גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל מה שרציתם לדעת על הדבש שתקנו לראש השנה

איך מזהים דבש מזויף, מתי משתלם לקנות דבש, מי מייצר את מותגי הדבש הפרטיים של שופרסל ומגה, וכמה אנו משלמים על דבש ביחס לאנגלים ולצרפתים?

צנצנות דבש / צילום: תמר מצפי
צנצנות דבש / צילום: תמר מצפי

"אופנת העוף בשקל התפשטה גם לדבש. יש רשתות שמוכרות צנצנות ב-5-10 שקלים" - כך אומר דבוראי ותיק ל"גלובס" על רקע מבצעי החג האגרסיביים.

ואכן, הצרכן נהנה בימים אלה ממחירי דבש נמוכים ביחס לשאר ימות השנה וגם ביחס לשנה שעברה, כך שאם אתם צרכני דבש מתמידים, כדאי להצטייד במלאי לחודשים הבאים.

בשופרסל, לדוגמה, נמכרת צנצנת דבש לחיץ שופרסל (המיוצר על-ידי מכוורת עמק חפר) ב-5 שקלים ל-250 גרם, ודבש יד מרדכי נמכר ב-10 שקלים. מבצע במגה שזה עתה הסתיים הציע דבש לחיץ של המותג הפרטי (המיוצר על-ידי עין חרוד) 250 מ"ל ב-5 שקלים.

מנכ"ל מייסופרמרקט, גלעד שמחוני, מאשר כי מחיר הדבש נמוך יותר השנה. בדיקת מחירי צנצנות דבש בגדלים שונים בתקופת החגים מלמד על תנודתיות: עליית מחירים משנת 2012 ל-2013 וירידת מחירים ב-2014.

כך למשל, צנצנת דבש של יד מרדכי 350 מ"ל, שבממוצע עלתה 16 שקל ב-2012, טיפסה ל-17.50 שקל ב-2013, וכעת נמכרת ב-12.60 שקל בממוצע.

למעשה, 8 מתוך 10 מוצרי הדבש הפופולריים זולים ביחס לשנה שעברה, וחזרו לרמתם מלפני שנתיים.

הדבוראים מצדם אינם מרוצים מהמצב: "הלחץ שנוצר על היצרניות ועל הספקים מקשה על הענף. הרווחיות שלנו נשחקת דרמטית כדי להצליח להתמודד עם מחירים כאלה", אומר הדבוראי.

משלמים הרבה על בקבוק לחיץ

ירידת המחירים שינתה את המשוואה לגבי חלק ממחירי הדבש: על-פי נתוני מייסופרמרקט באנגליה, דבש עולה בממוצע 14 שקל ל-340 גרם, לעומת כ-16-17 שקל לצנצנת 350 גרם בישראל במהלך השנה (12 שקל בממוצע כעת במבצעי חג). בצרפת צנצנת דבש של 375 גרם עולה כ-13 שקל.

בנוגע לדבש לחיץ באריזות גדולות יותר, הפערים עמוקים: באנגליה מארז 680 גרם עולה בממוצע 21 שקל, ובארץ המחיר למוצר המכיל 650 גרם עומד על 31 שקל (פער של 50%). בוולמרט בארה"ב יעלה בקבוק דבש לחיץ המכיל 900 גרם כ-28 שקל (פער של 50% מהמחיר הישראלי, בהשוואה לפי התכולה). הפער הזה, יש לציין, נגרם בין היתר מכך שבחלק מהמדינות לא מוטל על הדבש מע"מ.

במועצת הדבש טוענים כי מחירי הדבש בישראל דומים למחירים בארצות המערב ולעיתים זולים יותר.

איך לזהות דבש מזויף?

"זיוף גרוע מורכב מסירופ ומים. יש גם זיופים שמוהלים דבש בסירופ. ההמלצה היא לקנות מחברות גדולות ומסודרות שנתונות לבקרה ולתכניות איכות מפוקחות", אומר אלון רון, מנכ"ל מכוורת עמק חפר.

במועצת הדבש מדגישים את קיומה של "תוכנית איכות שבמסגרתה כ-70% מהדבש המיוצר בישראל נמצא בפיקוח משלב הייצור ועד השיווק", ומדגישים כי "דבש מזויף עלול לפגוע בבריאות ולסכן חיים".

שני המרכיבים העיקרים של הדבש הם פרוקטוז וגלוקוז (חד-סוכריים). דבש מזויף עשוי מסוכרוז ומכיל כמות גבוהה יותר של מים.

קשה להבחין במראה ובטעם בין דבש איכותי לדבש מזויף. עם זאת, כמה דברים יכולים להדליק נורה אדומה: מחיר נמוך מדי, היעדר תווית מסודרת של יצרן ומרקם נוזלי מדי. יש לזכור כי התגבשות של הדבש היא ערובה להיותו איכותי ולעובדה שהוא לא עבר חימום.

איך לזהות דבש איכותי?

"דבש איכותי נמכר בכ-55 שקל לק"ג, לעומת דבש לא איכותי שיכול לעלות 30 שקל לק"ג. דבש שנמכר במחיר נמוך משמעותית צריך להדליק נורה אדומה", אומר עדו תמיר, חקלאי מבעלי משק פתורה. "הבעיה היא שלא תמיד ניתן לזהות דבש כזה: בישראל יש מונופול שמנצל עד תום את כוחו. אם יש מחסור בתוצרת הדבש של המכוורות המקומיות, הן מייבאות דבש שאין פיקוח ובקרה עליו. המחיר לדבש שמשלמים ליצרנים הישראלים הוא כ-20 שקל לק"ג, וביבוא המחיר יכול להיות גם 10 שקלים לק"ג. במקרים רבים מדובר בדבש שמיוצר בתנאים מלאכותיים מדבורים שניזונות מסוכר ומאנטיביוטיקה. גם דבש שעובר חימום (לשם ייעול תהליך מילוי הצנצנות) - איכותו נפגעת".

תגובת מכוורת יד מרדכי: "מכוורת יד מרדכי הא רוכשת הדבש המקומי הגדולה בישראל. אנחנו תומכים בחקלאות מקומית ומעדיפים לרכוש תוצרת מקומית. עם זאת, כאשר הייצור בארץ לא עומד בכמות הביקוש של השוק, ומתוך מחויבות כלפי הצרכנים שלנו לספק דבש איכותי, לעיתים אנחנו נאלצים להשלים ולרכוש גם דבש בחו"ל, שעומד בתקנים המחמירים ביותר".

במועצת הדבש מדגישים את חשיבות תו "דבש איכות ישראלי" המוטבע על צנצנות הדבש, אלא שבמסמך שהעבירה אתמול (ב') התנועה למען איכות השלטון בישראל נטען כי התו הזה מבלבל, משום שהוא אינו מעיד על ייצור מלא בישראל. בתנועה טענו כי אין מניעה לזכות בתו גם כש-30% מהדבש שבצנצנת מיובא, ועל כן צרכן שמבקש לרכוש מוצר ישראלי אינו מודע לכך ששליש מהמוצר למעשה יוצר בחו"ל.

איך מפרגנים ליצרנים הקטנים?

כ-500 דבוראים פועלים בישראל, 100 מתוכם מייצרים 90% מהתוצרת. היצרנים הקטנים לרוב לא מוכרים את תוצרתם ברשתות השיווק, ואפשר לפרגן להם על-ידי קנייה ישירה.

כמה אתרי אינטרנט מוכרים ישירות לצרכן, בהם למשל הדבש של עידו ומשק פתורה. אחרים מוכרים במכוורות עצמן.

השבוע (21-24 בספטמבר) יתארחו דבוראים מהדרום ומיישובי עוטף עזה בשוק הנמל בתל-אביב וימכרו מתוצרת הדבש המגוונת שלהם.

במכוורות ברחבי הארץ יתקיים עד 27 לספטמבר פסטיבל, שבמסגרתו מוזמן הציבור להצצה על עולם הדבוראים והדבש. בין המכוורות שניתן לבקר בהן: מכוורת פורת בעין יהב, משק לין בכפר ביל"ו, מכוורת גליל בקיבוץ שמיר, מכוורת פרחי הגליל במושב מנות ועוד (רשימה מלאה ופרטי התקשרות באתר מועצת הדבש).

לדברי עדו תמיר, חקלאי מבעלי משק פתורה, "בשנות ה-90 התחלנו לייצר דבש, שבדומה למוצרים האחרים שלנו נמכר בעיקר במכירה אינטרנטית ישירה ללקוח בכל חלקי הארץ. כך אני חוסך פערי תיווך לצרכן ולי. זה שוק קשה, אבל אנחנו מציעים קו מוצרים רחב, וזה מה שמחזיק אותנו. אנו פועלים ישירות מול הלקוחות, שיודעים לבחור דבש איכותי".

דבש או סוכר?

דבש הוא מוצר שמככב בראש השנה, אבל צריכתו נמשכת לאורך כל ימות השנה לאור תכונותיו כממתיק העדיף על פני סוכר.

"דבש מורכב מ-80% פרוקטוז, חד-סוכר המתפרק ונספג במהירות ומאפשר אנרגיה זמינה. כפית דבש מכילה כ-16 קלוריות, לעומת 20 קלוריות בכפית סוכר", מסבירה גל כהן לס, דיאטנית קלינית, חברת ועד "עתיד" - עמותת הדיאטנים בישראל. "ריכוז הסוכר הגבוה בדבש הוא אחד הגורמים לפעילות האנטיבקטריאלית המיוחסת לו. בנוסף, הדבש עשיר במינרלים ובוויטמינים ממשפחת ויטמיני B".

דבש

דבש

עוד כתבות

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

מחלוקת חריפה על קרן הניקיון המחלקת מיליארדי שקלים

במשרד להגנת הסביבה ובמשרד האוצר מותחים ביקורת חריפה על החלטתה של השרה גילה גמליאל להקפיא את כל הפרויקטים המתוכננים של קרן הניקיון ● "נראה שלא נעשתה עבודה מקצועית מספקת על ההחלטות" ● גמליאל: "גורמים אינטרסנטיים מנסים לשמר אסטרטגיה שבמשך שנים לא הובילה לתוצאות"

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח העושר 2020: כמה מיליונרים חיים בישראל, ומי הם עשרת המיליארדרים

ההון הממוצע של כל תושב בישראל עומד על 220,996 דולר ● המיליארדרים בישראל איבדו 2.7 מיליארד דולר מהונם הכולל במהלך המגפה, אך במרבית העולם המיליארדרים דווקא רשמו גידול בהיקף העושר שלהם

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

על קו הסיום של רכישת השליטה בדסק"ש: נחמיאס מוביל, זבידה בוחן ולאלשטיין אוזל הזמן

לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר, נותרו יומיים בלבד להשוות את הצעת קבוצת מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס ● חברת מבנה נדל"ן, בהובלת המנכ"ל דודו זבידה, דיווחה כי היא בוחנת הגשת הצעה במסגרת ההליך שמנוהל על-ידי הכונסים

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

בדרך להנפקה הגדולה בהיסטוריה: כך דרסה חברת הפינטק של ג'ק מא את הבנקים הסיניים

החברה של ג'ק מא, מייסד עליבאבא, צפויה לגייס 35 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בכל הזמנים ● ההערכות הן ששווי השוק שלה יהיה גבוה יותר מרוב הבנקים בארה"ב ● אנט גרופ שרשמה ב-2019 רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר, מפעילה את עליפיי - העליאקספרס של הפיננסים

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

עשירון עליון תחילה: תמיכה בעסקים הקטנים היא צו השעה

על מנת ששוק ההון שלנו ימשיך לתפקד באופן טוב, על כל המשמעויות המשקיות הנגזרות מכך, חובה לטפל בחוליות החלשות בשרשרת, אחרת השרשרת כולה תיקרע

תייר בים המלח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אילת וים המלח בדרך להיות "איים תיירותיים"

הממשלה אישרה הצעת חוק שתחריג את האזורים הללו ותאפשר להם לפעול בצורה מדורגת ● "הנזק הכלכלי והחברתי עלול להיות בלתי הפיך, אם לא יימצא פתרון שיאפשר את הפעילות התיירותית בעיר בצורה בטוחה ולאורך זמן"

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות שלחה מכתבי שימוע לאיגוד סיטונאי שוק צריפין

מכתבי השימוע טרם הגשת כתב אישום נשלחו לאיגוד סיטונאי שוק צריפין וליו"ר האיגוד ● לפי כתב החשדות, האיגוד החליט להחרים את חברת גליל שוק מקומי מכיוון שמכרה סחורה באופן ישיר ללקוחותיו, ואף איים על חבריו בעיצומים כספיים אם יפרו את החרם

סיטונאית הפירות והירקות עטרה / צילום: צחי קיבנשטיין

חברת הירקות והפירות עטרה רוכשת את פלטפורמת האונליין Shookit

המכירות של שוקיט בתשעת החודשים הראשונים של 2020 עמדו על כ-20 מיליון שקל ● עטרה תקלוט את 30 עובדי הפעילות הנרכשת מתוך כוונה להגדיל הן את הפעילות המכירה הישירה שלה לצרכן והן לעסקים באמצעות כוח הקנייה שלה

הפגנה נגד הממשלה והחלטותיה בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: רון טוביה, גלובס

אירועי אלימות וארבעה עצורים: ההפגנות נגד ראש הממשלה נמשכות

שלושה צעירים איימו על מפגינים בכיכר רבין בתל אביב באמצעות שוקר ונמלטו ● גם בבאר שבע דיווחו מפגינים על תקיפה, שנעצרה רק התערבות המשטרה ● המחאה מתנהלת הלילה בכמה מוקדים במקביל לחמש צעדות בירושלים שיסתיימו בסמוך למעון ראש הממשלה, שם תיערך עצרת

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

בעוד אירופה תקועה, הפעילות הכלכלית בארה"ב בעלייה

העסקים בארה"ב צופים יותר ביקוש בעקבות ההקלות על ההגבלות, ואי־ודאות פוחתת לקראת הבחירות בשבוע הבא ● הנתונים האופטימיים האלו מגיעים בניגוד לאירופה, היכן שהגל השני של הקורונה והגבלות חדשות על עסקים מאיימים לעצור את ההבראה הכלכלית

מובטלים בקנטקי ממתינים לתורם בלשכת התעסוקה, ביוני / צילום: Bryan Woolston, רויטרס

שוק המניות בשיא אבל האם הכלכלה האמריקאית באמת במצב "האדיר בהיסטוריה"?

טראמפ טוען שהביא את הכלכלה לשיאים חדשים, ויכול לעשות זאת שוב ● הרפורמה במסים, גולת הכותרת הכלכלית שלו, היטיבה בעיקר עם בעלי המניות ● המנצח בבחירות יצטרך להנדס יציאה ממשבר הקורונה, והשליטה בבית הנבחרים ובסנאט קריטית להצלחה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 23-24 באוקטובר 20

בסוף השבוע באיכילוב: 29 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ארז יוסף / צלם סיון פרג

המירוץ ליו"ר ישראכרט: ועד העובדים בחברה נגד ארז יוסף

יו"ר ועד העובדים כתב לעובדי החברה כי "ארגון העובדים יעשה כל שביכולתו על מנת שארז יוסף זה שבחר במו"מ מולנו במסלול של פיצוץ והביא לראשונה להגשת סכסוך עבודה מצידנו לא יהיה פה"

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

הקלות בכניסת תיירים לישראל: תתאפשר כניסת אנשי עסקים ממדינות ירוקות

אנשי ונשות עסקים הנכנסים ממדינות ירוקות לא יצטרכו להציג בדיקות קורונה, ולא יידרשו להיכנס לבידוד ● אסור להם לשהות במדינה אדומה במהלך 14 הימים שקדמו לטיסה לישראל ● כדי לקבל אישור כניסה לארץ, התייר העסקי יידרש למלא טופס מקוון שמגובה בהזמנה מטעמה של חברה ישראלית מארחת

התקבצות של שליחי תן ביס / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי חודשים של מאבקים ואיומים: שליחי תן ביס התאגדו בהסתדרות

לאחר איומים בפיטורים של יו"ר הוועד בהסתדרות הכללית פנו לתן ביס ביום חמישי בלילה על מנת שיכירו בוועד השליחים שלה כארגון יציג אך עד כה בחברה התעלמו מהפניה ● עד כה כ-700 שליחים הצטרפו לוועד וזאת מתוך 1,400 עובדים שמעסיקה חברת תן ביס סקובר – חברת השליחים שלה ● תן ביס: " החברה מכבדת את החוק"

יו"ר המועצה הזמנית בסודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן / צילום: Mohamed Nureldin Abdallah, רויטרס

משרד החוץ האמריקני הודיע על חבילת סיוע הומניטרית מהירה של 81 מיליון דולר לסודאן

בהודעה נאמר כי סודאן סובלת ממשבר כלכלי והומניטארי עמוק הן בשל מספר הפליטים הרב, והן בשל בצורת כבדה ושיטפונות ● בהודעה נאמר כי הכסף יועבר ישירות לארגונים ולסוכנויות המטפלים באוכלוסייה המורעבת, ללא נגיעה של נציגי הצבא או ארגוני המודיעין של הממשלה

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

משרדים בת"א / צילום: איל יצהר, גלובס

במקום לעזוב: חברות ההייטק משכירות את המשרדים לאחרים

לצד המשבר במשרדים, גם דמי השכירות בנכסים מסחריים צונח ● לפי נתוני חברת הייעוץ CBRE בתל אביב מחירי הנכסים המסחריים נחתכו ב-13% בממוצע ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת המשפטים של הסנאט זימנה לעדות את מנכ"לי פייסבוק וטוויטר

בעקבות חסימת כתבות מהניו יורק פוסט על האנטר ביידן, בנו של המועמד ● הסנאטורים הדמוקרטים החרימו את ההצבעה

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

הממשלה אישרה את הארכת תוכנית החומש לחברה הערבית

ההחלטה מגיעה על רקע קרע ברשימה המשותפת בין רע"ם והחברות האחרות למפלגה ● לפי ההחלטה, לבד מהארכה בשנה של התכניות הוחלט על הקלות בנושאי דיור עבור החברה הערבית והחברה הבדואית