גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כונס נכסים מונה לחברת אלרן השקעות הכושלת

תחת ניהולם של גדי ודורי דנקנר צברה חברת ההשקעות הפסדים של מאות מיליוני שקלים, והסבה תספורת ענק למחזיקי האג"ח

גדי דנקנר / צילום: אייל פישר
גדי דנקנר / צילום: אייל פישר

לאחר מספר שנים של פרפורי גסיסה, מינה בשבוע שעבר ביהמ"ש המחוזי בת"א כונס נכסים זמני לחברת אלרן השקעות - את עו"ד אביעד ויסולי. החברה נמצאת בשליטת שני בתי אב המשתייכים לשבט דנקנר - זה של שמואל דנקנר ובנו דורי (באמצעות שמדר החזקות), וזה של האחים דני, גדי ואלון דנקנר (באמצעות דנרן החזקות). ניהלו אותה דורי וגדי, בני דודיו של נוחי דנקנר.

ביהמ"ש העניק לויסולי סמכויות "לתפוס חזקה ולקבל לרשותו את כל הנכסים המשועבדים לטובת נאמן האג"ח (סדרה ג') של החברה, ולנקוט בכל פעולה שיראה לנכון". עם זאת ציינה השופטת האמונה על התיק, אביגיל כהן, כי עו"ד ויסולי אינו מוסמך בשלב זה לממש את הרכוש המשועבד במלואו או בחלקו. זה כולל "שעבוד יחיד קבוע ראשון" בדמות כ-9.63% ממניות גילת די.בי.אס ו-5.83% ממניות החברה הבת הכושלת אלרן נדל"ן.

אלרן השקעות ידעה ימים זוהרים בעבר, תחת חברת הביטוח מגדל ולפני שנרכשה על ידי הדנקנרים (בראשית שנות ה-2000), ומצבה הכספי נחשב אז ליציב. אלא שלאחר הרכישה התפתח במהירות התיאבון של הרוכשים, שכיוונו את החברה למגוון השקעות "אקזוטיות" ושאפתניות כמו אתרי נופש בתאילנד ובספרד, רשתות של שידורי לוויין ודרגסטורים ברומניה, פארק אטרקציות באילת ועוד.

בתוך זמן קצר התברר כי אלרן כשלה בכמעט כל השקעה שביצעה. לפני מספר שנים היא נקלעה למשבר קשה, לא עמדה בהחזר חובותיה והגיעה לכדי הסדר חוב (ב-2010) בהיקף של כ-150 מיליון שקל, בו ספגו מחזיקי האג"ח תספורת של 50%. בשנת 2012 נמחקו מניות החברה מהמסחר, והיא נסחרת כיום בבורסה באמצעות סדרת אג"ח ג' שהונפקה במסגרת הסדר החוב הנ"ל, אשר נמצאת בהפסקת מסחר קבועה. היקף הסדרה הוא 38 מיליון שקל, בתשואת זבל של 90%.

דוחותיה של אלרן לרבעון הראשון של השנה נושאים כמובן הערת "עסק חי". הגירעון בהונה העצמי הוא 88 מיליון שקל, והיקף ההפסד הצבור במאזניה מגיע ל-180 מיליון שקל.

ההתערבות של דני דנקנר

פעילותה של אלרן השקעות התרכזה בעיקר בנדל"ן בארץ ובחו"ל, באמצעות החברה הבת אלרן נדל"ן (שגם היא נקלעה להסדר חוב), במיזמי תקשורת וקמעונאות וכן בתיירות, באמצעות השותפות עציון גבר המפעילה את אטרקציית "עיר המלכים" באילת - פרויקט מקרטע בפני עצמו. לשותפות היא בעלת גירעון בהון של כ-170 מיליון שקל והפסד צבור של מעל 200 מיליון שקל, וקיימים "ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כ'עסק חי'".

ב-2012 הוגש כתב אישום חריף נגד דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שחשף כיצד סייע הבנק למשפחת דנקנר לרכוש את מרבית התחייבויות האג"ח של אלרן השקעות שבשליטתה, ולהכתיב הסדר חוב אגרסיבי שכלל כאמור תספורת של 50% למחזיקי האג"ח. כל זאת, מבלי שהזרימו הון משמעותי לחברה, ובכל זאת הם ממשיכים לשלוט בה עד היום.

בחודש מאי האחרון, שבועות ספורים לאחר שביהמ"ש גזר עליו במסגרת תיק הולילנד שלוש שנות מאסר ועיקל את רכושו הפרטי, נאלץ דנקנר לשלם יחד עם אחיו גדי 2 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, בגין ערבויות אישיות שהעניקו לחובות אלרן השקעות - בסך של 7 מיליון שקל. נציין כי בדוחותיה לרבעון הראשון הציגה אלרן השקעות התחייבויות בנקאיות בגובה 21.5 מיליון שקל.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה