גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עמדה / מוטי שרף: יש לנו, הישראלים, הזדמנות להציל את העולם

ב"צוק איתן" אימצנו תודעה כוזבת, שמאיימת לגרוס את חוסננו הלאומי ■ לא חייבים להגיע לשם ■ למעשה, אם נשחק נכון בקלפים שבידינו, תפקידה ההיסטורי של ישראל יוכל להיות מוגדר בדומה לזה של ארה"ב במלחמת העולם השנייה

צוק איתן / צילום: רויטרס
צוק איתן / צילום: רויטרס

"המציאות שבה אתה בוחר לחיות היא הסיפור האחרון שסיפרת לעצמך בבוקר; שנה את הסיפור ושינית את המציאות שלך". אמרו את זה כבר לפניי, הפסיכולוג הנודע ד"ר טימותי ד.ווילסון, אבל כישראלים, התובנה הזו רלבנטית לנו כיום יותר מתמיד.

במבצע "צוק איתן" תקענו לעצמנו גול עצמי בכך שאימצנו תודעה כוזבת. כל עוד לא נשנה את הסיפור שאנו מספרים לעצמנו, העולם ימשיך להיות נגדנו, וחוסננו הלאומי ייגרס, עד כדי איום קיומי אמיתי.

גילוי נאות: יותר מ-20 שנה אני עוסק בייעוץ תקשורתי לגופים מסחריים, ממשלתיים וביטחוניים בישראל ובעולם. היום-יום שלי בנוי ממשימות מורכבות של שינוי תודעתי. זוהי התמחותי המקצועית המובהקת, והיא משלבת ידע מתחומי הפסיכולוגיה ותורת המשחקים.

כ"מהנדס תודעה", כמי שנחשף לתמונת הרנטגן של המציאות, אני בא להתריע בידיים נקיות, חף מכל אינטרס. אנא ראו בטור זה ייעוץ פרו-בונו.

תנועת מספריים קטלנית

"צוק איתן" הוכיח לנו עד כמה אנו חיים בגן עדן של שוטים, מתבוססים בתודעה כוזבת. תמיד חשבנו כי ישראל מסוגלת להכריע באופן טוטאלי כל יריב, אם רק תרצה בכך. כמו תוכים חזרנו על המנטרה הזו אחרי הפרשנים, אך המציאות הוכיחה לנו עד כמה מסוכן השיח הזה, שעוצב על-ידי מהנדסי תודעה מקצועיים בצבא, בפוליטיקה, בהנהגה הלאומית וביצרני תוכן עיתונאיים.

המציאות הכואבת היא שלא בטוח שאנחנו, הישראלים החזקים, מסוגלים להתמודד עם חמאס, שלא לדבר על "לרסק ולפורר" "ארגון קטן ופרימיטיבי", במונחים של צה"ל והטכנולוגיות שלו.

בזירה הבינלאומית, לעומת זאת, קיימת תודעה אחרת לחלוטין: מבחינתם, הפלסטינים משגרים צינורות חלולים עם קורט של חומר נפץ ומתחפרים במנהרות מימי הביניים. מנגד, הישראלים משגרים פצצות מגה-חכמות, המסוגלות "להקיש בדלת" טרם התפוצצות, בריונים שמשחקים באופן לא הוגן.

שתי תודעות אלה, הישראלית והזרה, נעות בתנועת מספריים, המאיימת לגזור את חוסנה ומעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית, גרוע מכך - בקרבנו אנו. אם נמשיך כך, ישראל תהפוך למוקצה בינלאומית, חלשה אזורית ועסוקה במלחמות פנימיות בין אזרחיה על הגדרת זהותה ודרכה.

להלן נדבכים נוספים בתודעה הכוזבת בה מחזיקים הישראלים כיום:

■ "אנו חיים תחת איום קיומי, ויכולה לקרות שואה שנייה".

■ "אפשר להגיע לשלום - תלוי כמה נוותר ועל מה".

■ "העולם שונא אותנו ותמיד יהיה בעדם".

אסתכן ואומר שאם אלה הם בסיסי התודעה הכוזבת שנצרבה בנו כאומה, אז אנו במסלול בטוח לקריסה.

מוטי שרף / צילום: יחצ

לספר לעצמנו סיפור אחר. מוטי שרף

אם נוותר, נקבל?

בוא ננסה להביט במציאות: אנו כבר לא חיים ב"שכונה גרועה", כי גם בשכונה גרועה שבגרועות יש חוקים ברורים. סביבתנו הגיאוגרפית, לעומת זאת, נעשתה שטח הפקר נטול חוקים, בעוד אנו נדרשים על-ידי העולם לשחק על-פי חוקים ואמנות בינלאומיות נוקשות.

מנגד, לא כל איום עלינו ייגמר בשואה שנייה, גם לא ריתוק אוכלוסייה שלמה תחת צינורות מעופפים ואזעקות עולות ויורדות. לזה קוראים טרור, שמטרתו להטיל פחד. אם אנו מתרגמים פחד וטרור לאיום קיומי, אז בהגדרה איננו חסינים.

במקביל, אנו חייבים להבין כי עשיית שלום עם הפלסטינים אינה תלויה בוויתורים שתעשה או לא תעשה ישראל. לחשוב כך פירושו כישלון מסוכן בהבנת הראש הערבי-אסלמיסטי, בעל האסטרטגיה הצבאית והמדינית שצופה לטווחים של מאות שנים. סכסוך בן 100 שנה, מבחינתם, הוא רק אבן-דרך בדרך למטרה הסופית - עולם הנשלט על-ידי האיסלאם.

סוכני התודעה הכוזבת

למעשה, רק נדבך תודעה ישראלית אחד נותר נכון: כן, העולם שונא אותנו, כי תמונות של ילדים מתים תחת הריסות לא ישתוו לעולם לתמונות שדובר צה"ל מנפק. אנו שוכחים שגם לנו אין מושג מי הורג את מי באפריקה, אבל תמונת ילד רעב עם בטן נפוחה תשבה את לבנו, גם אם בפועל הוא משתייך לשבט המרצחים האכזרי ביותר ביבשת.

כשקרל מרקס טבע את המונח "תודעה כוזבת", הוא טען כי היא כלי אפקטיבי לשליטה בהמונים. השימוש בתודעה כוזבת משרת משטרים, ממשלות, מנהיגים וחברות מסחריות.

את מי משרתת תפיסת המציאות בה אנו חיים? בראש ובראשונה, אינטרסים פוליטיים-מפלגתיים. שטיפת מוח לאומית, לפני הכול, היא כלי לאיסוף קולות בקלפי. אחריהם נמצאת ההנהגה הצבאית לדורותיה. לגנרלים, למרות שאנו נוטים לראות בהם מי ש"חפים מאינטרס", יש זווית ראייה צרה ביותר, ובל נשכח - גם אופציה לתיק בממשלה.

הבאים בתור הם העיתונאים, ש"מביאים לנו את המציאות לסלון" ומרכיבים תמונה "אמיתית" באמצעות פרשנים, מומחים, ניתוחים וסקרים. איש אינו מגלה לציבור שאלה נגזרו מראש לפי מידות המדיום: רייטינג ופרסומות.

השתלת שיניים דחופה

זה הזמן להתעורר ולהתנער. העיתונות החופשית בישראל חייבת לנער מעליה את חוצנם של סוכני התודעה המניפולטיביים, אשר דוחפים לפיה מציאות מדומה שאינה משרתת את ישראל יותר. דווקא היום, דווקא עכשיו, זהו תפקיד בעל משמעות קריטית לחברה בישראל.

יש ליצור קוד אתי ברור יותר ביחס למרחב העיתונאי, כך שאולפני החדשות לא יהיו שטח הפקר לסוכני תודעה מניפולטיביים. יש להטיל מגבלות חמורות על ראיונות עם אישי צבא, פוליטיקאים ופרשנים פסבדו-אובייקטיבים, ולתת גילוי נאות בכל אייטם או ראיון, עם הנחיות לציבור כיצד יש לבחון אותו. יש לאמץ משטר חדשותי נוקשה, בדומה לחוק תעמולת הבחירות, ולהביא קולות ומראות נוספים מהעולם ומסביבתנו, על מנת לגוון את הדיון הציבורי.

במקביל, יש לבצע השתלת שיניים דחופה למועצת העיתונות, בכדי שתוכל להתמודד עם הפרות אתיות חמורות שמסייעות למניפולציה שנעשית על מוחו של הישראלי. גם תוכנית לימודים מסודרת, בהובלת משרד החינוך ובפיקוחה של וועדה ציבורית בלתי תלויה, תוכל להעניק לישראלים את היכולת לצרוך חדשות באופן נכון ומבוקר מגיל צעיר.

להחליף גשם בגשם

רעיונות אלה הם רק פסיעות קטנות בדרך לניקוי השיח הציבורי שלנו, אך לצערי אני פסימי. כשם שטען מרקס, יש כאלה שאינם רוצים בשינוי הסדר הקיים, הם מעטים מאיתנו אך משפיעים מאיתנו.

אם בכל זאת נצליח לעשות את השינוי, תפקידה ההיסטורי של מדינת ישראל יוכל להיות מוגדר בדומה לזה של ארה"ב במלחמת העולם השנייה: ישראל תהפוך לחזית הראשונה להצלת העולם החופשי במלחמתו באיסלאם הפונדמנטליסטי. גשם הקסאמים יתחלף בגשם של דולרים, ואת קואליציית הגינוי תחליף משמרת תמיכה עולמית בישראל.

זה אפשרי, כי הכול מתחיל ונגמר בסיפור שאנו בוחרים לספר לעצמנו כל בוקר.

עוד כתבות

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות