גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ דוד רותם: "זכויות אדם זה לאדם שהוא אזרח המדינה"

סגירת מתקן כליאת המסתננים חולות? "בית המשפט לא כיבד את הפרדת הרשויות" ■ נשיא העליון גרוניס? "רוח המפקד לא פועלת" ■ החבר סטס מיסז'ניקוב? "מה אני אחראי על המוסר שלו?" ■ ח"כ דוד רותם בשיחה צפופה

ח”כ דוד רותם / צילום: רפי קוץ
ח”כ דוד רותם / צילום: רפי קוץ

לקראת צילומו של ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), מציע הדובר שלו שיצטלם עם הפטיש שמשמש לניהול הישיבות באולם ועדת חוקה חוק ומשפט, שרותם הוא יושב-הראש שלה. "הבעיה היא שהשאלתי את הפטיש לוועדה אחרת, ולא בטוח שיש לי עוד אחד", אומר רותם.

- איך אתה מסתדר בלעדיו?

"אני לא מאוד צריך אותו. אני ממילא מנהל את הדיונים בלי דפיקות על השולחן".

- אין אף טרבל מייקר בוועדה, שמצריך קריאה לסדר?

"יש. מהאופוזיציה. לא חשוב השמות. אבל אני מסתדר איתם. כשהם מתחילים לבקש רביזיות על כל מיני דברים, אני קובע את זה לדיון נוסף כדי לקבל החלטה".

- דיון שלא יתקיים לעולם.

"יתקיים. יש לי ברירה? אני מקפיד על התקנון".

- אתה פוליטיקאי מאוד מתוחכם. אתה יודע להסיר נושאים מסדר היום כשאתה רוצה.

רותם מבליע חיוך קטן. "לפעמים אני קובע את הדיון לחצי שעה אחרי סוף הישיבה, ויודע שהם לא יצליחו לגייס רוב גדול".

בימים אלה מעסיקה אותו הדרך שבה תתמודד הכנסת עם פסק הדין שנתן בשבוע שעבר הרכב מורחב של שופטי בג"ץ בעניין המסתננים. ברוב של 7 שופטים (מתוך 9) פסל בית המשפט העליון חקיקה ראשית של הכנסת, כשקבע כי מתקן חולות ייסגר, וייאסר לכלוא למשך שנה ללא משפט את מי שנכנס לישראל ללא היתר.

עוד לפני שנשאל על כך, מצהיר רותם: "הכנסת תשוב ותחוקק חוקים בנושא המסתננים. ואם היא תעשה את זה בחוכמה, היא תחוקק אותם כחוק זמני לתקופה של שנתיים, שיקבע כי תוך 6 חודשים יצטרכו להחליט אם אותם אנשים יוגדרו כפליטים או יעזבו את הארץ. בג"ץ לא יוכל להתערב אם זה מוגדר כחוק זמני".

- איך לא חשבו על זה עד עכשיו? הרי בית המשפט ביטל גם לפני שנה תיקוני חקיקה בנושא. יכולתם לצפות שהוא יעשה זאת שוב, ולהיערך בהתאם.

"לא יודע. לא אני חוקקתי את החוק הזה, אבל הייתי מתומכיו. צריך לשמור את מדינת ישראל כמדינה שבה לא כל אחד יכול להיכנס. זכויות אדם זה בסדר גמור, זה דבר שצריך לכבד. אבל זכויות אדם זה לאדם שהוא אזרח המדינה".

- בית המשפט קבע שגם למי שאינו אזרח יש זכויות יסוד. הוא בעצם אמר, פסלנו תיקון דומה לפני שנה והכנסת שבה והתחכמה. היא לא כיבדה אותנו ואנו נאלצים להראות לה את הדרך.

"בית המשפט לא כיבד את הפרדת הרשויות. זו טעות שתגרום לכך שיקבעו לעליון סמכויות של מה מותר ומה אסור לו. כשאני מסתכל אחורה על הקדנציה שלי בוועדה לבחירת שופטים, כנראה שלא הייתי צריך להסכים לבחירה של השופט (עוזי פוגלמן, ח' ש') שכתב את חוות הדעת המרכזית בנושא המסתננים. אם הייתי היועץ המשפטי של הכנסת, הייתי אומר שאין להם סמכות לבטל חוקים של הכנסת, ומחזיר את הגלגל אחורה להרבה שנים".

- התאכזבת מכך שנשיא בית המשפט, אשר גרוניס, שהיה בדעת מיעוט, לא השרה את רוח המפקד השמרנית שלו על השופטים?

"רוח המפקד לא פועלת בעליון".

- כשהנשיא מספיק כריזמטי, אולי כן.

"זה לא פועל כך, וטוב שכך. לא יכול להיות מצב שבו נשיא בית המשפט קובע את ההלכות".

- לאג'נדה שהנשיא מביא איתו יש משקל, לא סתם קידמת במרץ את מינויו לנשיא, על אף שנותרו לו פחות מ-3 שנים עד לפרישה.

"נכון, מינינו אותו לנשיא. שינינו את החוק בשבילו".

- והוא לא פרע את השטר?

"הוא לא היה צריך לפרוע שום שטר. מעולם לא חשבנו שהוא יפרע שטר".

- אבל...

"אבל הוא לא הפגין מספיק נוקשות כנשיא בית המשפט".

- נוקשות כלפי השופטים שתחתיו, כדי שיפסקו לפי דרכו?

"כן. גרוניס הוא שמרן. יש מקרים שבהם הוא הצליח להשפיע על המערכת, אבל אין פסק דין שבו אפשר לומר כי גרוניס הפגין את כוחו. וזו לא אכזבה בכלל. זו מציאות קיימת וצריך לחיות איתה".

"פועל מתחת לרדאר"

אפשר לפקפק במידת האכזבה שמרשה לעצמו רותם להפגין. זו לו הקדנציה השנייה בוועדת החוקה, ובניגוד לקודמת - אז היה מזוהה מאוד עם חקיקה אידיאולוגית שנויה במחלוקת כמו חוק ועדות הקבלה, שמאפשר סינון מועמדים לישובים קהילתיים, והתיקון לחוק האזרחות, שמבקש לשלול אזרחות של מי שהורשע בפעילות טרור או בריגול נגד המדינה - הרי שבקדנציה הזו, למעט חוק המשילות, שמזוהה מאוד עם רותם, אבל לא היה עובר אלמלא הרוח הגבית שהעניק לו יאיר לפיד, קולו של רותם כמעט ולא נשמע בזירה התקשורתית. "אני משתדל שלא להופיע הרבה מדי בתקשורת", הוא אומר, "כי זה מבלבל לפעמים. זה נותן תחושה של גדלות ויוהרה".

- חשבתי שגילית שמשתלם לפעול יותר מתחת לרדאר.

"אני גם פועל מתחת לרדאר איפה שאני יכול. אני חושב שזה עדיף. כשאתה יכול להגיע להסדרים, תגיע להסדרים ואל תנפנף בהם בראש חוצות. לעשות הרבה רעש זה לא בריא. לעבוד בשקט הרבה יותר מוצלח".

- ומה יגלה הציבור שהצלחת להעביר בשקט, מבלי ששמנו לב?

"שאני הולך להעביר חוק שיגביל את המידע שיקבלו עורכי הדין מהפרקליטות, כדי שאי-אפשר יהיה לדעת מי המקור שהפליל את הלקוח שלהם. הרי המקור הזה בסכנה גדולה. אני גאה בהרבה חוקים שהעברתי בקדנציה הזו. חוק המשילות אולי לא נמנה עם ההגדרה של חוקים שעברו בשקט, אבל הוא חוק טוב וחשוב".

- איך הוא ישפיע על הכנסת הבאה? ישאיר חלק מהמפלגות הערביות בחוץ כיוון שלא יצליחו לעבור את אחוז החסימה?

"אני לא צופה את הסקרים של הבחירות הבאות, אבל אני מניח שהן לא יישארו בחוץ, אלא יתאחדו ויחסכו כסף למדינה. מה שכן, ישראל ביתנו תגדל עוד יותר".

- למה שיבחרו בכם ולא בליכוד?

"כי ליברמן מדבר ועושה, בניגוד לכל האחרים שרק מדברים".

- מה הוא עשה?

"בואי נאמר ככה, הרכבת המהירה לירושלים זה החלטות של ליברמן, מהזמן שהוא היה שר התשתיות".

- זה פרויקט שמתגלגל למעלה מעשור וצפוי לפעול רק ב-2017. מה הוא עשה למעננו כשר חוץ? לא מצטייר שהתרומה שלו למדיניות החוץ של ישראל גדולה במיוחד.

"למה? הוא נפגש עם מנהיגים מכל העולם ועושה עבודה טובה מאוד מבחינת הקשרים הבינלאומיים שיצר למדינת ישראל".

- עם מי בדיוק? הוא מתנהג לא פעם כפיל בחנות חרסינה.

"עם כל מיני מדינות. כולל מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, שנפגש איתו הרבה".

- בתקשורת קרי מופיע כמי שמתוסכל וכועס עלינו לא מעט.

"מותר לו גם לכעוס. גם אני כועס לפעמים על חברים שלי".

- איך המפגשים שליברמן קיים בווינה מבלי לעדכן אף אחד, למשל עם איל ההון מרטין שלאף ועם הבדלן הסרבי מילוראד דודיק, תורמים למדיניות החוץ של ישראל?

"מי אמר שהוא לא דיווח על הפגישות האלה מראש?".

- פקידים במשרד החוץ.

"ליברמן נעלם הרבה מאוד. אחת הדרכים שלו זה לצאת לחו"ל מבלי לגרום לפרסום, ושזה לא יופיע בכלי התקשורת, ולהיפגש עם מי שצריך בשביל מדינת ישראל. ליברמן רק פועל לטובת מדינת ישראל".

- גם כשהוא נפגש עם שלאף שבמשך שנים נמנע מלהגיע לישראל מחשש שייחקר בתיק חברות הקש?

"מותר לו להיפגש גם עם שלאף, ושלי יחימוביץ', שביקשה ממבקר המדינה לחקור את הנסיעה הזו, לא תקבע לו עם מי להיפגש ועם מי לא. התיקים של ליברמן לא נסגרו. הוא יצא זכאי. יש הבדל עצום בין לסגור תיק לבין לצאת זכאי בבית המשפט".

- תיק חברות הקש נסגר כיוון שהזמן שחלף גרם לכך שהתשתית הראייתית לא אפשרה סיכוי סביר להרשעה, כדברי היועץ וינשטיין. כמשפטן, אתה לא יכול להתכחש לזה שהתיק נסגר. ליברמן יצא זכאי רק בפרשת השגריר שלגביה הועמד לדין.

"לא הרשיעו אותו בשום דבר, אז הוא יצא זכאי בכול".

- טוב, בוא נסכם, שבעניינים שליברמן הועמד לגביהם לדין, הוא יצא זכאי.

"נכון".

"לי אין חברים עשירים"

ההגנה העיוורת על ליברמן היא מן הסתם פועל יוצא של שלטון היחיד של ליברמן במפלגה. לפיו הרי ייקבע מי יישאר ברשימת ישראל ביתנו בכנסת הבאה ומי יחפש את עצמו בחוץ, כמו שקרה לסטס מיסז'ניקוב ולאנסטסיה מיכאלי בבחירות הקודמות. כשרותם נשאל אם ימשיך לעוד קדנציה, הוא משיב: "אני לא יודע. אין לי הרהורי פרישה, אבל יש ועדה מסדרת שיכולה להפריש אותי".

- זה לא מלחיץ שבסוף הכול תלוי באיש אחד, הלוא הוא אביגדור ליברמן, שקובע את עתידך?

"שום דבר לא מלחיץ. מי שקובע", מתעקש רותם לשוות להחלטה חזות דמוקרטית, "זו ועדה מסדרת בת כמה חברים, שבודקת מה עשית במשך השנים ומחליטה. הכנסת זה לא בית הבראה ולא פנסיה לכל החיים".

- גם אחרי פרישתו מהחיים הפוליטיים, מיסז'ניקוב ממשיך לככב בהקשרים פליליים, כשנחקר לאחרונה בחשד לקבלת שוחד. האזכור שלו כשר לשעבר בישראל ביתנו פוגע במפלגה?

"לא. סטס היה חבר טוב, חבר כבן אדם, וצריך לזכור את זה. אנחנו לא צריכים להתנער ממנו. לא היה נכון לפרסם בטלוויזיה שיש לו חברה, אלה דברים פרטיים של בן אדם בעיקר כשהוא נשוי".

- לא היו מפרסמים את זה, אלמלא הוא העביר לה, על-פי החשד, כספים מתקציב משרד התיירות.

"תגידי, מה אני אחראי על המוסר שלו?".

- לא, אבל כיו"ר ועדת חוקה, אתה יכול גם שלא לגבות אותו.

"יחסי אנוש זה דבר חשוב גם בפוליטיקה, ואני הגנתי עליו בתור חבר".

- מי עוד חברים שלך? לחתונה של עופר עיני לא באת, בניגוד להרבה מאוד פוליטיקאים ואנשי עסקים.

"לא, מתי הוא התחתן? הון שלטון זה דבר חמור בעיניי, אסור לערבב בין ההון לבין השלטון. לי אין חברים עשירים".

- ליברמן עשיר.

"ליברמן עשה את העושר שלו ביושר רב".

- יש עשירים שמנסים לחבור אליך? איך אתה מנפנף אותם?

"כן, יש כאלה שמנסים, אבל שנייה, אני צריך לסדר משהו במחשב שלי, הוא לא עובד".

רותם מתחיל לאבד ריכוז, השאלות כבר לא מספיק מוצאות חן בעיניו או מעניינות אותו, והוא מעדיף לטפל במחשב הקורס מאשר לענות באריכות לראיון. שאלות על מערכת המשפט מחזירות אותו בכל זאת לתלם. אומנם בהצבעה חשאית בקיץ שעבר, נמנעה הכנסת מלבחור ברותם כחבר הוועדה לבחירת שופטים ובחרה במקומו שני חברי כנסת מהאופוזיציה, דבר שנתפס כמבוכה גדולה לקואליציה ולרותם עצמו. ההערכה היא כי עמדותיו של רותם בנושא בית המשפט גרמו ללא מעט גורמים מתונים בקואליציה, להתנער מאחורי הפרגוד מהסיכומים הקואליציוניים בעניינו.

"בוודאי שאני מצטער שאני לא בוועדה", הוא אומר, "שילמתי מחיר, קורה". כשהוא נשאל על המינויים החדשים לבית המשפט העליון, שאליו ייכנסו בקרוב היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז והשופטת המחוזית ענת ברון, הוא דווקא מפרגן. "בחרו שופטים טובים. ואני גם שמח שמרים נאור נבחרה לנשיאה, למרות שאני לא תומך בשיטת הסניוריטי. יש לי חילוקי דעות עם חלקם וזה בסדר".

- עם מזוז, אני מניחה.

"כן, אני לא רואה עין בעין את עמדותיו הפוליטיות. כשהוא היה יועץ משפטי, ההתיישבות מעבר לקו הירוק הייתה אצלו דגל אדום. היו לו החלטות נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון וזה ודאי יבוא לידי ביטוי גם עכשיו".

- החלטתו של נעם סולברג, שופט שקידמת את בחירתו, לדחות את כניסתם לכלא של אהוד אולמרט ושל יתר מורשעי הולילנד, עומדת במבחן בוזגלו?

"אני לא מתווכח עם שופטים. שופט כתב החלטה - זה קדוש".

- עם פוגלמן ועם החלטתו לגבי המסתננים, אתה כן מתווכח.

"זה לא אותו הדבר. כיוון שמערכת המשפט עובדת לאט, ואף אחד לא יודע מתי הערעור יישמע. לא ייתכן מצב שאנשים ישבו בכלא כמה שנים, עד שהערעור שלהם יישמע, וזה נכון גם לגבי בוזגלו".

- משוב השופטים שמתכננת לשכת עורכי הדין יכול לעזור?

"משוב השופטים הוא טעות. הוא מאפשר לעורכי הדין לחסל חשבונות עם שופטים בעילום שם, וזה מוביל אחר-כך למעשים חמורים נגד שופטים, כבר רצחו שופט בישראל".

- קצת הגזמת. השופט עדי אזר לא נרצח כנקמה על תיק שטיפל בו, ובטח לא בגלל איזה משוב, אלא כי עבריין חשב שזה יועיל לשחרורו מהכלא.

"אדם צריך לדעת ששופט זה קודש הקודשים ושלא מתקרבים אליו, לא בעניין פלילי ולא בעניין אזרחי".

- השופטים הם לא כאלה קדושים, כפי שעולה מההחלטה לפתוח בחקירה כנגד נשיא המחוזי בנצרת יצחק כהן שחשוד בהטרדות מיניות. מהיכרותך עם המערכת, יש עוד מקרים כאלה?

"כן, אבל צריך שיהיו תלונות".

- נזכרתי בהצעת חוק שלך שעוררה מחלוקת בקדנציה הזו - להגדיר את העברית כשפה הרשמית היחידה במדינה. אתה לא רואה את האזרחים הערבים שיפגעו מזה?

"אלה אותם אזרחים ערבים שיעצו לחמאס לירות ולהפגיז וכל הדברים האלה. ההצעה הזו לא באה לפגוע באף אחד, אלא להגן על מדינת ישראל כמדינת העם היהודי".

- יש אזרחים ערבים, שמאמינים שגם לשפה שלהם מגיעה לגיטימציה.

"ויש חבר כנסת שרוצה להגיש הצעת חוק שתאמר שלערבים יש זכויות לאומיות במדינה. זה גם רע מאוד, כי זה אומר שמגיעה להם מדינה".

- אנחנו נפגשים יום אחרי שתפסו בחברון את רוצחיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח.

"לא תפסו אותם, חיסלו אותם".

- צודק. וזה סיום הולם? או שהיה עדיף לתפוס אותם חיים ולנהל משפט במקרה הזה?

"לא היה נכון לנהל משפט במקרה הזה, כי זה מסוג הרציחות שצריך להטיל בהן עונש מוות, למען יראו וייראו".

- ובמקרה הזה, טוב שהשטח נתן עונש מוות?

"אומנם יש בתי משפט צבאיים שמוסמכים להטיל בנסיבות מסוימות עונש מוות, אבל אחרי ששמעתי אתמול בוועדת חוקה, שיש מי שחושב שצריך לשחרר את רוצחי משפחת פוגל, אני חושב שכן. כך היה צריך".

עוד כתבות

הקרקע נשמטה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הקרקע נשמטה: כך נראים החיים של חמש משפחות ממעמד הביניים שאיבדו את פרנסתן

הם ניהלו חיים נוחים וטובים עם הכנסה קבועה ויציבה, ואז פרצה המגפה ● חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מחודש מרץ ועד היום ● "רבים ממעמד הביניים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני"

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי, גלובס

מפגינים ניתוק? החוק לא אוסר לכבות סלולרי בהפגנה

ארגוני זכויות אדם ממליצים למפגינים בבלפור על דרכים להתחמק ממעקב • השרה רגב טוענת שזו עבירה על החוק, אלא שאין שום סעיף שמחייב לאפשר איכון, או בכלל להסתובב עם מכשיר טלפון

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

ביירות ביום הפיצוץ. שיקום הנמל יעלה עשרות מיליארדי דולרים / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

"בואו נחזור להיות צרפתים": הציבור בלבנון מביע חוסר אמון בממשלה

הכעס על אוזלת היד של הממשלה הביא להפצה ויראלית של עצומה הקוראת ללבנונים לדרוש את החזרת השלטון הקולוניאליסטי של צרפת על המדינה ● מקרון ביקר היום במדינה והבטיח רפורמה פוליטית

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

רועי רגרמן, מנכ”ל קבוצת חמת / צילום: יואב פרידלנד

רועי רגרמן, מנכ"ל חמת: "האתגר המרכזי הוא האי ודאות"

אתגר המנכ"ל עם רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת, על ההסתגלות לעולם החדש שאחרי התפרצות הקורונה

מפגינה בהפגנת העצמאים בגן בצ'רלס קלור, בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילוקי דעות, הפרד ומשול וראיון אחד אצל אופירה וברקו: לאן נעלמה מחאת העצמאים?

כל אחד מארגוני העצמאים מושך לכיוון אחר, ההפגנות הכלכליות שהובילו ראשי המאבק שינו כיוון, והפוליטיקאים ואנשי האוצר ניצלו את המצב וטיפלו במחאה בשיטה של הפרד ומשול • מה קרה למחאת העצמאים, שעד לפני חודש נראתה שתוביל את הממשלה לשינוי היסטורי במעמדם

חוקר המח, יוחאי עתריה / צילום: איל יצהר, גלובס

מדעי הבדידות: הכירו את הפרופסור שיגרום לכם לשכוח את כל מה שסיפרו לכם על חוקרי מוח

שיחה תזזיתית ומרתקת עם הפילוסוף וחוקר המוח פרופ' יוחאי עתריה, שמתחילה בנבכי המחשב, עוברת בשואה ובשבי ונגמרת בחרדה מהסגר

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

"שיטת הקופסאות היא השיטה הגרועה ביותר. צריך תקציב עד סוף 2021"

להקטין אי ודאות, לייצר מודלים גמישים להעסקה ולפיצוי לפי ענפים, לתת לעסקים לנהל הכשרות מקצועיות ולהשקיע בפרויקטים - מקומיים ולאומיים • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

משפחת בן צבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעזרים בהורים ושורפים את החסכונות. עברנו ל'מצב הודו'"

2019 הייתה שנת השיא של חברת התיירות של אוריאל בן צבי, אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה הביטולים ● "אנחנו לא יוצאים, לא אוכלים בחוץ, חיים בצמצום" ● פרויקט מיוחד

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מענק לכל אזרח: כמה כבר קיבלו והאם יש סיבה לדאגה אם הכסף עדיין לא הגיע?

מתוך כ-6.5 מיליארד שקל שולמו עד כה כ-61.4% ● המענק של 750 שקל למבוגרים שולם עד כה למחצית מהזכאים

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

כ"ץ למרידור: "אם לא תשב בשקט אוציא אותך מהחדר"

המתיחות בין שרי הממשלה לפקידים מגיעה לשיא חדש - והפעם תורו של שר האוצר ישראל כ״ץ להיכנס לעימות עם ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

WeCheck: כוח המיקוח של השוכרים עולה, משפחות יחליפו את הצעירים שעזבו

מנתוני חברת WeCheck עולה כי נכון לחודש יוני שוק השכירות כמעט ולא נפגע מהשלכות מגפת הקורונה ● עם זאת, הירידה בהיקף השוכרים הצעירים בלמה את עליית מחירי השכירות

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

שיירת המחאה של יוצאי חיל הים הקוראת לחקירת פרשת הצוללות  / צילום:

"בידיים נקיות": שיירת מחאה של יוצאי חיל הים קוראת לחקור את פרשת הצוללות

השיירה יצאה בצהריים ביותר מ-100 מכוניות מחיפה, דרך לטרון, אל בית ראש הממשלה בירושלים ● מובילי המחאה דורשים "להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר תהליך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני והצבאי בקשר למכירת ורכישת כלי השיט האסטרטגיים"