גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עידן נזרי, רק בן 33, יקבל כ-50 מיליון שקל מרכישת EDM

EDM המתמחה בשיווק משחקים ברשתות חברתיות, סיימה את השנה שהסתיימה ביוני עם רווח נקי לפני מס של 3 מיליון דולר ■ אורי ויס, מנכ"ל XLMedia: "משחקים חברתיים הם הכוכב העולה של תעשיית המשחקים המקוונים"

עידן ניזרי / מתוך פייסבוק
עידן ניזרי / מתוך פייסבוק

ביולי האחרון, כשראיינו את אורי ויס, מנכ"ל וממייסדי XLMedia, משווקת אתרי ההימורים המקוונים, הוא הבטיח לנו כי עד סוף השנה החברה תבצע רכישה משמעותית, וזאת לאחר שלוש רכישות קטנטנות. הבטחה זו הפכה אז לכותרת של הכתבה, ועכשיו ויס מקיים אותה. XLMedia, שהונפקה רק במארס האחרון בבורסת המשנה הבריטית (AIM), הודיעה הבוקר על רכישת EDM הישראלית (ExciteAd Digital Marketing), משווקת משחקים חברתיים, תמורת עד 19 מיליון דולר במזומן - 12 מיליון דולר באופן מיידי, ועד 7 מיליון דולר לפי רווחי ה-EBITDA של EDM בשנה הראשונה והשנייה שאחרי 1 ביולי 2014. עד 71% מתמורה נוספת זו, לפי שיקול דעתה של XLMedia בלבד, יועברו לבעלי המניות של EDM במניות של XLMedia ולא במזומן.

EDM היא הרכישה החמישית של XLMedia והגדולה בתולדותיה (ראו טבלה). למעשה, מאז שהונפקה פרצה החברה הישראלית בסדרת רכישות ו"העבידה" את ההון שגייסה לקופתה במסגרת ההנפקה (54.5 מיליון דולר). לפני EDM, הספיקה XL לרכוש באוגוסט האחרון אתר הימורי ספורט בריטי תמורת 6.7 מיליון דולר, ובסך הכול השקיעה עד כה בחמש רכישות 28.4 מיליון דולר, יותר ממחצית ההון שגייסה. מניית XLMedia נסחרת כרגע לפי מחיר של 65 פני - תשואה של 33% מאז ההנפקה, ומחיר המשקף שווי חברה של 189 מיליון דולר.

XLMedia, נזכיר, משווקת, דרך טכניקות שיווק מקובלות בתעשיית האינטרנט בכלל ובתעשיית ההימורים המקוונים בפרט, את האתרים של לקוחותיה (מפעילי אתרים), וגורמת לגולשים להגיע לאתר של מפעיל ההימורים שמשלם לה. לחברה יש שלוש טכניקות שיווק עיקריות, הראשונה שבהן היא SEO (Search Engine Optimization) - קידום אתרים במנועי חיפוש; השנייה היא רכישת מדיה דיגיטלית; והשלישית היא הפעלת רשת של סוכני שיווק (Affiliates).

הרכישה הנוכחית, של חברה דומה לה אך כזו שמתמקדת במשחקים חברתיים (משחקים שמתנהלים ברשתות חברתיות דוגמת פייסבוק), לא ממש מפתיעה. נישת המשחקים החברתיים היא אחת הלוהטות בתעשיית ההימורים/המשחקים המקוונים, ולכן לא פלא ש-XLMedia מבקשת לייצר בה דריסת רגל. "אין ספק שנישת המשחקים החברתיים היא כוכב עולה בתעשייה שלנו, וזה ורטיקל שרצינו להיכנס אליו", אומר ויס ל"גלובס". "אחת הסיבות להנפקה הייתה לאפשר לחברה לפעול ככוח מאחד בשוק מבוזר", הוא מוסיף. לטענתו, סדרת הרכישות הזו אינה אמורה לחפות על נסיגה בצמיחה האורגנית של XLMedia - "הרכישות הן תוספת לצמיחה האורגנית".

גייסה מעט, יצרה ערך מהיר

EDM, שפועלת תחת המותג DAU UP, היא חברה צעירה שקיימת בקושי שש שנים. לפי הידוע, החברה לא גייסה ממש הרבה מאז הקמתה וזה אומר שתמורת רכישתה היא כמעט רווח נטו, לפני מס, לבעלי מניותיה (ראו מסגרת). פרט לכך, כמו הרבה חברות בתחומה, EDM יצרה די מהר ערך למייסדיה. בשנה שהסתיימה ביוני האחרון רשמה החברה הכנסות של 12.8 מיליון דולר, ורווח נקי לפני מס של 3 מיליון דולר (על בסיס Non GAAP, שולי רווח של 23%). היא מעסיקה 27 איש במשרדיה ברמת גן, וכפי שאפשר להבין מאתר הבית שלה - החברה מאוד צעירה ברוחה. "We love what we do", היא מעידה על עצמה, ומשתדלת להסביר מה היא עושה בשפה פשוטה ולא אינטרנטית כבדה. כנראה שפשטות זו, וההתמקדות במשחקים חברתיים, הפכו את EDM לאחת המובילות בתחומה.

XLMedia מציינת בהודעתה, כי כמחצית מתנועת גולשי האינטרנט שמגיעה לפתחה של EDM מקורה במכשירים ניידים כמו הסמארטפון - מגמה שהולכת וגוברת אפילו בתעשיית ההימורים המקוונים. משחק חברתי, נזכיר, אינו כפוף לרגולציה (מכשול לא קטן בתעשיית ההימורים המקוונים) ואינו כרוך בהזרמת כסף אמיתי מצד המשתמש. EDM, בדומה ל-XLMedia, מסייעת למפתחי משחקים חברתיים להזרים גולשי אינטרנט למשחקים אלו, והם אלו שיוצרים את הכנסותיה לפי המודלים המוכרים בתעשיית השיווק האינטרנטית שציינו לעיל.

המיליונר החדש: מייסד EDM, עידן נזרי, רק בן 33, יקבל כ-50 מיליון שקל

אין זה סוד שתעשיית ההימורים משחקים מקוונים העולמית כמעט ונשלטת על ידי יזמים ישראלים. משהו במכלול התכונות של הישראלי הממוצע הופך אותם למומחי שיווק, ובתעשייה זו - שיווק נכון זה שם המשחק. רכישת EDM על ידי XLMedia מוכיחה טענה זו, והופכת יזם ישראלי צעיר נוסף למיליונר. מדובר במייסד, המנכ"ל ובעל המניות העיקרי של EDM, עידן נזרי. לפי רשם החברות, לנזרי יש 71.2% מהון המניות של EDM, וזה אומר שהוא ייפגש מיד עם מזומן בשווי 8.5 מיליון דולר (31 מיליון שקל, ברוטו לפני מס). במקרה ש-EDM תעמוד באבני הדרך שנקבעו לה, יקבל נזרי סך של 13.5 מיליון דולר (כמעט 50 מיליון שקל). אחרי הרכישה נזרי צפוי להמשיך לעבוד ב-EDM תחת המטרייה של XLMedia, לפחות למשך שנתיים נוספות.

בעל המניות השני בגודלו בחברה הוא אחיו, קובי נזרי, לו יש החזקה של 17.8% (שווי של 3.4 מיליון דולר או 12 מיליון שקל לפי העסקה).

נזרי, רק בן 33, נשוי (עדיין ללא ילדים), הקים את EDM במהלך 2008, רגע לפני שהשלים את לימודיו במכללת "שנקר" להנדסה ועיצוב. במהלך לימודיו עבד נזרי, רחובותי במקור שמתגורר כרגע בתל-אביב, במשך שנה כמנהל מכירות באזור המזרח-התיכון של Ad2Target. בסתיו 2008 הקים את EDM מתוך מטרה, לפי עמוד הלינקדאין שלו, "לרכוש תמיד שחקנים עם ה-ROI (החזר על ההשקעה, ט' צ') הכי טוב שאפשר". בתחילת 2011 מיתגה EDM את עצמה מחדש תחת השם DAU UP - ראשי תיבות של Daily Active Users - אחד המונחים השגורים בתעשיית האינטרנט.

נזרי, שמצטייר כבחור די חייכן (לפחות לפי עמוד הפייסבוק שלו), יחגוג בסוף החודש יום הולדת 34. את המתנה הכי גדולה, לפחות במונחים כלכליים, קיבל כבר היום.

כל הרכישות

עוד כתבות

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

משרדי עלי אקספרס / צילום: רויטרס, ALY SONG

להתאים את החוק למציאות העסקית: דילמת המע"מ בעידן האינטרנט

על פי חקיקת מע"מ, היכן שמבוצעת העסקה - שם ישולם המס ● בדומה לכללים במדינות רבות בעולם, גם בישראל חקיקת המע"מ אינה נותנת מענה הולם לסוגיות הקשורות במסחר אלקטרוני

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

סריקה תרמית במלזיה / צילום: שאטרסטוק

כך התפתח כנס מכירות אחד בסינגפור למצוד כלל עולמי אחר וירוס הקורונה

כנס שבו השתתפו בחודש שעבר 109 אנשי מכירות שלח זרועות לעירת סקי צרפתית, פאב בריטי ועורר בהלה של ממש גם במלזיה, סינגפור ודרום קוריאה ● כך נראה המצוד המדהים אחר הנדבקים הפוטנציאליים שהסתיים בבשורה אופטימית

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

אריק וונג, מייסד–שותף ומנכ”ל חברת הקורקינטים השיתופיים Wind  / צילום: איל יצהר, גלובס

"כשמדברים על קורקינטים מתמקדים בתאונות ולא בתמונה הרחבה. זה לא פייר"

מייסד ומנכ"ל ווינד אריק וונג מסרב לקבל את הביקורת - גם בעיתון זה - על הקורקינטים השיתופיים ● מבקש "לבחון בכל תאונה את התנאים שהובילו אליה, בהם הגורם האנושי" ● מסביר למה ביפן, לעומת ישראל, אפשר להשאיר קסדה בחופשיות על הכלי ואיך זה שלמרות כל האתגרים, הוא אופטימי

בנימין נתניהו, הליכוד / צילום: אמיל סלמן-הארץ

נתניהו מגזים עם הצמיחה הישראלית, אבל לא בהרבה

ישראל באמת צמחה בשיעורים נאים בעשור האחרון ● אבל כשראש הממשלה אומר שאנחנו מתקרבים למדינות כמו יפן בתוצר לנפש, הוא מתעלם ממושג חשוב בשם "כוח קנייה", שמחזיר אותנו לרמות נמוכות יותר

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

לקראת הפתיחה: האם בהלת הקורונה תכביד על הבורסה?

תשעה מהחולים החדשים בנגיף הקורונה בדרום קוריאה שבו לאחרונה מטיול בישראל ● עונת הדוחות הכספיים נמשכת, כאשר הבנקים לאומי ומזרחי טפחות צפויים לרכז עניין על רקע פרסום הדוחות

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום