גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'יהאד האהבה

מי יציל נערות תמימות מדון-ז'ואנים מוסלמים הזוממים לעבר אותן?

פסטיבל הקומבה מלה בהודו /  צילום: הראל סטנטון
פסטיבל הקומבה מלה בהודו / צילום: הראל סטנטון

הסיפור הזה אינו נוגע כלל לנישואים בין-דתיים בראשון לציון, או להתאסלמותה של נערה יהודיה מאוהבת, או למשמרות מחאה של הימין הקיצוני 200 מטר מן החופה.

את הסיפור זה מספרים עכשיו בהינדוסטנית מדוברת (שעטנז של הינדית ושל אורדו) במדינות הצפון של הודו. אפשר אפילו להרים טלפון, ולחייג 09410494559.

ארגון הינדי פונדמנטליסטי, הידוע בראשי התיבות RSS, הוא המפעיל את קו הטלפון הזה. שליחיו מפיצים עכשיו את המספר במערבה של מדינת אוטאר-פראדש, בצפון הודו. הם מפצירים בהורים מודאגים למהר ולהודיע להם על פיתוי בנותיהם בידי גברים מוסלמים נאים, לפני שיהיה מאוחר מדי.

הגברים המוסלמים נוטים להיות צעירים וגבוהי קומה, רחבי כתפיים ומאירי עיניים, לבושים במיטב המחלצות. הם אורבים לנערות הינדואיות תמימות ליד בתי ספר ובשווקים. הם מפילים אותן ברשת האהבה, כדי להציע להם נישואים, ולהעמיד את התנאי ההכרחי: התאסלמות.

ההינדואיות-לשעבר שבאו בברית מוחמד והסיף מתעברות, ומעמידות שפע של ולדות. בעליהן אינם מתעניינים בהן, מפני שמעולם לא התעניינו. הם רק רצו להעביר אותן על דתן, כדי שיגדילו את מספר המוסלמים בהודו. יום אחד יהפכו המוסלמים המתרבים את ההינדו למיעוט בארצם.

זה כמובן לא יקרה מחר, או מחרתיים, מפני שהמוסלמים הם רק 14% של האוכלוסייה על-פי הערכה מקובלת ("רק" בהודו מניב בערך 160 מיליון בני אדם), אבל חובתו של כל פטריוט הינדואי לעמוד על משמר "בהאראט" (על משקל "מחט"), הלוא הוא שמה האותנטי של הארץ שזרים קוראים "הודו".

המפתח לשלטון בהודו

תיאוריית הקונספירציה הזו מתהלכת בהודו זה עשר שנים לפחות. היא התחילה, כנראה, בקראלה, מדינה בדרום מערב הודו שבה נמצאת העיר קוצ'ין, מושבה של קהילה יהודית עתיקה (אין כל קשר). היא התפשטה למדינה דרומית אחרת, קרנטקה, שעיר הטכנולוגיה בנגלור היא בירתה. שם היא לבשה ממדים פוליטיים אלימים, כאשר קבוצות הינדואיות קיצוניות תקפו ברים ומסעדות, שבהן נראו נערות הינדואיות "לא צנועות" בחברת גברים מוסלמים.

היא הגיעה במזל רע אל אוטאר-פראדש בקיץ שעבר, כאשר מוטיב של "ג'יהאד אהבה" היה מן המעוררים של התנגשות בין מוסלמים להינדו בעיר מחוז הנקראת מוזפרנגר. כמה עשרות מוסלמים נרצחו, ורבבות נמלטו מבתיהם אל מחנות פליטים עלובים, שבהם הם יושבים עד עצם היום הזה.

אוטאר-פראדש היא המדינה הגדולה ביותר של הודו. אילו היתה עצמאית, היא היתה עומדת לצד ברזיל במניין האוכלוסייה. גבולה המערבי נושק לעיר הבירה דלהי, ובתחומיה נמצא הטאג' מאהאל, משבעת פלאי עולם. אבל חשוב עוד יותר הוא ההרכב הדמוגרפי שלה: כחמישית מתושביה מוסלמים, עם מסורת פוליטית ותרבותית רבת-ימים.

אוטאר-פראדש היא גם המפתח לשלטון בהודו. לפנים, המפתח הזה היה שייך למפלגת הקונגרס של שושלת נהרו-גאנדהי. בבחירות הכלליות האחרונות, 71 מ-80 מושביה של המדינה בפרלמנט הארצי נפלו בחיקה של מפלגת ימין הינדואית, BJP, והעניקו לה רוב נדיר בבית הנבחרים.

נוסחת ההצלחה: קיטוב

ל-BJP (מפלגת העם ההודית) יש צדדים מודרניים ומעשיים, אבל גם צדדים ריאקציוניים ורומנטיים. היא קשורה בטבורה בארגון RSS, המוזכר למעלה. הוא סיפק לה תשתית ארגונית ופוליטית, שבלעדיה היתה מתקשה לנצח בבחירות. יתר על כן, ראש הממשלה החדש, נרנדרה מודי, צמח משורות RSS. שם התעצבה השקפת עולמו ושם התגבשו דרכי הפעולה שלו.

עליית הימין היא סיפור הצלחה יוצא מגדר הרגיל, בארץ שבה למפלגה יחידה, או למשפחה יחידה, היה פעם מונופול כמעט מלא על כוח פוליטי וכלכלי. 1984 היתה השנה הראשונה שבה BJP התמודדה בבחירות. היא קיבלה אז שני מושבים בפרלמנט של 533. באותה השנה, מפלגת הקונגרס של משפחת גאנדהי קיבלה 414 מושבים. השנה כמעט התהפכו היוצרות: BJP קיבלה 382 מושבים בפרלמנט של 547, והקונגרס ירדה ל-44 מושבים, פחות מן המינימום הנדרש כדי להעניק לה את המעמד של אופוזיציה רשמית.

אין קושי להראות את הקשר בין העליה המסחררת הזו ובין קיטוב מכוון בין הינדו (75% של האוכלוסייה) ובין המוסלמים. לפני 22 שנה, מנהיגי BJP ארגנו את הריסתו של מסגד עתיק בעיר במדינת אוטאר-פראדש, כדי לבנות תחתיו בית מקדש לאל ההינדואי ראם. זה היה אקט הגיוס ההמוני, ששינה את ההיסטוריה של הודו. שש שנים אחר כך הצליחה BJP לכונן את ממשלתה הראשונה.

מדרום נפתחה הרעה

זכויות היוצרים למושג "ג'יהאד האהבה" שייכות כנראה לפוליטיקאי של BJP מדרום הודו. משמעות מיוחדת נודעת למוצא הדרום-הודי, מפני ששם יש מסורת רבת ימים של רב-קיום בשלום. מדינת קראלה נחלקת כמעט שווה בשווה בין הינדו, מוסלמים ונוצרים.

אבל הדרום בטל בששים לעומת הצפון המאוכלס בצפיפות עצומה, ומשווה להודו פחות סקס-אפיל מרוב חלקיה האחרים. הינדו ומוסלמים מתגוררים אלה בצד אלה מאות שנים, בדרך כלל בשכנות טובה, או לפחות בחריקת שיניים שקטה.

רבים מן המוסלמים האלה היו פעם הינדואים. הם עברו על אמונתם אם באיום החרב של פולשים מוסלמים ממרכז אסיה, במאה ה-16; ואם מפני שהתאסלמות (וגם התנצרות) היתה הדרך היחידה להימלט מן המידרג הכתתי הנוקשה של ההינדו, זה שחרץ את גורלו של אדם על-פי לידתו, והנציח את עליבותם של העלובים ביותר.

לאומנים הינדואיים חוזרים ומטעימים את האיסלאמיזציה ואת הניצור. אמנם רק 5% של ההודים הם נוצרים, אבל הנצרות נתפסת בעיני הלאומנים כנטע זר ומשחית. אחדים מן הפעילים הקיצוניים מבטיחים לפשוט על אזורים כפריים באוטאר-פראדש ביום חג המולד הבא, ו"לנקות" אותם מן הנצרות.

מכוערים, דוחים ועקומי-חוטם

המאבק באסלאם הוא קריטי הרבה יותר. החשד שמוסלמים זוממים לחזור ולכונן עליונות בהודו, או לפחות בחלקים שלה, מזין חלקים ניכרים של דעת הקהל ההינדואית. נסיכים, סולטנים ואפילו קיסרים מוסלמיים שלטו ברוב חלקיה של צפון הודו קרוב לאלף שנה.

אחרון הקיסרים של השושלת המוגאלית (שיבוש קל של "מונגולית", לציון המוצא המרכז-אסיאני) הודח בידי הבריטים רק ב-1858. המדינה המוסלמית הגדולה ביותר של הודו, היידרבד, פוזרה בכוח רק ב-1948. מלחמת גרילה על אש קטנה משתוללת עד עצם היום הזה במדינת קשמיר, בפינה הצפון-מערבית של הודו, שבה יש רוב מוסלמי.

הפחד מפני "ג'יהאד האהבה" מעורר אסוציאציות לא נעימות של אנטישמיות קלאסית באירופה. תעמלנים וולגריים במיוחד נהגו לדבר על יהודים, המנסים לפתות נערות נוצריות. באירופה, היהודים ההם תוארו כמכוערים, דוחים ועקומי חוטם. באוטאר-פראדש, המפתים מתוארים כדון-ז'ואנים. אבל הרעיון הוא אותו הרעיון: הזר בתוכך מאיים על טוהר דמך.

נמצאה הקדושה המעונה

החודש נרשם ציון-דרך בהתפתחות המסע נגד ג'יהאד האהבה. בכפר במערב אוטאר-פראדש, שבו רוב התושבים הם מוסלמים, התלוננה נערה הינדואית על חטיפה, על אונס קבוצתי, ועל איסלום בכוח. היא נקבה בשמותיהם של ארבעת האנסים, כולם מוסלמים. היא אושפזה בבית חולים מקומי לצורך בדיקות, ומשהשתחררה חזרה ונאנסה.

הימין ההינדואי מצא סוף סוף את הקדושה המעונה, שתמונתה ושמה (הבדוי, מפני שהחוק ההודי אוסר את פרסום שמותיהן של קרבנות אונס) יוכלו לספק את האיקונין של מסע ההתעוררות. להלן התעוררו ספקות על גרסתה של המתלוננת. התאריכים שמסרה לא התיישבו זה עם זה. מבית החולים נמסר, שהיא התייצבה שם מלכתחילה עם הריון שהסתבך בשלביו הראשונים, והרופא נאלץ לגרד את העובר מרחמה.

אבל בפוליטיקה הסבוכה של צפון הודו, מניעי המשטרה מוטלים בספק. היא סרה למרותה של מפלגת שלטון מקומית, התלויה, בין השאר, בתמיכה מסיבית של מוסלמים (וגם של כת הינדואית סמוך לתחתית המדרג). היא לא הצליחה למנוע את טבח המוסלמים בקיץ שעבר, והתפרצות אנטי-מוסלמית נוספת עלולה לקצר את שלטונה.

מחפשים את הפישון ואת הגיחון

ההבדל החשוב ביותר בין אירועים קודמים של המסע נגד "ג'יהאד האהבה" ובין האירוע הזה הוא כמובן הנסיבות הפוליטיות. זו הפעם הראשונה בתולדות הודו שבראשה עומדת ממשלה ימנית ממוצא פונדמנטליסטי, שאינה זקוקה לשותפים קואליציוניים (אם כי יש, ליתר בטחון). ראש הממשלה מעיד על עצמו שהוא "הינדואי לאומי" בארץ שנהגה להתפאר בחילוניות של ממשלותיה.

הממשלה הזו מחטטת במעי ההיסטוריה, הפרה-היסטוריה ואפילו המיתולוגיה, כדי לאושש את הזהות ההינדואית של הודו. החודש למשל הודיעה השרה לענייני מים ופיתוח הנהרות על מאמץ חדש למצוא את נתיבו של נהר, המוזכר בכתבי הקודש של ההינדו, וזרם, אולי, לפני 6,000 שנה. זה יהיה מקביל למאמץ רשמי למצוא את פישון וגיחון, שני הנהרות האבודים של גן העדן המקראי.

נרנדרה מודי חוזר ומאשים את מתנגדיו שהם מעמידים פנים חילוניות בשעה שהם מנסים להנציח את המחלוקות העדתיות והדתיות לטובת סיכוייהם האלקטורליים. יש ממש בביקורת הזו, מפני שמפלגת הקונגרס אמנם נהגה להסתמך על תמיכה גושית של מיעוטים כדי להגיע לשלטון, וכדי להישאר בו. זה אמנם לא הסתייע בבחירות של אפריל-מאי השנה, אבל היא לא ויתרה, מפני שאין לה חלופות של ממש.

באותה השעה, מפלגתו של מודי, או ארגונים הקרובים אליה, מתסיסים בגלוי אוכלוסייה הינדואית כפרית, בדרך כלל נחשלת ולא-משכילה, נגד מוסלמים. זו נוסחה שאולי תועיל בבחירות הבאות, אבל ספק אם היא מבטיחה טובות לדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם, או לדמוקרטיות קטנות בהרבה ממנה.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

חוקרים מפתחים כלי שיחזה מראש סכסוכים בעקבות מחסור במים

הכלי - אותו מפתחת "השותפות למים, שלום וביטחון" (WPS), שותפות בין מספר ארגונים בתמיכת משרד החוץ ההולנדי - ישתמש במידע שנאסף מלוויינים של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית כדי לנטר מאגרי מים ברחבי העולם, וכן במידע של ממשלות, ארגונים בינלאומיים וגופי מחקר ובטכנולוגיות חישה מרחוק, למידת מכונה ועיבוד של ביג דאטה, כדי לחזות מראש את הקונפליקטים עד שנה מראש

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

זה עוד לא נגמר: אלטשולר והראל מאיימים על השלמת העברת השליטה בבזק

ביום שלישי הקרוב אמורים מחזיקי האג"ח של ביקום ושל החברה האם אינטרנט זהב להצביע על חתימת שתי החברות על הסכם ההשקעה של סרצ'לייט ● לפי דרישת סרצ'לייט, הרוב הדרוש לאישור ההחלטה הוא 75% מהקולות, כך שללא תמיכת הראל או אלשטולר שחם, לא יתקבל הרוב הדרוש בסדרת אג"ח ג' של ביקום

חמקן f 35/ צילום: יחצ

דיווח: פגמים קשים במטוסי F-35 מסכנים בטיחות טייסים

מסמכים של הפנטגון שהודלפו מגלים: הזרמה ישירה של דלק למבער האחורי של המטוס כדי לטוס במהירות על-קולית עלולה להתיך את המעטה החמקני ולפגוע בשלדת המטוס ● חלק מהפגמים ידוע ליצרנים כבר שנים, אך לא דלף לציבור ● ישראל היא אחת מהרוכשות הגדולות של מטוסי התקיפה החמקניים, והיא שוקלת אופציה לרכישת עשרות מטוסים נוספים

שוחד / צילום: Shutterstock

חשד לשוחד תמורת הטיית מכרזים: נבחר ציבור בעיריית אלעד נעצר

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים לחקירה באזהרה, ועיכבה שלושה חשודים נוספים, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ● עפ"י החשד, החשודים קיבלו לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים שבאחריות עיריית אלעד וכן סיוע במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

למרות אזהרות רשות ני"ע: הגוף שמשיק קרן ש"תשאף לתשואה של לפחות 7.5%"

למרות אזהרת רשות ניירות ערך מפני מניפולציות ובעיות במאמצי שיווק של קרנות השקעה, יום לאחר מכן בהלמן אלדובי יוצאים בסבב גיוס לקרן חוב ציבורית תוך פרסום שמאתגר את ההוראות ● בעקבות פניית "גלובס", בהלמן אלדובי שינו את נוסח ההודעה

גלובלקוין (Globalcoin) של פייסבוק / הדמיה: Shutterstock

בציפייה להשקת המטבע של פייסבוק: הביטקוין מזנק לשיא של 13 חודשים

(עדכון) לפי דיווחים לא רשמיים, ביום שלישי הקרוב צפויה פייסבוק להכריז על המטבע הדיגיטלי שלה ● שער הביטקוין מטפס הבוקר מעל לרמה של 9,300 דולר לראשונה מאז 10 במאי 2018 ● בחודש האחרון זינק הביטקוין ב-30% והוסיף כ-2,000 דולר למחירו, לפי נתוני אתר CoinMarketCap

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

עיריית חיפה נגד המשך בניית הנמל: "יהרוס את התעופה בעיר"

העירייה הגישה עתירה מנהלית ובקשה דחופה לצו ביניים שימנע את המשך בניית נמל המפרץ, שלטענתה, חוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה ● "שדה התעופה הנוכחי בחיפה הוא קטן ונכה. במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, והוא עם הזמן ייסגר"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

יונתן קולבר \ צילום: יונתן בלום

פייבר זינקה לשווי מיליארד דולר - ויונתן קולבר שווה 130 מיליון דולר

מניית פייבר זינקה ב-50% בשני ימי המסחר הראשונים לשווי של קרוב למיליארד דולר ● המרוויח הבולט מהזינוק - יונתן קולבר, בעבר מנכ"ל כור, שהיה מהמשקיעים הראשונים בחברה

רונן סמואל / צילום: יחצ

"ההיענות הייתה מדהימה - פי 5 ממה שביקשנו": קורנית מגייסת עד 137 מיליון דולר בנאסד"ק

לחתמים ניתנה אופציה לרכוש מניות במחיר ההנפקה לתקופה של 30 יום, כך שהתמורה הכוללת של ההנפקה - 119 מיליון דולר - עשויה לגדול ב-18 מיליון דולר

מנחשים מספרים / צילומים: איל יצהר, שלומי יוסף, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

שלושת המיליארדים שמפרידים בין גנץ ללפיד: למה אף פוליטיקאי לא יודע כמה באמת עולות הבחירות

מכל קצות המפה מסכימים כי שבתון–בחירות שלישי בתוך שנה יגבה מהמשק מחיר גבוה מאוד, אבל בכמה כסף מדובר? ● מספר הדעות כמספר הדוברים, ומתברר שהחישוב לא פשוט ● חברי הכנסת לא סגורים על העלויות, וחלקם נשענים על מקורות ישנים ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

התנועה לטוהר המידות למנדלבליט: מנע את הגדלת הממשלה

בתנועה  מדגישים כי גם אם יש לנתניהו סמכות למנות שרים בשלב הזה, הדבר לוקה בחוסר סבירות בסיטואציה שבה הממשלה היא ממשלת מעבר מיוחדת שקיבלה אמון רק בראשית הכנסת ה-20, ביוני 2015, וגם כיוון שהכנסת ה-21 החליטה על התפזרותה כיוון שנתניהו כשל בניסיון להרכיב ממשלה

חנות המשביר לצרכן / צילום: בר אל

המשביר, הרבעון הקשה והחוב: האם הסוף יהיה טוב?

מהם סימני האזהרה שהגדירה רשות ניירות ערך לשאלה האם קיים חשש שחברה לא תשרת את חובותיה, והיכן ניצבת המשביר ביחס אליהם? ● למה נתוני התזרים של המשביר מטעים, ומדוע הרשת לא מפרסמת תזרים מזומנים חזוי לשנתיים הקרובות?

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: אמיר סלמן, "הארץ"

"ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה": שרה נתניהו הורשעה בפלילים ותשיב לקופת המדינה עשרות אלפי שקלים

(עדכון) - ביהמ"ש קיבל היום את הסדר הטיעון שנחתם עם אשת רה"מ, לפיו היא הורשעה בעבירה פלילית של "ניצול טעות מכוון של הזולת ללא מרמה", תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקל ותשלם קנס בסך 10,000 שקל ● פרקליטה: "ראשה נסרק במסרקות ברזל" ● שרה נתניהו לשופט: "סבלתי מספיק"

יוחנן דנינו, יו"ר טוגדר פארמה הנכנס / צילום: יחצ טוגדר פארמה

חברת הקנאביס טוגדר ביצעה הנפקה על בסיס תשקיף מדף: תנסה לגייס 7.5 מיליון שקל במניות ואופציות

מניית טוגדר צנחה כ-7% בבורסת ת"א, על רקע הדיווח שלה על ההנפקה ● חברת קנאשור מבטלת את ההסכם עם קניקה, שלא גייסה את ההון הדרוש לעמידה בהסכם ● אינטרקיור חתמה על הסכם מסחרי בגרמניה