גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אמרו לי: רוצה להגיש בערוץ 20 - עזבי את 'ישראל היום'"

‎ערוץ 20 עלה לאוויר לפני חודשיים וכבר מעורר שאלות רבות, כמו מהי מורשת יהודית ואיך היא משתלבת בשידוריו, שרוויים באקטואליה ובטאלנטים נוצצים ■ הערוץ בתגובה: אפשר להסתכל על כל נושא דרך משקפיים של מורשת יהודית

ערוץ 20 / צילומים: יוסי כהן, תמר מצפי, איל יצהר, עינת לברון, אייל פישר ויח"צ
ערוץ 20 / צילומים: יוסי כהן, תמר מצפי, איל יצהר, עינת לברון, אייל פישר ויח"צ

מיד לאחר החגים, עם כניסתו כחבר מהמניין לוועדה הישראלית למדרוג, יתחיל הרייטינג של ערוץ 20 להימדד. חודשיים בלבד ערוץ המורשת הייעודי באוויר, וכבר הוא מושך תשומת-לב גדולה הרבה יותר מכדי שברי האחוזים הבודדים שהוא כנראה משיג.

לצד לוח שידורים מתמסד, שהולך ומזכיר יותר את שידורי הפריים-טיים של ערוצי הברודקאסט מאשר את תוכניות פרשת השבוע שבהם, כבר צצות ועולות ביקורות ושאלות.

במרכזן שאלה אחת מרכזית - איך בכלל אמור להיראות ערוץ מורשת יהודית? מי הדמויות שאמורות להשתקף ממנו? מה התכנים? ועוד שאלה בלתי מבוטלת - מי מושך בחוטיו?

"אמרו לי שאם אני רוצה להגיש אקטואליה בערוץ, אצטרך לעזוב את 'ישראל היום' ולעבור ל'ידיעות אחרונות'", טוענת העיתונאית אמילי עמרוסי. מי שבאחרונה שולבה גם בהגשת תוכנית הבוקר של ערוץ 10, טוענת בתוקף כי לא התקבלה להגיש את התוכנית הכלכלית של ערוץ 20, לה נבחנה, בגלל סירוב שהגיע מכיוון "ידיעות אחרונות".

לערוץ 20 יש שיתוף-פעולה מקיף עם אתר ynet מקבוצת "ידיעות אחרונות", במסגרתו נעשה שימוש במתקני האתר כחברת הפקה, ובכלל זה אולפניו, אנשי התוכן שלו וגם הפנים של האתר, אטילה שומפלבי, שמגיש מדי ערב תוכנית אקטואליה מרכזית.

עמרוסי יותר מרומזת כי הנגיעה של "ידיעות אחרונות", שלא הוגדר כמובן כאחד מבעלי ערוץ 20 בעת מתן הרישיון, גדולה הרבה יותר.

"אני הייתי מיועדת להגיש את התוכנית שלינוי בר-גפן מגישה. התכנסנו בחדר, וטל ברקאי, מנכ"ל ערוץ 20, אמר לי: 'תצטרכי לעזוב את 'ישראל היום', כי את כותבת בעיתון מתחרה'. זה מסר שהגיע ממוטי שקלאר (יו"ר הערוץ - ל"א) ועבר דרך ברקאי, שאני רואה בהם מריונטות של נוני מוזס", אומרת עמרוסי. "לא הסכמתי לזה, כמובן".

גם איש התקשורת ג'קי לוי, אף הוא איש "ישראל היום", לא מרוצה. אחרי 4 פרקים בלבד, בוטלה תוכניתו "היהודי הנודד". "יש מורת-רוח מכיוון שעדיין לא התנהלה פגישה שביקשתי, ואני מרגיש לא לעניין לרדת לפרטים", הוא אומר ל"גלובס". "יש כמה טאלנטים שחשים מורת-רוח סביב פער שדובר עליו במשך שנה לבין מה שקרה במציאות. הערוץ יצא לדרך, והפרצוף שלי ושל עוד כמה חברים - הפרצופים שלנו לא על המסך של ערוץ 20. זאת עובדה, והיא לא עושה לנו שמח".

לדברי לוי, נודע לו על ביטול תוכניתו בשיחת טלפון. "בשיחות שכן התקיימו עם חבר'ה מהערוץ הם שללו את הקשר ל'ישראל היום' מכל וכל. אבל אני יודע שבמקרה של טאלנטים אחרים, ynet הטילו וטו".

דתיים נדחקו מהמסך?

בעוד גורמים בשוק אומרים כי ynet הוא לא גוף שאפשר פשוט לחכור כחברת הפקה מבלי להביא עליך בהכרח השפעה מכיוון רחוב מוזס - בערוץ 20 דוחים זאת מכל וכל. שם אומרים כי מעל כל התוכניות ניצב העורך הראשי של הערוץ, טל ברקאי, ותחתיו משה כ"ץ. הם, מבהירים בערוץ, אלה שקובעים בסופו של יום מי מנחה ומי מתארח בתוכניות - זאת למרות שהעורכים עצמם הם אנשי ynet.

ג'קי לוי עדיין ממתין לפגישתו בערוץ 20, אבל הוא לא לבד. עיתונאים בולטים אחרים במגזר הדתי מרגישים אף הם כי נדחקו מהמסך. הם רואים את שרון גל, לינוי בר-גפן ואטילה שומפלבי שהוצבו בחזית השידורים, ומרגישים כי מישהו דחק את רגלי חובשי כיפה.

"כל הטאלנטים הם מערוץ מוכר, והם לא נותנים את הסחורה שלשמה התכנסנו", אומר עיתונאי בכיר. "הם מנסים לנקות את המסך מכיפות ולהראות שהם בדיוק כמו כולם. הדתיים בוטלו. ראו בזה פוטנציאל העסקה, וזה לא קורה".

גם הטענות האלה נדחות. "אנחנו לא סידור עבודה לדתיים", קובעים בערוץ 20 באופן שלא משתמע לשני פנים, "האם ערוץ מורשת הוא מקום שרק דתיים יכולים לצפות או להגיש בו?".

על-פי תפיסת הערוץ, אומרים שם, זה ערוץ שנועד לגשר ולחבר דתיים וחילוניים ולא ללמד יהדות או להטיף. "יש לנו תמהיל מדהים בין דתיים לחילוניים", אומר גורם בערוץ 20. "זה התמהיל באותו לוח שידורים. החל מאטילה דרך בן דרור ימיני, צביקה יחזקאלי שהוא בעל תשובה, ובערב יכולים לעבור לאלירז שדה. אנחנו הבית של כולם. שולי רנד, שיש לו תוכנית מרכזית בערוץ, יודע לדבר גם לדתיים וגם לחילוניים".

מושכים לכיוונים שונים

בהשקת ערוץ 20 הושקעו עד כה כ-15 מיליון שקל, וההערכה היא שזו רק ההתחלה. על-פי ההערכה, ב-3-5 השנים הקרובות הערוץ לא ירוויח, ורק אחר-כך יתייצב.

פעמיים בעבר כבר התקיים מכרז לערוץ מורשת, ופעמיים הזוכים (ענני תקשורת ושלמה בן-צבי) לא הרימו בסופו של דבר את הערוץ מחשש למפלה כלכלית. אז מה למיליארדר הישראלי-גיאורגי יצחק מירילשווילי (בנו של איש העסקים מיכאיל מירילשווילי) במיזם טלוויזיוני שכזה שעתידו לא באמת מובטח?

את מירלישווילי הביא לערוץ מי שמשמש היום כיו"ר הערוץ, מוטי שקלאר, לשעבר מנכ"ל רשות השידור והרשות השנייה. ערוץ 20 היה חלום ישן של שקלאר, שחלם על זירת קירוב בין כל קצוות העם והעברת תכנים בראי המורשת, מבלי להיכנס באופן גס שעלול להרחיק לליבת העשייה.

מירילשווילי, איש חב"ד, רואה את הדברים קצת אחרת. באמצעות נציגו בערוץ, נתנאל סימנטוב, הוא מבקש דווקא למשוך לכיוונים דתיים יותר.

בתוך כל זה פועל גם בעל מניות המיעוט בערוץ, אבי בר, שמגיע מעולם טלוויזיוני. בר לא חושש דווקא למשוך את הערוץ לכיוונים פופולריים יותר - ימניים ולאומיים מבלי להתנצל, קול אחר מול הקול הליברלי דומיננטי בתקשורת הישראלית. העובדה שהערוץ התחיל את שידוריו רגע אחרי תלאות מהתקשורת בזמן "צוק איתן" נפלה לידי קברניטיו כפרי בשל ליד.

רצף האקטואליה היומי, שאתמול (ב') קיבל חיזוק בדמותו של שרון גל שיגיש מדי ערב תוכנית בשעה 19:00, מבהיר אולי יותר מכל מה הערוץ רוצה להיות - פוקס ניוז הישראלי. כשערוץ 10 מתנדנד, וערוץ 2 מתפצל, וכשראש הממשלה ושר התקשורת מצרים שאין יותר דעות על המסך הישראלי - זה נראה הגיוני מתמיד.

"התחושה היא שהם מאוד מבולבלים, יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה", אומר איש תקשורת שדרכו נפגשה עם ערוץ 20. "הם לא משוכנעים באיזו דרך ללכת - רק ימנים על המסך או גם שמאלנים? קירוב והכלה או שרון גל לפנים? נראה שיש עימותים אידיאולוגיים בין הבעלים השונים. מצד אחד רוצים למשוך צעירים, אז האם זה נכון לעשות עם חובשי כיפה או בלי? מחלות ילדות בתקופה כזו הן צפויות וברורות - קח כמה ראשים שמושכים לכיוונים שונים, ואתה מקבל סמטוכה גדולה".

עיתונאי אחר אומר: "הם עדיין לא מצאו את האיזון בין להביא סלבס לבין להביא קול אחר. הרצון שלהם להביא אנשים מוכרים עשוי לגרום להם לאבד את עמוד השדרה. הרצון למשוך צופים גרם להביא אנשים שהם מור אוף דה סיים. רוח אחרת, שהיא לא בהכרח דתית".

בערוץ 20 דוחים גם טענות על חוסר בהירות בדרך ומבקשים קצת זמן מהצופים. "ערוץ ימני, פופולרי ופתוח", אומרים שם, "לא 'ערוץ ההידברות'. זה כבר יש, וזה מאוד קל לעשות - אלא ערוץ שמדבר אל חילונים ודתיים ומביא יהדות יפה".

המועצה עוקבת מקרוב

אין ספק כי ערוץ 20 נכנס לזירה סבוכה, רוויית אמוציות וקשרים. מועצת הכבלים והלוויין כבר עומדת על המשמר מהרגע שהערוץ קיבל את רישיונו ואף ביררה את הליין-אפ של התוכנית הכלכלית, בכדי להבין מה שם בדיוק עוסק במורשת.

הוחלט כי אפשר לעסוק בכל נושא שעל סדר היום כמעט דרך המשקפיים של המורשת היהודית. כל נושא כמעט - שכן אחת ההחלטות הראשונות של יו"ר המועצה הנכנסת, ד"ר יפעת בן-חי-שגב, הייתה למנוע שידור של משחקי הכדורסל של הפועל ירושלים בערוץ 20, במסגרת שיתוף-פעולה אסטרטגי עם עיריית ירושלים.

"אפשר לספור את כמות הכיפות בערוץ 20", אומר גורם בכיר, שמסכים שבשוק התקשורת הישראלי לא נותנים לאף שחקן רגע אחד של חסד, "אבל צריך לצאת מהתפיסה שתוכניות מורשת הן שאלת רב לפני כניסת השבת. ערוץ המורשת מבקש להגדיר מחדש את היחס ליהדות וגם ללאומיות הישראלית, והוא זיהה צמא לדבר בקרב הציבור. צריך לתת לו לנסות ולעשות את מה שהוא מתכנן לעשות. זו יכולה להיות מהפכה של ממש - או כישלון חרוץ".

תגובת ערוץ 20: הטענות מופרכות

מערוץ 20 נמסר בתגובה כי "הטענות המועלות הן מופרכות. ערוץ 20 נועד לשתף ולקרב בין חילוניים ודתיים. זה אינו ערוץ שקם כדי לספק סידור עבודה למגישים ועיתונאים דתיים בלבד, אלא לדתיים וחילוניים גם יחד.

"כך, לצד מגישים דתיים כמו שולי רנד, צבי יחזקאלי, קלמן ליבסקינד, אראל סג"ל, יפעת ארליך, קובי אריאלי, ישי לפידות ואחרים - ישנם גם מגישים חילוניים בערוץ כמו לינוי בר-גפן, יורם ארבל, יהורם גאון, שרון גל, בן דרור ימיני ואחרים.

"המגישים המצוטטים בכתבה דווקא הנחו תוכניות בערוץ, כך שהטענות אינן ברורות. לגבי הטענות בנוגע לשיתוף-הפעולה עם ynet - יש לערוץ הסכם עימם בכל הנוגע לציוד והפקה בלבד. כל נושא התוכן נתון אך ורק באחריות אנשי התוכן של ערוץ 20".

עוד כתבות

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

רמי לוי הופך לזכיין של דואר ישראל: פותח לראשונה דואר בתוך חנות של הרשת

דואר ישראל מרחיבה את מערך שיתופי-הפעולה הקמעונאיים שלה ותפתח סניף בתוך רשת רמי לוי

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

שלט של אלקטרה / צילום: אייל פישר, גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם כן ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה ● הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית ● טסלה טיפסה בעוד 7% ● המדדים המובילים באירופה סיימו את יום המסחר בירידות של 0.8%-0.5%

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

נתניהו הזמין את גנץ לעימות טלוויזיוני: "אם אתה לא יכול לעמוד בלחץ של עימות איך תוביל את מדינת ישראל?"

נתניהו הזמין את גנץ לעימות בראיון בערוץ 20 ● גורם בכיר בכחול לבן: מעטים הסיכויים שגנץ יענה לעימות כזה