גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שכר עוה"ד: הרוב יכולים לחלום על עשרות אלפי שקלים בחודש

המרוויחים הגדולים בתחום עריכת הדין הם עדיין אלה שיש להם ותק מעל 7 שנים וכן השותפים הזוטרים במשרדים

עורכת דין יפעת מנור-נהרי / צילום: תמר מצפי
עורכת דין יפעת מנור-נהרי / צילום: תמר מצפי

שנת 2014 לא נשאה עמה בשורות מיוחדות לעורכי הדין בגזרת השכר - לא לטובה ולא לרעה. מסקר שכר מקיף שערכה עבור "גלובס" חברת מחשבות SmartJOB, מפעילת פורטל דרושים משפטי מהמובילים בישראל, עולה כי שכרם של עורכי הדין השנה כמעט דרך במקום, ולמעט שינויים קלים מאוד בשכר של עורכי דין במשרדי בוטיק, לא נרשמו דרמות מיוחדות בתחום. עורכי הדין לא זכו להעלאות שכר משמעותיות השנה, אך גם לא נרשמו קיצוצים דרמטיים בשכר.

עורכי הדין שנחשבים למרוויחים הגדולים בשוק היו ועודם בעלי ותק מעל 7 שנים במשרד, והשותפים הזוטרים במשרדים, ששכרם יכול להאמיר ל-50 אלף שקל בחודש. על השותפים הבכירים אין מה לדבר במסגרת סקר שכר שכזה, שכן הנתח שהם זוכים לו מהעוגה בדרך-כלל גבוה בהרבה, בהתאם להכנסות של המשרד.

בעשור האחרון רשם תחום עריכת הדין בישראל צמיחה מתמדת בהכנסות, שהתבטאה למשל בזינוק בפדיון משרדי עורכי הדין מ-7 מיליארד שקל בראשית העשור לכ-13.1 מיליארד שקל בסוף שנת 2010. בשנת 2014, משרדי עוה"ד מעורבים בהרבה יותר עסקאות, ביותר מחלוקות מס מורכבות, ביותר עניינים בינלאומיים ובעוד עניינים משפטיים שונים ורווחיים - כך שגם ההכנסות שמנות יותר. נגזרת של הרווח הזה הוא הנתח של השותפים הבכירים, אשר במשרדים הגדולים בארץ יכול להגיע למאות אלפי שקלים ואף מיליוני שקלים בשנה.

המבוקשים: ותק של 2-4 שנים

אבל נחזור אל הקרקע, אל רוב עורכי הדין בארץ, שיכולים רק לחלום - מרחוק מאוד - על הסכומים האלה. שכרם של אלה, עורכי הדין השכירים בארץ, תלוי בעיקר בוותק שלהם, בתחום ההתמחות שבחרו ובגודל המשרד בו הם עובדים, ויכול לנוע בין 5,000 שקל לחודש לעו"ד בעל ותק של שנה עד שנתיים במשרד קטן, ל-15 אלף שקל לקולגה שלו, בעל אותו וותק, במשרד גדול בישראל.

מהסקר עולה, כי בכל וותק ובכל תחום התמחות, מרוויחים העובדים במשרד גדול הרבה יותר מעמיתיהם במשרדים הקטנים והבינוניים.

עו"ד מינה פיליג, סמנכ"לית גיוס והשמה בחברת מחשבות SmartJOB, ניתחה את המגמות שאירעו השנה בשוק עריכת הדין ומסבירה, כי נתוני השכר השנה דומים לאשתקד, עם שינויים בקצה הנמוך והגבוה במשרדי הבוטיק, "שם נרשמה עלייה במשכורות לשנים שנתיים עד ארבע". פיליג מסבירה שטווח ותק זה הוא הכי מבוקש בשוק, "כי מדובר על עו"ד שכבר יכולים לתרום, אבל עדיין מוקדם מצדם ללחוץ לקראת שותפות. זו גם התקופה שעו"ד שחולמים על עסקים מתחילים לעזוב את המקצוע, ולכן יורד מספר עוה"ד והביקוש עולה".

מגמה נוספת שעולה מן הסקר השנה, היא ירידה קלה במשכורת של עורכי הדין שרק נכנסו למקצוע במשרדים הבינוניים, שאינם נחשבים למשרד בוטיק. פיליג מסבירה, כי מדובר בניצול הזדמנות על-ידי המעסיקים. "הם ראו שאפשר להשיג עו"ד מתאימים בפחות כסף, והפסיקו להתחרות עם המשרדים הגדולים בשביל עוה"ד הכי מבוקשים, בהבנה שמצטיינים שרוצים חיים יותר מתונים ועבודה פחות אינטנסיבית יגיעו אליהם".

גם ברשימת המרוויחים הגדולים לא נרשם שינוי דרמטי מהשנה שעברה. לדברי פיליג, "בתחילת הדרך הכסף נמצא במשרדים המסחריים הגדולים, ובמיוחד בתחומים של שוק ההון, מיזוגים ורכישות, שירותים לחברות ציבוריות בינלאומיות וליטיגציה מורכבת. בהמשך, המצב מתאזן מעט, ושותפים במשרדי בוטיק משתכרים בצד הגבוה ביותר בליטיגציה מורכבת ושוק ההון".

וגם ברף הנמוך ביותר של השכר, נמצאים אותם שחקנים גם השנה. "כמו תמיד, משרדים קטנים שמוגדרים אזרחי-מסחרי, ובוטיקים לנזיקין והוצל"פ, שילמו את המשכורות הנמוכות יותר באופן משמעותי", אומרת פיליג.

השפעת "צוק איתן" תורגש ברבעון הראשון

שכרם של עורכי הדין מהווה תמונת מראה של מצב המשק. משברים כלכליים, עליות וירידות בבורסה, ריבוי עסקאות ובוודאי שמלחמות או מבצעים צבאיים - משפיעים על עבודתם של עורכי הדין והיקפה. אלא שלא תמיד אירוע שלילי משפיע על שכרם ועבודתם לרעה, וכפי שראינו בעבר (סקר משנת 2011 וסקרים קודמים שפורסמו כאן), משברים כלכליים ומלחמות עשויים אף להוביל לריבוי תביעות ולעבודה מרובה לעורכי הדין במשק.

כך, גם השנה, הושפע שכרם של עורכי הדין מהשינויים במשק. לדברי עו"ד פיליג, "השנה עלו ההשקעות בחברות הסטארט-אפ, במיוחד על-ידי קרנות השקעה שהיו יותר 'לארג'יות' והשקיעו סכומים גבוהים. בנוסף, הייתה עלייה בסדר הגודל של עסקאות המיזוגים והרכישות וכתוצאה מכך, עלה גם הביקוש לעורכי דין לטיפול שוטף בחברות ציבוריות בארץ ובניו יורק, ואפילו ביקוש לעורכי דין מנוסים מישראל שמעוניינים ברילוקיישן בתחום שוק ההון במשרדים מובילים בניו יורק. כך, העלייה הגדולה ביותר בדרישה ובשכר נרשמה במשרדי עורכי דין ובחברות שמעסיקות עורכי דין פנימיים בשוק ההון. כן נרשמה עלייה גם בדרישת עורכי דין בתחומים הנלווים - כמו ליטיגציה בשוק ההון, דיני עבודה, וטיפול שוטף בהסכמים המסחריים של החברות הללו".

ומה לגבי השפעת מבצע "צוק איתן" על שכרם והיקף עבודתם של עורכי הדין? בשלב זה קשה לאמוד אותה, אך לדברי גורמים במשק, המבצע ייצר עבודה רבה לעורכי דין בתחומי המיסוי והנזיקין, אשר נדרשים ועוד יידרשו להגיש תביעות פיצוי בשם לקוחותיהם, וההשפעה תורגש ברבעון הראשון של השנה הבאה, 2015.

- כיצד תיראה 2015 מבחינת שכרם של עורכי הדין?

פיליג: "להערכתי, בטווח הניסיון של עד ארבע שנים השכר יישאר באותה הרמה, ומעל ארבע שנות ניסיון תירשם עלייה קלה בתחום הליטיגציה הפורח שוק ההון וחברות בינלאומיות".

"שופט שקובע שלושה ימי דיונים בשבוע מהבוקר עד שעות הערב, אינו מעלה על דעתו במה זה כרוך מבחינת אישה עם שלושה ילדים קטנים ובעל שגם לו יש את הקריירה שלו"

בימים אלה מתנהל בבית המשפט הכלכלי בתל-אביב אחד המשפטים הפליליים-כלכליים המתוקשרים ביותר שידענו מזה שנים - פרשת הרצת המניות לכאורה של יו"ר קונצרן אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר. בכל דיון בתיק, לצדו של איש העסקים המפורסם דנקנר - שנחשב בעבר לילד הפלא של המשק, אך כיום הוא בעיקר בגדר נאשם בפלילים - ניתן לזהות את עוה"ד גיורא אדרת, שנחשב לאחד הסנגורים המובילים בארץ בעבירות צווארון לבן. ואולם, אדרת אינו עוה"ד היחיד של דנקנר. אדרת מלווה בכל דיון וישיבה בתיק על-ידי שותפתו הצעירה במשרד, עו"ד יפעת מנור-נהרי (38), אשר גם עליה למד דנקנר לסמוך בעיניים עצומות.

פרשת הרצת המניות לכאורה באי.די. בי מספקת למנור-נהרי לא מעט אתגרים, ולא תמיד בזירה המשפטית. תיק מתוקשר שכזה מתנהל, לא פחות, בזירה התקשורתית ועורכי הדין, מטבע הדברים, נשאבים גם לשם. מנור-נהרי מנסה לעשות את ההפרדה בין שתי הזירות.

"בשונה מרבים מעמיתיי אני דבקה בדרכו של מורי ורבי גיורא אדרת, ולפיה אנחנו עו"ד, יועצים משפטיים, שמתפקידנו לתת ללקוח את הייצוג הטוב והמקצועי ביותר, ולא אנשי יחסי ציבור ותקשורת. יחד עם זאת, ברור לי שבעידן הנוכחי לא ניתן להתעלם מקיומה, כוחה והשפעתה של התקשורת, ולכן במקרים המתאימים אנחנו נוטלים חלק גם בהצגת עמדת הלקוח בתקשורת".

תיק נוחי דנקנר אינו התיק היחיד שמספק לה אתגר בתחום הזה. כיום מטפלת מנור-נהרי במספר תיקים מתוקשרים, וביניהם כתב האישום כנגד חיים גייר בפרשת השוחד לכאורה שנתן לצבי בר, ראש העיר רמת גן לשעבר (בר מואשם בלקיחת שוחד בארבע פרשיות). תיק נוסף שנמצא בטיפולה של מנור-נהרי, הוא ערעורו של מפכ"ל המשטרה רפי פלד על גזר הדין שהוטל עליו (6 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 100 אלף שקל) והרשעתו בפרשת פלד-גבעוני.

מיעוט נשים בתחום הסניגוריה הפלילית

בזירה הזאת, של הסנגוריה הפלילית ועבירות הצווארון הלבן, אין הרבה נשים שמככבות. בשנים האחרונות ניתן אמנם לראות נשים סנגוריות מובילות ובולטות, בהן עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב-סבג, עו"ד יעל גרוסמן וכן עו"ד רויטל סוויד - אך עדיין מדובר במגרש גברי בעליל. מנור-נהרי מרגישה זאת בעבודה היומיומית.

"הנשים עדיין במיעוט בזירה זו", היא אומרת ומסבירה שמדובר במציאות שנובעת מאילוצי התחום: "הסיבה פשוטה וברורה - מדובר בעבודה קשה ותובענית המצריכה השקעה של שעות עבודה רבות, הן לפני ניהול התיק והן במהלכו, ויכולת גבוהה ביותר לעמוד בלחצים בפני עצמה. כשמוסיפים על כך את השילוב של ניהול בית וגידול ילדים - משימה לא פחות חשובה, קשה ותובענית - מדובר בדרך חיים מורכבת ומלחיצה, אשר ללא עזרה, הבנה ותמיכה של בן הזוג והסובבים היא בלתי אפשרית".

להערכתה, המצב עוד עלול להיות גרוע יותר מבחינה זו. "שופט שקובע שלושה ימי דיונים בשבוע מהבוקר עד שעות הערב, אינו מעלה על דעתו במה זה כרוך מבחינת אישה עם שלושה ילדים קטנים ובעל - שגם לו יש את הקריירה שלו. אם עד כה ראינו נשים מעטות בתחום, אני חוששת, לצערי, שבשל הגברת העומס והקיפי התיקים ההולכים וגדלים נראה פחות ופחות נשים במקצוע בשנים הקרובות".

"יש הצפה במקצוע"

ובכל זאת, למרות הקשיים והתמרונים - היא אוהבת את מה שהיא עושה, פריבילגיה שכנראה נתונה למי שידע מה הוא רוצה לעשות בחיים מגיל צעיר, כמו במקרה שלה. "מגיל מאוד צעיר הייתי אוספת ומציגה ראיות ממריבה שהייתה לי עם אחותי הגדולה, ובני משפחתי תמיד ציינו שברור להם לחלוטין שזה התחום שמתאים לי. ואכן, יום לאחר שחרורי מהשירות הצבאי מצאתי עצמי בפקולטה למשפטים".

את תחום ההתמחות שלה - עבירות הצווארון הלבן - בחרה מכיוון שנתן לה לדבריה "את המענה הטוב ביותר לכל הדברים שעניינו אותי בבחירת מקצוע שבו אצטרך לעסוק מידי יום ביומו: עיסוק בדיני נפשות, תיקים מרתקים ומאתגרים החולשים על תחומים שונים, מפגש עם אנשים מעניינים - לקוחות וקולגות - וכמובן, תחום מאפשר התקדמות והתפתחות אישית, מקצועית וכלכלית".

למשרדו של עו"ד אדרת הגיעה כבר כמתמחה צעירה, ומשנת 2002 היא עובדת לצדו - תחילה כמתמחה, בהמשך כעו"ד שכירה, וכיום כשותפה.

"אני מאוד אוהבת את מקצוע המשפטים בכלל ואת תחום העיסוק בפרט, הגם שלעיתים הוא מאוד מתסכל ומתיש פיזית ונפשית", היא אומרת, אך אינה מתעלמת מהצרות של המקצוע, ובראשן ההצפה של שוק עריכת הדין ואובדן הכבוד שהיה נתון לו בעבר.

"ההצפה גורמת להיחשפותן של תופעות שליליות שונות. ממסמכי קורות החיים שנשלחים אלינו עולה תמונה לא פשוטה של חבר'ה איכותיים, בעלי מוטיבציה, שלא מצליחים למצוא את מקומם".

על השאלה מה גובה שכרה היא אמנם אינה מוכנה להשיב, אך מוכנה לתת לעורכי-הדין הצעירים הצצה קצרה להרכב שכרם של השותפים הצעירים במשרדי הבוטיק: "כיום, לאחר שהתקדמתי למעמד של שותפה במשרד, שכרי מורכב ממשכורת בסיס ומדיבידנד שאנו משתדלים לחלק אחת לרבעון. הפיכתי לשותפה היוותה עבורי קפיצת מדרגה מבחינת השכר ויש לי סיפוק מגובהו".

משפטנים

עוד כתבות

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם