גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארה"ב: מייסד AIG מזמן את ברננקי וגייתנר לדוכן העדים

היום נפתח בוושינגטון משפט שבמסגרתו תובע מייסד AIG הנק גרינברג את אדריכלי החילוץ של החברה, בהם יו"ר הפד לשעבר ושר האוצר האמריקאי, בטענה כי הפקעת 80% ממניות AIG לטובת הממשל הייתה מחטף לא חוקי

בן ברננקי / צילום: רויטרס
בן ברננקי / צילום: רויטרס

לפי הגרסה של מוריס "הנק" גרינברג, אותם 182 מיליארד דולר מכספי משלם המסים האמריקאי שהצילו את AIG ואולי את כל וול סטריט מקריסה בספטמבר 2008 היו שוד ממשלתי לאור יום. הממשל רמס את זכויות בעלי המניות ומנע מהם תנאים טובים יותר שהוצעו לבנקים ולחברות שחולצו במשבר. כל זה לפי גרינברג, שהפך את AIG לחברת הביטוח הגדולה בעולם לפני שפרש ממנה ב-2005.

חברת סטאר אינטרנשיונל של גרינברג, בעלת העניין הגדולה יותר ב-AIG כאשר המשבר הפיננסי היכה, תבעה את הממשל האמריקאי בטענה כי הפקעת 80% ממניות החברה לטובתו הייתה מחטף לא חוקתי של רכוש, והיא זכאית לפיצויים בסך 25 מיליארד דולר לפחות.

התביעה הזו מתחילה להתברר היום (ב') בוושינגטון. דיוויד בויס, הפרקליט-המתדיין המפורסם של גרינברג, יחקור את אדריכלי החילוץ של AIG, ובהם בן ברננקי, יו"ר הפד לשעבר, ושרי האוצר לשעבר הנרי פולסון וטימותי גייתנר.

"אני חושב שהם יפסידו במשפט", אמר מרסל קאהן, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת ניו-יורק שמתמחה במימון ובמשילות תאגידיים על גרינברג ובויס. "אני חושב שהם מבינים שהם עומדים להפסיד, אבל אתה אף פעם לא יודע מה יכול לקרות".

התלונה של סטאר אינטרנשיונל, חברת ההשקעות השווייצית של גרינברג, אינה מטילה ספק בנחיצות החילוץ הכספי, שהחל בימי כהונת הנשיא הרפובליקאי ג'ורג' בוש הבן ונמשך תחת ברק אובמה. סטאר טוענת כי AIG סומנה מראש למטרת הענשה על-ידי הממשל, באופן שהפר את זכויותיהם החוקתיות של בעלי מניותיה להליך ראוי וקבלת פיצוי על רכושם.

סיכוייו של גרינברג לזכות במשפט אולי נמוכים, אך הוא יכול להצליח להעמיד למשפט את עצם החילוץ עצמו כתגמול על כך שהטיפול בבעלי המניות (כולל הוא עצמו) לא היה הוגן בעיניו, אומר פרופסור קאהן. "אם אתה יכול לגרום לשר האוצר לשעבר של אובמה ולפוליטיקאים רמי-דרג נוספים להעיד, אלוהים יודע מה תחשוף שיביך את ממשל אובמה", לדבריו.

בויס ממשרד עורכי הדין בויס שילר ופלקסנר ייצג את בעלי מניות AIG במשפט בן 6 שבועות ללא מושבעים שיתנהל בפני השופט הפדרלי תומאס ווילר. השופט, מינוי של בוש, דחה את בקשת הממשל לבטל את התביעה מ-2011, ואף מתח ביקורת על כך שהממשל לחץ על מועצת המנהלים של AIG שלא להצטרף לתביעה.

85 עדים

העדים שברשימה שהציגה סטאר כוללים כאמור, בין יתר הרגולטורים הבכירים בוול סטריט, את ברננקי, פולסון וגייתנר. חלקם, כמו ברננקי, ניהלו מאבק כדי לא להעיד.

הם צפויים לתאר את ההחלטה שהתקבלה בדלתיים סגורות, שהובילה להעברת 80% מ-AIG לידי הפד בניו-יורק החל ב-16 בספטמבר 2008, יום אחרי פשיטת-הרגל של ליהמן ברדרס. ההחזקה של הבנק המרכזי עודכנה 4 פעמים והגיעה בסופו של דבר ל-92%.

AIG חזרה לרווחיות והחזירה את כל הסיוע שקיבלה ב-2012, כשהיא משאירה את הממשל עם רווח של 22.7 מיליארד דולר. שווי השוק של החברה לפני המשבר היה 32.6 מיליארד דולר, והוא צנח ל-12.8 מיליארד דולר יום לפני התערבות הממשל. כעת שווייה של AIG הוא 77.8 מיליארד דולר.

לטענת הממשל, סטאר לא תוכל להוכיח כי החילוץ הכספי גרם נזק כלשהו לבעלי מניות החברה, בהתחשב בכך שהחלופה הייתה פשיטת-רגל.

"יש בהחלט סבירות הגיונית שהחברה הייתה קורסת, והמניות שלה היו נמחקות ללא חילוץ", אמר ג'ון אצ'בריה, פרופסור בבית-הספר למשפטים של ורמונט.

הממשל עשוי לטעון כי "חברות שונות מהוות סיכון שונה לכלכלה", הוסיף פרופסור אצ'בריה. לדעתו, בכך שהם פעלו במצב משבר, פקידי הממשל היו "זכאים להפעלת שיקול-דעת רחב כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר".

נקמה אישית

המשפט מציע לגרינברג בן ה-89, שהנהיג את AIG במשך כמעט 40 שנה, סיכוי לנקמה אישית. הוא פרש ב-2005 במהלך חקירה של נוהלי החשבונאות בחברה שבה פתח אליוט ספיצר, התובע הכללי של מדינת ניו-יורק בזמנו, שכונה "השריף של וול סטריט". תביעה שהגיש ספיצר נגד גרינברג צומצמה על-ידי שופט, והיא עומדת להידון בבית המשפט העליון של ניו-יורק במנהטן בינואר הקרוב.

"זו נקודה עקרונית שגרינברג חותר אליה כבר זמן רב", אמר דיוויד סקיל, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת פנסילבניה. "הוא מרגיש שהוא נדחף החוצה מ-AIG בדרך לא הוגנת, ושהממשל התערב בצורה לא הוגנת. בסופו של דבר, מה שמניע אותו הוא הנקודה העקרונית הזו".

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב־3.7 מיליון שקל בשרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-3.7 מיליון שקל בשרון

פנטהאוז בן 5 חדרים בהרצליה, דירת 6 חדרים ברעננה, 5 חדרים בהוד השרון ו-4 חדרים ברמת השרון

סטיב ג'ובס ב-2010 / צילום: Reuters, Kimberly White

ביל גייטס, אלון מאסק וטים קוק: השיעור החשוב ביותר שלמדנו מסטיב ג'ובס

מייסד אפל סטיב ג'ובס מת לפני עשור בדיוק ממחלת הסרטון ● מנהלים בכירים בתעשייה נזכרים בדמותו יוצאת הדופן ומספרים איך הוא נתן להם השראה

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בוול סטריט: הביטקוין חצה את רף ה-61 אלף דולר למטבע

מדד ניקיי בטוקיו התחזק ב-1.8% עם עלייה בולטת למיצובישי מוטורס; המדד בהונג קונג טיפס בקרוב ל-1%, חברת הרכב החשמלי ג'ילי זינקה ● מחירי הנפט הגולמי ממשיכים לעלות ● עונת הדוחות בארה"ב: גולדמן זאקס היכו את התחזיות

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

האם ציפיות האינפלציה של הפד נשענות על קנה רצוץ? חוקר בבנק שחושב כך, הניע דיון ער על הכלכלה

ביקורת מתוך שורות הפדרל ריזרב עצמו מאשימה כלכלנים בכך שהם מניחים הנחות המתאימות לתיאוריות שלהם

תהלוכת ראווה של חמאס ברצועת עזה / צילום: Associated Press, Yousef Masoud

מיזמי נדל"ן בטורקיה ועסקאות הביטקוין שחזרו לאופנה: הצצה למנגנון הכלכלי שעומד מאחורי החמאס

כ-100 מיליון דולר בשנה מצליח חמאס להזרים לתוך הרצועה בדרכים יצירתיות לטובת מימון הפעילות שלו נגד ישראל ● בדיקת גלובס חושפת את השיטות - החל משימוש של חמאס בעסקאות נדל"ן ובחברות אחזקות בטורקיה, דרך תרומות תמימות לסיוע הומניטרי שהופכות לכסף לרכישת אמל"ח; ועד שימוש במטבעות קריפטו

סדרה האנטומיה של גריי / צילום: יח''צ

"אנחנו מקבלים החלטות רפואיות כמו שאנחנו בוחרים סנדוויצ'ים"

בעידן "החולה המעורב", מצפים מאיתנו לקבל החלטות רפואיות שאין לנו מידע מספיק לגבי התועלת שלהן ● התוצאה? אנחנו מסתמכים על רגשות, מדחיקים מידע שסותר את הדעה שכבר גיבשנו ומקבלים תמונה מטעה מסדרות בתי חולים ● פרופ' טליה מירון שץ, חוקרת ותיקה של התחום, רוצה לעזור לנו לקבל החלטות טובות יותר

הזמר במסכה / צילום: ערן לוי

הישרדות נגד הזמר במסכה: מי ניצח בקרב הענקים על הרייטינג?

אתמול שודרו פרקי הפתיחה בשתי תוכניות הריאליטי - הישרדות והזמר במסכה: השקת הישרדות רשמה רייטינג ממוצע של 20%, לעומת 19.4% שרשמה הזמר במסכה ● מדובר בשתי תוכניות עתירות השקעה. האם הן יצליחו לשמור לאורך זמן על רייטינג שיצדיק אותה?

טליה הראל בז'רנו / צילום: איל יצהר

לשלוף פק"ל קפה בירדן ולבחור מנהלים טובים ממנה: ההמלצות של מנכ"לית כנפיים של קרמבו

מה הספר שמכתיב את החזון שלה, איזו אפליקציה מכירה אותה טוב מדי, ובאיזו מסעדה היא לא מפסיקה לחייך? ● 5 המלצות של מנכ"לית כנפיים של קרמבו, טליה הראל בז'רנו

קיבוץ עמיעד / צילום: איל יצהר

בדרך לאקזיט עוצרים בחדר אוכל: כך הפכו הקיבוצים לסחורה הכי חמה בשוק

עם חברות בשווי מיליארדים ומשקיעים שעומדים בתור, התעשייה הקיבוצית סוגרת שנתיים של אקזיטים מוצלחים ● רק בחצי שנה האחרונה נחתמו עשר עסקאות ענק תמורת מאות מיליוני דולרים ● איך הפכו המפעלים שנועדו לספק עבודה לחברי הקיבוץ למתכון להצלחה מסחררת?

אולף שולץ, מועמד ה-SPD / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

בדרך לקואליציה בגרמניה: "המודרניזציה התעשייתית הגדולה מזה מאה שנה"

מנהיגי הסוציאל-דמוקרטים, "הירוקים" והליברלים הודיעו היום כי שיחות הגישוש ביניהן הסתיימו בהצלחה, וכי הם יפתחו בשיחות רשמיות ומחייבות על הקמת קואליציה ● רוב הסיכויים הם שקואליציה כזו תוקם, ואולף שולץ ימונה לקנצלר הבא של גרמניה

מיכל מאיר, מהנדסת העיר בת ים / צילום: דוברות עיריית בת ים

"התנענו בהצלחה את ההתחדשות העירונית, והגענו לשלב הריסון"

אדריכלית מיכל מאיר, מהנדסת העיר בת ים, המובילה במספר היתרי הבנייה בפרויקטים של פינוי בינוי, פורסת את תפיסת העולם שלה לגבי התחדשות עירונית ● "יצרנו מתודולוגיה מתי התחדשות היא מיטיבה, לא רק עם יחידת הדיור, ומתי היא פוגענית"

פודקאסט / צילום: Shutterstock

אחד המייסדים של לינקדאין רוצה ללמד אתכם איך עושים קסמים

המנחה של הפודקאסט Masters of scale ריד הופמן מתחיל כל פרק ברעיון כללי, פילוסופיה עסקית, צמיחה וכל מה שנמצא בסביבת עמק הסיליקון ● כיאה למייסד לינקדאין, הופמן משתמש בקשריו כדי לדבר עם המנהלים הכי גדולים, מצוקרברג ועד ריד הייסטינגס ● אל תצפו לסמול טוק שטחי ולשאלות היכרות עם הסברים ארוכים על איך הכול התחיל ● ביקורת פודקאסטים

איך ארגונים יכולים לשכנע לתרום למטרות שהם מקדמים / עיצוב: גלובס

איך לפתוח לבבות וארנקים: לתשומת ליבם של מגייסי הכספים

איך ארגונים יכולים לשכנע לתרום למטרות שהם מקדמים: מחקרים מציעים דרכים להגדיל את החיבור הרגשי של אנשים (ואת הסכומים שהם תורמים)

דליפת דלק בקצא''א בקו החברה במועצה האזורית חוף אשקלון, מוקדם יותר השנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיריית אשקלון נאבקת בקצא"א - וגם מקבלת ממנה תרומות

זה נשמע לכם סותר, אבל זה לא: עיריית אשקלון נלחמת בחברת קצא"א ביחד עם ארגוני הסביבה, ובמקביל מקבלת ממנה סיוע ● בעירייה טוענים שלא סיכמו עם החברה על אף תרומה, אבל בקצא"א דווקא אומרים בגאווה: "החברה פועלת בשיתוף פעולה עם עיריית אשקלון על מנת לסייע לעיר ולתושביה"

אבי כץ / צילום: שלומי יוסף

"אם הטענות נגדי לא היו מופיעות בכתב תביעה - הייתי תובע דיבה": אבי כץ מדבר על קרן הגשמה

אבי כץ בטוח שעשרות התביעות נגד קרן הגשמה שייסד הן תוצאה של "חוק המספרים הגדולים" ומהלך מתוזמן של עורכי הדין של המשקיעים ● אבל מצהיר: "מי שהפסיד וכועס - אני לא דן אותו לכלום" ● ראיון

מטמון כהן 5, תל אביב / צילום: יח''צ

"אפילו אם יש שישה דיירים, תמיד יש אחד-שניים שעושים בעיות. אצלנו לא היו"

ברחוב מטמון כהן 5 בתל אביב ייבנה בניין חדש עם 27 דירות במקום 15 שהיו במקור ● "הבניין היה עשוי מחול וצדפים"

מזוודות בשדה תעופה. התשלום על מזוודה יכול להגיע ל־100 דולר בטיסת הלוך ושוב / צילום: Shutterstock

המזוודה והמושב: כמה מרוויחות חברות התעופה מ"התוספות הקטנות"?

שנת 2020 תיזכר כשנת הפסדים קשה בענף התעופה העולמי, אך דוח חדש מראה כי למרות זאת, חברות רבות הגדילו את הכנסותיהן ממכירת האקסטרות לכרטיסי הטיסה - לאחר שהעלו את מחיריהן ● הצפי ל-2021: זינוק בהכנסות מהסגמנט שעזר לחלקן לשרוד את המגפה

פרויקט תמ''א ברמת גן. פגיעה משמעותית / צילום: תמר מצפי

האם אפשר לבטל הסכם תמ"א אחרי עשור למרות שהקבלן לא היה אחראי לעיכוב?

קביעת בית המשפט כי היזם לבדו נושא באחריות לכל עיכוב בפרויקט התחדשות עירונית, מתעלמת משיקולים זרים שיכולים להיות לדיירים

נשים באפגניסטן. אין החלטה אחת שתקפה בכל המדינה לגבי פתיחת בתי ספר לנשים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

הטליבאן מרשה לנערות אפגניות לחזור לחלק מבתי הספר - אבל לא בקאבול

אפילו במקומות בהם נפתחו בתי הספר לבנות, לא כל התלמידות חזרו לכיתות

הפקדת משכורת בקריפטו / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

ביטקוין במקום שקל: מה צריך לדעת על משכורת בקריפטו?

במקומות שבהם יש ביקוש לתשלומי משכורת בקריפטו, קיימות פלטפורמות טכנולוגיות שמבצעות המרה כך שהמעסיק משלם את השכר בשקל, והעובד מקבל כסף במטבע דיגיטלי ● כדאי במקרה כזה לשים לב לשתי נקודות: המיסוי והיכולת להעביר את הכספים למערכת הפיננסית