיקאי של BJP מדרום הודו. משמעות מיוחדת נודעת למוצא הדרום-הודי, מפני ששם יש מסורת רבת ימים של רב-קיום בשלום. מדינת קראלה נחלקת כמעט שווה בשווה בין הינדו, מוסלמים ונוצרים.

אבל הדרום בטל בששים לעומת הצפון המאוכלס בצפיפות עצומה, ומשווה להודו פחות סקס-אפיל מרוב חלקיה האחרים. הינדו ומוסלמים מתגוררים אלה בצד אלה מאות שנים, בדרך כלל בשכנות טובה, או לפחות בחריקת שיניים שקטה.

רבים מן המוסלמים האלה היו פעם הינדואים. הם עברו על אמונתם אם באיום החרב של פולשים מוסלמים ממרכז אסיה, במאה ה-16; ואם מפני שהתאסלמות (וגם התנצרות) היתה הדרך היחידה להימלט מן המידרג הכתתי הנוקשה של ההינדו, זה שחרץ את גורלו של אדם על-פי לידתו, והנציח את עליבותם של העלובים ביותר.

לאומנים הינדואיים חוזרים ומטעימים את האיסלאמיזציה ואת הניצור. אמנם רק 5% של ההודים הם נוצרים, אבל הנצרות נתפסת בעיני הלאומנים כנטע זר ומשחית. אחדים מן הפעילים הקיצוניים מבטיחים לפשוט על אזורים כפריים באוטאר-פראדש ביום חג המולד הבא, ו"לנקות" אותם מן הנצרות.

מכוערים, דוחים ועקומי-חוטם

המאבק באסלאם הוא קריטי הרבה יותר. החשד שמוסלמים זוממים לחזור ולכונן עליונות בהודו, או לפחות בחלקים שלה, מזין חלקים ניכרים של דעת הקהל ההינדואית. נסיכים, סולטנים ואפילו קיסרים מוסלמיים שלטו ברוב חלקיה של צפון הודו קרוב לאלף שנה.

אחרון הקיסרים של השושלת המוגאלית (שיבוש קל של "מונגולית", לציון המוצא המרכז-אסיאני) הודח בידי הבריטים רק ב-1858. המדינה המוסלמית הגדולה ביותר של הודו, היידרבד, פוזרה בכוח רק ב-1948. מלחמת גרילה על אש קטנה משתוללת עד עצם היום הזה במדינת קשמיר, בפינה הצפון-מערבית של הודו, שבה יש רוב מוסלמי.

הפחד מפני "ג'יהאד האהבה" מעורר אסוציאציות לא נעימות של אנטישמיות קלאסית באירופה. תעמלנים וולגריים במיוחד נהגו לדבר על יהודים, המנסים לפתות נערות נוצריות. באירופה, היהודים ההם תוארו כמכוערים, דוחים ועקומי חוטם. באוטאר-פראדש, המפתים מתוארים כדון-ז'ואנים. אבל הרעיון הוא אותו הרעיון: הזר בתוכך מאיים על טוהר דמך.

נמצאה הקדושה המעונה

החודש נרשם ציון-דרך בהתפתחות המסע נגד ג'יהאד האהבה. בכפר במערב אוטאר-פראדש, שבו רוב התושבים הם מוסלמים, התלוננה נערה הינדואית על חטיפה, על אונס קבוצתי, ועל איסלום בכוח. היא נקבה בשמותיהם של ארבעת האנסים, כולם מוסלמים. היא אושפזה בבית חולים מקומי לצורך בדיקות, ומשהשתחררה חזרה ונאנסה.

הימין ההינדואי מצא סוף סוף את הקדושה המעונה, שתמונתה ושמה (הבדוי, מפני שהחוק ההודי אוסר את פרסום שמותיהן של קרבנות אונס) יוכלו לספק את האיקונין של מסע ההתעוררות. להלן התעוררו ספקות על גרסתה של המתלוננת. התאריכים שמסרה לא התיישבו זה עם זה. מבית החולים נמסר, שהיא התייצבה שם מלכתחילה עם הריון שהסתבך בשלביו הראשונים, והרופא נאלץ לגרד את העובר מרחמה.

אבל בפוליטיקה הסבוכה של צפון הודו, מניעי המשטרה מוטלים בספק. היא סרה למרותה של מפלגת שלטון מקומית, התלויה, בין השאר, בתמיכה מסיבית של מוסלמים (וגם של כת הינדואית סמוך לתחתית המדרג). היא לא הצליחה למנוע את טבח המוסלמים בקיץ שעבר, והתפרצות אנטי-מוסלמית נוספת עלולה לקצר את שלטונה.

מחפשים את הפישון ואת הגיחון

ההבדל החשוב ביותר בין אירועים קודמים של המסע נגד "ג'יהאד האהבה" ובין האירוע הזה הוא כמובן הנסיבות הפוליטיות. זו הפעם הראשונה בתולדות הודו שבראשה עומדת ממשלה ימנית ממוצא פונדמנטליסטי, שאינה זקוקה לשותפים קואליציוניים (אם כי יש, ליתר בטחון). ראש הממשלה מעיד על עצמו שהוא "הינדואי לאומי" בארץ שנהגה להתפאר בחילוניות של ממשלותיה.

הממשלה הזו מחטטת במעי ההיסטוריה, הפרה-היסטוריה ואפילו המיתולוגיה, כדי לאושש את הזהות ההינדואית של הודו. החודש למשל הודיעה השרה לענייני מים ופיתוח הנהרות על מאמץ חדש למצוא את נתיבו של נהר, המוזכר בכתבי הקודש של ההינדו, וזרם, אולי, לפני 6,000 שנה. זה יהיה מקביל למאמץ רשמי למצוא את פישון וגיחון, שני הנהרות האבודים של גן העדן המקראי.

נרנדרה מודי חוזר ומאשים את מתנגדיו שהם מעמידים פנים חילוניות בשעה שהם מנסים להנציח את המחלוקות העדתיות והדתיות לטובת סיכוייהם האלקטורליים. יש ממש בביקורת הזו, מפני שמפלגת הקונגרס אמנם נהגה להסתמך על תמיכה גושית של מיעוטים כדי להגיע לשלטון, וכדי להישאר בו. זה אמנם לא הסתייע בבחירות של אפריל-מאי השנה, אבל היא לא ויתרה, מפני שאין לה חלופות של ממש.

באותה השעה, מפלגתו של מודי, או ארגונים הקרובים אליה, מתסיסים בגלוי אוכלוסייה הינדואית כפרית, בדרך כלל נחשלת ולא-משכילה, נגד מוסלמים. זו נוסחה שאולי תועיל בבחירות הבאות, אבל ספק אם היא מבטיחה טובות לדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם, או לדמוקרטיות קטנות בהרבה ממנה.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%